• Uczniowie Szkoły Podstawowej upamiętnili wydarzenie z przeszłości

          • W dniu 12 lutego 2024 roku uczniowie z klasy 2 c pod opieką pani Darii Niedźwiedź i 4 c pod opieką pani Małgorzaty Potocznej – Galery reprezentowali naszą szkołę podczas uroczystości z okzji 79 rocznicy zdobycia miasta. Przedstawiciele szkoły spotkali się pod Pomnikiem Pionierów Ziemi Kaliskiej z przedstawicielami mieszkańców Kalisza Pomorskiego, aby wspólnie uczcić ważne wydarzenia z przeszłości. Inicjatywa ta miała na celu nie tylko upamiętnienie historycznych momentów, ale także edukację młodego pokolenia o znaczeniu wolności i jedności społeczności lokalnej.

            Podczas uroczystości uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji historycznej dotyczącej okoliczności zdobycia  Kalisza Pomorskiego a   następnie delegacja wraz z dyrektorem szkoły, panią Dorotą Ławniczak złożyła kwiaty pod pomnikiem, oddając w ten sposób hołd bohaterom przeszłości.

            Inicjatywa ta była nie tylko chwilą zadumy i refleksji, lecz również ważnym krokiem w kształtowaniu świadomości historycznej uczniów. Wyrażając szacunek dla przeszłości, młode pokolenie staje się częścią kontynuacji dziedzictwa, które buduje most między przeszłością a teraźniejszością. Uczniowie wykazali się zaangażowaniem i odpowiedzialnością, co pokazuje, że pamięć o wydarzeniach sprzed lat jest nadal żywa w sercach najmłodszych obywateli Kalisza Pomorskiego.

             

            Małgorzata Potoczna-Galera

          • Bal karnawałowy

          • Bal karnawałowy w szkole to dzień niezwykły, długo wyczekiwany przez uczniów edukacji wczesnoszkolnej. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko przyniosło radość i uśmiechy na twarzach najmłodszych uczestników, ale także stanowiło doskonałą okazję do integracji społeczności szkolnej. Aula, świetlica szkolna i korytarze zamieniły się w magiczna krainę, pełną tęczowych dekoracji i balonów. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek,  można było spotkać wróżki, księżniczki, motylki, piratów, strażaków, policjantów, Batmana…  Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Trudno było rozpoznać uczniów. Kreatywność dzieci nie miała granic, co sprawiło, że bal stał się kolorowym spektaklem. W trakcie balu uczniowie uczestniczyli w różnorodnych konkursach, zabawach muzycznych oraz tańcach, które dostarczyły im niezapomnianych chwil śmiechu i radości. Nauczyciele, również przebrani na tę okazję, nie szczędzili wysiłków, aby zapewnić dzieciom nie tylko rozrywkę, ale także przyjazną atmosferę.

            Wspólna zabawa przyniosła wiele radości, co było głównym celem  balu karnawałowego. Kiedy czas zabawy dobiegł końca uczniowie z żalem opuszczali sale.

            Dziękujemy bardzo pani Barbarze Bendynie, wychowawcy  ze świetlicy szkolnej za zorganizowanie i przeprowadzenie zabaw tanecznych.

            Oby kolejne lata przyniosły równie udane i radosne bale karnawałowe, pełne uśmiechów i fantastycznych przeżyć dla naszych najmłodszych uczniów!

             

            Wychowawcy klas 1-3

             

          • Zajęcia z robotyki

          • Są jeszcze wolne miejsca. Zapraszam uczniów klas 4-6 do zapisów. Szczegółowych informacji udziela nauczyciel informatyki Iwona Sobczak.

            Zajęcia z robotyki łączą ze sobą różne dziedziny, m.in. mechanikę, automatykę sensorykę oraz programowanie. Robotyka to niezwykle ciekawa dziedzina nauki, która niemal cały czas może być wprowadzana przez zabawę. Pozwala na kreatywne spędzanie czasu. Co więcej, zajęcia tego typu rozwijają obydwie półkule mózgu. 

            Zalety wprowadzenia robotyki do dziecięcego świata: rozwija myślenie przestrzenne, kreatywne oraz logiczne; rozwija umiejętności manualne; rozwija zdolności matematyczne i fizyczne; wprowadza dzieci w świat programowania; poprawiają pamięć; uczą cierpliwości; rozwijają myślenie strategiczne i analityczne; umożliwiają zrozumienie i zaprzyjaźnienie się z technologią.

            Zajęcia z robotyki odbywają się grupowo i są bardzo kreatywne - bardzo często podczas tworzenia robotów ważna jest współpraca. W szczególności spodobają się dzieciom, które robią tworzyć budowle z klocków. Od samego początku uczą dzieci logicznego myślenia i w ciekawy sposób pokazują pewne zależności. Dzieci podczas zajęć korzystają m.in. z klocków, komputerów i czujników. Podczas nauki dowiadują się, że dzięki czujnikom i komputerom możemy sterować robotami. Wchodzą w świat technologii i dowiadują się, że jest to jedno z narzędzi przyszłości. Same zajęcia to jest nauka poprzez zabawę. Dzieci uczą się w praktyce na wiele ciekawych różnych sposobów. Dowiadują się, jak konstruować proste roboty. Wykorzystują do tego proste algorytmy i sprawiają, że robot “zaczyna żyć”. Podczas zajęć bardzo często używa się różnego rodzaju klocków lub robotów. Dzięki ich programowaniu dzieci sprawiają, że roboty zaczynają chodzić, tańczyć czy śpiewać.

             

            Nauczyciel informatyki

            Iwona Sobczak

          • Najsłodszy dzień w świetlicy szkolnej

          • Tradycyjnie Tłusty Czwartek to dzień, w którym polskie domy i kawiarnie serwują obficie pączki, słodkie i kuszące wypieki, by uczcić ostatnie dni karnawału przed okresem Wielkiego Postu.

            Wśród tych tradycyjnych smakołyków gofry rzadko znajdują się na stole, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić odrobinę urozmaicenia i zaskoczyć uczniów goframi w świetlicy szkolnej. Gofry to lekki, chrupiący wypiek, który znakomicie komponuje się z różnego rodzaju dodatkami. Tego dnia uczniowie zajadali się goframi z cukrem pudrem, dżemami o różnych owocowych smakach i uwielbianą przez większość dzieci bitą śmietaną z kolorową posypką. Atmosfera była niesamowicie radosna, a rozmowy i śmiech wypełniały świetlicę. Jednak Tłusty Czwartek to nie tylko czas jedzenia, to również  okazja do integracji podczas wspólnych zabaw. Uczniowie  przebywający w świetlicy  tworzyli własne kolorowe pączki z materiałów do recyklingu, opaski, grały w pączkowe kółko i krzyżyk, kolorowały. Nie zabrakło również podkreślenia wagi tradycji, a także dzielenia się własnymi doświadczeniami związanymi z tym świętem.

            To właśnie takie wyjątkowe wydarzenia nie tylko wzbogacają życie szkolne, ale również kształtują atmosferę w szkole, budując więzi i tworząc wspomnienia, które pozostaną z nami na zawsze, stanowiąc integralną część naszej szkolnej historii.

             

                                                                                                                                    Paulina Dzierbicka

            Barbara Bendyna

            Beata Kowalczyk

             

          • Dzień bez telefonu w szkole

          •          Jeszcze kilka lat temu taki dzień przeszedłby bez echa. Teraz dla wielu jest czymś nie do przejścia, bowiem korzystanie z telefonu komórkowego stanowi dla nas nieodłączny element codziennego funkcjonowania. Aby wyjść naprzeciw szkolnej rutynie spędzania przerw ze smartphonem Samorząd Uczniowski 8 lutego br.  zorganizował „Dzień bez telefonu”. Głównym zamysłem było stworzenie możliwości spędzania aktywnych przerw poprzez korzystanie ze stanowisk z różnymi atrakcjami, takimi jak: ping-pong, gra w domino w wersji xxl, gra Twister, rzucanie woreczkami do celu, chodzenie na szczudłach, wspólne kolorowanie kolorowanek, tańce podczas „Tanecznych przerw”, rywalizowanie w grze w szachy, pod okiem czujnych pań bibliotekarek, którym serdecznie dziękujemy za włączenie się  oraz wiele, wiele innych rozrywek.

            Wszyscy uczniowie chętnie brali udział w aktywnej przerwie i cieszyli się z tego dnia, odkładając swoje telefony do plecaka. Było gwarnie i wesoło. Zapewne, ten dzień był tak pozytywny, że będzie wpisany w kalendarz szkolnych wydarzeń na stałe.

             

            Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.

          • Tłusty Czwartek w klasie 1b - wprowadzenie do kultury i zwyczajów

          •        W szkolnych kalendarzach każdego roku istnieje wyjątkowy dzień, który wzbudza nie tylko podekscytowanie uczniów, ale również wyzwala gorące dyskusje na temat ulubionych smakołyków  i tradycyjnych przepisów. Tłusty czwartek, znany również jako Fat Thursday, jest jednym z najbardziej wyczekiwanych dni przez dzieci i dorosłych, zwłaszcza w Polsce. W klasie 1b, ta tradycja nabiera wyjątkowego znaczenia, wprowadzając uczniów w bogactwo kultury i zwyczajów związanych z tym dniem. Na początku lekcji dzieci z filmiku edukacyjnego dowiedziały się, że Tłusty Czwartek ma głębokie korzenie historyczne i religijne. Jest to dzień obchodzony czterdzieści dni przed Wielkanocą, w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, który symbolizuje czas wstrzemięźliwości od spożywania mięsa i innych bogatych potraw. Jest to również dzień, w którym tradycyjnie spożywa się pączki, faworki i inne smakołyki w dużych ilościach jako symbol obfitości i dobrobytu przed nadchodzącym okresem powściągliwości. Następnie uczniowie wykonali prace plastyczne, a na samym końcu każdy mógł posmakować pysznego pączka. Obchody Tłustego Czwartku nie tylko wprowadziły uczniów w tradycje i zwyczaje polskiej kultury, ale również promowały wspólne działania i budowanie więzi między uczniami i nauczycielami.

            Paulina Rzeszuto

          • Podsumowanie I półrocza roku szkolnego 2023/2024

          •           Tytułowa uroczystość odbyła się w naszej szkole dnia 7 lutego 2024 r. Z tej okazji na apel przygotowany na auli szkolnej zostali zaproszeni wyróżnieni uczniowie wraz z rodzicami. Na galę przybyli goście wspierający rozwój naszej placówki: Burmistrz Kalisza Pomorskiego - pan Janusz Garbacz, Przewodniczący Rady Miejskiej - pan Paweł Kulbacki, Inspektor ds. Oświaty - pani Marta Gorajewska oraz Przewodnicząca Rady Rodziców - pani Małgorzata Wróbel.
            Uroczysty apel otworzyło przemówienie pani Dyrektor Doroty Ławniczak, która pogratulowała dzieciom sukcesów w nauce i wyraziła dumę z powodu licznego grona zdolnych uczniów. Do gratulacji przyłączył się pan Burmistrz Janusz Garbacz, podkreślając, że osiągnięcia dzieci to również zasługa ich rodziców i wyraził dla nich swój szacunek.  
            Intensywna praca uczniów jak i nauczycieli przyczyniła się do imponującej liczby przyznanych stypendiów. Za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie 67 uczniów z klas piątych, szóstych i siódmych odebrało stypendium.

            W trakcie apelu wyróżnieni zostali również uczniowie, którzy w mijającym półroczu osiągnęli sukcesy matematyczne w Olimpiadzie Wiedzy ARCHIMEDES - MATEMATYKA PLUS. Listy gratulacyjne i nagrody dla 9 uczniów wręczyła pani Wioletta Burdyńska, nauczyciel matematyki i koordynator konkursu.

            Ostatnią najliczniejszą wyróżnioną grupą byli młodzi dziennikarze należący do gazetki szkolnej Kornelówka za zdobycie Szkolnego Pulitzera 2023 - I miejsca w konkursie Kuriera Szczecińskiego dla gazetek szkolnych na szczeblu wojewódzkim w kategorii szkół podstawowych. Upominki ufundowane przez Dyrekcję i Radę Rodziców wręczyła opiekunka koła dziennikarskiego Sławomira Sydlewska oraz Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Małgorzata Wróbel.

            Uroczystość zamknęła piosenka pt. Marzenia się spełniają wykonana przez szkolnych artystów pod opieką pani Ewy Klimek. Treść utworu idealnie wpisywała się w nastrój dnia:

            Marzenia się spełniają,
            Tylko stale, stale myśl o nich, myśl.
            Wszystko, co tylko chcesz,
            Może się zdarzyć dziś!
            Usiądź obok mnie i razem znów
            Sprawdźmy, że naprawdę chcieć - to móc!

            Praca, wytrwałość, sumienność uczniów i nauczycieli oraz zaangażowanie rodziców w życie szkolne dzieci to klucz do spełniania  marzeń.

            Apel prowadzili uczniowie: Martyna Staniec i Franciszek Budzyński. Zdjęcia wykonał pan Maciej Tuźnik. O oprawę dźwiękową zadbali pani Ewa Klimek i pan Zbigniew Witek. Dekoracje wykonała pani Dorota Wilgocka.

            Wszystkim wyróżnionym uczniom jeszcze raz gratulujemy świetnych wyników w nauce i życzymy dalszych sukcesów. Wyrazy uznania kierujemy również do ich rodziców.


            Sławomira Sydlewska

          • Dzień Bezpiecznego Internetu w szkole

          • W dzisiejszym, coraz bardziej zdominowanym przez technologię świecie, edukacja dotycząca bezpieczeństwa w Internecie jest niezwykle istotna, zwłaszcza dla młodego pokolenia. Dlatego 06 lutego br. uczniowie naszej szkoły włączyli się aktywnie w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Celem wydarzenia było nie tylko podkreślenie ważności korzystania z Internetu w sposób bezpieczny, ale także dostarczenie uczniom praktycznej wiedzy i umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa.

            W ciągu dnia odbyły się różnorodne warsztaty, prezentacje oraz dyskusje, które miały na celu edukację uczniów na temat potencjalnych zagrożeń wirtualnego świata oraz sposobów ich unikania.

            Podczas zajęć  prowadzonych przez nauczyciela informatyki uczniowie zdobywali wiedzę na temat bezpiecznego dzielenia się informacjami w sieci, rozpoznawania potencjalnych zagrożeń.  Na dowód udziału w zajęciach uczniowie otrzymali plakietki promujące DBI.

            Dzień Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego okazał się nie tylko edukacyjnym, ale również integracyjnym wydarzeniem, podkreślającym znaczenie wspólnej troski o bezpieczeństwo w sieci.

             

            nauczyciel informatyki

            Iwona Sobczak

          • Podziękowanie od Szefa Sztabu WOŚP dla Wolontariuszy

          • Szef Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Pani Dorota Ławniczak, przekazała serdeczne podziękowania dla zaangażowanych wolontariuszy ze  Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim i Pomierzynie, oraz Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, za  ogromny wkład w  32. Finał WOŚP. W czasie spotkania każdy  wolontariusz otrzymał indywidualne rozliczenie zebranej kwoty, co stanowiło szczególne wyróżnienie dla ich zaangażowania.

            Sztab WOŚP zawsze cenił trud wolontariuszy, którzy ochoczo angażują się w organizację corocznych finałów. Wszystkie te placówki edukacyjne włączyły się w akcję charytatywną, udowadniając, że młode pokolenie jest gotowe do altruistycznych działań na rzecz innych.

            Postawa wolontariuszy z Kalisza Pomorskiego i okolic przeszły wszelkie oczekiwania, co wyraziła Pani Dorota Ławniczak. Każda puszka, każda zebrana złotówka miała znaczenie, a ich praca przyczyniła się do ogólnego sukcesu 32. Finału WOŚP.

            W trakcie przekazywania podziękowań, Szef Sztabu WOŚP nie zapomniała o złożeniu zaproszenia na kolejny, 33. Finał, który odbędzie się w 2025 roku. Pani Dorota Ławniczak  podkreśliła, że zaangażowanie młodych ludzi jest kluczowe dla sukcesu każdego finału i liczy na ich obecność w kolejnych edycjach akcji.

             

            DZIĘKUJEMY :)

             

          • Ciekawe spotkania z książką

          •     W bibliotece Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim nasi najmłodsi czytelnicy z klas 1-3 mają możliwość uczestniczenia w zajęciach literacko- plastycznych. Na spotkania przychodzą chętne dzieci po zakończonych zajęciach lekcyjnych. Inspiracją do jednego ze spotkań były zakupione nowe książki z serii „Kicia Kocia”. Wśród naszych małych czytelników są prawdziwi fani tych książeczek i z radością przyjęli informację o nowych tytułach dostępnych w naszej bibliotece. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia poświęcone wilkom. Dzieci wyszukiwały informacje o tych zwierzętach w różnych źródłach, dzieliły się wiadomościami już posiadanymi, a także wymieniały tytuły utworów literackich z wilkiem w roli głównej. Obok czytania i pogadanki nie zabrakło twórczości plastycznej. Uczniowie kolorowali sylwetki zwierząt i dorysowywali inne, wymyślone przez siebie elementy. Każde tego typu zajęcia stanowią zachętę do sięgania po książki. Liczymy, że stosowane, różnorodne formy zajęć rozbudzą u dzieci zainteresowanie czytaniem książek, a także przyciągną w progi biblioteki uczniów, którzy rzadko tam zaglądają.

            Karolina Wagner i Katarzyna Horba

          • Radość i wspólnota podczas Finału WOŚP w Kaliszu Pomorskim

          • W ostatnią niedzielę stycznia, ulice Kalisza Pomorskiego  i okolicznych wiosek ożywiły się kolorową masą wolontariuszy, którzy z pełnym zaangażowaniem ruszyli w teren z puszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna edycja przyciągnęła aż 80 ochotników, gotowych podjąć się zbierania funduszy na pomoc potrzebującym. Atmosfera była niesamowita, a radość i entuzjazm malowały się na twarzach zarówno wolontariuszy, jak i mieszkańców.

            O godzinie 12.00 na Stadionie Miejskim Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zjednoczyła młodszych i starszych, łącząc ich wspólną pasję do Nordic Walking. Organizatorzy i wolontariusze zasługują na wyjątkowe podziękowania za zaangażowanie i profesjonalizm, dzięki którym II Kaliski Marsz Nordic Walking stał się niezapomnianym wydarzeniem.  O godzinie 14.00 nad brzegiem malowniczego Jeziora Bobrowo Wielkie odbyło się dla WOŚP morsowanie. To zimowe wydarzenie, mające na celu wsparcie szczytnego celu, połączyło w sobie aktywność fizyczną, integrację społeczności lokalnej oraz pomoc dla najbardziej potrzebujących

            Od godziny 16:00 klimat radosnego oczekiwania zapanował w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury. Starsi wolontariusze przystąpili do ważnej roli - liczenia zebranych pieniędzy przez kwestujących wolontariuszy. W tracie liczenia, na scenie rozpoczęła się prawdziwa uczta dla wszystkich obecnych, prowadzona przez panie Stanisławę Górnik i Aleksandrę Budzyńska, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim. Licytacje  przyciągały uwagę, a zbiórki pieniędzy podczas nich dostarczały nie tylko środków na cele charytatywne, ale także niezapomnianych emocji. Lokalne przedsiębiorstwa, sklepy, czy instytucje  włączyły się aktywnie, przekazując swoje produkty i usługi na cele charytatywne. Ich wkład nie tylko uatrakcyjnił licytację, ale również stanowił dowód na zaangażowanie lokalnego biznesu w sprawy społeczności. Licytacja nie tylko dostarczyła dużo pozytywnych  emocji i radości uczestnikom, ale również przyczyniła się do zwiększenia kwoty zebranej podczas finału.

            W trakcie wydarzenia na scenie zaprezentowały się liczne zespoły artystyczne, reprezentujące zarówno młode, jak i starsze pokolenie. To było prawdziwe święto talentu i pasji, które jednocześnie służyło szczytnemu celowi. W czasie finału widownia miała okazję delektować się różnorodnością artystyczną, a występy wprawiały w dobry nastrój. Z wielką przyjemnością mogliśmy obejrzeć pokaz tańca ze Szkoły SAVE THE BEAT HIP-HOP oraz Szkoły Tańca Astra Luna, występy artystyczne dzieci z Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia” grupa Pszczółki, występy artystyczne wokalistów z MGOK oraz koncert Still Contrast. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Koła Diabetyków w Kaliszu Pomorskim, gdzie można było zmierzyć poziom cukru oraz stoisko malowania twarzy przez pracowników świetlicowych. Dużo pozytywnych wrażeń dodała piękna dekoracja oraz prace plastyczne wykonane przez dzieci w pracowni plastycznej MGOK, które można było obejrzeć w Galerii „Za Filarami”.

            Nie zabrakło również smakowitych wrażeń. Rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim oraz miejscowa cukiernia przygotowały wyśmienite wypieki, które cieszyły podniebienia mieszkańców i wolontariuszy. To było doskonałe uzupełnienie dla atmosfery finału, wprowadzając doświadczenie kulinarne dla wszystkich zainteresowanych.

            W ten sposób mieszkańcy Kalisza Pomorskiego i okolic włączyli się aktywnie w coroczną akcję WOŚP, tworząc niezapomniane chwile pełne dobrej zabawy, solidarności i hojności. Wspólna praca wolontariuszy, wsparcie artystyczne oraz smaczne przysmaki sprawiły, że finał WOŚP stał się nie tylko momentem zbiórki funduszy, ale także okazją do budowania społeczności i wzmacniania więzi między mieszkańcami. To wydarzenie z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników, świadcząc o sile jednoczenia się dla wspólnego dobra.

            Finał WOŚP w Kaliszu Pomorskim odbył się dzięki bezinteresownemu wsparciu instytucji i lokalnej społeczności, co sprawiło, że wydarzenie stało się jeszcze bardziej udane i zorganizowane. Warto podkreślić, że inicjatywa nie byłaby  możliwa do realizacji bez pomocy wielu partnerów, którzy zaangażowali się w organizację.

            Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim stanął na wysokości zadania, udostępniając środki niezbędne do przeprowadzenia finału oraz współorganizując II Kaliski Marsz Nordic Walking. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury odegrał kluczową rolę, dostarczając nie tylko miejsce, ale także tworząc atmosferę pełną kultury i sztuki. Bank Spółdzielczy w Kaliszu Pomorskim, poprzez swoje zaangażowanie wspierał przy liczeniu zebranych pieniędzy.

            Dzięki strażakom z OSP Poźrzadło Wielkie i Kalisza Pomorskiego mieszkańcy  mogli zobaczyć nowoczesny sprzęt strażacki. Strażacy zorganizowali także kiermasz ciast oraz częstowali przepysznym bigosem i zupą.

            Bezpieczeństwo wolontariuszy było priorytetem, a nad nim czuwali zarówno Policjanci z Kalisza Pomorskiego, jak i Strażnicy Miejscy, którzy wspierali organizatorów w zapewnieniu bezpieczeństwa wolontariuszom. Ich obecność pozwoliła na swobodny przebieg akcji, eliminując ewentualne zagrożenia i sprawiając, że wszyscy mogli cieszyć się atmosferą bezpiecznej zabawy.

            Przypomnijmy, że Kalisz Pomorski gra z WOŚP od 24 lat. Pierwsze próby włączenia się     w „orkiestrowe” granie sięgają 2000 roku.

            Pierwszy sztab został założony 2001 roku przy Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie  w Kaliszu Pomorskim, zebrano wówczas kwotę 7358,83 zł. W kolejnych latach zebranych środków było coraz więcej.  2024 roku  konto  WOŚP zostało zasilone kwotą –  41 383,24 zł.

            Przez te wszystkie lata SZTAB z Kalisza Pomorskiego  zebrał łącznie  - 442 451,80 zł.

            To wydarzenie pokazało, że efektywna współpraca między instytucjami publicznymi, przedsiębiorstwami a społecznością lokalną może przynieść nie tylko korzyści finansowe dla potrzebujących, ale także wzmocnić więzi społeczne i zbudować silną, jednolitą społeczność. Finisz WOŚP w Kaliszu Pomorskim to doskonały przykład, jak lokalna inicjatywa może przynieść pozytywne skutki, kiedy wszyscy działają razem w duchu solidarności i zaangażowania.

            Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za przekazane fanty, vouchery, wypełnianie puszek i poświęcony czas.

            Dziękujemy wolontariuszom i wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowaniu Orkiestry.

            DZIĘKUJEMY, że chcieliście  grać z nami, że było kolorowo i energicznie!

             

            Szef Sztabu

            Dorota Ławniczak

             

             

          • Bądź bezpieczny podczas ferii zimowych

          • Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim wspólnie z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Drawsku Pomorskim odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim, aby poinformować ich o zasadach bezpiecznego wypoczynku w okresie zbliżających się ferii zimowych.

            Ferie dla dzieci to czas relaksu i dobrej zabawy. Funkcjonariuszka przypominała uczniom zasady, których należy przestrzegać podczas zabaw w domu, jak również na świeżym powietrzu. Ważnym elementem spotkania była rozmowa dotycząca zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe noszone przez dzieci na plecakach i wierzchnich ubraniach.

            Mł. asp. Monika Barcicka przestrzegała, aby unikać rozmów z nieznajomymi, a także opowiadała uczniom, gdzie mogą szukać pomocy w momencie zagrożenia i jak prawidłowo korzystać z numerów alarmowych.

            Mundurowi przypominali o trwającym konkursie „Śnieżny dekalog”    i zwracali uwagę na tak ważne zasady bezpieczeństwa obowiązujące na górskich stokach.

            Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą cieszyć się zimową aurą.

            Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych ferii.

             

            Pedagog szkolny

            Ewa Klimek

             

          •  Druga odsłona Jasełek w Kornelówce

          •  Styczeń to czas kiedy  w naszych sercach rozbrzmiewają wrażenia minionych świąt. Każdy chciałby zatrzymać je na dłużej, aby przedłużyć blask tamtych zdarzeń i wyjątkowość  tych dni, które minęły.  

            11 stycznia 2024 r.  mogliśmy na nowo poczuć magię tych niezwykłych świąt. Młodzi aktorzy z kółka teatralnego pod kierunkiem pani Anny Fajgier  opowiedzieli historię Bożego Narodzenia widzianą oczami zagubionej anielicy i diabełka o dobrym sercu. Ich spotkanie zapoczątkowało szereg niezwykłych wydarzeń i doprowadziło do prawdziwej przyjaźni. W przedstawieniu pojawili się też strudzeni pasterze i bogaci królowie, którzy przybyli do stajenki, by pokłonić się Maleńkiemu. W końcowym akcie odbyła się ostateczna walka dobra ze złem. Występ wzbogaciły przepiękne kolędy w wykonaniu uczniów koła artystycznego pod kierunkiem pani Ewy Klimek.

            Niezwykły   charakter  występu podkreśliły piękne dekoracje wykonane przez panią Dorotę Wilgocką oraz urocze  stroje naszych wykonawców przygotowane przez ich rodziców. Wszystkie te elementy sprawiły, że niejednemu odbiorcy zakręciła się łezka w oku.

             Pani dyrektor Dorota Ławniczak nie szczędziła ciepłych słów pod adresem młodych artystów, po występie podziękowała im oraz opiekunom i pogratulowała szczególnie wytrwałości, która w tym wypadku była niezbędna, bowiem różne przeciwności losu nie pozwoliły wystawić jasełek jeszcze przed świętami. Ale nie poddali się i w końcu  udało się ku uciesze wszystkich.

            Dziękujemy  za dostarczenie nam niesamowitych wrażeń. Czekamy na następne za rok.

             

            Anna Fajgier

             

          • Biblioteczne wyzwania na nowy rok

          •         Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego od 2024 roku bierze udział w wyzwaniu pt. „Książkowy niekalendarz”. To bardzo ciekawa inspiracja do podejmowania aktywności z książką dla młodych czytelników.  Niekalendarz składa się z 12 kart z 3 zadaniami na każdy miesiąc. Tym samym zachęca do odwiedzania biblioteki i sięgnięcia po książki. Zestaw materiałów edukacyjnych promujących czytanie przygotowało Narodowe Centrum Kultury. Czytelniczy pakiet to przydatne narzędzia do pracy z dziećmi i młodzieżą szkolną w placówkach oświatowych i bibliotekach. Wyzwania mogą stanowić wsparcie dotychczasowych działań oraz być inspiracją do tworzenia kolejnych projektów promujących czytelnictwo. Materiały zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można było je łatwo pobrać oraz wydrukować na standardowych drukarkach. Za projekt i realizację materiałów odpowiada kolektyw Mamy Projekt, ilustracje wykonał Tomasz Kaczkowski.

            plakaty-niekalendarz-A4.pdf

            Bibliotekarki Karolina Wagner i Katarzyna Horba

             

          • Bezpieczeństwo  ruchu drogowego – uczniowie wspierają swój własny los

          •          Bezpieczeństwo drogowe jest jednym z kluczowych elementów w życiu społeczeństwa, a edukacja w zakresie prawidłowego zachowania na drodze zaczyna się już od najmłodszych lat. W tym kontekście stacjonarne miasteczko ruchu drogowego przy naszej szkole odgrywa istotną rolę, dostarczając dzieciom unikalne doświadczenia edukacyjne i kształtując ich świadomość zagrożeń związanych z uczestnictwem w ruchu drogowym.

            Stacjonarne miasteczko ruchu drogowego to specjalnie przygotowany obszar, który naśladuje prawdziwe warunki drogowe, jednak jest dostosowany do potrzeb edukacyjnych dzieci. Jest miejscem, gdzie uczniowie mają szansę nauczyć się zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, zanim staną się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Stacjonarne miasteczko ruchu drogowego stanowi doskonałe środowisko do nauki i utrwalania podstawowych zasad ruchu drogowego. Dzieci mogą praktycznie doświadczyć, jakie są konsekwencje zignorowania sygnalizacji świetlnej, jak należy przechodzić przez przejście dla pieszych, czy jak bezpiecznie poruszać się na rowerze.

            Stacjonarne miasteczko ruchu drogowego przy szkole stanowi cenny element edukacji dzieci w zakresie bezpieczeństwa drogowego. To miejsce, gdzie teoretyczne zasady stają się praktycznymi umiejętnościami, a dzieci zdobywają doświadczenie niezbędne do pewnego i świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki takiemu podejściu społeczeństwo wychowuje kolejne pokolenia, które od najmłodszych lat rozumieją, jak istotne jest bezpieczeństwo na drodze.

            Bezpieczeństwo ruchu drogowego to temat, który zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na swoje ogromne znaczenie dla społeczeństwa. W ostatnich latach zauważalny jest wzrost świadomości w zakresie bezpieczeństwa na drodze, szczególnie wśród młodego pokolenia. Jednym z fascynujących trendów edukacyjnych, który przyciąga uwagę, jest rosnąca popularność dodatkowych zajęć z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego w szkołach.

            Wypadki drogowe stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi na całym świecie. Współczesne społeczeństwo stawia sobie za cel zmniejszenie liczby wypadków poprzez zwiększenie świadomości wśród kierowców, pieszych i rowerzystów. Edukacja w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego zaczyna się teraz już od najmłodszych lat, a szkoły odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu nawyków bezpiecznego zachowania na drodze.

            W wielu szkołach na całym świecie można zauważyć rosnące zainteresowanie dodatkowymi zajęciami z bezpieczeństwa ruchu drogowego. Uczniowie nie tylko uczestniczą w standardowych zajęciach, ale także ochoczo przystępują do dodatkowych zajęć, które oferują im bardziej szczegółowe informacje i praktyczne umiejętności.

            Dodatkowe  zajęcia  obejmują różnorodne tematy, takie jak zasady ruchu drogowego, znaki drogowe,  a także praktyczne ćwiczenia przy symulatorze ruchu drogowego z wizualizacją naszego miasta. Uczniowie mogą z tego skorzystać  dzięki Unijnemu Programowi – „Bezpieczeństwo kaliskich rowerzystów i pieszych na drodze z pierwszeństwem”. Wspaniałą pomocą jest też wiata a w niej gra planszowa: „Z rowerami po drodze”, która jest inspirowana miejscami z Kalisza Pomorskiego. Ponadto pod kodami QR można znaleźć grę edukacyjną: „Klasa na drodze” z filmami instruktażowymi. Wszystko to ma na celu lepsze przygotowanie młodych ludzi do stawienia czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w ruchu drogowym.

            Poprzez uczestnictwo w dodatkowych zajęciach uczniowie zyskują świadomość swojej odpowiedzialności za własne i innych bezpieczeństwo na drodze.

            Dodatkowe zajęcia z bezpieczeństwa ruchu drogowego stają się nie tylko elementem edukacji, ale także sposobem na inwestowanie w przyszłość społeczeństwa. Dzięki nim młodzi ludzie wychodzą ze szkoły nie tylko z wiedzą teoretyczną, ale także z praktycznymi umiejętnościami, które pomagają im bezpiecznie funkcjonować w codziennym ruchu drogowym. To inwestycja w zdrowie i życie, której efekty mogą być odczuwalne przez wiele lat.

             

            Emilia Bogusz

          • Coraz bliżej finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

          • Uczniowie wraz z pracownikami Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim już w pełni zaangażowali się w przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia charytatywnego.

            Jednym z najciekawszych elementów przedfinałowych przygotowań jest składanie puszek, do których będą zbierane pieniądze w czasie ulicznej kwesty.  Ten kolorowy proces nie tylko przyciąga uwagę uczniów, ale również sprawia, że zbiórka funduszy staje się niezapomnianym wydarzeniem. Każda puszka jest starannie przygotowywana i zabezpieczona.

            Wspaniałe jest również to, że nie tylko dorośli są aktywni w przygotowaniach do finału WOŚP, ale też uczniowie, pełni entuzjazmu i zaangażowania, udowadniają, że każdy może wnieść swój wkład w pomoc dla innych. Wspólna praca to nie tylko doskonała okazja do zintegrowania społeczności szkolnej, ale również możliwość udzielenia pomocy potrzebującym.

            Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to coroczne wydarzenie, które mobilizuje społeczeństwo do działania na rzecz potrzebujących. Zaangażowanie uczniów w różnorodne inicjatywy przed finałem to dowód, że młode pokolenie ma świadomość społeczną i gotowość do pomocy innym. Warto wspierać te inicjatywy, aby wspólnie móc świętować sukces WOŚP i pomagać tym, którzy najbardziej tego potrzebują.

             

            Szef Sztabu

            Dorota Ławniczak

          • Pierwsze miejsce dla „Kornelówki” w „Szkolnym Pulitzerze”!

          • 21 grudnia 2023 roku rozstrzygnięto „Szkolnego Pulitzera”. W konkursie gazetek szkolnych organizowanym przez „Kuriera Szczecińskiego” nasza „Kornelówka” została uznana za najlepszą gazetkę szkolną w województwie zachodniopomorskim w kategorii szkół podstawowych.

            Wręczenie nagród odbyło się w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Nagrodę główną w imieniu ponad dwudziestoosobowej redakcji z klas 4-6 odebrały: Tatiana Milewska, Katarzyna Mróz, Natasza Litwin, Natalia Nanaszko z klasy 6 „b” i Kaja Byrdyńska z klasy 5 „a” wraz ze swoja opiekunką i polonistką Sławomirą Sydlewską.

            Konkurs „Szkolny Pulitzer” ma już dwudziestoletnią tradycję i jest w naszym regionie jednym z najważniejszych wydarzeń dedykowanych redakcjom szkolnych gazet. W tym roku na uroczystą galę zostało zaproszonych szesnaście nominowanych tytułów. Nagrody przyznano w kategoriach: szkoła ponadpodstawowa (nagroda główna dla pisma „Ale numer!” redagowanego przez uczniów Technikum Ekonomicznego im. Witolda Pileckiego w Szczecinie pod opieką Eweliny Różewskiej) i szkoła podstawowa (nagroda główna dla pisma „Kornelówka” ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego pod opieką Sławomiry Sydlewskiej). Jury prócz tego przyznało jedno wyróżnienie gazetce ze szkoły ponadpodstawowej. To „IX Wrota” z IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie pod kierunkiem Magdaleny Wasielewskiej.

            Co tu dużo mówić. Znaleźć się w tym zacnym gronie i jeszcze zdobyć Nagrodę Główną to wielki zaszczyt.

            Serdecznie gratuluję wszystkim moim „gazetkowym podopiecznym”, do których należą: redaktor naczelna: Tatiana Milewska, zastępczyni: Zuzanna Sydlewska, redaktorzy: Natalia Nanaszko, Klaudia Krawczyk, Natasza Litwin, Katarzyna Mróz, Zuzanna Wyszczelska, Kaja Burdyńska, Julia Piłka, Milena Wiśniewska, Krystian Zieliński, Wojciech Michalski, Arek Kowal, Wiktoria Dźwigał, Pola Gołębiewska, Weronika Gontarz, Maja Kaczmarzewska, Otylia Tomczyk, Nikola Jakubowicz, Wiktoria Szczupak, Dariusz Wilk, Maria Kucharska oraz uczniom, którzy w poprzednim roku szkolnym współtworzyli gazetkę, a w tym roku z różnych względów musieli z tych zajęć zrezygnować.

            Jury doceniło w naszej gazetce różnorodność podejmowanych tematów i gatunków publicystycznych, przede wszystkim jednak odwagę w zadawaniu trudnych pytań nie tylko w środowisku szkolnym, ale i w naszym miasteczku.

            Redakcja „Kornelówki” dziękuje pani dyrektor Dorocie Ławniczak za opiekę i pomoc w realizacji często zaskakujących pomysłów. Słowa podzięki kierujemy również do pani Sylwii Kudynowskiej za cierpliwość przy wydruku gazety oraz za wiarę w nasze możliwości, bez czego nie znaleźlibyśmy się w tym konkursie.

            Sławomira Sydlewska

            Relacja „Kuriera Szczecińskiego” z gali dostępna tutaj:

            https://24kurier.pl/akcje-kuriera/szkolny-pulitzer-2023/mlodzi-dziennikarze-z-nagrodami/

            https://24kurier.pl/akcje-kuriera/szkolny-pulitzer-2023/szkolny-pulitzer-rozstrzygniety/

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
      • 94-361-74-92, 94-361-63-11
      • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ul. Błonie Kaszubskie 2 78-540 Kalisz Pomorski 78-540 Kalisz Pomorski Poland
      • wicedyrektor@spkaliszpom.dlaedu.pl wicedyrekorped@spkaliszpom.dlaedu.pl
      • ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
 Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
Adres: Błonie Kaszubskie 2, 78-540 Kalisz Pomorski
Kontakt: sekretariat@spkaliszpom.dlaedu.pl 


      • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
I mię i nazwisko: Dawid Nogaj
 Kontakt: inspektor@bezpieczne-dane.eu
      • CEL PRZETWARZANIA
 Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu kontaktowym.
Uzasadniony interes: komunikacja z osobami zainteresowanymi działalnością administratora PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA
 Przesłanka RODO: art. 6 ust. 1 lit. f ODBIORCY DANYCH 
 Podmioty świadczące na rzecz administratora usługi hostingowe, związane z prowadzeniem strony internetowej, z którymi zawarto umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. OKRES PRZECHOWYWANIA 
Podane dane będą wykorzystywane jedynie w okresie prowadzenia korespondencji zainicjowanej wiadomością przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego.
      • PRZYSŁUGUJĄCE PRAWA • do dostępu do danych oraz uzyskania kopii danych • do żądania sprostowania danych • do żądania usunięcia danych osobowych oraz bycia zapomnianym • do żądania ograniczenia przetwarzania • do przenoszenia danych • do złożenia skargi od organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
      • TRANSFER DO PAŃSTW SPOZA EOG I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
 Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej INFORMACJA 
Podanie danych osobowych wskazanych w formularzu jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną korespondencję. ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI, W TYM PROFILOWANIE
Podane dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
      • adres skrzynki ePUAP: SPKALISZPOMORSKI
    • Logowanie