• .

04 września 2023 roku  w hali sportowej przy ulicy Toruńskiej 9 A

Godzina 9.30 – uczniowie klas 1-3

Godzina 10.15 – uczniowie klas 4-8

Po apelu głównym spotkanie z wychowawcami klas w salach lekcyjnych:

Klasa   Nr sali

7 c          28

8 a           32

• Spotkanie młodzieży polsko-niemieckiej z Kalisza Pomorskiego i Kaltenkirchen

• Wymiana młodzieży polsko – niemieckiej odbyła się w ramach współpracy miast partnerskich  Kalisza Pomorskiego oraz Kaltenkirchen. Głównym celem tegorocznego  spotkania młodych ludzi  było przezwyciężenie barier językowych oraz nawiązanie osobistych znajomości i przyjaźni. Był  to też duży wkład w integrację europejską. Jak zawsze wszyscy oczekiwali z wielką radością na przyjazd młodzieży niemieckiej do naszej szkoły. Dla  wszystkich uczestników wymiany przygotowany był urozmaicony program pobytu tak, aby każdy mógł doznać  jak najwięcej różnorodnych wrażeń.

Podczas tegorocznej wymiany opiekę nad polskimi dziećmi sprawowały panie Emilia Bogusz, Katarzyna Horba i Anna Arcimowicz. Opiekę nad niemieckimi dziećmi sprawowali panowie Kim Steger, Christian Rüter i Andreas Keller.

Od 23 lipca  do 06 sierpnia 2023 roku w wymianie wzięło udział 20 uczestników z Polski i 20 uczestników z Niemiec.  Wakacyjna przygoda rozpoczęła się w  Kaliszu Pomorskim. Udział w programie wymiany młodzieży była doskonałą szansą rozwoju umiejętności, poznania innych realiów społecznych i różnic kulturowych oraz wzmocnienia wartości takich jak solidarność, demokracja i przyjaźń.

W programie dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty takie jak: wykonanie breloków z filcu, umiejętność udzielania pierwszej pomocy, kulinarne - robienie pizzy i lepienie pierogów oraz samodzielne wykonanie świeczek. Jak zawsze młodzi ludzie świetnie się bawili próbując swoich sił. Dużo  frajdy dostarczyły również wspólne gry i zabawy sportowe.

Uczestnicy mieli zorganizowane również trzy wyjazdy. W Szczecinie  odwiedziliśmy Morskie Centrum Nauki oraz park trampolin. Mogliśmy też podziwiać uroki miasta. Wyjazd do Rudnicy, to świetna zabawa w  parku linowym a drodze powrotnej odwiedziliśmy  Zagrodę żubrów w Jabłonowie. Dzięki przychylnej pogodzie wszyscy mogli sprawdzić swoje siły na spływie kajakowym. Były także zawody strażackie pod czujnym okiem Ochotniczej Straży Pożarnej z Kalisza Pomorskiego.

Drugą część wymiany młodzi ludzie wraz z opiekunami spędzili w Kaltenkirchen.  Nie zabrakło też atrakcji po stronie niemieckiej.  Wizyta na basenie, wizyta w staży pożarnej, Ratzeburg i pokononanie trasy łodzią, rowerem i drezyną, warsztaty wiązania węzłów i tworzenia breloków.  Wiele frajdy uczestnikom wymiany sprawiła wizyta w Hansa Park.

Serdecznie dziękujemy polskim uczestnikom za otwartość i serdeczność, jaką okazali dla naszych niemieckich gości. Dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację wymiany polsko – niemieckiej, Pani Dyrektor Dorocie Ławniczak, Panu Burmistrzowi Januszowi Garbaczowi, Paniom Magdalenie Płuciennik, Kindze Łuc, Sylwii Kudynowskiej oraz Annie Niezgodzie.

Wymiana polsko-niemiecka mogła odbyć się dzięki  dofinansowaniu z Gminy Kalisz Pomorski oraz z Polsko – Niemieckiej Współpracy  Młodzieży.

Cieszymy się, że wymiana młodzieży polsko-niemieckiej zakończyła się WIELKIM SUKCESEM J.

Emilia Bogusz i Katarzyna Horba