• ,,Wakacje na Marsie”

          •     13 czerwca 2023 r. w świetlicy szkolnej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ,,Wakacje na Marsie”, który został zorganizowany podczas zajęć świetlicowych. Celem konkursu było wdrażanie do samodzielnej pracy, kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji, rozwijanie wyobraźni, kształtowanie zdolności manualnych. Wszystkie prace były bardzo kreatywne, atrakcyjne wizualnie i różnorodne. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, ale po licznych dyskusjach wyłoniono zwycięzców.

            Lista Laureatów:

            I miejsce – Lena Kranc klasa 3b

            II miejsce – Michalina Szyler klasa 1b

            III miejsce – Oliwia Gąsiorowska klasa 3b

            III miejsce – Julia Dźwigał klasa 1a

            Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim młodym artystom dziękujemy za udział w konkursie!

             

            Wychowawca świetlicy

            Paulina Dzierbicka

             

          • Wizyta przedszkolaków w Szkole Podstawowej

          •     W pierwszych dniach czerwca naszą szkołę odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego „Bakolandia” oraz Przedszkola „Wesołe nutki” z Dębska.

                        Już na wejściu czekała na  nich Pani  dyrektor Dorota Ławniczak, która serdecznie powitała gości, częstując wszystkich cukierkami.

            Przedszkolaki mieli możliwość zwiedzenia gabinetu dyrektora, sekretariatu, biblioteki. Zobaczyły jak uczą się ich starsi koledzy. Siedziały w ławkach, pisali na tablicy swoje imię.

            W świetlicy czekała na ich niespodzianka.  Dzieci  miały za zadanie wykonać z przygotowanych wcześniej elementów pszczółki, myszki lub biedronki, które zabrały do domu.

            Na koniec dzieci otrzymały upominki w postaci zakładki do książki oraz kolorowy ołówek.

            Dla maluchów było to nie lada przeżycie, ponieważ niektóre z nich po raz pierwszy przekroczyły próg tej szkoły.

            Wizyta ta miała na celu adaptację i integrację przedszkolaków ze szkołą, jako przyszłych uczniów klas pierwszych.

             

            Pedagog szkolny

            Ewa Klimek

             

          • OGŁOSZENIE

          • DNIA 09  CZERWCA  BR. (PIĄTEK)

            SZKOŁA BĘDZIE ZAMKNIĘTA

             

            Dyrektor szkoły

            Dorota Ławniczak

          • Czytanie na Polanie

          •      We wtorkowe, słoneczne przedpołudnie dla naszych najmłodszych czytelników biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego  przygotowała  plenerowe spotkanie literackie pt. „Czytanie na Polanie”. To ogólnopolski projekt realizowany w ramach kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Organizatorem akcji jest biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej. Miejsce imprezy wybraliśmy nieopodal budynku szkoły, gdzie zaaranżowaliśmy czytelnię na świeżym powietrzu. Były koce, poduszki i pluszaki, wśród których prym wiódł niezawodny Kubuś Puchatek i Papa Smerf. Oczywiście były też różnorodne książeczki w tym bardzo popularna wśród dzieci seria „Czytam sobie”. Uczestnicy spotkania poznali też  literacką bohaterkę Anię Robaczek – niestrudzoną i bardzo odważną obrończynię wszelkich owadów zamieszkujących przydomowy ogródek. To plenerowe spotkanie było doskonałą okazją do propagowania wakacyjnego czytania, a także spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Warto dodać, że akcja ta znakomicie wpasowała się nam w obchody XXII Tygodnia Czytania Dzieciom, które w tym roku sygnowane jest hasłem: „Książka to ogród”. Z tej okazji w obu pomieszczeniach biblioteki zagościły kolorowe kwiaty, które dodatkowo dodały uroku wnętrzom bibliotecznym i sprawiły, że czytanie było jeszcze bardziej atrakcyjne. Dziękujemy paniom Dorocie Wilgockiej i Annie Bejnarowicz za pomoc przy realizacji obu przedsięwzięcia.

            Bibliotekarki Karolina Wagner i Katarzyna Horba

          • „Portret mojej Mamy”

          •      W dniach od 26 do 30 maja 2023 r. w świetlicy szkolnej klas drugich został przeprowadzony konkurs plastyczny pt.  „Portret mojej Mamy”. Wzięli w nim udział chętni uczniowie. Dzieci miały za zadanie namalować farbami swoją mamę.

            Oto wyniki:

            I miejsce - Emilia Rzepnikowska 2b   

            II miejsce - Martyna Ryś 2a

            III miejsce - Oliwier Witek 2a

            Wyróżnienie - Albina Korneliuk 2a

            Każde dziecko otrzymało dyplom, drobny upominek i słodką przekąskę. Zwycięzcom gratuluję i dziękuję za udział w konkursie.

            Wychowawca świetlicy

                                  Beata Kowalczyk                                                                                                                 

          • Międzyklasowy Turniej Piłki Nożnej

          •      19 maja 2023 r. w naszej szkole odbył się Międzyklasowy Turniej Piłki Nożnej dziewcząt oraz chłopców z klas V i VI. Organizatorami turnieju byli Magdalena Kujawska-Krystopik oraz Paweł Gąsiorowski, nauczyciele wychowania fizycznego. Do turnieju przystąpiło 8 drużyn. Mecze trwały po 12 minut, a zespoły grały systemem „każdy z każdym”. Po niezwykle emocjonujących pojedynkach udało się wyłonić zwycięzców.

            W kategorii dziewcząt I miejsce zajęła drużyna „Perełek” z klasy V „a”, II miejsce należało do drużyny „Obojętni”, III miejsce zajęła drużyna „PSŻ”, IV miejsce zajęła drużyna „Maju Maj”.

            W kategorii chłopców I miejsce zajęła drużyna „Juventus”. Na II miejscu uplasowała się drużyna „Lecha”, III miejsce zajęła drużyna „Pogoń”, IV miejsce należało do „Radomiaka”.
                  Dziękujemy za udział w rozgrywkach. Satysfakcja po udanym turnieju oraz zadowolenie uczniów w nim uczestniczących przynosi wiele radości, jak również motywuje do dalszych tego typu działań.

             

             Magdalena Kujawska- Krystopik

          • Hej, hej, hej, relacja z KADET OK

          •       Grupa uczniów z klas IV-VIII ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim w dniach 02 -04 czerwca br. uczestniczyła w obozie sportowym KADET OK. Spędziliśmy trzy niesamowite dni w miejscowości Długie nad urokliwym jeziorem Lipie. Pod okiem przyjaznej i wykwalifikowanej kadry korzystaliśmy ze wszystkich atrakcji, które przygotowali dla nas instruktorzy.

            Pogoda jak zwykle dopisała, dzięki temu mogliśmy w pełni wykorzystać uroki tego osobliwego miejsca. Mieliśmy okazję pływać rowerkami wodnymi, próbowaliśmy swoich sił na supach i ściance wspinaczkowej. Sprawdzaliśmy naszą orientację w terenie i umiejętność pracy w zespole w grze terenowej i paintballu.

            Po bardzo intensywnych zajęciach w ciągu dnia mogliśmy spędzić czas przy ognisku, pobawić się przy dobrej muzyce czy też pograć w piłkę. Nie zabrakło też czasu na dłuższe rozmowy, czytanie ulubionej książki czy też podziwianie zachodu słońca.

            Wierzymy, że czas spędzony na wyjeździe nie był czasem straconym, pozwolił nam wypocząć, zrelaksować się i zawiązać nowe przyjaźnie.

            A to jak dobrze się bawiliśmy, można zobaczyć na poniższej fotorelacji.

             

                                            Opiekunowie: A. Fajgier, A. Kuźmińska, N. Rydel, J. Pawlik, A. Słuka-Maciąg, M. Płuciennik

             

          • Pierwsze Miejsce w Turnieju Piłki Nożnej

          • 02 czerwca 2023 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w 22 Regionalnym Turnieju im. Krzysztofa Hołuba w Piłce Nożnej Chłopców. Turniej był organizowany przez: Towarzystwo Miłośników Recza,  Szkołę Podstawową z Recza  oraz MGOKiS. W turnieju brało udział 7 drużyn podzielonych na dwie grupy. Nasi uczniowie w rozgrywkach grupowych wygrali wszystkie mecze pokonując szkoły z: Dolic, Suchania i Zamęcina. W półfinale wygraliśmy z gospodarzami. W meczu finałowym spotkaliśmy się ze Szkołą Podstawową nr 3 z Choszczna którą pokonaliśmy zdecydowanie 4:0. Królem strzelców turnieju został uczeń klasy 8 a, Grzegorz Lasota, natomiast uczeń klasy 7 a Jakub Tolwaj zdobył tytuł najlepszego bramkarza. Ogromne gratulacje dla wszystkich zawodników za walkę do końca. Nie byłoby nagród indywidualnych, gdyby nie kolektyw i drużyna. Szkołę reprezentowali: Czesław Bejnarowicz, Mateusz Czerniawski, Kacper Fajger, Artur Fedyurka, Mikołaj Gozdera, Antoni Kasielski, Grzegorz Lasota, Kamil Leśniewski, Bartosz Stateczny, Jakub Tolwaj, Oliwier Rzeszuto.

             

            Zbigniew Witek

          • KOLEJNE MISTRZOSTWO LIGI TRAMPKARZY

          • Po raz kolejny uczniowie klasy sportowej -8a zdobyli mistrzostwo ligi trampkarzy. W rozgrywkach prowadzonych przez ZZPN  uczestniczą poza uczniami klasy sportowej Jakub Tolwaj – uczeń klasy 7a oraz Antoni Kłos i Jakub Walerczak.  Nasi zawodnicy zwycięstwem w Czaplinku zapewnili sobie tydzień przed zakończeniem rozgrywek pierwsze  miejsce w lidze. Jest to  efekt uczęszczania chłopców od 8 lat na zajęcia piłkarskie oraz przynależność  do klasy sportowej. Wieloletnia ciężka praca na treningach, wielu obozach, masa wyjazdów i wyrzeczeń.  Przed ostatnim spotkaniem mamy 4 punkty przewagi nad drugim zespołem. Zdobyliśmy do tej pory 109 bramek, tracąc zaledwie 19. Połowę goli zdobył Grzegorz Lasota z pewnością najskuteczniejszy zawodnik naszego zespołu. Wielkie podziękowania należą się rodzicom za zaangażowanie i pomoc w prowadzeniu zespołu. Gratulacje dla wszystkich zawodników i powodzenia w dalszej karierze piłkarskiej.

             

            Zbigniew Witek

          • BAL ÓSMOKLASISTÓW

          •  

            „Niech żyje bal!

            Bo to życie to bal jest nad bale.

            Niech żyje bal ...

            Orkiestra gra!

            Jeszcze tańczą i drzwi są otwarte.

            Dzień warty dnia!”

             

                 W piątkowy wieczór, 2 czerwca odbył się Bal Ósmoklasistów. Zgromadzonych  w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim uczniów, rodziców oraz nauczycieli szkoły powitała Pani Dyrektor Dorota Ławniczak.

            Honorowymi gośćmi byli: wicedyrektorki Anna Niezgoda i Anna Rydzewska, wychowawcy: Zbigniew Witek, Waldemar Pawluczuk i Aneta Hrabeć oraz nauczyciele: Emilia Bogusz, Wioletta Burdyńska ,Katarzyna Horba, Kinga Łuc, Beata Pierzgalska, Beata Rosentreter,  Maciej Tuźnik, Karolina Wagner i Violetta Zbytek.

            Modne sukienki, fryzury i makijaże, panowie ubrani w garnitury, fotobudka 360’ do zdjęć i czerwony dywan - nie jest to opis hollywodzkiego bankietu, ale balu naszych ósmoklasistów.

            Przez te osiem lat odbyło się wiele zabaw, ale dzisiejszy bal to  ostatnia wspólna impreza, która kończy i podsumowuje pewien etap życia tych młodych ludzi.

            Rodzice życzyli przyszłym absolwentom udanej zabawy na balu, powodzenia na kolejnych egzaminach oraz dalszych sukcesów na nowym etapie edukacji.

            Nie zabrakło podziękowań złożonych przez uczniów klas ósmych ich wychowawcom.

            W dalszej części ósmoklasiści  poddali się niczym nieskrępowanej zabawie na parkiecie. Towarzyszyła jej wspaniała atmosfera, radosne emocje i mnóstwo wzruszeń. W przerwach pomiędzy tanecznym szaleństwem, które trwało do późnych godzin wieczornych, uczniowie i zaproszeni gości korzystali z pysznego poczęstunku. Dzięki Dj Andrzejowi piątkowy wieczór miał magiczną oprawę.

            Uczniowie bawili się doskonale, szczególnie po zmianie szpilek i mniej wygodnego obuwia na trampki i tenisówki.  Po tańcach przyszedł czas na wspólne pamiątkowe zdjęcia ósmych klas wraz z wychowawcami. Prawdziwą niespodzianką był tort wykonany przez kaliską piekarnię Haliny Bulwy i Alicji Czapek.

            Całość przedsięwzięcia wsparli również  sponsorzy: K.R. Auto-holowanie Kazimierz Wieczorek, Usługi handlowe Marek Nanaszko, Maria Dzieńkowska,  Bank Spółdzielczy w Kaliszu Pomorskim, Rada Rodziców, Roman Zieliński . Szczególne podziękowania należą się Panu Burmistrzowi Januszowi Garbaczowi za wyrażenie zgody na  zorganizowanie balu w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury oraz Pani Dyrektor Małgorzacie Dziadek.

            Najbardziej zaangażowani byli oczywiście rodzice. Komitet organizacyjny tworzyli: Katarzyna Hypki, Agnieszka Fajger, Dawid Bejnarowicz, Anna Bargieł, Lidia Zbytek, Dorota i Wojtek Kowalczyk, Kamila Długa, Irmina Olejnik – Czerwonka, Marek Nanaszko.

            Wyjątkowe  podziękowania należą się również tym rodzicom, którzy dzielnie trwali przy pilnowaniu porządku na sali i dbali o bezpieczeństwo bawiących się uczniów. Dobra atmosfera i perfekcyjna organizacja zabawy przez niezwykle zaangażowanych rodziców zapewniły wszystkim uczestnikom  wyjątkowego balu i  niezapomnianych wrażeń.

              „Mała studniówka” była  doskonałą okazją do wspomnień  wspólnie spędzonych w murach szkoły lat oraz integracji. Z pewnością na długie lata pozostanie dla jego uczestników cudownym wspomnieniem.

             

            Aneta Hrabeć

          • Spotkanie z dietetykiem

          •      02 czerwca uczniowie klasy 3c w ramach innowacji pedagogicznej o zdrowym odżywianiu, mieli okazję gościć w swojej klasie specjalistkę w dziedzinie żywienia, panią Monikę Dziadziewicz.

                Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną dla dzieci w wieku szkolnym.

                Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, dlaczego należy pić dużo wody, jak ważną rolę w jadłospisie odgrywają dobrze skomponowane śniadanie, obiad i kolacja  oraz jak ważną rolę odgrywają warzywa i owoce. Dzieci uzyskały  informacje na temat produktów jakich powinny  unikać lub je ograniczać, by długo cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Pani dietetyk omówiła także główne błędy w naszej diecie, które prowadzą nie tylko do nadwagi i otyłości, ale również do wielu chorób.

               Jak wspominała pani dietetyk tylko wypracowane, zdrowe nawyki żywieniowe pozwolą cieszyć się dobrą formą oraz zgrabną sylwetką. Zwróciła także uwagę na łączenie elementów zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu.

                Uczniowie chętnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali mnóstwo interesujących pytań i wypowiadali się na temat zdrowego stylu życia. Mieli również okazję poznać zawód dietetyka w ramach orientacji zawodowej.

            Marlena Maras, Joanna Magac

          • Dzień Dziecka

          • „My jesteśmy dzieci jak dzieci,

            Czasem krnąbrne, czasem czupurne,
            Ale chcemy, by księżyc świecił,
            A noce nie były pochmurne...
            Chcemy, by nie było dnia bez słońca,
            Pracy bez pięknej radości.
            Chcemy, by ziemia śpiewająca
            Pełna była dobrej miłości.

            (T. Kubiak)

             

            Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej, niewątpliwie jednym  z nich jest pierwszy czerwca – Dzień Dziecka. Jest to dzień szczególny w życiu dzieci na całym świecie. Trudno się temu dziwić skoro w tym dniu w szkołach organizowane są różnego rodzaju atrakcje.

                        W poszukiwaniu najlepszych inspiracji udali się nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim. Pierwsza myśl, jeśli chodzi o pomysł na Dzień Dziecka? Oczywiście wycieczka, lody, ognisko, zabawy sportowe na boisku! A dla najmłodszych? Dmuchane zamki, malowanie twarzy, wata cukrowa i popcorn! To ponadczasowy i uniwersalny sposób na relaks i integrację. Szkoła Podstawowa w Kaliszu Pomorskim zamieniła się w olbrzymi plac zabaw. Dzieci z klas I – III bawiły się przednio dzięki profesjonalnym animacjom zorganizowanym na boisku szkolnym. Wśród wielu zabaw, ogromnym zainteresowaniem cieszyły się harce na dmuchanych zamkach i dmuchane kule. Dzieci tańczyły z animatorką, uczestniczyły w skokach w workach i w przeciąganiu liny. W pięknych okolicznościach przyrody, wśród tysięcy małych i wielkich baniek mydlanych każde dziecko spędziło aktywnie i ciekawie swoje święto. Bardzo ważnym punktem programu był słodki poczęstunek w postaci waty cukrowej, lodów, babeczek i  popcornu.

            Wychowawcy wszystkich klas zadbali o to, by jak najpełniej odpowiedzieć na zapotrzebowanie swoich podopiecznych. Każda z klas spędziła ten dzień wg własnego planu. Starsze klasy miały dużą dowolność w zagospodarowaniu czasu. Wychowawcy zatem zaplanowali rozmaite wydarzenia: klasa IV a odwiedziła Rancho Fryz, gdzie każdy mógł przejechać się na koniu, wszyscy wspólnie dorożką wybrali się na wycieczkę po okolicy a dopełnieniem tego były zabawy ruchowe oraz pyszne kiełbaski i pianki z ogniska. Klasa IV b odwiedziła park linowy w Rudnicy i MC Donald. Natomiast VIII a bawiła się na kręgielni w Mirosławcu. Pozostałe klasy, choć pozostały w naszym miasteczku, to jednak głównie poza murami szkoły. IV c zajadała watę cukrową, popcorn, lody, gofry oraz zorganizowała zawody z Hobby Horse i mecz piłki nożnej. V b zorganizowała gry i zabawy w klasie oraz wyjście na pizzę. VI a i VI b działały sportowo w sali gimnastycznej, rozgrywając mecze piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, a potem spędziła czas przy ognisku w okolicach stadionu. VI c po obejrzeniu ciekawego filmu w klasie zajadała smakołyki m.in. tort i gofry.  Klasa VII a, V a oraz klasy VIII b, c, d spacerowały wkoło jeziora, delektowały się pysznymi lodami, pizzą oraz wzięły udział w turnieju sportowym na stadionie zakończonym ogniskiem.

            Mam nadzieję, że ten dzień, który obfitował w mnóstwo pozytywnych wrażeń będzie mile wspominany przez dzieci. Niech uśmiech od ucha do ucha promienieje na Waszych twarzach, a każdy dzień przepełnia radość i pozytywne doświadczenia.

            Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego Panu Januszowi Garbaczowi oraz Radzie Rodziców za pokrycie kosztów animacji i zabaw dla najmłodszych uczniów.

             

            „Dziecko jest chodzącym cudem  

            Jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym” 

            Phil Bosmans 

            Paulina Dzierbicka

             

          • Tydzień Języków Obcych

          •  “Uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposobu myślenia o rzeczach,” – napisała kiedyś słynna amerykańska dziennikarka i publicystka Flora Lewis.

            Na przełomie maja i czerwca nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego zorganizowali w naszej szkole Tydzień Języków Obcych. W atmosferę Tygodnia Języków Obcych wprowadziła uczniów naszej szkoły gazetka na korytarzu szkolnym.

            Dla każdego etapu edukacyjnego zostało zorganizowanych wiele atrakcji. Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie plastycznym na portret osoby z rodziny królewskiej oraz w konkursie na słownik obrazkowy. Podczas codziennych zajęć uczniowie oglądali film edukacyjny o życiu i panowaniu królowej Elżbiety II oraz o zwyczajach panujących na wyspach brytyjskich.

            Wyniki konkursu plastycznego na portret osoby z rodziny królewskiej:

            • I miejsce – Emilia Krzak
            • II miejsce – Izabella Hołubicka
            • III miejsce – Ksawery Woźniak
            • Wyróżnienie: Zuzanna Gorajewska i Liwia Kupczak

            Wyniki konkursu na słownik obrazkowy:

            • I miejsce – Katarzyna Augustyniak
            • II miejsce – Oliwia Tomczyk
            • III miejsce – Nadia Wierzbińska
            • Wyróżnienie: Franciszek Rybicki

            W trakcie trwania Tygodnia Języków Obcych wręczone zostały także nagrody i dyplomy dla uczestników Ogólnopolskiego Konkursu z języka angielskiego LEON. Uczennice: Julia Walerowicz oraz Zofia Niedźwiedź otrzymały wyróżnienia za zajęcie miejsca w pierwszej 15 uczniów.

            Dla klas starszych także przygotowano szereg atrakcji. Uczniowie uczestniczyli w Konkursie Pięknego Czytania. Konkurs został zorganizowany we współpracy z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu Pomorskim.

            Wyniki konkursu:

            • I miejsce – Lena Miśkiewicz
            • II miejsce – Aleksandra Laska
            • III miejsce – Zuzanna Sydlewska

            Nauczyciele języka angielskiego zorganizowali także konkurs wiedzy o życiu i panowaniu królowej Elżbiety II. Konkurs został zorganizowany we współpracy z nauczycielką i uczniami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu Pomorskim. Królowa Elżbieta II zmarła we wrześniu 2022 r. po przeszło 70 latach zasiadania na brytyjskim tronie, stając się tym samym najdłużej panującą monarchinią w Zjednoczonym Królestwie, a drugą na świecie. Wraz z jej odejściem zakończyła się druga epoka elżbietańska, a monarchia brytyjska, choć nadal trwa, to ma przed sobą wiele wyzwań.

             

            Wyniki konkursu:

            • I miejsce – Maria Głuchowska
            • II miejsce – Julia Fajger
            • III miejsce – Szymon Długi
            • Wyróżnienie: Maria Bejnarowicz, Nikola Bachorska

            W trakcie trwania Tygodnia Języków Obcych wręczone zostały także nagrody i dyplomy dla uczestników Ogólnopolskiego Konkursu z języka angielskiego PANDA. Uczennica Tatiana Milewska otrzymała wyróżnienie za zajęcie 8 miejsca w kategorii klas V. Uczeń Cezary Frontczak otrzymał wyróżnienie za zajęcie 9 miejsca w kategorii klas IV.

            W ramach obchodów Tygodnia Języków Obcych zorganizowano także kiermasz z potrawami pochodzącymi z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Było wiele pysznych ciast i przysmaków, a nawet sałatka ziemniaczana. W organizację kiermaszu zaangażowani byli wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu oraz uczennice klasy Va. Zebrane fundusze zostały przeznaczone na pomoc dla schroniska w Choszcznie.

            Nie zabrakło też atrakcji dla miłośników języka niemieckiego. W ramach lekcji języka niemieckiego uczniowie poszerzyli wiedzę na temat krajów niemieckojęzycznych. Wykonano również plakaty na temat naszego miasta partnerskiego Kaltenkirchen. Klasy ósme wykonały w języku niemieckim plakaty, prezentacje multimedialne oraz nagrały filmiki na temat ochrony środowiska.

            Składamy także podziękowania Pani Izabelli Chojnackiej – nauczycielce języka angielskiego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu Pomorskim oraz w szczególności uczniom klasy dwujęzycznej: Tatianie Smyczyńskiej, Kornelii Ciosmak i Wojciechowi Drozda. Uczniowie przygotowali profesjonalną prezentację oraz test wiedzy na temat królowej Elżbiety II a także zasiadali w jury.

            Serdecznie dziękujemy uczniom za zaangażowanie w obchody Tygodnia Języków Obcych oraz sponsorom za ufundowanie nagród: Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego Januszowi Garbaczowi, Dyrektor Szkoły Podstawowej Dorocie Ławniczak, wydawnictwu Express Publishing Karolinie Małeckiej.

             

            Nauczyciele języków obcych

          • .

          • Drodzy Uczniowie!


            Życzę Wam, aby Wasze dzieciństwo było jak najlepsze

            i by trwało jak najdłużej.

            Nie dorastajcie za szybko, cieszcie się każdym dniem,

            dokąd beztroska jest Waszym przywilejem.

             

             

            Dyrektor szkoły

            Dorota Ławniczak

            oraz  nauczyciele i pracownicy szkoły

             

          • Nowości dla najmłodszych

          •     W naszej szkole pojawiły się kolejne kolorowe nowości, które ożywiły budynek i ucieszyły uczniów. Tym razem szkoła wzbogacona została o siedziska tapicerowane Snake.

                        Siedziska służą uczniom do odpoczynku podczas przerw, a także w czasie oczekiwania na zajęcia. Uczniowie spotykają się na nich, by porozmawiać, zrelaksować się, pobawić się z koleżankami/kolegami.

                        Jak widzimy na załączonych zdjęciach, uczniowie chętnie korzystają z nowości zakupionych do szkoły.

             

            Marlena Maras

             

          • WOJEWÓDZKA INAUGURACJA OLIMPIJSKA W KOŁOBRZEGU

          •   

             

                26 maja br. uczniowie oddziałów sportowych i klasy 8 d  naszej szkoły wzięli udział w obchodach Wojewódzkiej Inauguracji  Olimpijskiej, która odbyła się na Stadionie Lekkoatletycznym im. Michała Baryty  mieszczącym się przy I Liceum Ogólnokształcącym  im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu.  W obchodach tych wziął udział również poczet sztandarowy Klubu Olimpijczyka.

                           W imprezie tej  wzięło udział 35 olimpijczyków i w tym nasz nauczyciel wychowania fizycznego Pani Violetta Zbytek. Olimpijczykom wręczono odznaczenia pierwszego i drugiego kółka olimpijskiego.

            Uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć na żywo  występy i ceremonie otwarcia tej imprezy oraz poznać znanych polskich olimpijczyków.

                           Dziękujemy Panu Burmistrzowi Januszowi Garbaczowi, Pani Dyrektor Dorocie Ławniczak oraz Radzie Rodziców naszej szkoły za pomoc w organizacji tego wyjazdu.

             

            Nauczyciele wychowania fizycznego

             

          • „Rodzina. Mając siebie - mamy tak wiele”

          • Z przyjemnością informujemy, iż konkurs plastyczny pt. „Rodzina. Mając siebie - mamy tak wiele” został uroczyście rozstrzygnięty dnia 29 maja 2023 r.

            Celem konkursu było wzmocnienie świadomości u dzieci, jak ważna jest rodzina i więzi rodzinne oraz kształtowanie odpowiednich wzorów wynikających z relacji rodzinnych. Konkurs stanowił okazję do wyrażenia przez dzieci ich emocji i uczuć związanych z możliwością spędzania wolnego czasu ze swymi najbliższymi.

            Z zachwytem oglądaliśmy kreatywne pomysły młodych uczestników przelane na papier. Komisja oceniająca prace miała nie lada wyzwanie, ponieważ napłynęło dużo prac,  a także ich poziom był niezwykle wysoki. Nagrody wręczała osobiście Pani dyrektor Dorota Ławniczak.

            Mamy nadzieję, że uczniowie dalej będą rozwijać plastyczną twórczość. Takiej kreatywności możemy im tylko pozazdrościć!

            Laureaci konkursu:

            Klasy I-III

            I miejsce Barbara Gągalska

            II miejsce Katarzyna Augustyniak

            III miejsce Zofia Staniec

            Wyróżnienie Maria Kamińska

             

            Klasy IV-VIII

            I miejsce Wiktoria Gregorowicz

            II miejsce Igor Włodarczyk

            III miejsce Jan Ziarnik

            Wyróżnienie I Wiktoria Dźwigał

            Wyróżnienie II Paweł Rokicki

             

            Serdecznie gratulujemy J

             

            Organizatorzy

            opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

             

             

          • W Toruniu u Kopernika na piernikach…

          • 26 maja wychowankowie klas 5b i 8c wraz z wychowawczyniami: Katarzyną Gawecką i  Anetą Hrabeć oraz opiekunami Małgorzatą Pietrzak i Katarzyną Horbą udali się na wycieczkę do miasta słynącego z pierników.

            Swoją podróż zaczęliśmy już o 6.30,  do Torunia dotarliśmy o 10.00.

             Poznawanie uroków miasta rozpoczęliśmy od Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jest  to jedyne centrum nauki w woj. kujawsko-pomorskim.  Odwiedziliśmy tutaj aż  6 pięter, na których zlokalizowane są interaktywne wystawy tematyczne. To tutaj mogliśmy  poczuć się jako chomik w kołowrotku, przekonać się dlaczego koło było przełomowym wynalazkiem ludzkości, ale również wejść do wydzielonej kosmicznej części, poczuć się jak astronauta i zobaczyć jak zachowują się przedmioty w próżni. Jeszcze przed przekroczeniem bramek mogliśmy zobaczyć największe w Polsce  na  stałe zamontowane Wahadło Foucaulta, pozwalające obserwować obrót ziemi. To już od tego miejsca ciężko było oderwać naszych uczniów, ale jednak warto to zrobić, bo im dalej tym lepiej.

            Następnie udaliśmy się na Stary Rynek, gdzie jest Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika. Można było tu zobaczyć ponad 500 eksponatów z różnych stron świata. Ekspozycja stała składa się z szeregu wystaw  prezentujących dorobek podróżniczy Halika i  Elżbiety Dzikowskiej, ich pasję podróżowania i zasługi  kolekcjonerskie, historię polskiego i światowego podróżnictwa oraz odkrywania świata.

            Gościliśmy również w Muzeum Historii Torunia, które znajduje się  w czternastowiecznym budynku nazywanym obecnie Domem Eskenów.

             To miejsce, w którym podczas jednej wizyty można przenieść się w czasie i odbyć niezwykłą podróż przez wieki. W klimatycznych wnętrzach zabytkowego spichrza zobaczyć można było fascynującą wystawę pt. „Toruń i jego historia”. Poznaliśmy dzieje tego przepięknego miasta od początków jego istnienia aż do rozwoju po współczesność.

             Po odpoczynku i  posileniu się, zaopatrzeni w  pamiątki oraz co najważniejsze toruńskie pierniki, udaliśmy się na dalszy spacer po Starym  Mieście. Zobaczyliśmy Rynek Staromiejski, ratusz, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika przy którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

            Inne atrakcje, które nie umknęły naszej uwadze to fontanna znana z legendy o flisaku i żabkach, rodzinny dom astronoma (z zewnątrz), fragmenty murów miejskich z basztami m. in. Krzywą Wieżą i bramami: Mostową, Żeglarską, Klasztorną, Katedra Świętojańska oraz spacer po Bulwarze Filadelfijskim.

             Do Kalisza Pomorskiego wracaliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń z nowo poznanych atrakcji.

            Toruń zaskakuje na każdym kroku. W powietrzu czuć słodkawy zapach pierników, na ulicach spotkać można Krzyżaków a monumentalny Kopernik bacznie obserwuje wszystko  dookoła. Toruń, to miasto idealne na piesze wycieczki. Wszystko co w nim najważniejsze i najpiękniejsze, jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Nie bez powodu miasto to wita hasłem „Gotyk na dotyk”. Serdecznie dziękujemy PKL „Jacek” z Drawna za bezpieczną i komfortową podróż!

             

                                                                                                                    Aneta Hrabeć

             

          • .

          • Pani Dyrektor Dorota Ławniczak

            zaprasza na spotkanie

            z Rodzicami uczniów przyszłych klas pierwszych,

            w dniu 31 maja 2023 roku, o godzinie 15:30.

            Spotkanie odbędzie się w auli szkoły przy ulicy Błonie Kaszubskie 2.

          • Kreujemy w drewnie – poznajemy podstawy pirografii

          • Tworzenie z drewna towarzyszy ludzkości już od wieków począwszy od budowy drewnianych domów do rzeźbienia maleńkich ozdobnych figurek. Jedną z metod ozdabiania drewna jest pirografia. Pojęcie to oznacza „pisanie z ogniem”. Dekoracje wykonuje się poprzez wypalanie w drewnie naniesionych na nie wzorów przy użyciu specjalistycznych, nowoczesnych narzędzi do wypalania. W ramach innowacji pedagogicznej „Zabawa, sztuka czy nauka? Arteterapia w twórczym rozwoju” uczniowie wzięli udział w wypalaniu pięknych wzorków. Młodzież miała do dyspozycji plastry drewna. Przed przystąpieniem do prac uczniowie zapoznali się z odpowiednimi zasadami bezpiecznej i higienicznej pracy, przy maksymalnym zachowaniu ostrożności. Pierwszym etapem było przygotowanie plastrów drewna poprzez ich dokładne wyszlifowanie. Następnie nanieśli kalką wzór, który w ostatnim etapie został wypalony w drewnie. Powstała Świnka Peppa, sówka, kilka lisków oraz inne ciekawe wzory.

            Zajęcia plastyczne z technik zdobienia drewna przy użyciu pirografu mają na celu rozbudzić umiejętności plastyczne, kształtują poczucie piękna, estetyki i wyobraźni. Jest to ciekawy sposób na wprowadzenie nowych technik plastycznych. Pirografia nie jest trudna. Wystarczy odrobina umiejętności manualnych, wyobraźnia, drewno i pirograf, by samodzielnie stworzyć piękną dekorację.

            Anita Kuźmińska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
      • 94-361-74-92, 94-361-63-11
      • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ul. Błonie Kaszubskie 2 78-540 Kalisz Pomorski 78-540 Kalisz Pomorski Poland
      • wicedyrektor@spkaliszpom.dlaedu.pl wicedyrekorped@spkaliszpom.dlaedu.pl
      • ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
 Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
Adres: Błonie Kaszubskie 2, 78-540 Kalisz Pomorski
Kontakt: sekretariat@spkaliszpom.dlaedu.pl 


      • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
I mię i nazwisko: Dawid Nogaj
 Kontakt: inspektor@bezpieczne-dane.eu
      • CEL PRZETWARZANIA
 Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu kontaktowym.
Uzasadniony interes: komunikacja z osobami zainteresowanymi działalnością administratora PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA
 Przesłanka RODO: art. 6 ust. 1 lit. f ODBIORCY DANYCH 
 Podmioty świadczące na rzecz administratora usługi hostingowe, związane z prowadzeniem strony internetowej, z którymi zawarto umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. OKRES PRZECHOWYWANIA 
Podane dane będą wykorzystywane jedynie w okresie prowadzenia korespondencji zainicjowanej wiadomością przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego.
      • PRZYSŁUGUJĄCE PRAWA • do dostępu do danych oraz uzyskania kopii danych • do żądania sprostowania danych • do żądania usunięcia danych osobowych oraz bycia zapomnianym • do żądania ograniczenia przetwarzania • do przenoszenia danych • do złożenia skargi od organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
      • TRANSFER DO PAŃSTW SPOZA EOG I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
 Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej INFORMACJA 
Podanie danych osobowych wskazanych w formularzu jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną korespondencję. ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI, W TYM PROFILOWANIE
Podane dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
      • adres skrzynki ePUAP: SPKALISZPOMORSKI
    • Logowanie