• Zbiórka kociej karmy zakończona ☺

          •        Z okazji obchodzonego w miesiącu lutym Światowego Dnia Kota  tradycyjnie w naszej szkole przez ostatnie tygodnie była zorganizowana zbiórka  karmy dla potrzebujących kociaków. W tym roku zebrana karma została przekazana do fundacji non-profit „Anioły zwierząt niczyich” w  Złocieńcu.  Wolontariusze  zajmują się tam niesieniem pomocy kotom, które wymagają wyjątkowej opieki. Pod ich skrzydła trafiają często koty maltretowane, skrzywdzone przez człowieka, wyniszczone, schorowane, odebrane z pseudohodowli czy zarażone niebezpiecznymi kocimi wirusami.

            Dzięki tej akcji chcemy szczególnie podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, ale także uwrażliwić naszą społeczność na często trudny koci los.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę kociej karmy, ponieważ przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Kociaki z fundacji również bardzo dziękują i są zachwycone z otrzymanych darów, co zauważyć można na zdjęciach.

             

            Anita Kuźmińska

            Aleksandra Budzyńska

          • Drukujemy w 3D

          • Druku 3D w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim można uczyć się podczas dodatkowych zajęć w ramach programu Laboratoria Przyszłości (LP). Szkoła posiada drukarkę 3D FlashforgeAdventurer 3. Model ten śmiało pozwala
            na nieinwazyjne korzystanie z niego przez uczniów szkoły podstawowej. W ramach LP po kierunkiem nauczycielki pani Iwony Sobczak młodzież uczestniczy
            w zajęciach z robotyki oraz projektowania i drukowania przestrzennego różnego typu elementów.Drukowanie 3D polega na produkcji fizycznych obiektów 3D na podstawie wzorców cyfrowych.Dzięki urządzeniu możliwe jest stworzenie trójwymiarowej formy wydruku z niezwykłą precyzją. Przedmioty tworzone są z surowców tzw. filamentów. Ostateczny kształt obiektu jest modelowany za pomocą wąskich i cienkich warstw.  

            Przed wydrukiem model musi zostać zaprojektowany w dowolnym programie, umożliwiającym zapisanie z rozszerzeniem .stl. Następnie model taki przerzucany jest do kolejnego programu tym razem odpowiedniego dla typu drukarki. Tutaj model zostaje sprawdzony, ewentualnie ulega naprawie, następnie użytkownik decyduje czy model powinien mieć podpory ułatwiające trzymanie się niektórych projektów na stole oraz ustala rozmiar modelu. Wielkość wydruku dostosowywana jest zazwyczaj do możliwości drukarki.
            W szkolnym Laboratorium Przyszłości można wykonać maksymalnie wydruk 15cmx15cmx15cm. W dalszym etapie zatwierdzony projekt już z rozszerzeniem
            .gx przekazywany jest do drukarki. Na urządzeniu należy wcześniej zainstalować filament, bez którego wydruk nie byłby możliwy. Ważna jest też prawidłowa kalibracja maszyny oraz rozgrzanie odpowiednich elementów do wskazanej temperatury. Gdy wszystko jest już gotowe zatwierdzamy drukowanie.

             

          • Przygoda z „Wydrą”

          • Od pewnego czasu biblioteka Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim współpracuje z Drawieńskim Parkiem Narodowym. Co kwartał otrzymujemy czasopismo wydawane przez ten park  pt. „Wydra i przyjaciele”. Pisemko cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem naszych czytelników. Ciekawostki ze świata przyrody, komiksy, krzyżówki i rebusy to to, co lubią nasi uczniowie. Dodatkowo w każdym numerze jest papierowy model do wycięcia i poskładania: jeże, choinki, drzewa, ryby, ptaki i wiele jeszcze innych propozycji zabaw plastyczno– technicznych. Kwartalnik dostępny jest w czytelni biblioteki dla klas 1- 3 i 4 -8. Ponadto uczniowie często pracują z tymi tekstami na zajęciach bibliotecznych. Zainteresowanie i wkład pracy naszych uczniów widać doskonale na załączonych zdjęciach. To odręczne notatki i rysunki wykonane przez uczniów klas 4 i 5 na typowych zajęciach bibliotecznych. Zachęcamy do lektury „Wydry i przyjaciół” a także do odwiedzania Drawieńskiego Parku Narodowego. Wiosna tuż, tuż.

            Karolina Wagner i Katarzyna Horba

          • Kornelówka nr 1/2024

          • Szanowni Czytelnicy!

             

            Serdecznie zapraszamy do lektury nowego numeru gazetki : 1/2024(14)

                           Najważniejszą pozycją tego wydania jest rozmowa z panem Bronisławem Komasą, zegarmistrzem        z Poznania, który naprawił zegar na wieży kościoła w Kaliszu Pomorskim. Na łamach pisemka znajdziecie — jak zawsze — wiele ciekawych rzeczy: propozycje książek, filmów, informacje o wydarzeniach w szkole, rysunki, pomysły na rozrywkę, przepisy na pyszne potrawy. Chwalimy się również I miejscem w Szkolnym Pulitzerze 2023! Otwieramy tym numerem gazetki rok 2024. Życzymy Wam drodzy Czytelnicy przyjemnej lektury, a sobie wytrwałości i zapału do dalszej pracy.

                           Niech Wam się dobrze czyta!

                           Opiekunka

             

             

            Gazetka dostępna jest w zakładce O SZKOLE - KORNELÓWKA

          • Niezwykłe przygody Eko-Skrzatów w Kaliszu Pomorskim

          • 23 lutego br. w auli Szkoły Podstawowej  odbyło się magiczne przedstawienie ekologiczne. Do szkoły zawitali artyści z Krakowa, aby przedstawić uczniom  współczesne problemy  ekologiczne  wcielając się w role Eko-Skrzatów, Damusi, Mądrusi i Marudy oraz poznanej przez nich dziewczynki Katarzynki. Eko-Skarzaty, jako opiekunowie przyrody miały do spełnienia bardzo ważną misję, a mianowicie musiały pomagać ludziom w zachowaniu równowagi ekologicznej. Ludzie nie zawsze zwracają uwagę na potrzeby naszej planety, więc  praca skrzatów napotyka na wiele trudności. Na szczęście mogli liczyć na pomoc naszych uczniów, którzy włączyli się   w przedstawienie i aktywnie wspierali Skrzaty w segregacji odpadów. Piękne kostiumy, wspaniała scenografia,  muzyka towarzysząca  piosenkom  sprawiły, że był to wspaniały i emocjonujący spektakl.

            W rezultacie, uczestnictwo w spektaklu ekologicznym nie tylko dostarczyło dzieciom niezapomnianych chwil, ale także przyczyniło się do ich edukacji, rozwijając zarówno wiedzę ekologiczną, jak i umiejętności społeczne.

            Z ogromną wdzięcznością chcemy wyrazić nasze serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za hojne wsparcie finansowe, dzięki któremu nasze dzieci mogły wziąć udział w niezwykłym spektaklu ekologicznym.

                                                                                       

            Stanisława Górnik

             

          • Światowy Dzień Kota

          •       Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim od kilku już lat organizuje szereg ciekawych przedsięwzięć z okazji Światowego Dnia Kota. Warto pamiętać o tym iż, koty są wyjątkowe i każdy, kto dzieli z nimi życie, wie o tym doskonale. Chociaż Dzień Kota obchodzimy oficjalnie 17 lutego, to miłośnicy tych zwierząt wiedzą, że kocie święto trwa przez cały rok. Przecież każdy koci dzień jest niezwykły! Kot to spełnienie ludzkich marzeń o udomowionym tygrysie – wciąż nieco dziki, chadzający własnymi drogami, obdarzony taką samą gracją jak wielkie kotowate, żyjące na afrykańskich sawannach, ale jednocześnie dostępny, przyjacielski, pozwalający podrapać się za uchem. Dlatego właśnie ludzie od tysięcy lat gościnnie otwierają przed kotami drzwi swoich domów. A jak wygląda kot w oczach czwartoklasisty? Na lekcjach informatyki  uczniowie  w programie graficznym zaprojektowali kartki dla naszych milusińskich. Każda z nich jest niezwykła, wykonana od serca i z wielką starannością. Kocie atrakcje przygotowała również biblioteka szkolna. Dla czytelników przygotowano konkurs plastyczny na kocią maskę oraz konkurs wiedzowy.  W bibliotece klas 1-3 na czytelników czekała piękna, tematyczna wystawa książek. Pomieszczenie biblioteki klas 4-8 również zdobiły kolorowe dekoracje znanych kotów z bajek, filmów i książek. Nowym, ciekawym wydarzeniem była wizyta w Przedszkolu „Bajkolandia”. Dzieci z grupy „Misiów”  pod kierunkiem Pani Jolanty Tuźnik starannie przygotowały się na naszą wizytę. Były kocie przebrania i piękna dekoracja. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obejrzały zaprezentowane im książeczki i trafnie odgadywały zagadki. Nie zabrakło też rozmowy o kotach, tu dzieci wykazały się bardzo dużą wiedzą na ten temat. Koci temat pojawił się również w świetlicy klas 1-3. Dzieci wykonały szereg prac plastyczno- technicznych, w tym koty z papierowych talerzyków. Chętnie rozwiązywały kocie labirynty, zagadki, kolorowały rysunki z wizerunkiem kota. Nie zabrakło też rozmów o rasach kotów, a także o formach pomocy kotom bezdomnym. W świetlicy odbyła się również sesja zdjęciowa w kociej fotobudce. Wszystkie szkolne działania cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów i na pewno były atrakcyjnym przerywnikiem w typowym, szkolnym życiu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

            Nauczycielka informatyki Iwona Sobczak

            Wychowawczynie świetlicy klas 1-3

            Bibliotekarki Karolina Wagner i Katarzyna Horba

             

          • Zabawa z językiem angielskim - projekt słownictwa domowego dla klas 1-3

          • Angażowanie uczniów w naukę języka angielskiego  od najmłodszych lat jest kluczowe dla ich ogólnego rozwoju. Jednym z ekscytujących sposobów osiągnięcia tego jest nauka oparta na pracach projektowych. Podczas zajęć z języka angielskiego klasy pierwsze  tworzyły w kreatywny sposób swój wymarzony pokój.

            Głównym celem takich zajęć  jest wzbogacenie umiejętności językowych uczniów poprzez poszerzenie słownictwa związanego z otoczeniem, w tym przypadku było to słownictwo związane z domem. Poprzez praktyczne działania i interaktywne zadania uczniowie nie tylko nauczyli  się nowych słów, ale także wzmocnili swoje umiejętności językowe.

            Wdrożenie podejścia opartego na projektach do nauki  słownictwa związanego z domem może sprawić, że proces nauki stanie się przyjemny i skuteczny dla uczniów klas 1-3. Poprzez interaktywne i kreatywne zajęcia uczniowie nie tylko zdobywają nowe słowa, ale także rozwinięte zostają kluczowe umiejętności językowe, które będą korzystne w ich nauce. Takie zajęcia nie tylko wspierają rozwój językowy, ale także tworzą  pozytywną i angażującą atmosferę w klasie.

             

            Natalia Rydel

          • DNI BEZPIECZNEGO INTERNETU

          • Z okazji DBI uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim przygotowali wystawę prac na szkolnym korytarzu. Plakaty promują bezpieczne zachowania w Internecie. Prace zostały przygotowane przez uczniów klas 4-7. Koordynatorem DNI BEZPIECZNEGO INTERNETU jest nauczycielka informatyki Pani Iwona Sobczak.

            DBI mają na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

            Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i świętowany jest na całym świecie. 


             

          • Uczniowie z Kornelówki celebrowali Dzień Babci i Dziadka niezwykłym koncertem

          •             W  piątek, 16 lutego br. uczniowie klas 1-3 wraz z grupą wokalną pod kierunkiem pani Ewy Klimek, przygotowali niezapomniany koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wydarzenie to było jednocześnie okazją do podkreślenia roli seniorów w życiu społeczności szkolnej.

            Przygotowania do koncertu trwały kilka tygodni, a zaangażowanie uczniów i nauczycieli było widoczne na każdym etapie. Repertuar koncertu obejmował klasyczne piosenki oraz życzenia, które przywoływały wspomnienia z młodości babć i dziadków.

            Uczniowie i grupa wokalna zaskoczyła widzów profesjonalizmem i emocjonalnym wykonaniem utworów. Ich staranność i zaangażowanie w przygotowanie  sprawiły, że wydarzenie było nie tylko rozrywką, ale także głębokim przeżyciem dla wszystkich obecnych.

            Głównymi gośćmi koncertu byli oczywiście Dziadkowie i Babcie uczniów, którzy z dumą i  ze wzruszeniem obserwowali występy swoich wnucząt. Wszystkie miejsca w auli były zajęte, a atmosfera była przepełniona ciepłem i radością.

            Dodatkowo, zaszczyciły nas swoją obecnością ważne postacie lokalnej społeczności – Burmistrz Kalisza Pomorskiego, pan Janusz Garbacz, Przewodniczący Rady Miejskiej, pan Paweł Kulbacki, dyrektor szkoły pani Dorota Ławniczak, wicedyrektor pani Anna Niezgoda oraz panie z Domu Seniora. Ich obecność była nie tylko wyrazem wsparcia dla inicjatywy szkoły, ale także dowodem na to, jak ważne są dla wszystkich  takie wydarzenia.

            Każdy gość szkolnego koncertu otrzymał od uczniów  słodki upominek, co dodatkowo umiliło im ten wyjątkowy dzień.

            Organizacja koncertu z okazji Dnia Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, nie tylko dostarczyła niezapomnianych chwil wszystkim uczestnikom, ale także pokazała, jak ważne są relacje między różnymi pokoleniami. To wydarzenie z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczniów, nauczycieli oraz wszystkich, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym dniu. Na zakończenie koncertu do pięknych życzeń przekazanych  przez uczniów dołączyli również goście, pan Burmistrz, Przewodniczący Rady Miejskiej, pani dyrektor Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” oraz dyrektor naszej szkoły. Wszyscy wyrazili swoją głęboką radość z faktu, że Babcie i Dziadkowie wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, dzięki czemu wspólnie mogliśmy cieszyć się talentami naszych uczniów.

            Wszyscy uczestnicy koncertu usłyszeli podziękowania za przybycie, wsparcie, ciepłe oklaski i radosne chwile.

            To dla nas zaszczyt mieć wokół siebie tyle wspaniałych osób, jako część naszej szkolnej społeczności.

             

            Aleksandra Budzyńska

          • Walentynki w naszej szkole!

          • Walentynki to dzień miłości i przyjaźni. Dla uczniów naszej szkoły ten dzień stał się okazją do wspólnej zabawy i pokazania, jak dobrze i wesoło jest nam razem. Celem tego dnia było zachęcanie dzieci do okazywania uczuć innym osobom (kolegom, koleżankom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły). Już od samego rana po szkole kursowała walentynkowa poczta zorganizowana przez Samorząd Uczniowski – roznoszone były walentynkowe karteczki, liściki, oczywiście z serduszkami! W tym dniu nawet kolor ubrań był jednakowy – czerwony :). Na zajęciach w edukacji wczesnoszkolnej uczniowie wykonywali różnorodne prace oczywiście z motywem serduszek. To był bardzo miły i radosny dzień!

            Serdeczne podziękowania dla Wszystkich, którzy w tym dniu zadbali o ten najmniejszy, ale jakże miły gest i życzyli wszystkim „Miłego dnia”.

             

            Katarzyna Car

          • Podaj dalej dobro…

          • Uczniowie klasy 1 c wzięli udział w projekcie organizowanym przez Akademię Młodego Nauczyciela „Podaj dalej dobro”, którego celem było rozwijanie inteligencji emocjonalnej  dzieci, rozwijanie empatii i uwrażliwienia na potrzeby innych ludzi, a także integracja ze środowiskiem społecznym i szkolnym.                     

            Głównym zadaniem było przygotowanie kuponów, serduszek z logo projektu, umieszczenie na nich miłych sentencji w dniu walentynek, czyli 14 lutego i obdarowanie nimi szkolną społeczność. Dzień zakochanych to nie tylko okazja na  wyrażania uczuć, ale jak zakłada projekt, to dzień w którym dostrzegamy drugiego człowieka. Nie tylko od święta należy dbać o nawiązywanie kontaktów międzyludzkich, dbanie o relacje, przełamywanie trudności w ich nawiązywaniu. Ten dzień był dowodem na to, że niewiele trzeba, aby sprawić radość drugiemu człowiekowi, aby na jego twarzy zagościł uśmiech. PODAJ DALEJ DOBRO!

                                                                                                                                        Broś Oktawia

          • Próbny egzamin klasy 8 a

          •  

            W dniach 12-14 lutego br.  uczniowie klasy 8 a przystąpili do próbnego egzaminu, który ma na celu przygotowanie ich do nadchodzących wyzwań egzaminacyjnych w maju. Próba obejmowała trzy główne dziedziny: język polski, matematykę oraz język obcy nowożytny.

            Uczniowie zostali poddani testowi z języka polskiego, wymagającemu zarówno umiejętności zrozumienia tekstu, jak i umiejętności analizy literackiej. W ramach próbnego egzaminu  musieli również wykazać się zdolnościami w zakresie poprawnej i zróżnicowanej ekspresji pisemnej.

            Arkusz  z matematyki wymagał od uczniów nie tylko znajomości konkretnych reguł, ale przede wszystkim umiejętności zastosowania wiedzy do rozwiązywania problemów praktycznych. Zadania obejmowały obszary algebraiczne, geometrię, a także umiejętność logicznego myślenia matematycznego.

            Egzamin z języków obcych miał na celu ocenę umiejętności rozumienia tekstu. Test sprawdzał zarówno wiedzę gramatyczną, jak i umiejętność właściwego użycia słownictwa w różnych kontekstach.

            Próbny egzamin klasy 8 a stanowił integralną część procesu edukacyjnego, mającego na celu jak najlepsze przygotowanie uczniów do egzaminu w maju. Zgodnie z opinią nauczycieli, próbne testy nie tylko pomagają zidentyfikować obszary do dalszej pracy, ale także budują pewność siebie uczniów, umożliwiając im właściwe podejście do  egzaminu.

             

            Emilia Bogusz

            Wychowawca klasy 8 a

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej upamiętnili wydarzenie z przeszłości

          • W dniu 12 lutego 2024 roku uczniowie z klasy 2 c pod opieką pani Darii Niedźwiedź i 4 c pod opieką pani Małgorzaty Potocznej – Galery reprezentowali naszą szkołę podczas uroczystości z okzji 79 rocznicy zdobycia miasta. Przedstawiciele szkoły spotkali się pod Pomnikiem Pionierów Ziemi Kaliskiej z przedstawicielami mieszkańców Kalisza Pomorskiego, aby wspólnie uczcić ważne wydarzenia z przeszłości. Inicjatywa ta miała na celu nie tylko upamiętnienie historycznych momentów, ale także edukację młodego pokolenia o znaczeniu wolności i jedności społeczności lokalnej.

            Podczas uroczystości uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji historycznej dotyczącej okoliczności zdobycia  Kalisza Pomorskiego a   następnie delegacja wraz z dyrektorem szkoły, panią Dorotą Ławniczak złożyła kwiaty pod pomnikiem, oddając w ten sposób hołd bohaterom przeszłości.

            Inicjatywa ta była nie tylko chwilą zadumy i refleksji, lecz również ważnym krokiem w kształtowaniu świadomości historycznej uczniów. Wyrażając szacunek dla przeszłości, młode pokolenie staje się częścią kontynuacji dziedzictwa, które buduje most między przeszłością a teraźniejszością. Uczniowie wykazali się zaangażowaniem i odpowiedzialnością, co pokazuje, że pamięć o wydarzeniach sprzed lat jest nadal żywa w sercach najmłodszych obywateli Kalisza Pomorskiego.

             

            Małgorzata Potoczna-Galera

          • Bal karnawałowy

          • Bal karnawałowy w szkole to dzień niezwykły, długo wyczekiwany przez uczniów edukacji wczesnoszkolnej. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko przyniosło radość i uśmiechy na twarzach najmłodszych uczestników, ale także stanowiło doskonałą okazję do integracji społeczności szkolnej. Aula, świetlica szkolna i korytarze zamieniły się w magiczna krainę, pełną tęczowych dekoracji i balonów. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek,  można było spotkać wróżki, księżniczki, motylki, piratów, strażaków, policjantów, Batmana…  Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Trudno było rozpoznać uczniów. Kreatywność dzieci nie miała granic, co sprawiło, że bal stał się kolorowym spektaklem. W trakcie balu uczniowie uczestniczyli w różnorodnych konkursach, zabawach muzycznych oraz tańcach, które dostarczyły im niezapomnianych chwil śmiechu i radości. Nauczyciele, również przebrani na tę okazję, nie szczędzili wysiłków, aby zapewnić dzieciom nie tylko rozrywkę, ale także przyjazną atmosferę.

            Wspólna zabawa przyniosła wiele radości, co było głównym celem  balu karnawałowego. Kiedy czas zabawy dobiegł końca uczniowie z żalem opuszczali sale.

            Dziękujemy bardzo pani Barbarze Bendynie, wychowawcy  ze świetlicy szkolnej za zorganizowanie i przeprowadzenie zabaw tanecznych.

            Oby kolejne lata przyniosły równie udane i radosne bale karnawałowe, pełne uśmiechów i fantastycznych przeżyć dla naszych najmłodszych uczniów!

             

            Wychowawcy klas 1-3

             

          • Zajęcia z robotyki

          • Są jeszcze wolne miejsca. Zapraszam uczniów klas 4-6 do zapisów. Szczegółowych informacji udziela nauczyciel informatyki Iwona Sobczak.

            Zajęcia z robotyki łączą ze sobą różne dziedziny, m.in. mechanikę, automatykę sensorykę oraz programowanie. Robotyka to niezwykle ciekawa dziedzina nauki, która niemal cały czas może być wprowadzana przez zabawę. Pozwala na kreatywne spędzanie czasu. Co więcej, zajęcia tego typu rozwijają obydwie półkule mózgu. 

            Zalety wprowadzenia robotyki do dziecięcego świata: rozwija myślenie przestrzenne, kreatywne oraz logiczne; rozwija umiejętności manualne; rozwija zdolności matematyczne i fizyczne; wprowadza dzieci w świat programowania; poprawiają pamięć; uczą cierpliwości; rozwijają myślenie strategiczne i analityczne; umożliwiają zrozumienie i zaprzyjaźnienie się z technologią.

            Zajęcia z robotyki odbywają się grupowo i są bardzo kreatywne - bardzo często podczas tworzenia robotów ważna jest współpraca. W szczególności spodobają się dzieciom, które robią tworzyć budowle z klocków. Od samego początku uczą dzieci logicznego myślenia i w ciekawy sposób pokazują pewne zależności. Dzieci podczas zajęć korzystają m.in. z klocków, komputerów i czujników. Podczas nauki dowiadują się, że dzięki czujnikom i komputerom możemy sterować robotami. Wchodzą w świat technologii i dowiadują się, że jest to jedno z narzędzi przyszłości. Same zajęcia to jest nauka poprzez zabawę. Dzieci uczą się w praktyce na wiele ciekawych różnych sposobów. Dowiadują się, jak konstruować proste roboty. Wykorzystują do tego proste algorytmy i sprawiają, że robot “zaczyna żyć”. Podczas zajęć bardzo często używa się różnego rodzaju klocków lub robotów. Dzięki ich programowaniu dzieci sprawiają, że roboty zaczynają chodzić, tańczyć czy śpiewać.

             

            Nauczyciel informatyki

            Iwona Sobczak

          • Najsłodszy dzień w świetlicy szkolnej

          • Tradycyjnie Tłusty Czwartek to dzień, w którym polskie domy i kawiarnie serwują obficie pączki, słodkie i kuszące wypieki, by uczcić ostatnie dni karnawału przed okresem Wielkiego Postu.

            Wśród tych tradycyjnych smakołyków gofry rzadko znajdują się na stole, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić odrobinę urozmaicenia i zaskoczyć uczniów goframi w świetlicy szkolnej. Gofry to lekki, chrupiący wypiek, który znakomicie komponuje się z różnego rodzaju dodatkami. Tego dnia uczniowie zajadali się goframi z cukrem pudrem, dżemami o różnych owocowych smakach i uwielbianą przez większość dzieci bitą śmietaną z kolorową posypką. Atmosfera była niesamowicie radosna, a rozmowy i śmiech wypełniały świetlicę. Jednak Tłusty Czwartek to nie tylko czas jedzenia, to również  okazja do integracji podczas wspólnych zabaw. Uczniowie  przebywający w świetlicy  tworzyli własne kolorowe pączki z materiałów do recyklingu, opaski, grały w pączkowe kółko i krzyżyk, kolorowały. Nie zabrakło również podkreślenia wagi tradycji, a także dzielenia się własnymi doświadczeniami związanymi z tym świętem.

            To właśnie takie wyjątkowe wydarzenia nie tylko wzbogacają życie szkolne, ale również kształtują atmosferę w szkole, budując więzi i tworząc wspomnienia, które pozostaną z nami na zawsze, stanowiąc integralną część naszej szkolnej historii.

             

                                                                                                                                    Paulina Dzierbicka

            Barbara Bendyna

            Beata Kowalczyk

             

          • Dzień bez telefonu w szkole

          •          Jeszcze kilka lat temu taki dzień przeszedłby bez echa. Teraz dla wielu jest czymś nie do przejścia, bowiem korzystanie z telefonu komórkowego stanowi dla nas nieodłączny element codziennego funkcjonowania. Aby wyjść naprzeciw szkolnej rutynie spędzania przerw ze smartphonem Samorząd Uczniowski 8 lutego br.  zorganizował „Dzień bez telefonu”. Głównym zamysłem było stworzenie możliwości spędzania aktywnych przerw poprzez korzystanie ze stanowisk z różnymi atrakcjami, takimi jak: ping-pong, gra w domino w wersji xxl, gra Twister, rzucanie woreczkami do celu, chodzenie na szczudłach, wspólne kolorowanie kolorowanek, tańce podczas „Tanecznych przerw”, rywalizowanie w grze w szachy, pod okiem czujnych pań bibliotekarek, którym serdecznie dziękujemy za włączenie się  oraz wiele, wiele innych rozrywek.

            Wszyscy uczniowie chętnie brali udział w aktywnej przerwie i cieszyli się z tego dnia, odkładając swoje telefony do plecaka. Było gwarnie i wesoło. Zapewne, ten dzień był tak pozytywny, że będzie wpisany w kalendarz szkolnych wydarzeń na stałe.

             

            Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.

          • Tłusty Czwartek w klasie 1b - wprowadzenie do kultury i zwyczajów

          •        W szkolnych kalendarzach każdego roku istnieje wyjątkowy dzień, który wzbudza nie tylko podekscytowanie uczniów, ale również wyzwala gorące dyskusje na temat ulubionych smakołyków  i tradycyjnych przepisów. Tłusty czwartek, znany również jako Fat Thursday, jest jednym z najbardziej wyczekiwanych dni przez dzieci i dorosłych, zwłaszcza w Polsce. W klasie 1b, ta tradycja nabiera wyjątkowego znaczenia, wprowadzając uczniów w bogactwo kultury i zwyczajów związanych z tym dniem. Na początku lekcji dzieci z filmiku edukacyjnego dowiedziały się, że Tłusty Czwartek ma głębokie korzenie historyczne i religijne. Jest to dzień obchodzony czterdzieści dni przed Wielkanocą, w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, który symbolizuje czas wstrzemięźliwości od spożywania mięsa i innych bogatych potraw. Jest to również dzień, w którym tradycyjnie spożywa się pączki, faworki i inne smakołyki w dużych ilościach jako symbol obfitości i dobrobytu przed nadchodzącym okresem powściągliwości. Następnie uczniowie wykonali prace plastyczne, a na samym końcu każdy mógł posmakować pysznego pączka. Obchody Tłustego Czwartku nie tylko wprowadziły uczniów w tradycje i zwyczaje polskiej kultury, ale również promowały wspólne działania i budowanie więzi między uczniami i nauczycielami.

            Paulina Rzeszuto

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
      • 94-361-74-92, 94-361-63-11
      • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ul. Błonie Kaszubskie 2 78-540 Kalisz Pomorski 78-540 Kalisz Pomorski Poland
      • wicedyrektor@spkaliszpom.dlaedu.pl wicedyrekorped@spkaliszpom.dlaedu.pl
      • ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
 Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
Adres: Błonie Kaszubskie 2, 78-540 Kalisz Pomorski
Kontakt: sekretariat@spkaliszpom.dlaedu.pl 


      • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
I mię i nazwisko: Dawid Nogaj
 Kontakt: inspektor@bezpieczne-dane.eu
      • CEL PRZETWARZANIA
 Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu kontaktowym.
Uzasadniony interes: komunikacja z osobami zainteresowanymi działalnością administratora PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA
 Przesłanka RODO: art. 6 ust. 1 lit. f ODBIORCY DANYCH 
 Podmioty świadczące na rzecz administratora usługi hostingowe, związane z prowadzeniem strony internetowej, z którymi zawarto umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. OKRES PRZECHOWYWANIA 
Podane dane będą wykorzystywane jedynie w okresie prowadzenia korespondencji zainicjowanej wiadomością przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego.
      • PRZYSŁUGUJĄCE PRAWA • do dostępu do danych oraz uzyskania kopii danych • do żądania sprostowania danych • do żądania usunięcia danych osobowych oraz bycia zapomnianym • do żądania ograniczenia przetwarzania • do przenoszenia danych • do złożenia skargi od organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
      • TRANSFER DO PAŃSTW SPOZA EOG I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
 Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej INFORMACJA 
Podanie danych osobowych wskazanych w formularzu jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną korespondencję. ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI, W TYM PROFILOWANIE
Podane dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
      • adres skrzynki ePUAP: SPKALISZPOMORSKI
    • Logowanie