• O tradycjach bożonarodzeniowych słów kilka

• Ostatni przedświąteczny tydzień w szkole zaakcentowano w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w spotkania poświęcone tradycjom bożonarodzeniowym w różnych stronach świata. Przemierzając poszczególne kontynenty okazuje się, że każdy kraj, ma swoje własne tradycje świąteczne. Niektóre bardzo podobne do naszych, inne tylko zbliżone, a są też takie, które do tej pory były nam nieznane. Uczniowie biorący udział w zajęciach dowiedzieli się m.in. że w Bułgarii święta rozpoczynają się już 20 grudnia w dzień Świętego Ignacego, a bułgarską tradycyjną choinkę zdobią suszone papryki i owoce; pierwszą szopkę bożonarodzeniową skonstruował św. Franciszek z Asyżu w 1223 roku; w Austrii prezenty dla dzieci przynosi Kristkindl; pierwsze kartki bożonarodzeniowe powstały w Londynie; Australijczycy święta najchętniej spędzają nad brzegiem oceanu i jedzą owoce morza; w Meksyku od 16 do 24 grudnia przez miasta przechodzą procesje ze Świętą Rodziną na czele, a węgierskie świąteczne menu jest bardzo podobne do naszego. Jest karp, strucla makowa i  smażona kapusta. Podobnie jest w Czechach i Słowacji. Tu króluje zupa grzybowa, susz z owoców, smażona ryba i tradycyjne ciasteczka. Łącznie odwiedziliśmy 24 kraje i już wiemy, że nasze, rodzime tradycje świąteczne podobają nam się najbardziej. Wiemy też, że warto czytać i poznawać nowe fakty. Może uda nam się zabłysnąć podczas rodzinnej kolacji. W spotkaniach wzięli udział uczniowie klas czwartych a i b, a także najstarszy rocznik czyli klasy ósme: c i d.

Bibliotekarki Karolina Wagner i Katarzyna Horba

• Z przedświąteczną wizytą w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Drawsku Pomorskim

•      Święta Bożego Narodzenia to dla większości z nas czas pełen radości, refleksji, krzątania się po kuchni unoszącej się zapachem upieczonych pierniczków oraz wspólnego spędzania czasu w gronie najbliższych nam osób. Niestety, życie pisze różne scenariusze... Nie każdy może spędzić święta w ciepłym, rodzinnym domu , otoczyć się tymi, których kocha, W związku     z powyższym nasze Szkolne Koło Wolontariatu po raz kolejny pokazało, że dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli zdołamy ucieszyć nawet tych, którym los nie sprzyjał. Przez ostatni listopadowy miesiąc w naszej szkole trwała  zbiórka słodyczy oraz artykułów szkolnych na rzecz podopiecznych Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Drawsku Pomorskim. Akcja cieszyła się naprawdę dużym zainteresowaniem. Tuż przed świętami  zebrane rzeczy zostały zawiezione do placówki, gdzie przywitano nas z otwartymi ramionami i nieopisanym szczęściem. Przy okazji wizyty można było zapoznać się z codziennym życiem placówki, jego specyfiką, a w podzięce nasza szkoła otrzymała piękne  podziękowanie. Cieszymy się, że nasza akcja spotkała się z taką aprobatą. Serdecznie dziękujemy każdemu, kto przyczynił się do szczęścia podopiecznych Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej            w Drawsku Pomorskim.

Opiekunowie SKW.

• Z wizytą przedświąteczną w Domu Seniora+ w Kaliszu Pomorskim

•     W ferworze świątecznych przygotowań,  nasi mali, szkolni wolontariusze z myślą        o innych, ochoczo przygotowali świąteczne kartki, a następnie w ostatnim tygodniu poprzedzające Święta Bożego Narodzenia przekazały je do Domu Seniora + w Kaliszu Pomorskim. Nasza wizyta przysporzyła wiele radości starszemu pokoleniu.

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie.

Opiekunowie SKW

• IV Regionalny Konkurs Fizyczny i VI Regionalny Konkurs z Języka Niemieckiego

•     W  dniach 13 i 14 grudnia 2022 r.  w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim odbyły się konkursy,               w których udział wzięli najlepsi uczniowie szkół podstawowych z trzech powiatów - drawskiego, choszczeńskiego i wałeckiego.

We wtorek 13 grudnia odbył się  IV Regionalny Konkurs Fizyczny dla Szkół Podstawowych, a w środę 14 grudnia w VI Regionalny Konkurs Języka Niemieckiego. Wszystkie konkursy zostały objęte Patronatem Starosty Drawskiego.

Laureatkami i laureatami tegorocznych konkursów zostali uczniowie  naszej szkoły!!!

Fizyka   I miejsce - Szymon Długi (klasa 8 d)

II miejsce - Mariia Konchakovska (klasa 8 c)

III miejsce - Dawid Olszacki (klasa 8 d)

Języka niemiecki   III miejsce - Lena Niezgoda (klasa 8 c)

Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy, które wręczyli im Starosta Drawski Stanisław Cybula oraz Zastępca Burmistrza Kalisza Pomorskiego Stanisław Samek wraz                                             z organizatorami i dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim.

Konkursy przygotowali nauczyciele kaliskiego liceum i technikum, z fizyki, pani Marta Kaczmarek,             z języka niemieckiego panie Mirosława Kacperska i Barbara Tuziak.

Dziękujemy bardzo za zaproszenie do konkursów.

Uczniom naszej szkoły gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

mgr Justyna Pawlik