• Warsztaty sensoryczne Slime

     • 17 maja uczniowie klasy 3b wzięli udział w warsztatach sensorycznych ,,slime”. Dzięki uprzejmości Pań animatorek ,,Esy Floresy”, dzieci wcieliły się w rolę małych chemików-odkrywców. Uczniowie samodzielnie stworzyli kolorową, pachnącą, ciągnącą się masę plastyczną, która służy przede wszystkim zabawie, ale jednocześnie ma działanie terapeutyczne. Jej przygotowanie uczy cierpliwości, wzmacnia koncentrację uwagi, pobudza wyobraźnię, a przede wszystkim jest świetnym ćwiczeniem motoryki małej. Podczas warsztatów do przygotowanego przez Panią przezroczystego, płynnego kleju, uczniowie dodali wybrany przez siebie barwnik, brokat, a nawet zapach, jednocześnie cały czas mieszając swoje mikstury. W międzyczasie Pani dolewała do ich miseczek tajemnicze płyny i dosypywała proszki, dzięki którym klej przybierał postać ciągnącej masy. Kiedy wszystko było już gotowe, uczniowie przystąpili do wspólnej zabawy, próbowali zapisać swoje imię z wykorzystaniem ciągnącej masy. Każde dziecko wykonany przez siebie ,,slime” zabrało do domu, by kontynuować tam kreatywną zabawę.

      To były bardzo interesujące warsztaty, które sprawiły dzieciom wiele radości.

       

      Wychowawca klasy 3 b

                  Matylda Łabuć

       

     • „Kaligrafia to rodzaj muzyki nie dla uszu, ale dla oczu .”

     • W czasach gdy posługujemy się klawiaturą telefonu lub komputera coraz mniejszą wagę przykładamy do staranności w pisaniu. Dlatego tak ważna jest umiejętność pięknego, estetycznego pisania  co w obecnych warunkach jest nie lada sztuką i wyzwaniem.  Charakter pisania jest unikalny dla każdej osoby. Kaligrafia jest sztuką użytkową i wyjątkową. Wpływa na koordynację ruchów ręki, wspomaga koncentrację i umiejętność skupienia, uczy staranności i pilności oraz planowania, ma też właściwości terapeutyczne, świetnie wycisza i uspokaja.

      17 maja br. odbyło się podsumowanie konkursu kaligraficznego. Organizatorkami konkursu były panie polonistki Aneta Hrabeć i Sławomira Sydlewska.

      Nagrody książkowe ufundowała i osobiście wręczyła laureatom Pani Dyrektor Dorota Ławniczak.

      W tym roku z tą trudną sztuką pisania zmierzyli się nasi czwartoklasiści. Zmagali się z fragmentem

      „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że pisanie wcale nie jest takie łatwe. 

      W każdej klasie wybrany został Mistrz Kaligrafii oraz przyznano wyróżnienie.

      Z klasy IV a zwyciężyła   Maja Centkowska, z klasy IV b tytuł ten zdobyła Zofia Pietrzak a w klasie IV c  wygrała Hanna Janik. Wyróżnienia  otrzymali: Maja Szpura z kl. IV a, Jędrzej  Romaniuk  z kl. IV b i Joanna  Walus  z kl. IV c.

       

       Aneta Hrabeć

     • Straż Pożarna w świetlicy szkolnej: edukacja i zabawa

     • W piątkowe przedpołudnie, 17 maja 2024 roku, świetlica szkolna w Szkole Podstawowej w Kaliszu Pomorskim gościła niezwykłe osoby. Strażacy z lokalnej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej przyjechali, aby przeprowadzić zajęcia edukacyjne dla uczniów klas 1-3. Wizyta strażaków była nie tylko interesująca, ale także pełna cennych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i odpowiedzialnego zachowania w sytuacjach zagrożenia.

      Zajęcia rozpoczęły się od krótkiej pogadanki na temat pracy strażaków. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o codziennych obowiązkach strażaków, ich sprzęcie i akcjach ratowniczych. Strażacy pokazali uczniom swoje mundury oraz różne elementy wyposażenia, takie jak hełmy, maski przeciwgazowe czy węże strażackie. Uczniowie mieli okazję przymierzyć część z tych przedmiotów, co wywołało ogromne zainteresowanie i wiele radości.

      Jednym z kluczowych elementów wizyty była nauka o bezpieczeństwie. Strażacy tłumaczyli, jak postępować w przypadku pożaru, jak prawidłowo wezwać pomoc. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest zachowanie spokoju w sytuacjach kryzysowych. Praktyczne ćwiczenia, pomogły dzieciom lepiej zrozumieć i zapamiętać te istotne zasady.

      Największym wydarzeniem dnia był jednak pokaz wozu strażackiego. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska, jak wygląda i jakie ma wyposażenie. Każde dziecko mogło wejść do kabiny, a strażacy cierpliwie tłumaczyli, do czego służą poszczególne urządzenia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również demonstracja użycia węża strażackiego, podczas której dzieci mogły spróbować swoich sił w trzymaniu węża pod kontrolą strażaków.

      Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły strażakom podziękowanie oraz własnoręcznie wykonane rysunki. Wizyta była nie tylko edukacyjnym doświadczeniem, ale także okazją do budowania pozytywnych relacji między dziećmi a służbami ratunkowymi.

      Edukacja na temat bezpieczeństwa jest niezmiernie ważna, zwłaszcza dla najmłodszych. Jesteśmy bardzo wdzięczni strażakom za ich zaangażowanie i profesjonalizm. Tego typu spotkania nie tylko uczą, ale też inspirują dzieci do myślenia o przyszłości w kontekście służby innym.  

       

      Paulina Dzierbicka

                                                                                                                            Barbara Bendyna

                                                                                                                             Beata Kowalczyk

                                                                                                                    Beata Betka

     • Przemoc rówieśnicza, cyberprzemoc

     •           W  maju br. naszą szkołę odwiedziły policjantki - pani Monika Barcicka z Powiatowej Komendy Policji w Drawsku Pomorskim oraz pani Małgorzata Pawlak z Komisariatu Policji w Kaliszu Pomorskim. Przeprowadziły one cykl spotkań w klasach 7 i 8a dotyczących zjawiska przemocy.

                  Podczas pogadanki policjantki omówiły różne formy przemocy rówieśniczej, takie jak przemoc fizyczna, słowna, internetowa czy psychiczna. 

                  Uczniowie naszej szkoły zostali szczególnie uczuleni na tzw. Cyberprzemoc, która objawia się zamieszczaniem w Internecie obraźliwych komentarzy, niewłaściwych postów, wykorzystywaniem czyjegoś wizerunku bez jego zgody, nawoływaniem do czynów zabronionych, grożeniem itp. Panie policjantki uświadomiły uczniom w jaki, często bezmyślny sposób, wyrządzamy komuś krzywdę, publikując na temat tej osoby ośmieszające i kompromitujące informacje, zdjęcia oraz filmy.

                  Odpowiedzialność karna nieletnich to temat, który budzi wiele kontrowersji i emocji. W trakcie spotkania mundurowe przypominały młodzieży o tym, że są oni zobowiązani do przestrzegania przepisów prawa i informowały o konsekwencjach niezgodnego z prawem ich działania.

                  Policjantki wyjaśniły także, gdzie szukać pomocy w momencie, kiedy osoby młode doświadczają agresji, czy przemocy ze strony rówieśników.

      Ofiary lub świadkowie przemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą, wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy lub skontaktować się z profesjonalistami, pomocy można szukać np. pod telefonem zaufania dzieci i młodzieży 116 111.

                  Uczniowie byli żywo zainteresowani wiedzą przekazywaną przez panie policjantki. Zadawali pytania, dzielili się własnymi doświadczeniami w omawianym temacie.

       

      Pedagog szkolny

      Marlena Maras

       

     • .

     • Drodzy Uczniowie

       

      Nadchodzi ten wyjątkowy moment, kiedy stajecie przed egzaminem ósmoklasisty –

      ważnym sprawdzianem Waszej wiedzy i umiejętności.

      Życzymy  Wam nie tylko spokoju i koncentracji, ale także wiary w swoje umiejętności.

      Niech każda odpowiedź będzie wyrazem Waszego wysiłku, niech każde rozwiązanie przyniesie Wam

      satysfakcję i pewność siebie.

      Niech Wasza praca przyniesie wymarzone rezultaty!

      Trzymamy za Was kciuki!

       

      Dyrektor szkoły Dorota Ławniczak

      oraz nauczyciele i pracownicy szkoły

       

     • Wyjątkowy koncert z okazji Dnia Rodziny

     • „Mamo Ty jesteś moim powietrzem

      Z Tobą chcę się śmiać.

      Tato Ty jesteś moim okrętem

      Niesiesz mnie przez świat”

       

       

      W dniach 10 i 13 maja br.  Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ożyła wyjątkową atmosferą. W tych dniach, uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu – koncercie z okazji Dnia Rodziny. To było nie tylko wydarzenie artystyczne, ale przede wszystkim okazja do budowania więzi rodzinnych.

      Koncert z okazji Dnia Rodziny prowadzili  dumnie uczniowie naszej szkoły Daria Kuśmierek z klasy 3 c  oraz Miłosz Skrzypiec z klasy 3 a.

      13 maja, oprócz licznie przybyłych rodziców, wśród gości znaleźli się także przedstawiciele lokalnych władz i instytucji. Na sali gościliśmy Panią Dyrektor Dorotę Ławniczak, Burmistrza Kalisza Pomorskiego Pana Krzysztofa Kurowskiego, Przewodniczącą Rady Miejskiej, Panią Grażynę Kowalską, Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Panią Katarzynę Biegańską-Pańczyk, Panie wicedyrektorki Annę Niezgodę i Annę Rydzewską, Przewodniczącą Rady Rodziców, Panią Małgorzatę Wróbel, Sekretarza Gminy, Panią Irenę Kilijańską-Kotowicz oraz wiceburmistrza Kalisza Pomorskiego Pana Radosława Czapka. Ich obecność dodatkowo upiększyła nasze wydarzenie i była wyrazem wsparcia dla szkolnej społeczności.

      Podczas koncertu rozstrzygnięto dodatkowo konkursy plastyczne dla klas I-III pod hasłem "Ja i moja rodzina" oraz dla klas IV-VIII pod hasłem "Czym dla mnie jest dom?". Prace uczestników zachwycały oryginalnością i pomysłowością, co dodatkowo podkreśliło znaczenie rodziny i domu w życiu każdego z nas.

      Główną atrakcją były jednak występy uczniów z wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowali wyjątkowe piosenki, które wypełniły salę radością i emocjami. Ich zaangażowanie i talent sprawiły, że koncert stał się niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich obecnych.

      Wydarzenie to dostarczyło nie tylko pozytywnych emocji, ale także przypomniało o wartościach rodzinnych i społecznościowych. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli oraz wsparciu ze strony rodziców, udało się stworzyć wyjątkową atmosferę, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

      Po energetycznym koncercie rodzice skierowali się na pobliski kiermasz słodkości, który został przygotowany przez rodziców z klasy 2 c, 3 a i 3 b.  Następnie, pełni entuzjazmu, ruszyli na spotkania ze swoimi dziećmi i ich wychowawcami. W atmosferze pełnej radości i dumy z występów swoich pociech, wspólnie  dzielili się wzajemnie swoimi wrażeniami.

      Wyjątkowy koncert z okazji Dnia Rodziny to doskonały przykład tego, że szkoła może być miejscem nie tylko do nauki, ale także do budowania więzi społecznych i kształtowania wartości.

       

      Pedagog szkolny

      Ewa Klimek

     • Pinokio w roli głównej

     • Mimo zakazu prac domowych uczniowie klasy 4 „a" podjęli wyzwanie i samodzielnie lub wraz ze swymi rodzicami pokazali, jak wyobrażają sobie jednego z ulubionych bohaterów literatury dziecięcej.

      Wśród powstałych rękodzieł znalazły się: piękna ręcznie malowana drewniana kukiełka na sznureczkach, także Pinokio z sosnowych kołeczków skręconych śrubami czy wyrzeźbiony w drewnie i pomalowany farbami Pinokio kłamczuch z długim nosem. Z tektury powstał niejeden Pinokio kłamczuszek, łakomczuch ale i Pinokio po przemianie w dobrego chłopca. Niektóre figury są ruchome, większość powinna trafić wprost do profesjonalnego teatru kukiełek!

      Niepozorny bohater lektury szkolnej wystrugany przez włoskiego cieślę uczy czytelników, jak być dobrym dzieckiem, pokazuje, co spotyka nas za kłamstwa, ostrzega przed tym, do czego prowadzi lenistwo i przypomina, że w żadnej sytuacji nie wolno kraść.

      Zaangażowanie uczniów i ich rodziców w wykonanie marionetek i rzeźb pokazuje, że stworzona przez Carlo Collodiego w XIX wieku historia jest nadal aktualna. Mimo upływu czasu nie starzeje się, ponieważ przekazuje uniwersalne wartości. Język polski dzięki takim przedsięwzięciom staje się ciekawszy niż zwykle.

      Serdecznie dziękuję uczniom i ich rodzicom za wykonanie pięknych prac. Można je obecnie oglądać w holu głównym szkoły.

      Sławomira Sydlewska

       

     • SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

     •     O życie należy dbać, a w sytuacjach zagrożenia trzeba umieć je ratować,  dlatego 10 maja br. zostało zorganizowane spotkanie dla  uczniów klas 1a i 1b z ratownikiem medycznym. Uczniowie wzięli udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

      Podczas spotkania uczniowie uczyli się jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z ułożeniem w pozycji bocznej bezpiecznej, zakładanie opatrunków oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie. Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego ze swoim zespołem.

      Czas spędzony z ratownikiem medycznym w przyszłości, być może przyczyni się do uratowania komuś życia. Spotkanie było doskonałą okazją do poznania odpowiedzialnej pracy ratownika medycznego, wdrażania dzieci do pomocy potrzebującym oraz do przestrzegania zasad bezpiecznych zabaw.

      Bardzo dziękujemy Panu Jarosławowi Tarnowskiemu oraz zespołowi RESCURE ZDR za wspaniałą praktyczną lekcję ratowania życia.

       

      Katarzyna Car, Paulina Rzeszuto

     • KONKURS RECYTATORSKI POLSKIEJ POEZJI PATRIOTYCZNEJ - ELIMINACJE GMINNE

     •       8 maja 2024 r. w Domu Kultury w Drawnie odbył się  Konkurs Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej.

      W czasie kiedy Polska podzielona była między zaborcami i nie było  jej na mapie Europy,  patriotyzm, dążenie do wolności i sprawiedliwości stały się najważniejszym celem Polaków.  Wtedy też powstały największe dzieła wieszczów polskich, którzy na emigracji, z tęsknoty za  ojczyzną pisali najpiękniejsze utwory poezji patriotycznej. W czasach wojen jakie toczyły się na terenie naszego kraju, ten duch patriotyzmu stawał się coraz większy. Chcąc poznać polską poezję patriotyczną,  dzieci czytały  wiersze o treści patriotycznej. Kilka z nich zostało wybranych do prezentacji  podczas konkursu recytatorskiego w Drawnie, do którego zostaliśmy zaproszeni już drugi raz. Dzięki akceptacji i wsparciu ze strony Pani dyrektor Doroty Ławniczak, wszyscy uczniowie klasy 2a z naszej szkoły mogli wziąć udział w tym wydarzeniu. Do konkursu przystąpiło 6 uczniów z klasy 2a - Pola Girtler, Marysia Adamska, Bogusz Marcelina,  Julia Dźwigał, Hołubicka Izabella i Basia Gągalska.  Pozostała część klasy stanowiła ważne  duchowe wsparcie  podczas odbioru  prezentacji – dzielnie kibicując swoim reprezentantkom. No i mamy to…. Marcelina Bogusz zdobyła I miejsce w kategorii klas 1-3, a  Basia Gągalska otrzymała wyróżnienie. Wszystkie  osoby zgłoszone do konkursu otrzymały dyplomy i nagrody za udział w konkursie. Bardzo dziękuję rodzicom i Pani dyrektor za pomoc i wsparcie w realizacji przedsięwzięcia.

       

                                                               Stanisława Górnik     

                                                            wychowawczyni klasy 2a

     • Wiosenne wyjazdy do teatru

     •            Klasy 6 „a” oraz „b” pojechały na spektakl pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” do choszczeńskiego domu kultury oraz dodatkowo na basen. Opiekunkami były pani Kamila Staszewska Kołtun oraz pani Anna Fajgier. Podobny wyjazd dla klas piątych „a”, „b” i „c” odbył się pod opieką  Sławomiry Sydlewskiej i Anny Słuki-Maciąg. Klasy piąte na scenie oglądały jednak inną lekturę – „Chłopców z placu broni”, a swoją wycieczkę zaczęły od basenu. Znalazł się też czas na pyszne lody na skąpanym w słońcu nowym choszczeńskim rynku.

      Wyjazdy połączyły edukację kulturalną z edukacją fizyczną, jednym słowem przyjemne z pożytecznym. Dzieci uczestniczące w wycieczkach doceniły przyjemną zabawę na basenie ale i walory spotkania z lekturą szkolną na żywo. Scena teatralna ma to do siebie, że pozwala spojrzeć na literaturę w inny, szerszy sposób i przeżyć przeczytaną książkę na nowo.

      Organizatorkami wyjazdów na spektakle związane z lekturami szkolnymi były polonistki Kamila Staszewska-Kołtun i Sławomira Sydlewska.

      Sławomira Sydlewska

     • Szkolny konkurs mitologiczny

     • 08 maja 2024 r.  uczniowie klas V naszej szkoły mieli okazję przenieść się w fantastyczny świat starożytnych opowieści i sprawdzić swoją wiedzę w szkolnym konkursie mitologicznym. Każdą klasę mogły reprezentować dwie drużyny trzyosobowe, które zmierzyły się z testem wyboru, krzyżówką, związkami frazeologicznymi i rozpoznawaniem bohaterów mitologicznych.

      Ostatecznie po zaciętej, ale wyrównanej walce, podliczono punkty i wyłoniono zwycięzców:

      I miejsce reprezentacja klasy V c w składzie: Antonina Matuk, Jakub Adamek, Gracjan Przyłoga;

      II miejsce reprezentacja klasy V a w składzie: Otylia Janicka, Julia Piłka, Aleksandra Starobrzańska;

      III miejsce reprezentacja klasy V  a w składzie: Antoni Bacański, Alan Ciszewicz, Jan Kołtun.

      Zwycięzcom gratulujemy, a obecnych uczniów klas IV już teraz zapraszamy do udziały w przyszłorocznym konkursie, być może międzyszkolnym.

       

      Serdeczne podziękowania składam:

      - Radzie Rodziców za ufundowanie nagród w konkursie;

      - pani Annie Fajgier za przygotowanie zadań konkursowych;

      - pani Karolinie Wagner i Dorocie Wilgockiej za przygotowanie dekoracji i pomoc w organizacji konkursu.

       

      Kamila Staszewska - Kołtun

       

     • Spotkania z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych

     •       Uczniów kończących szkołę podstawową najczęściej nurtuje pytanie, co wybrać: liceum ogólnokształcące, technikum czy branżową szkołę I stopnia? Dlatego, w naszej szkole na przełomie marca i kwietnia 2024 roku odbyły się w ramach  DORADZTWA ZAWODOWEGO  spotkania uczniów klasy VIII  z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych. W tym czasie gościliśmy następujące szkoły:

      14 marca – Centrum Kształcenia „Nauka” w Pile

      10 kwietnia – Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego im. Stefana Żeromskiego w Świdwinie

      12 kwietnia – ZS w Drawsku Pomorskim

      24 kwietnia – Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu

      26 kwietnia – Zespół Szkół nr 4 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wałczu.

      Podczas spotkań przedstawiona została oferta edukacyjna na rok szkolny 2024/2025 i przybliżony sposób działalności szkół. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali prezentacji, po których mieli możliwość porozmawiania z przedstawicielami zaproszonych szkół. Każdy uczestnik otrzymał ulotki informacyjne do samodzielnego przestudiowania w domu. Koordynatorem spotkań był pedagog szkolny.

      Mamy nadzieję, że spotkania pomogą naszym ósmoklasistom w wyborze dalszego kierunku kształcenia.

       

      Pedagog szkolny

      Marlena Maras

     • Kreatywna praca z lekturą na lekcjach języka polskiego

     •       Język polski to przedmiot, który daje nieograniczone możliwości, zarówno nauczycielowi, jak i uczniom. Oprócz tradycyjnych lekcji, warto też czasami sięgnąć po nieszablonowe metody i pomysły, które rozwijają kreatywność uczniów, pobudzają do działania i rozwijają swoje talenty.

             Uczniowie klasy VII a i VII b właśnie w taki sposób postanowili podsumować pracę z lekturą „Mały Książę”  Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Utwór ten to ponadczasowa klasyka, ceniona przez czytelników w każdym wieku na całym świecie. Jej nietypowa opowieść i głębokie spostrzeżenia filozoficzne nadal urzekają serca i umysły. Przygody Małego Księcia są skarbnicą złotych myśli, cennych wskazówek życiowych. I to właśnie cytaty z książki i ilustracje inspirowane lekturą pojawiły się na płóciennych torbach ozdobionych przez uczniów.

           Zachęcamy do obejrzenia galerii,  prace uczniów można podziwiać na dolnym holu w szkole podstawowej.

                                                                                                                         K. Staszewska-Kołtun

     • Bezpieczeństwo nade wszystko !!!

     •        26 kwietnia 2024r. odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych oraz klasy 2 a   z panią Małgorzatą Pawlak - Policjantką  z Komisariatu Policji w Kaliszu Pomorskim. W ramach spotkania funkcjonariuszka opowiedziała o najważniejszych zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym i o przepisach, których należy bezwzględnie przestrzegać.

      Szczególną uwagę zwróciła na zachowanie bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem. Udzieliła słuchaczom wiele cennych rad dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypomniała słuchaczom o obowiązku poruszania się ścieżką rowerową, jeśli jest ona wyznaczona. Bardzo ważne jest, że jeśli takiej drogi nie ma, rowerzyści muszą trzymać się prawej skrajni jezdni. Zwróciła uwagę jak ważnym elementem ubioru rowerzysty jest kask oraz odpowiednie obuwie.

      Poinformowała również o bardzo ważnej kwestii, że jadąc wśród  samochodów i pieszych stają się uczestnikami ruchu drogowego, w związki z czym na nich również nałożone są obowiązki oraz zakazy, których muszą przestrzegać. Pani Policjantka przypomniała również o bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił  sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe.

      Zajęcia z panią Policjantką będą odbywać się również w kolejnych klasach już niebawem.

      Podczas spotkań można było zauważyć, iż nasi uczniowie posiadają dużą wiedzę w tym temacie. Podczas spotkania  dzieci były zainteresowane tematem, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do funkcjonariuszki Policji.

       

      Ewa Klimek

      pedagog szkolny

     • "MOJA MOC PRZERWIE PRZEMOC"

     •     To hasło projektu, który realizowany jest przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Dzieci i Rodziny "FAMILIA" oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Drawsku Pomorskim. Program dofinansowany jest z Programu Społecznik.

      25 kwietnia, w auli Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie dla uczniów  klas czwartych, których tematem przewodnim była przemoc rówieśnicza.

      Celem spotkania było podniesienie świadomości uczniów na temat zjawiska przemocy, a także zmniejszenie akceptacji dla zjawiska przemocy i promowanie postawy przeciwstawiania się jej.

      Spotkanie poprowadziła psycholog: Pani Anna Kolenko. Na podstawie projekcji filmu pokazała uczniom, czym jest przemoc, do kogo udać się po pomoc i jak można jej przeciwdziałać.

      Drugim wydarzeniem w ramach projektu jest konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas czwartych na plakat profilaktyczny na temat przemocy rówieśniczej, w którym uczniowie naszej szkoły również wzięli udział. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju.

       

      Pamiętaj !

      Nie reagując na przemoc, akceptujesz go.

      Szanuj i traktuj innych tak, jak chcesz, aby oni traktowali Ciebie.

       

      Ewa Klimek

      pedagog szkolny

     • Turniej Minisiatkówki „dwójek” dziewcząt     

     • Gra w piłkę siatkową jest jedną z najpopularniejszych gier rekreacyjnych i sportowych. I choć należy do gier najtrudniejszych, jest bardzo lubiana przez dzieci. 

      W środę 24 kwietnia 2024r. w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego odbył się Turniej Minisiatkówki „dwójek” dziewcząt  klas V -VII. Do turnieju zgłosiło się 30 drużyn, każda drużyna składała się z dwóch zawodników grających na boisku. Uczestniczki turnieju zostały podzielone na dwie grupy w klasach IV oraz  cztery grupy w klasach V-VII, w których rozgrywały mecze w systemie „każdy z każdym”. Każda drużyna miała możliwość rozegrania 6 meczy. Nad poprawnością gry czuwali Młodzieżowi Sędziowie Sportowi z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. 

      Po zaciętej rywalizacji i wielkich emocjach pierwsze miejsce w kategorii klas IV zajęły Hanna Słomka i Karolina Gregorowicz, na drugiej pozycji uplasowały się Joanna Walus i Julia Łukaszewska, trzecie miejsce na podium zajęła drużynaPola Kukielski i Maria Ratajczak.

      W Kategorii klas V-VII klasyfikacja wyglądała następująco pierwsze miejsce zajęły Nadia Błogowska i Oliwia Sielewicz, na drugiej pozycji uplasowały się  Lena Trawińska i MagdalenaGłowackia,  trzecie miejsce wywalczyły Lena Majewska i Antonina Kozłowska. Dla większości dziewcząt był to ich pierwszy turniej, dzięki któremu mogły doświadczyć emocji i rywalizacji sportowej. Oczywiście nie był dla nich najważniejszy wynik, ale fakt, że spędziliśmy ten czas razem na aktywności fizycznej. Każdy z zespołów biorący udział w turnieju otrzymał pamiątkowy dyplom, a drużyny zwycięskie otrzymały statuetkę. 

      Dziękujemy również uczniom Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim za sędziowanie gry podczas turnieju. 

       

      Magdalena Kujawska-Krystopik

      Magdalena Łastówka

       

     • Młodzież zapobiega pożarom

     • 26 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbył się  powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - Młodzież Zapobiega Pożarom. Celem turnieju było popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Uczniowie musieli wykazać się znajomością przepisów przeciwpożarowych, zasadami postępowania na wypadek pożaru, praktycznymi umiejętnościami posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzą na temat techniki pożarniczej, organizacją ochrony przeciwpożarowej oraz wiedzą z zakresu bezpieczeństwa powszechnego. Uczniowie musieli również znać historię i tradycje ruchu strażackiego.
      Gratulujemy naszym uczestnikom: ZuzannieMozal z klasy IVa, Nadii Ciesiółce z klas IVc i Wiktorowi Antoszków z klasy VIIc za udział, naukę i dążenie do samorozwoju w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej.

      Gratulujemy również  Tomaszowi Gnacykowi z klasy Vb zajęcie 5 miejsca. To zaszczytne osiągnięcie, które świadczy o jego zaangażowaniu i wiedzy.

      Niezwykle ważne jest, aby młodzi ludzie mieli świadomość zagrożeń i umieli działać w razie potrzeby.

      Emilia Bogusz

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
   • 94-361-74-92, 94-361-63-11
   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ul. Błonie Kaszubskie 2 78-540 Kalisz Pomorski 78-540 Kalisz Pomorski Poland
   • wicedyrektor@spkaliszpom.dlaedu.pl wicedyrekorped@spkaliszpom.dlaedu.pl
   • ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
 Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
Adres: Błonie Kaszubskie 2, 78-540 Kalisz Pomorski
Kontakt: sekretariat@spkaliszpom.dlaedu.pl 


   • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
I mię i nazwisko: Dawid Nogaj
 Kontakt: inspektor@bezpieczne-dane.eu
   • CEL PRZETWARZANIA
 Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu kontaktowym.
Uzasadniony interes: komunikacja z osobami zainteresowanymi działalnością administratora PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA
 Przesłanka RODO: art. 6 ust. 1 lit. f ODBIORCY DANYCH 
 Podmioty świadczące na rzecz administratora usługi hostingowe, związane z prowadzeniem strony internetowej, z którymi zawarto umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. OKRES PRZECHOWYWANIA 
Podane dane będą wykorzystywane jedynie w okresie prowadzenia korespondencji zainicjowanej wiadomością przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego.
   • PRZYSŁUGUJĄCE PRAWA • do dostępu do danych oraz uzyskania kopii danych • do żądania sprostowania danych • do żądania usunięcia danych osobowych oraz bycia zapomnianym • do żądania ograniczenia przetwarzania • do przenoszenia danych • do złożenia skargi od organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
   • TRANSFER DO PAŃSTW SPOZA EOG I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
 Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej INFORMACJA 
Podanie danych osobowych wskazanych w formularzu jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną korespondencję. ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI, W TYM PROFILOWANIE
Podane dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
   • adres skrzynki ePUAP: SPKALISZPOMORSKI
  • Logowanie