• Nie zabrakło gorących serc w Kaliszu Pomorskim ❤️❤️❤️

     •      

      Choć panowała zimowa aura, to kaliskich Wolontariuszy nic nie powstrzymało, aby  już po raz kolejny aktywnie włączyć się do akcji charytatywnej w ramach 31 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku, 29 stycznia  Orkiestra grała pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich małych i dużych”.

      Po raz kolejny kaliszanie udowodnili, że  współdziałanie na rzecz potrzebujących  okazało się „dziecinnie proste”.

      Jak co roku założeniem kaliskiego sztabu zajmowała się Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim we współpracy z Urzędem Miejskim w Kaliszu Pomorskim i Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kaliszu Pomorskim. Szefem Sztabu była Pani Dorota Ławniczak, która wspólnie z Paniami Małgorzatą Dziadek, Anną Rydzewską, Anną Niezgodą, Małgorzatą Potoczną – Galerą oraz Sylwią Kudynowską podjęła trud organizacyjny.  Po rejestracji sztabu, nastąpił czas na  zgłaszanie się wolontariuszy. I tym razem chętnych nie zabrakło. Do kwestowania zapisało się 80 wolontariuszy, z których większość to uczniowie z kaliskich szkół. Po raz kolejny zostały wystawione również puszki stacjonarne w lokalnych aptekach, w Sklepie Ogólnospożywczym Leśko,  w Pracowni Krawieckiej Moda i Kawa oraz w Kwiaciarni Róża pani Justyny Kopruchy.

      Choć pracy było dużo, to wszyscy odczuwali wiele satysfakcji, gdyż lubią dzielić się dobrem.

      Mimo zimowego chłodu nie zabrakło atrakcji dla społeczności kaliskiej. Na Plaży Miejskiej, Stowarzyszenie Morsów - Lodołamacze oprócz kąpieli w jeziorze,  przygotowało słodki poczęstunek oraz wspólne ognisko. Po raz pierwszy dla aktywnych odbył się Kaliski Marsz Nordic Walking pod egidą pani Anny Pietrzyk. Wszystkie zebrane datki zasiliły puszki Wolontariuszy.

      Siedziba kaliskiego sztabu mieściła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim i to tu wolontariusze rozliczali się z zebranych do puszek pieniędzy. W MGOK mogli też przy ciepłej herbacie i słodkościach na chwilę się zatrzymać, aby się ogrzać              i podzielić się wrażeniami.

      Tuż po Nowym Roku rozpoczęła się akcja promocyjna, zbieranie gadżetów na licytację, przygotowanie dekoracji w ośrodku kultury. Kiedy fanty do licytacji zaczęły się piętrzyć, ukończone zostały elementy dekoracyjne sali przygotowywanej na finał, a uczniowie Szkoły Podstawowej wraz z paniami Kasią i Dorotą z radością i zapałem poskładały orkiestrowe puszki dla wolontariuszy, pozytywna energia zaczęła się unosić, co uruchamiało kolejne osoby do działania.

       

      Od godziny 16.00 kiedy sztab skrupulatnie rozpoczął liczenie pieniędzy, wszyscy młodsi        i starsi artyści z niecierpliwością oczekiwali na swój występ. Publiczność natomiast czyniła przygotowania  do  licytacji. Osobami prowadzącymi tegoroczny finał były panie Stanisława Górnik oraz Aleksandra Budzyńska. Program artystyczny rozpoczął się od przywitania wszystkich uczestników przez szefa Sztabu WOŚP. Następnie rozpoczęły się  pokazy tańca.    Z ogromną przyjemnością mogliśmy podziwiać Szkołę Tańca Astra Luna Mini Lady Show, Szkołę Sava The Beat w wykonaniu dzieci i młodzieży. Kolejny występ artystyczny był        w wykonaniu grupy PSZCZÓŁKI i MYSZKI  z Przedszkola „Bajkolandia”. Nie zabrakło też wokalistów z MGOK. Jak zawsze piękny śpiew wybrzmiał w wykonaniu grupy artystycznej VIOLKI I MY EMERYCI.  Ostatnią grupą  artystyczną był zespół STILL CONTRACT. Aby podkreślić wielkość Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o godzinie 20.00 zostało wysłane światełko do nieba. Wszystkie artystyczne atrakcje były przeplatane licytacjami.

      Dużym zainteresowaniem cieszyła się sprzedaż ciast, które zostały dostarczone przez Rodziców uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim i Piekarnię Haliny Bulwy    i Alicji Czapek. Tuż przy MGOK rozpalono grilla, dzięki czemu można było skosztować przepysznej kiełbasy, zasponsorowanej przez firmę Goodvallej. Dzięki strażakom z OSP Poźrzadło Wielkie i Kalisza Pomorskiego mieszkańcy  mogli zobaczyć nowoczesny sprzęt strażacki   i skorzystać z przejażdżki samochodem bojowym. Strażacy zorganizowali także kiermasz ciast.

      Nad bezpieczeństwem od godzin rannych czuwali Policjanci i Strażnicy Miejscy z Kalisza Pomorskiego.

      Przypomnijmy, że Kalisz Pomorski gra z WOŚP od 23 lat. Pierwsze próby włączenia się        w „orkiestrowe” granie sięgają 2000 roku – wtedy udało się zebrać kwotę 1463 zł.

      2001 roku, kiedy przy Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie  w Kaliszu Pomorskim po raz pierwszy założony został sztab – zebrano kwotę 7358,83 zł. W kolejnych latach zebranych środków było coraz więcej.  2022 roku  konto  WOŚP zostało zasilone kwotą 18 368,22 zł.

      Na tegoroczne konto 31 finału WOŚP wpłynęło  –  38 383,23 zł.

      Przez te wszystkie lata SZTAB z Kalisza Pomorskiego  zebrał łącznie  - 401 068,56 zł.

      Z wielką dumą informujemy, jak wielkie serca mają mieszkańcy naszej gminy i znowu udowodnili jak bardzo są szlachetni.

      Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za przekazane fanty, wypełnianie puszek             i poświęcony czas.

      Dziękujemy wolontariuszom i wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowaniu Orkiestry.

      DZIĘKUJEMY, że chcieliście z nami grać! ♥️♥️♥️

     • Dzień Pisma Ręcznego

     •      Dzień Pisma Ręcznego jest jednym  z wielu świąt nietypowych.  Obchodzony jest 23 stycznia. Dlaczego akurat tego dnia? Otóż jest to data urodzin Johna Hancocka – jednego z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Hancock znany jest ze swojego dużego i ozdobnego podpisu. Głównym celem święta jest zwrócenie uwagi na znaczenie i rolę pisma ręcznego. Dlaczego warto pisać ręcznie?  Otóż, takie pisanie m.in. wspomaga rozwój sprawności manualnej, sprzyja rozwojowi umiejętności czytania i krytycznego myślenia, wspomaga i ćwiczy pamięć, a także uczy samokontroli i dyscypliny. Warto pamiętać, że pisząc ręcznie, zwracamy uwagę na informacje, a nasz mózg lepiej ocenia i porządkuje dane.  W bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim Dzień Pisma Ręcznego obchodziliśmy przez cały tydzień tj. od 23 – 27 stycznia br. Stanowiska komputerowe zamieniliśmy na wygodne miejsca do ćwiczenia pisma ręcznego. Dla uczniów klas 4 -8 przygotowaliśmy różnorodne karty pracy: szlaczki, wywijasy, uzupełnianki, rebusy, proste ćwiczenia kaligraficzne. Oprócz zajęć w bibliotece o piśmie ręcznym szeroko dyskutowaliśmy z uczniami wszystkich klas 4. Czwartoklasiści chętnie podejmowali się zadań piśmienniczych, m.in. jedni sporządzali ręcznie listę zakupów a inni na piśmie układali plan dnia. Tydzień z pisaniem już za nami, ale mamy nadzieję, że wypracowane na spotkaniach nawyki nie pójdą w zapomnienie.

      Bibliotekarki Karolina Wagner i Katarzyna Horba

     • IV ETAP – STYCZEŃ 2023 R. KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO O PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY

     • NAPRZECIWKO czy NA PRZECIWKO  albo WZIĄĆ czy WZIĄŚĆ

          Cóż, język polski nie jest łatwy, rz –ż, u- ó, ch – h, ę – em, ą – om… Tym bardziej doceniamy uczennice i uczniów, którzy mimo korzystania z urządzeń multimedialnych czytają książki, piszą i umieją dostrzec subtelne różnice w pisowni. Na pewno ważna jest pamięć wzrokowa, ale żeby ją aktywować, trzeba na COŚ patrzyć

      Tym razem bez dogrywki

      WYNIKI STYCZEŃ 2023 r.:

       

      I MIEJSCE Basia Pietrzak kl. 6b   

      II MIEJSCE Marianna Szumowicz-Włodarczyk kl. 7a

      III MIEJSCE Ewa Mruk kl. 8d

       

      Beata Rosentreter

       

     • W klasie 3 też można być kreatywnym.

     •      W klasie 3 a w ubiegłym tygodniu realizowaliśmy cykl zajęć, pt. „Nowoczesne technologie”. Rozmawialiśmy na nich o robotach humanoidalnych, inteligentnych urządzeniach, ale również o tym, na co trzeba uważać korzystając z różnorodnych urządzeń multimedialnych. Uczniowie poznali mnóstwo nowych pojęć i wiadomości z nimi związanymi, choć sami również podzielili się swoją wiedzą w tym zakresie.A uwierzcie mi, mieli co opowiadać. Na zakończenie cyklu zajęć musieli wykazać się ogromną pomysłowością przy tworzeniu swoich robotów z materiałów wtórnych.Nie trzeba było tym razem uczniów za bardzo namawiać do pracy. Zajęli się zadaniem ochoczo, tym bardziej, że pracowali w parach. Wytwory ich pracy przeszły moje najśmielsze oczekiwania, a uczniowie podczas pracy wykazali się ogromną kreatywnością.Oglądając zdjęcia, można ocenić samemu, czy uczniowie wywiązali się ze swojego zadania. Według mnie zasłużyli na oceny celujące, które zresztą otrzymali prawie wszyscy. W edukacji wczesnoszkolnej na zajęciach nie ma nudy, zawsze jest coś ciekawego do zrobienia.

                                                                                            Wychowawczyni klasy 3 a

      Beata Pierzgalska

     • WOŚP

     •  Puszki i identyfikatory rozdane.Wolontariusze gotowi, żeby podbić Wasze serca, już 29 stycznia w niedzielę.Wesprzyj akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy :)

     • Uroczyste otwarcie nowo wyremontowanej auli w Szkole Podstawowej czyli egzamin z solidarności społecznej

     • 25 stycznia 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim dokonano uroczystego otwarcia świeżo wyremontowanej auli szkolnej. Na apelu z tej okazji prócz uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły zgromadziło się wielu znamienitych gości. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Dyrektor Szkoły Podstawowej pani Dorota Ławniczak, Burmistrz Kalisza Pomorskiego pan Janusz Garbacz, Przewodniczący Rady Miejskiej pan Paweł Kulbacki, Kierownik Kuratorium Oświaty            w Szczecinie Oddziału Zamiejscowego Delegatury w Koszalinie z siedzibą w Wałczu pani Jolanta Będlin oraz przedstawiciele uczniów: Miłosz Skrzypiec z kl. 2a i Karolina Jamróz       z kl. 6 b.

      Czasochłonny i kosztowny remont pomieszczenia stanowił swoisty sprawdzian           z umiejętności współpracy. Przez władze naszego miasta, które nie szczędziły środków na sfinansowanie przedsięwzięcia, zdany został celująco. Pani Dyrektor Dorota Ławniczak        w swoim przemówieniu podkreśliła, że do zrealizowania projektu przyczyniło się wiele osób   i instytucji. Dlatego otwarcie obiektu stało się wyjątkowym wydarzeniem w życiu naszej szkoły.  

      Uroczystość swą obecnością prócz wyżej wymienionych uświetnili:

      pan Radosław Czapek – Zastępca Burmistrza Kalisza Pom.,

      pani Anna Niezgoda – zastępca Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pom.,

      pani Agnieszka Katarzyńska – Mazur – Skarbnik Gminy Kalisz Pom.,

      pani Irena Kiliańska – Kotowicz – Sekretarz Gminy Kalisz Pom.,

      pani Agnieszka Fajgier – Przewodnicząca Rady Rodziców,

      ks. Tomasz Jaskółka – proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pom.,

      przedstawiciele firm, Komendanci Policji i Straży Miejskiej w Kaliszu Pom. oraz Powiatowej Straży Pożarnej w Drawsku Pom., Radni Rady Miejskiej w Kaliszu Pom., Dyrektorzy placówek oświatowych w Kaliszu Pom., kierownicy i inspektorzy w Urzędzie Miejskim w Kaliszu Pom., dyrektorzy i wicedyrektorzy instytucji.

      Pani Dyrektor Dorota Ławniczak – inicjatorka i koordynatorka przedsięwzięcia, dzięki której staraniom zostało ono sfinalizowane, wspomina, że pierwsze prace rozpoczęły się we wrześniu 2021 roku od remontu dachu oraz wykonania wentylacji i okien dachowych. Zaś 8 marca zapadła decyzja o kolejnych pracach. Początek zadań wykonali panowie z grupy interwencyjnej pod kierownictwem pana Krzysztofa Paprockiego oraz konserwatorzy szkoły: panowie Mirosław Orzechowski, Zdzisław Witenberg i Mariusz Kołosowski. Należy podkreślić, że dzielili pracę w auli ze swoimi bieżącymi obowiązkami. To np. zerwanie wykładziny, spróchniałych desek, skucie betonu, aby zrobić nową wylewkę i przygotować podłoże pod ogrzewanie podłogowe. W kolejnych etapach pracy położono nowe przewody elektryczne, zamontowano nowoczesne oświetlenie sufitowe, wymieniono drzwi wejściowe następnie wykonano prace hydrauliczne pod ogrzewanie podłogowe. Potem przystąpiono do wykonania gładzi na ścianach i malowania. Nową szatę uzyskała również scena, wymieniony został sufit. Prace remontowe zakończyły się po tym jak położono na posadzce nową wykładzinę. Aula została dodatkowo wyposażona o nowoczesny ekran i projektor.

      Nowy sprzęt z powodzeniem wykorzystano pierwszy raz w trakcie uroczystości. Zgromadzonym gościom wyświetlono materiały multimedialne obrazujące przebieg remontu przygotowane przez pana Macieja Tuźnika.

      Nie bez powodu zatem w swoim przemówieniu pan Burmistrz Janusz Garbacz użył sformułowania, że powstała „aula na miarę XXII wieku”. Podziękował on wszystkim zaangażowanym w prace na jej rzecz, szczególnie wyróżniając panią dyrektor Dorotę Ławniczak za pomysł i umiejętność gospodarowania środkami. Podkreślił też, że gdy Rada Miejska stanęła przed koniecznością zagłosowania na rzecz remontu auli w Szkole Podstawowej, to wsparcie tej inicjatywy zatwierdzono jednogłośnie. Pani Dyrektor Dorota Ławniczak z wdzięcznością nadmieniła, że Rada Miejska nie szczędziła środków na inwestowanie w kaliską oświatę. W imieniu własnym oraz społeczności szkolnej złożyła podziękowania tym, którzy przyczynili się swoją ciężką pracą do ukończenia remontu auli:

      firmie Dachczar – CeMaBud pana Cezarego Gozdery,

      firmie pana Dariusza Kulbackiego, która wykonała ogrzewanie podłogowe,

      firmie pana Pawła Niedźwiedzia, która świadczyła usługi elektryczne,

      firmie DOM – BUD pana Przemysława Syrewicza, świadczącej usługi budowlane,

      panu Zbigniewowi Gotowale – Podinspektorowi ds. Inwestycji Gminy Kalisz Pom.,

      panu Adamowi Woźniakowi – Podinspektorowi ds. Budownictwa Gminy Kalisz Pom.,

      panu Wiesławowi Kulbackiemu – członkowi OSP w Kaliszu Pom.,

      panu Mirosławowi Szulistowi – Naczelnikowi Wydziału Inwestycji w Powiecie Drawskim,

      panu Wojciechowi Kucharskiemu – Kierownikowi Referatu Nieruchomości i Ochrony Środowiska Gminy Kalisz Pom.,

      panu Piotrowi Światłowskiemu – starszemu technikowi Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim,

      a także wszystkim osobom, których nie sposób tu wymienić.

      Miłym akcentem spotkania była niespodzianka przygotowana przez dyrekcje gminnych placówek oświatowych. Pani Katarzyna Witek Zastępca Dyrektora ZS w Kaliszu Pom, pani Kazimiera Ignaszewska Dyrektor Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia”, pani Monika Kawecka Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pomierzynie, pani Izabella Piłka Dyrektor Żłobka Miejskiego „Szuwarek” oraz pani Małgorzata Dziadek Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pom. serdecznie pogratulowały obiektu o najwyższych standardach i życzyły, by wkrótce „teatrem, tańcem i śpiewem” wypełnił go „duch artystyczny”, wręczyły też pani Dyrektor Dorocie Ławniczak prezent – tajemniczą niespodziankę – który ma służyć uczniom naszej szkoły.

      W toku uroczystości nasza dyrekcja otrzymała wiele gratulacji ze strony zgromadzonych gości, w ciepłych słowach o ewolucji placówki wypowiedziały się pani Jolanta Będlin – Kierownik Oddziału Kuratorium Oświaty czy pani Grażyna Kowalska Radna Rady Miejskiej, była nauczycielka języka polskiego w naszym mieście. Ważne słowa padły    z ust Radnego Rady Miejskiej i nauczyciela kultury fizycznej pana Zbigniewa Witka, który pogratulował Burmistrzowi i Dyrekcji umiejętności współpracy ponad podziałami i poprosił w imieniu społeczności szkolnej na zwrócenie uwagi na jeszcze jedną wielką potrzebę szkoły – mianowicie budowę boiska szkolnego dla naszych wychowanków. Hasłem przewodnim dzisiejszego spotkania była motywująca fraza „Marzenia się spełniają”, dlatego nie należy spoczywać na laurach i podejmować kolejne wyzwania.

      Część oficjalną apelu urozmaicił występ artystyczny uczniów z klasy integracyjnej,    z grupy wokalnej oraz z Ukrainy przygotowanych przez panie Ewę Klimek, Katarzynę Magac i Marlenę Maras. Radosne piosenki wykonane przez dzieci na tle eleganckiej dekoracji autorstwa pań Katarzy Horby i Doroty Wilgockiej stanowiły doskonałą ozdobę imprezy. Nowo wybudowana w auli scena zdała egzamin z funkcjonalności. Na koniec uroczystości uczniowie z klas 1-3 poczęstowali wszystkich zebranych lizakami, a dyrekcja zaprosiła gości na kawę i słodki poczęstunek.

      Poszerzenie oferty szkoły o miejsce tak dobrze wyposażone jak aula znacznie podnosi prestiż placówki w środowisku, ale otwiera też nowe, szersze możliwości dla rozwoju uczniów. Będą oni mogli korzystać z tego miejsca w różnorodny sposób, rozwijać                   i prezentować swoje talenty. Ponieważ remont został przeprowadzony bardzo solidnie, miejsce to przyniesie też pożytek kolejnym pokoleniom uczących się w Kaliszu Pomorskim dzieci.

      Sławomira Sydlewska

       

     • Odwiedziny w Domu Seniora z okazji Dnia Babci i Dziadka

     • Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, to 21 i 22 stycznia każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto wszystkich babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. W te właśnie dni wnuczęta mogą podziękować swoim dziadkom za wszystko, co dla nich zrobili na swój własny, wyjątkowy sposób. Za opiekę, za troskę, za wspólną zabawę i za przekazaną wiedzę — a to wciąż tylko kilka wspaniałych prezentów, które od nich dostajemy.

      Babcia i Dziadek to dwie niezwykłe osoby, które często w znacznym stopniu kształtują swoje wnuki. Wspomnienia budowane razem z nimi towarzyszą nam w późniejszej wędrówce przez życie. Dlatego tak ważne jest, aby doceniać każdy dzień z nimi spędzony.

                  Z tej okazji uczniowie świetlicy szkolnej klas I – III wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu wybrali się do Dziennego Domu Seniora z samodzielnie przygotowanymi laurkami z niespodzianką.  Z ust dzieci wybrzmiały serdeczne życzenia. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Szczęśliwe i uśmiechnięte twarze Babć po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania.

       

      Wychowawcy Świetlicy klas I-III

      Szkolne Koło Wolontariatu

       

     • Prelekcja policjantów o bezpiecznych feriach zimowych

     •       Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych, 12 i 18 stycznia 2023 r. odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów klas I-VIII z funkcjonariuszami policji: mł. asp. Moniką Grala z Powiatowej Komendy Policji w Drawsku Pomorskim oraz asp. Marcinem Strzeleckim z Komisariatu Policji w Kaliszu Pomorskim.

      Podczas prelekcji policjanci przypomnieli o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie ferii. Szczególnie skupili się na omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegali przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach, ostrzegali przed zjeżdżaniem na sankach z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Przypomnieli zasady postępowania wobec nieznajomej osoby: „ Nie rozmawiaj...", „Nie ufaj...", „Nie wpuszczaj do domu...”, ale również uświadomili dzieciom  do kogo mogą zwrócić się o pomoc w przypadku zgubienia się w obcym miejscu. Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie oraz pod jakie numery należy dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe.

      Uczniowie zostali zaproszeni i zachęceni do udziału w konkursie plastyczno-filmowym na zilustrowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS pod nazwą „Śnieżny Dekalog” organizowanym przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji.

      Na zakończenie policjanci życzyli dzieciom przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku, a uczniowie podziękowali za ciekawą prelekcję.

       

      Pedagodzy szkolni

      Ewa Klimek, Marlena Maras

     • Jesteśmy już gotowi

     •     Przygotowania   do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ruszyły pełną parą.  Choć do 31 Finału zostało jeszcze trochę czasu, to my już zaczęliśmy przygotowania. Niedawno była rejestracja ochotników na wolontariuszy, teraz składamy i banderolujemy puszki oraz przygotowujemy fanty na loterię.

      Zbiórka na WOŚP to doskonała okazja by pomóc innym. W tym roku zebrane pieniążki przeznaczone zostaną na walkę z sepsą.

      Niech Orkiestra gra do końca świata i jeden dzień dłużej.

     • HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW KLAS 5-6

     •    We wtorek 17 stycznia w hali sportowej Szkoły Podstawowej im . Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim odbył się HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW KLAS 5-6.
      W turnieju udział wzięło 27 zawodników z klas: V a- klasa sportowa, 6 a ,6 b, 6 c. Chłopcy rywalizowali w systemie ,,każdy z każdym” a mecz trwał 12 minut. W turnieju zawodnicy reprezentowali barwy 5 zespołów: FC Barcelony, Realu Madryt, Bayernu Monachium, PSG, Juventusu Turyn. Żeby było sprawiedliwie przed turniejem każdy z zawodników losował zespół, który będzie reprezentował.

      Oto klasyfikacja końcowa:
      I miejsce: FC Barcelona,
      II miejsce: Real Madryt,
      III miejsce: PSG,
      IV miejsce: Juventus,
      V miejsce: Bayern Monachium.

      Skład zwycięskiego zespołu: Antoni Piłka , Tobiasz Kędzierski, Filip Stąporek, Jan Kudynowski, Szymon Stańczyk, Błażej Miller.

      Oprócz nagród drużynowych w turnieju zostały przyznane nagrody indywidualne:
      Najlepszy Bramkarz: IGOR WOŹNIAK.

      Najlepszy zawodnik: MICHAŁ KARSZNIA.

      Król strzelców: TOBIASZ KĘDZIERSKI (zdobywca 7 bramek).

      W turnieju padło bardzo dużo pięknych goli. Zawodnicy z pełnym zaangażowaniem podeszli do zawodów. Widać u nich było lekki stres, który minął po pierwszym gwizdku. Najważniejszą rzeczą było to, że każdy z zawodników zakończył zawody bez urazu.
      Dziękujemy Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej im . Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim za ufundowanie nagród i poczęstunku.


      Organizator turnieju: Paweł Gąsiorowski.

     • Świętujemy z Kubusiem Puchatkiem

     •  

           18 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica urodzin autora „misia o bardzo małym rozumku” stała się okazją do ustanowienia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka. Z tej okazji w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego zorganizowano spotkania czytelnicze, w których wzięli udział uczniowie klasy III c. Jedna grupa świętowała z Kubusiem we wtorek 17. 01, a druga w czwartek 19 .01. Oba spotkania były bardzo udane.

      Uczniowie znakomicie znają postać sympatycznego niedźwiadka,  o czym mogliśmy  przekonać się podczas zorganizowanego konkursu ze znajomości treści książki. Dzieci losowały pytania i chętnie na nie odpowiadały. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnik otrzymywał nagrodę – niespodziankę. Dużą atrakcją imprezy była obecność starszych koleżanek i kolegów, którzy przygotowali dla trzecioklasistów charakterystyki poszczególnych przyjaciół Puchatka. Młodzież czytająca to: Krystian Zieliński, Kaja Burdyńska i Nikola Jakubowicz z 4 a; Krzysiu Lis z 5 a; Błażej Skrobacki, Filip Leszczyński     i Oliwier Janicki z 6 b; Marianka Szumowicz – Włodarczyk z 7 a;  oraz Gracjan Janik             i Dorian Czerwonka z klasy 8 c. W przeprowadzeniu konkursu pomocna była uczennica klasy 6 b – Vlada Korneliuk.  Z Kubusiem świętowaliśmy po raz pierwszy. Do tej pory był gościem w listopadowych obchodach Święta Pluszowego Misia. Promując książki i szeroko pojęte czytelnictwo warto sięgać po różnorodne pomysły i metody. Pamiętać jednak trzeba, że podstawą każdego działania w bibliotece jest książka, jej twórca i  treść.

       

      Bibliotekarki Karolina Wagner i Katarzyna Horba

       

     • Bliskie spotkanie…

     •      Zbliża się czas kiedy będziemy wspominać tragiczne wydarzenia sprzed roku, kiedy to Ukraina stanęła w obliczu wojny. Ludzie z tego kraju szukali schronienia w wielu państwach. Do Polski przybyło ok.  dwóch milionów matek i dzieci. W kaliskiej Szkole Podstawowej  pierwszy pojawił się Orest, zagubiony, przestraszony. Później dołączyli: Max, Ira, Vlada, Maria, Artur, Anastazja i Daniłło. Dzieci zostały objęte wszechstronną opieką psychologiczną, zaczęły uczyć się języka polskiego i powoli wdrażać w nasze środowisko. Podziwiamy, to, jak zachowali się uczniowie z naszej szkoły - zero dokuczania, ciepły, pomocny stosunek - za to dziękujemy Rodzicom.

      Nowi uczniowie, z początku cisi i nieśmiali, z czasem pokazali nam swoje talenty                    i możliwości. Po niespełna roku nauki, wszystkie rozumieją po polsku, starają się mówić, pięcioro czyta, a troje pisze po polsku. Zważywszy na to, że mają inny alfabet, uczestniczą jeszcze w zajęciach online w swoich szkołach z Ukrainy, żyją w okropnym stresie, ponieważ w kraju zostali bliscy,  przyjaciele, zwierzęta, domy, uważamy to za ich ogromny sukces.

      W styczniu postanowiłyśmy zorganizować spotkanie z rodzicami uczniów z Ukrainy, aby mogli zobaczyć, jakie postępy zrobiły ich dzieci, chciałyśmy także porozmawiać, zapytać jakie jeszcze mają oczekiwania, czy wszystko w porządku. Wiemy, że są w stałym kontakcie z Dyrekcją, my chciałyśmy takiego nieoficjalnego.

      Dzieci były bardzo podekscytowane tym spotkaniem, wspólnie ułożyliśmy program artystyczny. Skorzystaliśmy z okoliczności Bożego Narodzenia, które w Ukrainie przypadają tydzień później od naszych. 11 stycznia byliśmy gotowi. Dzieci przepięknie recytowały wiersze po polsku i po ukraińsku, śpiewały polskie i ukraińskie kolędy. Mamy przygotowały poczęstunek, my także coś od siebie. To było bardzo wzruszające spotkanie. Rodzice podzielili się swoimi spostrzeżeniami na różne tematy, usłyszałyśmy wiele ciepłych słów        o naszej szkole i pracy nauczycieli. Nikomu nie chciało się iść do domu.

      Cieszy nas, że mimo tylu własnych problemów, zarówno dorośli jak i dzieci są w stanie zapewnić potrzebującym tak długofalową pomoc.

       

      Beata Rosentreter i Aneta Hrabeć

     • Zakończenie akcji „Szkoła Pełna Talentów”

     • Świetlica szkolna klas I-III w pierwszym półroczu włączyła się do akcji „Szkoła pełna talentów”. Uczestnicy otrzymywali talenciaki za zakupy w sklepach Lidl, które po zakończonej akcji mogły być wymienione na nagrody. Nasza szkoła za zebrane talenciaki otrzymała tangramy oraz grupowy zestaw plastyczny w skład którego wchodzą: duży zestaw plasteliny, bloki rysunkowe, kredki, farby, pędzelki i kubki. Dziękujemy wszystkim rodzicom i uczniom zaangażowanym w akcję.

      Wychowawcy świetlicy I-III

     • „SPEKTRUM AUTYZMU. SPOJRZENIA”

     • W naszej bibliotece szkolnej już jest dostępna książka pt. „Spektrum autyzmu. Spojrzenia”, adresowana do otoczenia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, a przede wszystkim do nauczycieli, członków rodzin, opiekunów i terapeutów. Publikacja obejmuje 13 artykułów autorstwa praktyków, specjalistów pracujących z osobami autystycznymi lub naukowców zajmujących się tą tematyką. Wydawnictwo w przystępny sposób przybliża aktualną i rzetelną wiedzę dotyczącą spektrum autyzmu, jak również podaje praktyczne rozwiązania. Książka została przygotowana przez Fundację FORMY, a   dofinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

      Zapraszamy do lektury!

      Bibliotekarki Karolina Wagner i Katarzyna Horba

     • OGŁOSZENIE

     • Drodzy uczniowie i rodzice !!!

       

      Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.


      Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

       

      W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

       

      Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

       

      ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

       

      Termin Akcji: 11 – 18 stycznia 2023 r.

       

      Miejsce Akcji: Szkoła Podstawowa

      im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim

       

       

      ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP. 

       

      NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK

       

       

      PARTNERZY  AKCJI 

       

       

      Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. 

      Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

      Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ;  83 341 75 94 wew. 23;  w godz. 8:00 - 16:00

      e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

     • SZKOŁA XXI WIEKU

     •        W ramach projektu „Laboratoria przyszłości” do Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim został zakupiony zestaw dydaktyczny CLASS VR. Dzięki nowoczesnym pomocom uczniowie mogą odbywać wirtualne spacery po zagadnieniach z różnych dyscyplin nauki. Uczniowi kl. 8 a na lekcji geografii odbyli wirtualną wycieczkę po wybranych kenijskich Parkach Narodowych. Mogli z bliska przyjrzeć się egzotycznym zwierzętom, podziwiać uroki i bogactwo fauny i flory Afryki. Zestaw CLASS VR może być wykorzystywany nie tylko na lekcjach geografii ale i na innych przedmiotach.

      Jest to nowoczesna forma przekazywania wiedzy, która jest przez uczniów bardzo lubiana.

      Katarzyna Orłowska

     • Jasełka w Kornelówce

     •           Święta Bożego Narodzenia jak co roku sprawiły, że wielu ludzi chociaż na moment się zatrzymało. Każdy z nas wtedy z niecierpliwością czekał na ubieranie choinki, wigilijny stół, śpiewanie kolęd, na możliwość spotkania się z rodziną.

      Aby jeszcze przez chwilę powspominać ten świąteczny czas, pani dyrektor Dorota Ławniczak zaprosiła całą społeczność szkolną do obejrzenia przedstawienia w wykonaniu szkolnej grupy teatralnej pod opieką pani Anny Fajgier oraz wysłuchania kolęd i pastorałek   w interpretacji szkolnych artystów przygotowanych przez panie Ewę Klimek, Katarzynę Magac, Marlenę Maras i Martę Kędzierską. O piękną scenografię zadbały panie Dorota Wilgocka i Katarzyna Horba. W organizację miejsca spektaklu zaangażowali się pracownicy obsługi szkoły. Uroczyste spotkanie uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Burmistrz Kalisza Pomorskiego pan Janusz Garbacz, Przewodniczący Rady Miejskiej pan Paweł Kulbacki oraz Sekretarz Gminy pani Irena Kilijańska-Kotowicz.

      Na scenie wystąpili uczniowie z koła teatralnego: Antonina Matuk, Maja Woźniak, Wiktoria Szczupak, Maria Kitosz (4c), Lidia Dobosz, Karolina Drzewiecka, Antonina Kozłowska, Lena Majewska, Zuzanna Sydlewska, Martyna Staniec (5a), Milena Kamińska, Lena Rutkowska (5b) oraz uczniowie z grupy wokalnej: Julia Walerowicz, Dominika Nanaszko, Alicja Semeniuk, Daria Kuśmierek (2c), Hanna Grams, Laura i Alicja Dunaj (3a), Aleksandra Laska, Łucja Szczupak, Gabriela Starobrzańska, Amelia Paprocka (6b), Tatiana Milewska, Antonina Gardzińska, Natalia Nanaszko (5b). Pastorałki śpiewały całe klasy 3c i 1b.

      Dzięki spektaklowi deszczowe popołudnie nabrało pięknych barw, a nastrój Świąt jeszcze raz zagościł w sercach zgromadzonych uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości. Cieszymy się, że tradycja jasełek nie znika i kultywujemy ją z wielką radością.

      Sławomira Sydlewska

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
   • 94-361-74-92, 94-361-63-11
   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ul. Błonie Kaszubskie 2 78-540 Kalisz Pomorski 78-540 Kalisz Pomorski Poland
   • wicedyrektor@spkaliszpom.dlaedu.pl wicedyrekorped@spkaliszpom.dlaedu.pl
   • ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
 Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
Adres: Błonie Kaszubskie 2, 78-540 Kalisz Pomorski
Kontakt: sekretariat@spkaliszpom.dlaedu.pl 


   • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
I mię i nazwisko: Dawid Nogaj
 Kontakt: inspektor@bezpieczne-dane.eu
   • CEL PRZETWARZANIA
 Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu kontaktowym.
Uzasadniony interes: komunikacja z osobami zainteresowanymi działalnością administratora PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA
 Przesłanka RODO: art. 6 ust. 1 lit. f ODBIORCY DANYCH 
 Podmioty świadczące na rzecz administratora usługi hostingowe, związane z prowadzeniem strony internetowej, z którymi zawarto umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. OKRES PRZECHOWYWANIA 
Podane dane będą wykorzystywane jedynie w okresie prowadzenia korespondencji zainicjowanej wiadomością przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego.
   • PRZYSŁUGUJĄCE PRAWA • do dostępu do danych oraz uzyskania kopii danych • do żądania sprostowania danych • do żądania usunięcia danych osobowych oraz bycia zapomnianym • do żądania ograniczenia przetwarzania • do przenoszenia danych • do złożenia skargi od organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
   • TRANSFER DO PAŃSTW SPOZA EOG I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
 Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej INFORMACJA 
Podanie danych osobowych wskazanych w formularzu jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną korespondencję. ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI, W TYM PROFILOWANIE
Podane dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
  • Logowanie