Tuż po zakończeniu II wojny światowej organizacją szkolnictwa w powojennym Kaliszu zajęła się niewielka grupa nauczycieli z inspektorem szkolnym Władysławem Pańcem. Większość budynków szkolnych była zniszczona i zdewastowana, ale mimo tego przystąpiono do organizacji pierwszych szkół.

W roku szkolnym 1945/46 w powiecie drawskim uruchomiono 27 szkół podstawowych (w tym w Kaliszu, Giżynie, Starej Korytnicy),  w których pracę powierzono 37 nauczycielom, a naukę pobierało 1 374 uczniów. Ogromnym problemem była niezbyt liczna kadra pedagogiczna. W szkołach wiejskich zatrudniono zaledwie po jednym nauczycielu, który najczęściej miał pod opieką również sąsiadującą szkołę. W kolejnym roku otwarto następnych 11 szkół, m.in. uruchomiono szkoły w Pomierzynie, Poźrzadle, Suchowie, Białym Zdroju i Dębsku. W budynkach były zaledwie 1 lub 2 sale lekcyjne. Brakowało drzwi i okien, pokryć dachowych, oświetlenia elektrycznego, centralnego ogrzewania, nie było podłączenia do sieci wodociągowo – kanalizacyjnej.

W Kaliszu Nowym w Publicznej Szkole Powszechnej przy ul. Pocztowej 1 w roku szkolnym 1945/46 uczyło się 132 uczniów (88 chłopców i 44 dziewczynki).

kl. I – 40 uczniów (31 ch. i 9 dz.);

kl. II – 36 uczniów (28 ch. i 8 dz.);

kl. III – 23 uczniów (8 ch. i 15 dz.);

kl. IV – 18 uczniów (11 ch. i 7 dz.)

kl. V – 8 uczniów (2 ch. i 6 dz.)

kl. VI – 7 uczniów (2 ch. i 5 dz.)

1 października 1946 było już 265 uczniów, w r. 1948/49 300 uczniów

Budynek w czasie wojny został zniszczony w 25%, brakowało szyb i ram okiennych. W szkole pracowało czterech nauczycieli: Jan Sujkowski (r. 1909), Władysława Petrykowska, Irena Szłabnik (r. 1912) i Helena Kurylczyk .

Pod koniec lat 40. do kadry nauczycielskiej dołączyli: Stefania Sekała (r. 1907), Włodzimierz Sekała (r. 1907), Zofia Jacyno (r. 1912), Maria Plitówna (r. 1928), i ks. Jan Borodzicz ( r. 1880).

Szkoła posiadała własną bibliotekę, prowadzono dożywianie dla 28 uczniów (kawa + chleb). Brakowało wielu pomocy dydaktycznych, mebli, ogródka szkolnego i boiska.

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w szkole działał Związek Młodzieży Polskiej, Związek Harcerstwa Polskiego, samorząd szkolny, chór. Placówka oświatowa w Kaliszu Pom. była szkołą ogólnodostępną stopnia podstawowego i licealnego. W roku szkolnym 1952/53 liczyła 10 klas szkoły ogólnokształcącej przy 11 oddziałach, pracowało w niej 13 nauczycieli ( 9 w szkole podstawowej , 4 w liceum). Jednak placówka borykała się z ogromnymi problemami lokalowymi, brakowało wielu pomieszczeń. Uczniowie uczęszczali do szkoły na trzy zmiany – pierwsi przychodzili o godz. 8.00, a ostatni wychodzili o 20.00.

W związku z tym ówczesny dyrektor szkoły Roman Bykowski na sesji Miejskiej Rady Narodowej 3 lutego 1965 r. wystąpił z propozycją budowy nowej szkoły w mieście, jednak  nowy budynek oddano do użytku dopiero w 1974 r., a w 1978 r. dobudowano nowy segment do istniejącego już budynku.

W 1979 r. na podstawie zarządzenia Kuratora Oświaty i Wychowania w Koszalinie powołany został Zespół Szkół Ogólnokształcących, w skład którego weszły: Szkoła Podstawowa, Liceum Ogólnokształcące i Liceum dla Pracujących. Konsekwencją tych zmian była reorganizacja szkolnictwa w Kaliszu Pomorskim. Nauczanie zorganizowano w dwóch budynkach – do nowo wybudowanej szkoły przenieśli się uczniowie liceum i klas V – VIII, a w  budynku w centrum miasta pozostali uczniowie klas I – IV i oddział przedszkolny.

W tym czasie funkcjonowały jeszcze szkoły filialne w Białym Zdroju (do 2009 r.), Cybowie (do 1974 r.), Dębsku (do 2013 r.), Prostyni (do 1972 r.), Starej Korytnicy, Starej Studnicy (do 2000 r.) i w Suchowie (do 2000 r.).

W wyniku wejścia w życie w 1991 r. nowej ustawy o systemie oświaty konieczne były kolejne zmiany organizacyjne, których celem było oddzielenie uczniów szkoły podstawowej i liceum. W 1995 r. rozwiązano Zespół Szkół Ogólnokształcących, a uczniowie Liceum Ogólnokształcącego na stałe przenieśli się do budynku „czerwonej szkoły”. Uczniowie podstawówki pozostali w swoim budynku przy ul. Błonie Kaszubskie, ale od 1999 r., po kolejnej reformie oświaty, został on podzielony:

- starszą część (z r. 1974)  zajmowali uczniowie klas I – VI;

- nowszą (segment z 1978 r.) uczniowie gimnazjum.

20 września 2006 r. Rada Miejska podjęła uchwałę nr XLIX/299/06 w sprawie nadania szkole podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego, uroczystość odbyła się miesiąc później.

Od 2013 r. nie dzielimy już budynku z uczniami gimnazjum, którzy przenieśli się nowo wybudowanej szkoły „po sąsiedzku”.

Obecnie nasi uczniowie, których jest 440,  uczą się w 19 oddziałach.

Dyrektorzy szkoły w latach 1974-2007:

1974 – 1984               mgr Roman Bykowski

1984 – 1991               mgr Jerzy Stylski