• Biblioteka szkolna w nowej odsłonie

     •     W czwartkowe, mroźne przedpołudnie 30 listopada br. miało miejsce po pracach remontowych symboliczne otwarcie  biblioteki szkolnej dla klas 1 - 3. W ramach przeprowadzonego remontu do sąsiedniego pomieszczenia wyniesiono część regałów i umieszczono tam  książki wartościowe, ale mniej wykorzystywane i z przeznaczeniem do korzystania dla nauczycieli. Pomieszczenie główne zostało pomalowane, wymienione zostały rolety, zmianie uległo ustawienie regałów, a całość została dopełniona kolorowymi, wygodnymi i bezpiecznymi siedziskami. Efekt prac jest imponujący.  Diametralnie poprawiły się warunki dla czytelników i bibliotekarzy. Jest widno i przestronnie. Zgromadzone do tej pory zbiory książkowe nareszcie są odpowiednio wyeksponowane. Wcześniej, brak miejsca i ciasnota na regałach sprawiały, że naszym najmłodszym czytelnikom trudno było cokolwiek samodzielnie odszukać. Teraz cieszą oczy kolorowe, pięknie wydania bajeczek, baśni, wierszyki dla najmłodszych  i wiele jeszcze innych rozmaitych zbiorów. Czytelnicy z łatwością odnajdą teraz  ulubioną serię z Cwaniaczkiem w roli głównej, nietrudno też trafić na książki z serii „Zaopiekuj się mną” czy „Klinika pod Boliłapką”.  Sympatycy piłki nożnej bez problemu odnajdą książki o swoich ulubionych sportowcach. Pod ręką jest też księgozbiór podręczny typu słowniki ortograficzne, obcojęzyczne czy wszelkiego rodzaju poradniki. Modernizacja pomieszczenia kosztowała dużo trudu i wysiłku wielu ludzi, ale efekt końcowy pokazuje, że warto było podjąć to wyzwanie. Uroczystego otwarcia biblioteki klas 1-3 dokonała Pani Dyrektor Dorota Ławniczak w towarzystwie Pani wicedyrektor Anny Niezgody. Na uroczystość zostali zaproszeni też uczniowie klas pierwszych wraz z ich wychowawczyniami. Na uczniów obok słodkiego poczęstunku czekały prezenty w postaci książek wydanych przez Instytut Książki w ramach kolejnej edycji kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Celem kampanii jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych.  Jest to projekt ogólnopolski i w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jesteśmy przekonani, że trud włożony w modernizację biblioteki przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania książką i czytaniem wśród naszych uczniów.

       

      Karolina Wagner, Katarzyna Horba i Anna Bejnarowicz

     • Andrzejki w bibliotece

     •        29 listopada br.  biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego na kilka godzin zamieniła się w jaskinię wróżb. Do zabawy zaproszona została cała społeczność szkolna. Nasi stali bywalcy i sympatycy czyli Weronika Gontarz, Wiktoria Dźwigał, Otylia Tomczyk, Sara Sowińska, Maja Kaczmarzewska i Wojtek Michalski dzielnie pełnili role gospodarzy imprezy. Uczestnicy zabawy mogli dowiedzieć się m. in., jaki zawód będą w przyszłości wykonywali, jak na imię być może będzie miała ich sympatia, była wróżba z kolorami, kwiatowa, „kram z marzeniami” oraz „kubeczki przyszłości”. Obok zabaw z rekwizytami był też czas na rozmowy o dawnych tradycjach andrzejkowych, o znaczeniu przysłów i książkach, w których znajdziemy szczegółowe opisy polskich tradycji i zwyczajów. Andrzejkowa zabawa zainteresowała nawet uczniów, którzy rzadko do nas zaglądają. Liczymy na to, że pozostaną z nami na dłużej. Dekorację przygotowała jak zawsze Pani Dorota Wilgocka.

       

      Karolina Wagner i Katarzyna Horba

     • ZACZYNAMY !

     •     Przygotowania do 32  Finału WOŚP w Kaliszu Pomorskim ruszyły pełną parą. Zarejestrowano już  sztab, odbyły się pierwsze spotkania organizacyjne, do pracy zgłaszają  się   wolontariusze. W organizację kaliskiego Finału włączyło się już wielu ludzi dobrej woli i instytucje, w tym Miejsko – Gminny Ośrodek  Kultury i Urząd Miejski  w Kaliszu Pomorskim.

      Wszystkich zainteresowanych organizacją styczniowego  Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zachęcamy do współpracy.  Tradycyjnie zbieramy ciekawe i atrakcyjne przedmioty, które zostaną zlicytowane podczas finałowego koncertu w niedzielę 28 stycznia 2024 roku.

      Tym razem Orkiestra zagra pod hasłem: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”.

      Do zobaczenia podczas 32 Finału WOŚP.  Zapraszamy!

       

      Szef Sztabu

      Dorota Ławnicza

     • Wycieczka do Poznania

     • 21 listopada uczniowie Kornelówki wybrali się w podróż do stolicy Wielkopolski. Wrażeń było sporo, coś dla ciała i dla ducha.

      Wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania w Palmiarni Poznańskiej ekspozycji egzotycznych roślin i ryb znajdujących się w 12 pawilonach na powierzchni 4900m.kw.. Przepiękna roślinność tropikalna wywarła na nas ogromne wrażenie.

      Spacer przez Park Wilsona wprowadził nas w klimat Świąt, bowiem udaliśmy się na Jarmark Bożonarodzeniowy. Wśród zapachu pieczonych kasztanów i aromatu pierniczków spędziliśmy magiczny czas, gdzie każdy wśród 70 stoisk z przysmakami i rzemiosłem, znalazł coś dla siebie.

      Kolejnym punktem naszej wyprawy była multisensoryczna wystawa Vincenta Van Gogha. Światowa wystawa słynnego artysty została zaprezentowana dzięki technologii Digital Art. 360, która przeniosła  nas w niesamowity świat wyobraźni wielkiego mistrza. Ekspozycja ukazana na ekranach o powierzchni 2000m.kw. pozwoliła nam zobaczyć setki dzieł od kultowych „Słoneczników” poprzez  „Gwiaździstą noc” czy „Autoportret” i dosłownie zanurzyć się w świecie obrazów. Dzięki najnowszej technologii przenieśliśmy się do świata malarstwa artysty, a wszystko dzięki symfonii świateł, kolorów i dźwięków.

      Następnie udaliśmy się do parku trampolin Stacja Grawitacja, który dostarczył niezapomnianych emocji i mnóstwo adrenaliny.

      Ostatnim punktem naszej wycieczki było Multikino Malta oraz obejrzenie filmu „Marvels” w pozycji półleżącej. Wszystkie atrakcje nie byłyby możliwe bez organizatorów oraz opiekunów, czyli pani Emilii Bogusz, Natalii Gnacyk- Rydel, Katarzyny Horby oraz Anna Słuki- Maciąg.

      Anna Słuka- Maciąg

       

     • Z misiem w roli głównej

     •    Święto Pluszowego Misia corocznie przyciąga uwagę całej społeczności szkolnej. Tak było i tym razem. Uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim w dniach od 20 – 23 listopada w bibliotece szkolnej mogli nacieszyć wzrok kolorowymi, puchatymi pluszakami. Największe wrażenie wystawa budzi zawsze wśród najmłodszych uczniów z klas 1. Ekspozycja była bardzo bogata: Kubuś Puchatek, Paddington, Uszatek, misie świąteczne, w ubrankach, z kokardkami i bez, misie śpioszki i wiele jeszcze innych. Nowym akcentem tegorocznych obchodów były Wybory Najsympatyczniejszego Niedźwiadka. Głosowanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.  W misiowej skrzyneczce znalazły się 233 wypełnione karty do głosowania. Okazuje się, że największą popularnością cieszy się Kubuś Puchatek (52 głosy), Miś Paddington (41 głosów), Miś Jasia Fasoli (36 głosów) a także bardzo odważny Niedźwiedź Wojtek (32 głosy). Głosujący pamiętali też o misiu Uszatku oraz  wesołych i dzielnych Gumisiach. Na imprezie nie mogło zabraknąć też kącik z książkami. Najwięcej emocji wzbudzały kolorowe wydania książek o przygodach Kubusia Puchatka, a także bogata w materiał fotograficzny książka pt. „Dziadek i niedźwiadek”. Ogromną atrakcją okazała się  również misiowa fotobudka. Chętnych do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia było bardzo wielu zarówno wśród uczniów jaki pracowników szkoły. Dekoracje i fotobudkę własnoręcznie przygotowała Pani Dorota Wilgocka, za co bardzo dziękujemy. Imprezę uważamy za niezwykle udaną. Liczymy, że tego typu przedsięwzięcia przekonają do biblioteki i książek tych, którzy stronią od czytania.

      Karolina Wagner i Katarzyna Horba

     • Dzień Pluszowego Misia!

     •       25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia! Z tej okazji, w piątek uczniowie klas 1a i 1b mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole. Podczas zajęć uczniowie poznali historię pluszowego misia,  oglądali ciekawe filmy edukacyjne, wzbogacili wiedzę na temat różnych gatunków misiów, cech charakterystycznych, warunków  w których żyją. Każdy uczeń mógł przedstawić swojego misia i opowiedzieć o nim ciekawostkę. Podczas zajęć uczniowie pracowali w zespołach i wspólnie pracowali z kolorowankami wielkiego formatu. Ten dzień minął w miłej i przyjaznej atmosferze. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”.

       

      Katarzyna Car

     • Światowy Dzień Życzliwości

     •   21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. Jest to dzień pełen pozdrowień i miłych gestów. Uczniowie aby zaakcentować ten dzień przyszli ubrani w barwy: zielony i żółty.  W każdej klasie został wybrany najbardziej życzliwy uczeń, który został nagrodzony orderem.

      W obu budynkach szkoły znajdowały się również skrzyneczki ,,Życzliwości i Pozdrowień”, do których społeczność szkolna mogła wrzucać kartki z życzeniami i miłymi przesłaniami. Ten dzień miał na celu zwrócenie uwagi na to, aby być życzliwym nie tylko od święta,  ale każdego dnia.

      Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

      Opiekunowie Wolontariatu

     • „Kornelówka” z wizytą u Burmistrza Kalisza Pomorskiego pana Janusza Garbacza

     •      Za co odpowiedzialny jest sekretarz gminy? Czym zajmuje się jej skarbnik? Gdzie planowany jest wygląd naszego miasta, a przede wszystkim czym zajmuje się jego burmistrz? Odpowiedzi na te ważne pytania uzyskali w dniu 22 listopada 2023 r. uczniowie redakcji gazetki szkolnej „Kornelówka”, którzy wraz ze swoją opiekunką Sławomirą Sydlewską mieli możliwość gościć w kaliskim Urzędzie Miejskim.

      Najważniejszym celem spotkania był wywiad z panem Januszem Garbaczem. Burmistrz przyjął młodych redaktorów jak najlepszych gości i cierpliwie odpowiadał na trudne pytania szkolnych dziennikarzy. Dotyczyły one wielu rzeczy - charakteru pracy ale także pasji, dzieciństwa, wspomnień ze szkoły czy po prostu ulubionych filmów i potraw.

      Wywiad prasowy to jednak tylko część tej wyjątkowej wycieczki. Dzięki uprzejmości pani Sekretarz Gminy pani Irenie Kilijańskiej-Kotowicz oraz pracowników urzędu uczniowie mieli możliwość zajrzeć do wszystkich najważniejszych miejsc w budynku. A więc odwiedzili gabinety burmistrza i jego zastępcy a także sekretarza gminy i jej skarbnika. Zajrzeli również do działów zajmujących się nieruchomościami oraz promocją gminy, odwiedzili też Urząd Stanu Cywilnego.

      Miłym akcentem spotkania był pyszny poczęstunek w Sali Rycerskiej. Upominki w postaci długopisów na sprawdziany i kubki z logo gminy na gorącą herbatkę w trakcie spotkań redakcyjnych to miłe dopełnienie wizyty w urzędzie. Wycieczka dzięki otwartości i serdeczności wszystkich pracowników kaliskiego Urzędu Miejskiego była dla uczniów ciekawym i inspirującym wydarzeniem.

      Przewodnikiem po kolejnych działach była pani Monika Orlińska zajmująca się promocją gminy, a zdjęcia wykonała pani Olga Wysocka.  Planowanym efektem redakcyjnego wyjścia do urzędu będzie publikacja wywiadu z panem Januszem Garbaczem, który zamierzamy opublikować w grudniowym numerze gazetki szkolnej „Kornelówka”.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim za ten wyjątkowy dzień.

      W imieniu swoim oraz uczniów

      Sławomira Sydlewska

     • Dzień Praw Dziecka

     •      20 listopada, jak co roku, na całym świecie obchodzony jest Dzień Praw Dziecka. To wyjątkowy czas, kiedy szczególnie podkreśla się prawa każdego dziecka do godności, opieki, edukacji i szacunku.

      Klasa 1a oraz 1b obejrzała tego dnia  film edukacyjny poświęcony prawom dzieci. Film ukazywał różnorodne aspekty praw zawartych w Konwencji Praw Dziecka w sposób  zrozumiały dla najmłodszych. Dzięki barwnym obrazom i zrozumiałym przykładom, dzieci mogły zobaczyć, jakie prawa im przysługują i jak są one istotne w ich życiu codziennym.

      Obejrzenie filmu edukacyjnego było ważnym momentem, który dodatkowo zwrócił uwagę uczniów na istotę Dnia Praw Dziecka. To wydarzenie nie tylko poszerzyło wiedzę dzieci na temat ich praw, ale także zapoczątkowało dialog na temat szacunku, empatii i równości dla każdego dziecka na świecie.

      Świętowanie Dnia Praw Dziecka to nie tylko wydarzenie w kalendarzu, to okazja do kształtowania postaw i świadomości najmłodszych, budując w nich szacunek dla swoich i cudzych praw, co sprawia, że ten dzień ma wyjątkowe znaczenie w życiu szkoły i społeczności uczniowskiej.

      Paulina Rzeszuto

     • Dzień Pracownika Socjalnego

     • Zawsze z ręką na sercu, przez cały rok są dla drugiego człowieka. Nieustannie gotowi do działania, pomagania, czynią swoją piękną misję pracowników socjalnych. Wdzięczność za  pracę jest czymś oczywistym a szczególnie  okazać  ją można 21 listopada, ponieważ wtedy przypada Dzień Pracownika Socjalnego.  Nawiązując do tego dnia, uczennice: Karolina Gregorowicz, Oliwia Małkowska oraz Zofia Wyrzykowska pod opieką opiekunek Samorządu Uczniowskiego udały się w imieniu całej społeczności szkolnej, aby złożyć pracownikom socjalnym  moc życzeń,  podarować kartkę z życzeniami  oraz słodki upominek.

      Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy angażują się w pomoc drugiemu człowiekowi, dając nadzieję, na godne i lepsze życie. Dziękujemy Pani Katarzynie Horbie za wykonanie przecudownej kartki.

       

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

     • Zatrzymane wspomnienia w Kapsule Czasu klasy IV b

     •  

      Zapewne każdy z nas nie raz zadał sobie pytanie, jak będzie wyglądać nasze życie za kilka lat. Kiedy to już nastąpi, będziemy się zastanawiać, jak to było kilka lat temu. Abyśmy nie musieli długo nad tym myśleć i sięgać tak daleko pamięcią, podczas dwóch godzin wychowawczych tworzyliśmy Kapsułę Czasu, w której zamknęliśmy swoje plany, marzenia, nadzieje związane z przyszłością, jaka jest przed nami. Schowaliśmy do niej nasze pamiątki, zdjęcia, głosy, film, wspomnienia, aktualne wydanie szkolnej gazetki- Kornelówki oraz inne okruchy dzisiejszej codzienności takie jak gazetka promocyjna z aktualnymi cenami. Uczniowie stworzyli także odbicia dłoni, na których napisali swoje aktualne dane, jak: wzrost, miejsce zamieszkania oraz inne informacje zgodne z ich życiem.

      Serdecznie dziękuję zaangażowanym rodzicom, którzy napisali oraz zakopertowali list do swojego dziecka z „przyszłości” z motywacją, wsparciem i dobrym słowem. Współpraca z wami to przyjemność. Kapsułę czasu otworzymy, gdy uczniowie będą kończyć klasę ósmą, tuż przed najważniejszymi dla nich egzaminami. Na pewno będzie to dla wszystkich nie lada atrakcja!

      Wychowawczyni klasy IV b

      Anita Kuźmińska

     • Laboratoria Przyszłości

     • Zajęcia z robotyki to specjalnie zaprojektowane scenariusze zajęć dla dzieci. Wprowadzają je swobodnie w cyberświat i zastosowanie robotów w życiu codziennym.   Projekty grupowe uczą współpracy z innymi osobami, a osiągnięcia są źródłami pozytywnych emocji, które wzmacniają poczucie własnej wartości.                                                     

      Nauka programowania przez zabawę z wykorzystaniem robotów i aplikacji komputerowych to warsztat wykorzystujący narzędzia i ćwiczenia uczące logicznego myślenia, kreatywnego podejścia do problemów i poszukiwania rozwiązań.                              

      Xtrem Bot- robot, który porusza się po zaprogramowanej trasie w wykorzystaniem dużych elementów puzzli, przechodzi przez labirynt, uczy dziecko formułowania prostych poleceń, zdolności logicznego myślenia oraz sekwencjonowania. Zajęcia z zakresu Laboratoriów Przyszłości to także szeroka wiedza teoretyczna, która przekłada się na praktykę z wykorzystaniu Bot-ów. Uczniowie poznają zastosowanie przekładni i czujników podczerwieni co później wykorzystują w pracy praktycznej.                

      Zajęcia z programowania dla uczniów klas I-III odbywają się dwa razy w tygodniu z podziałem na grupy. Podczas zajęć uczniowie wykorzystują także aplikacje Code, Scratch  a także Minecraft Education.

       

       Oktawia Broś

       

     • .

     • “Dziecko ma prawo być sobą.

      Ma prawo do popełniania błędów.

       Ma prawo do posiadania własnego zdania.

      Ma prawo do szacunku.

      Nie ma dzieci – są ludzie.”

       Janusz Korczak

       

      Jednym z najważniejszych dokumentów, w którym spisane są prawa dziecka, jest Konwencja o Prawach Dziecka. Konwencja ta to międzynarodowy dokument. Polska podpisała Konwencję o Prawach Dziecka 7 czerwca 1991 roku i od tego momentu jej przepisy obowiązują także w Polsce.Dlatego tak  ważne są  prawa dziecka i rola jaką odgrywa rodzina.

      1O września br. miało miejsce ważne wydarzenie. Odbyła się  bowiem  pierwsza taka beatyfikacja w historii. Papież Franciszek włączył  polską rodzinę Ulmów, Józefa i Wiktorię oraz ich siedmioro dzieci zamordowanych w 1944 r. przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom, do grona błogosławionych.  Rodzina ta jest wzorem do naśladowania , nie tylko w kontekście religijnym.

      Nawiązując do tego wydarzenia  uczniowie naszej Kornelówki wzięli udział w  w IV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt: „PRAWA DZIECKA OCZAMI DZIECI – Rodzina Ulmów i prawo do życia”. Celem konkursu było  zapoznanie dzieci z Prawami Dziecka,  rozwijanie szacunku do drugiego człowieka niezależnie od koloru skóry, pochodzenia czy narodowości oraz poznanie przez dzieci Rodziny Ulmów i ich walki o prawo do życia każdego człowieka.

       

       Aneta Hrabeć

     • Z wizytą  w Domu Seniora

     • Światowy Dzień Seniora to wyjątkowe święto obchodzone 14 listopada. Jego celem  jest promowanie aktywności osób starszych  oraz wzmacnianie więzi międzypokoleniowych.  Z tej okazji uczniowie ze świetlicy szkolnej, udali się z wizytą do Dziennego Domu Seniora.

      Z radością złożyli najlepsze życzenia szczęścia, pomyślności, uśmiechu na twarzy, spełnienia marzeń oraz planów życiowych a przede wszystkim dużo, dużo zdrowia, aby móc te plany i marzenia realizowaćPodczas swojej wizyty dzieci wręczyły kosz zdrowych owoców oraz gier rozwijających koncentrację i pamięć. Seniorki przywitały dzieci z otwartymi ramionami i nie pozostały dłużne, także przygotowały dla każdego piękne własnoręcznie robione bombki. Spotkanie to było wartościową lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości, jaką trzeba okazywać osobom starszym. 

      Należy pamiętać, że to właśnie babcie i dziadkowie odgrywają ważną rolę w każdej rodzinie. Mogą podzielić się z nami wieloletnim doświadczeniem w wielu kwestiach, jak i wspomnieniami z ich młodości. Pomagają w wychowywaniu swoich wnuków, dla których są niesamowitą skarbnicą wiedzy z dawnych lat.

       

      Paulina Dzierbicka

      Beata Kowalczyk

      Barbara Bendyna

      Beata Betka

       

     • .

     • PRZYPINKA FLAGA POLSKI BIAŁO-CZERWONA 2,5x1,5cm Twojestroje.pl”Światełko Pamięci Niezwyciężonym w dekadę 100-lecia Odzyskania Niepodległości „

       

      10 listopada, w wigilię Narodowego Święta Niepodległości, Szkoła Podstawowa w Kaliszu Pomorskim jako współorganizator akcji „Światełko Pamięci Niezwyciężonym w dekadę 100-lecia Odzyskania Niepodległości” na grobach Bohaterów poległych w walce o wolność zapaliła znicze. To już szósta edycja akcji, której organizatorem jest Stowarzyszenie „Grupa Wschód”.

                  Uczniowie zapalili światełka na grobach żołnierzy, które są symbolem pamięci o tych, którzy zginęli walcząc o odzyskanie i utrzymanie Wolnej  Niepodległej Rzeczypospolitej oraz odmówili modlitwę. Celem akcji jest upamiętnienie polskich bohaterów, którzy za wolność naszego kraju zapłacili największą cenę, a ich groby często bezimienne rozsiane są na całym świecie. Znicze zapłonęły w całym kraju, od morza aż po góry, a także poza jego granicami.

       

      Anna Słuka- Maciąg

       

     • KORNELÓWKA - GAZETKA SZKOLNA

     •             Serdecznie zapraszamy do lektury pierwszego numeru gazetki „Kornelówka” w tym roku szkolnym. Cały nr 4/2023 (12) zamieszczony na stronie szkoły w formacie PDF w zakładce O SZKOLE.

       

                  Na łamach jak zawsze znajdziecie wiele ciekawych rzeczy: propozycje filmów, informacje o wydarzeniach w szkole, rysunki, pomysły na rozrywkę czy przepisy na pyszne potrawy do samodzielnego wykonania.

       

                  Najważniejszą pozycją tego numeru jest zbiór mądrych refleksji uczniów należących do kółka dziennikarskiego na temat wielkości (tej duchowej) człowieka. Powstały w oparciu o film „Wielkość wymaga czasu”. 

       

                  Niech Wam się dobrze czyta, bądźcie też dla autorów wyrozumiali, są w 4, 5 i 6 klasie.

                  Przyjemnej lektury! 

                  Opiekunka Sławomira Sydlewska

       

       

       

     • Spotkanie z jeżem

     • Z okazji Międzynarodowego Dnia Jeża w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim uczniowie klas 4 b i  4 c poznali wiele faktów z życia tych pożytecznych zwierzątek. Jeże świetnie dostosowały się do warunków środowiskowych, zamieszkują nasze ogrody, działki, parki i wszelkie przydomowe tereny. Niestety, czyha na nich wiele niebezpieczeństw, szczególnie cywilizacyjnych. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wiele ciekawych informacji przyrodniczych m.in. tego, że od 2014 roku jeże podlegają częściowej ochronie. Wprowadzony jest zakaz chwytania ich, przetrzymywana, niszczenia lub przeganiania z siedlisk. Bardzo dużo informacji o tych ssakach dostarczył nam kwartalnik Drawieńskiego Park Narodowego pt. „Wydra”. Uczniowie byli zainteresowani poruszonym tematem, chętnie słuchali fragmentów tekstów a także dzielili się swoją wiedzą. Wspólnie obaliliśmy też mity dotyczące jeży. My wiemy i wiedzą to nasi uczniowie, że jabłka nie są podstawowym pokarmem jeża, a do picia wystawiamy im płaski pojemnik z wodą, nigdy z mlekiem. Omówiliśmy również sens istnienia specjalistycznych ośrodków zajmujących się pomocą jeżom. Wiemy, jakie zadania stoją przed nimi. Każdy z nas może pomóc jeżom, a podjęte wszelkie działania w tym temacie niewątpliwie przyczynią się do tego, by jeże nie wyginęły.O jeżach rozmawialiśmy też z uczniami z  klasy 3 a. Tu podsumowaniem zajęć były wielobarwne prace plastyczne z jeżem w roli głównej. Mamy nadzieję, że spotkania te zaowocują zainteresowaniem na temat najbliższego środowiska, w którym żyjemy. Jeże to tylko jego część.

      Karolina Wagner i Katarzyna Horba

       

       

       

     • Dzień Niepodległości w Kornelówce

     •  

      „Miejmy nadzieję!… nie tę lichą, marną (…) 

      Miejmy odwagę!… nie tę jednodniową (…)

      nie przestajmy czcić świętości swoje (…)”

                                                             Adam Asnyk

       

            Powyższe słowa wyśpiewane przez zespół uczennic pod kierunkiem pani Ewy Klimek rozpoczęły uroczysty apel z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość odbyła się dnia 10 listopada 2023 r. w auli Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego. Goście, którzy zaszczycili szkołę swoją obecnością, to: Burmistrz Kalisza Pomorskiego pan Janusz Garbacz, Inspektor ds. Oświaty pani Marta Gorajewska, Sekretarz Gminy pani Irena Kilijańska-Kotowicz, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Małgorzata Wróbel. W uroczystości udział wzięły: dyrektor szkoły pani Dorota Ławniczak, zastępczynie dyrektorki panie Anna Rydzewska i Anna Niezgoda oraz nauczyciele i uczniowie.

      Słowa o nadziei na niepodległość Polski i odwadze Polaków pochodzą z wiersza pozytywistycznego pisarza Adama Asnyka pt.: [Miejmy nadzieję] i zostały wybrane do otwarcia szkolnego Koncertu Pieśni Patriotycznych. Był on wyjątkowy. W tym roku szkolnym na scenie wystąpili wszyscy uczniowie naszej szkoły. Każda klasa pod opieką swego wychowawcy przygotowała inny utwór patriotyczny. Wybrzmiały tak znane frazy, jak: „Przybyli ułani”, „Szara piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Wolność, kocham i rozumiem” i inne, których nie sposób tu wymienić.

      Imprezę poprowadzili uczniowie: Nikola Bachorska i Franciszek Budzyński, formułę uroczystości stworzył Samorząd Szkolny pod opieką pań: Katarzyny Car, Magdaleny Kujawskiej – Krystopik, Aleksandry Budzyńskiej, Pauliny Dzierbickiej i Anity Kuźmińskiej. Organizacją występów zajęła się pani Ewa Klimek i Małgorzata Potoczna-Galera. Podziękowania należą się również wychowawcom, którzy poświęcając swój czas, przygotowali swoje zespoły klasowe do koncertu oraz rodzicom, którzy zadbali o piękny galowy strój uczniów, a nierzadko ćwiczyli w domu z dziećmi piosenki. Dziękujemy także pani Dorocie Wilgockiej za niepowtarzalną  dekorację patriotyczną i Maciejowi Tuźnikowi za upamiętnienie dzisiejszego dnia.

      Tuż po uroczystości szkolnej dyrekcja wraz z delegacją nauczycieli i uczniów udała się pod pomnik Pionierów Ziemi Kaliskiej, by tam złożyć hołd patriotom broniącym niepodległości naszej ziemi.

      Wspólna praca ponownie przyniosła piękny efekt – każdy uczeń wystąpił na scenie w tak ważnym dla Polaków dniu – to przecież rocznica odzyskania Niepodległości Polski. Jeszcze raz przekonaliśmy się, że praca zespołowa przynosi najlepsze efekty!

      Sławomira Sydlewska

       

     • Klub Pożeraczy Książek w akcji !

     •      W bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim od października tego roku działa „Klub Pożeraczy Książek”. Do klubu należą  uczniowie z klas 4 – 8, którzy chętnie odwiedzają naszą bibliotekę i czytają książki. W dniu dzisiejszym tj. 9 listopada odbyło się pierwsze oficjalne zebranie,  podczas którego omówione zostały zasady przynależności do klubu oraz zadania do wykonania. Każdy z klubowiczów otrzymał specjalną kartę, na której będzie odnotowywał swoje osiągnięcia. Przydzielone zostały również pierwsze wyzwania – zadania do wykonania czyli zakładki do książek z motywami przeczytanej książki. Warto dodać, że każdy uczestnik ma za zadanie przeczytać w ciągu roku szkolnego 5 wybranych przez siebie książek. Powstanie klubu jest ściśle związane z realizacją w naszej szkole ogólnopolskiego programu pt. „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”.

      Karolina Wagner i Katarzyna Horba

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
   • 94-361-74-92, 94-361-63-11
   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ul. Błonie Kaszubskie 2 78-540 Kalisz Pomorski 78-540 Kalisz Pomorski Poland
   • wicedyrektor@spkaliszpom.dlaedu.pl wicedyrekorped@spkaliszpom.dlaedu.pl
   • ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
 Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
Adres: Błonie Kaszubskie 2, 78-540 Kalisz Pomorski
Kontakt: sekretariat@spkaliszpom.dlaedu.pl 


   • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
I mię i nazwisko: Dawid Nogaj
 Kontakt: inspektor@bezpieczne-dane.eu
   • CEL PRZETWARZANIA
 Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu kontaktowym.
Uzasadniony interes: komunikacja z osobami zainteresowanymi działalnością administratora PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA
 Przesłanka RODO: art. 6 ust. 1 lit. f ODBIORCY DANYCH 
 Podmioty świadczące na rzecz administratora usługi hostingowe, związane z prowadzeniem strony internetowej, z którymi zawarto umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. OKRES PRZECHOWYWANIA 
Podane dane będą wykorzystywane jedynie w okresie prowadzenia korespondencji zainicjowanej wiadomością przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego.
   • PRZYSŁUGUJĄCE PRAWA • do dostępu do danych oraz uzyskania kopii danych • do żądania sprostowania danych • do żądania usunięcia danych osobowych oraz bycia zapomnianym • do żądania ograniczenia przetwarzania • do przenoszenia danych • do złożenia skargi od organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
   • TRANSFER DO PAŃSTW SPOZA EOG I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
 Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej INFORMACJA 
Podanie danych osobowych wskazanych w formularzu jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną korespondencję. ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI, W TYM PROFILOWANIE
Podane dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
  • Logowanie