„Nie sposób przecenić radości i szczęścia, jakie daje wolontariat.
Tylko życie dla innych jest warte przeżycia” - Albert Einstein
5 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, jest to święto wszystkich osób, które bezinteresownie poświęcają swój czas i energię aby pomagać innym. To wyjątkowa okazja żeby podkreślić jak ważną rolę pełni wolontariat w naszej społeczności szkolnej oraz by docenić uczniów, którzy na co dzień angażują się w różnorodne akcje charytatywne.
Wolontariusze wraz z paniami koordynatorkami Szkolnego Koła Wolontariatu: Anetą Hrabeć i Małgosią Pietrzak przygotowali plakaty przypominające o idei wolontariatui prezentujące najważniejsze inicjatywy realizowane w ostatnich miesiącach. Uczniowie oraz pracownicy szkoły mieli okazję obejrzeć wystawę zdjęć dokumentujących ich udział w akcjach takich jak zbiórki żywności, pomoc w schronisku dla zwierząt, kiermasze dobroczynne czy wspieranie młodszych kolegów w nauce.
Już od rana w szkole panowała wyjątkowa atmosfera. Nasi wolontariusze witali wszystkich wchodzących do szkoły słodkościami oraz przypinali serduszka z sentencjami dotyczącymi wolontariatu.
Podarowaliśmy również zakupioną wcześniej karmę dla Kociej Stacji z Kalisza Pomorskiego. Przekazaliśmy także zebrane podarunki Stowarzyszeniu dla Dzieci i Osób Niepełnosprawnych "MISIAKI" w Czaplinku oraz oddziałowi dziecięcemu Szpitala Powiatowego w Drawsku Pomorskim, które osobiście dostarczyła Pani Beata Kopeć.
4 grudnia odbyło się wręczenie nagród za konkurs plastyczny „Czym dla Ciebie jest idea wolontariatu?”
Laureaci konkursu to :
I miejsce ex aequo - Katarzyna Mróz kl. 8 b i Klaudia Krawczyk kl. 8b
II miejsce - Nadia Ciesiółka kl. 6 c
III miejsce - Gabriela Nanaszko kl. 6 c
Wyróżnienia: Wiktoria Barna kl. 8 b i Natasza Litwin kl. 8b
Niespodzianką była statuetka, którą Szkolne Koło Wolontariatu, z okazji 10 – lecia działalności pod kierunkiem Anety Hrabeć i Małgorzaty Pietrzak, wręczyło Pani Dyrektor Dorocie Ławniczak. Statuetka jest podziękowaniem za wieloletnie wsparcie i troskę dla naszych wszystkich działań i inicjatyw.
Wyrazy wdzięczności składamy również naszym Paniom Wicedyrektorkom:Annie Rydzewskiej i Annie Niezgodzie za wszelką pomoc.
Obchody Dnia Wolontariusza były nie tylko okazją do świętowania, lecz także do refleksji. Pokazały, że wolontariat nie wymaga wielkich działań - czasem wystarczy drobny gest, aby sprawić komuś radość lub realnie poprawić czyjąś sytuację. Uczniowie i rodzice naszej szkoły udowadniają, że chęć pomagania nie zna wieku, a wspólne działania mogą przynieść niezwykłe efekty.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za ich pracę, empatię i zaangażowanie.To dzięki nim nasza szkoła staje się miejscem, w którym dobro mnoży się przez dzielenie. Mamy nadzieję, że idea wolontariatu będzie nadal rozwijać się wśród uczniów, inspirując kolejne osoby do podejmowania pięknych inicjatyw.
Aneta Hrabeć i Małgorzata Pietrzak
