• Życzenia

     • Święta Bożego Narodzenia, to niezwykły i magiczny czas podsumowań i zadumy.

      W tym pięknym czasie składam wszystkim Pracownikom szkoły, Uczniom i Rodzicom najserdeczniejsze życzenia.

      Aby te Święta były pełne radości i miłości, spokoju, życzliwości, rodzinnej i ciepłej atmosfery.

      Niech będą czasem wytchnienia spędzonym w zdrowiu, bez pośpiechu i trosk.

      Niech Nowy Rok przyniesie spełnienie marzeń i planów, a każdy dzień niech będzie pełen wiary i optymizmu.

                                                                                                                                                            Dyrektor szkoły

      Dorota Ławniczak

      Zachęcamy wszystkich do obejrzenia i wysłuchania piosenek świątecznych w wykonaniu naszych uczniów Martyny Frańczak i Filipa Wiśniewskiego.  

      https://youtu.be/FgLrSCiX0mI

      https://youtu.be/d886iNLF-9c

     • „Idą święta, nie o SMS-ie lecz o kartce pamiętaj!”

     •      Święta Bożego Narodzenia zbliżają sie wielkimi krokami... Nieliczni z nas na pewno pamiętają, że dawniej w naszych domach tradycyjnie przed świętami ręcznie wypisywano i wysyłano bliskim kartki świąteczne. Dziś niestety kartki pocztowe zastąpiły smsy.

          Jednak uczniowie klasy VIII b Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego z wychowawcą Kamilą Staszewską - Kołtun postanowili powrócić do tradycji i po raz pierwszy wzięli udział w Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej. Fundacja Dbam o Mój Zasięg od czterech lat zaprasza wszystkich chętnych do współtworzenia ogólnopolskiej kampanii społecznej pod hasłem „IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ!”

            Ideą kampanii jest przede wszystkim wspólne kultywowanie jednej z najpiękniejszych tradycji – pisania kartek świątecznych w społeczeństwie, w którym coraz ważniejszą rolę odgrywają technologie informacyjno - komunikacyjne, a bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, przyjaciołach czy wspólne spędzanie czasu wolnego zeszło na dalszy plan.  

           14 grudnia cała klasa wspólnie wybierała i redagowała życzenia świąteczne, których adresatami zostali nas rówieśnicy ze szkół w Wielkopolsce.

      Dziękujemy p. Emilii Bogusz i jej pomocnikowi za oprawę plastyczną kopert.

       

      K. Staszewska-Kołtun

       

      Pod linkiem znajduje się artykuł szkoły, do której wysyłaliśmy kartki:)

      https://www.spgolina.edu.pl/aktualno%C5%9Bci/mi%C4%99dzyszkolna-wymiana-kartek/

     • ŚWIATŁO NADZIEI

     • Zaczęły się przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Odliczamy czas do jednego               z najważniejszych dni w roku. Pomimo epidemii do Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim kolejny raz dotarło Betlejemskie Światło Pokoju, które  przewodniczka, Pani Sylwia Tillack wraz z harcerkami 10 WDH „Wataha” przekazały  dyrekcji szkoły Dorocie Ławniczak.  Prostym  i krótkim, ale bardzo ważnym przekazem w tym szczególnym roku jest hasło: Światło Nadziei.

      Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych.

      Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

      Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

      Serdecznie dziękujemy  harcerzom za kultywowanie tej pięknej tradycji niezwykle potrzebnej w tym trudnym czasie.

     • RAZEM NA ŚWIĘTA

     • Uczniowie  Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim kolejny raz aktywnie włączyli się  do ogólnopolskiej akcji „Razem na święta”.  Nauczyciele  i przebywający w szkole uczniowie wspólnie  wykonali  wiele działań na rzecz potrzebujących. 

       

      Uczniowie z klasy VII d nie zapomnieli w tym szczególnym okresie o potrzebujących rodzinach w naszym mieście. Wspólnie przygotowali świąteczne paczki, aby następnie obdarować nimi osoby w potrzebie.

      Uczniowie wsparcie okazali również obsłudze naszej szkoły, pomagając w sprzątaniu sal lekcyjnych i korytarzy.

      Wszystkie podjęte przedsięwzięcia kolejny raz udowodniły, że potrafimy pomagać i brać odpowiedzialność za tych, którzy potrzebują naszego wsparcia.

      Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczniom i rodzicom.

       

      Katarzyna Dzierbunowicz

     • KONKURS FOTOGRAFICZNY - BARWY JESIENI

     •     Jesień to pora roku, która zachęca nas do spacerów ze względu na piękno barw, które widać w krajobrazie. Skłania nas do zatrzymania się i uchwycenia w obiektywie aparatu tej niezwykłej palety kolorów. Uczniowie biorący udział w konkursie uchwycili różne barwy jesieni. Komisja konkursowa oceniając nadesłane fotografie brała pod uwagę : wrażenie ogólne, kolorystykę jesienną, kompozycję, pomysłowość i trafne przedstawienie tematu. Nie wszyscy mogli uczestniczyć w rozdaniu nagród, ponieważ są na kwarantannie. A oto zwycięzcy:


      1 miejsce -Jędrzej Romaniuk

      2. miejsce- Wojciech Michalski

      3. miejsce- Weronika Grządziel


      1 wyróżnienie – Amelia Stysiak

      2 wyróżnienie – Kacper Jadwiżyc

      3 wyróżnienie- Piotr Grządziel


      Dziękuję wszystkim bardzo serdecznie za nadesłane  prace konkursowe, wszystkie zdjęcia były przepiękne, komisja konkursowa miała trudny orzech do zgryzienia. Pani Dyrektor Dorocie Ławniczak dziękuję za ufundowane nagrody.


                                                                                                     Urszula Jarzyńska

     • W teatrze

     • Uczniowie Kornelówki z przedświąteczną wizytą w Gorzowie

       

         Któż z nas nie zna ,,Opowieści wigilijnej’’, która co roku powraca do nas w okolicach Bożego Narodzenia wraz ze swoim przesłaniem. Zazwyczaj oglądamy jej adaptacje filmowe,  tym razem jednak uczniowie Kornelówki  10. 12.2021 r. mieli  okazję zobaczyć   premierę powieści autorstwa Charlesa Dickensa, w reżyserii Andrzeja Ozgi, na deskach gorzowskiego teatru. Niezwykle barwne , imponujące pod wieloma względami przedstawienie dostarczyło widzom wielu przeżyć , a doskonała gra aktorska została nagrodzona  gromkimi brawami. Po zakończeniu przedstawienia na naszych uczniów czekała  bardzo przyjemna niespodzianka, wizyta świętego Mikołaja, który  wręczył wszystkim dzieciom słodkie upominki.

       Fascynujące przedstawienie było  tylko początkiem atrakcji tego dnia. Na naszych uczniów czekały bowiem jeszcze szaleństwa na lodowisku, gdzie każdy mógł zademonstrować swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Okazało się, że niektórzy z uczestników wycieczki, wyśmienicie radzą sobie             na lodzie, mimo że po raz pierwszy założyli łyżwy.

       W czasie wycieczki nie zabrakło też czasu na krótką wizytę w centrum handlowym, gdzie wszyscy mogli posilić się i zrobić małe zakupy pod czujnym okiem wychowawców.

       Uśmiechnięte twarze  w czasie  drogi powrotnej  zdradzały nastroje  uczestników, którzy jednomyślnie potwierdzili, że wycieczka była bardzo udana. My, wychowawcy cieszymy się ,że mogliśmy naszym uczniom ofiarować trochę radości przed świętami.

       

      Anna Fajgier

      Kamila Staszewska-Kołtun

      Wioletta Burdyńska

     • Książka w sam raz dla mnie

     •      Podsumowana została ankieta przeprowadzona wśród uczniów klas 4-8 naszej szkoły. Ankieta jest ściśle związana z otrzymaniem przez szkołę dofinansowania w ramach Priorytetu 3: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025”. Uczniowie mieli za zadanie udzielenie odpowiedzi na 10 pytań dotyczących książek i zainteresowań czytelniczych. Dodatkowym zadanie było podanie konkretnych tytułów, jakie uczniowie chcieliby mieć w naszej bibliotece szkolnej. A oto wyniki:

      Ponad 50 % ankietowanych uczniów deklaruje, że lubi czytać, ale czasami. 27 % uczniów czyta dużo książek. 76 % wypożycza książki w naszej bibliotece szkolnej. Ankietowani zaznaczają, że korzystają również z biblioteki publicznej (50 %). Najchętniej nasi uczniowie sięgają po takie książki, które mają swoją kontynuację w kolejnych częściach, książki solidnie, ładnie wydane oraz takie, które ktoś im poleca. Lubiane są też książki w formie komiksu, bogato ilustrowane. Są też uczniowie, którzy czytają wszystko, co wpadnie im w ręce. Prawie wszyscy ankietowani deklarują, że mają w domu własne książki. 79 % uczniów stwierdza, że rodzice zachęcają ich do czytania. Najczęściej książka trafia do czytelnika poprzez wypożyczenie jej z biblioteki (74 %); duży procent uczniów kupuje książki za pośrednictwem internetu oraz w księgarniach stacjonarnych, połowa ankietowanych otrzymuje je w prezencie lub jako nagrody konkursowe. 71 % uczniów czasami rozmawia  z kimś o przeczytanej książce. Zazwyczaj są to rodzice/ opiekunowie, koleżanka lub kolega, rzadziej dziadkowie czy nauczyciele.

      Ankietowani uczniowie podali też bardzo dużo propozycji książkowych, które chętnie poleciliby swoim koleżankom i kolegom. Wśród nich są m. in. popularne serie np. Ania z Zielonego Wzgórza,  Harry Potter, Magiczne drzewo, Wiedźmin, Dziennik Cwaniaczka, komiks Tytus, Romek i Atomek, Felix, Net i Nika, Pan Samochodzik, Dynastia Miziołków, Kajko i Kokosz. Ponadto w ankiecie wymieniono takie tytuły jak: Babcia rabuś, Mały książę, Opowieści z Narnii, Chłopcy z Placu Broni, Zwiadowcy, Tajemniczy ogród, „Zemsta”, Minecratf”, bajki dla dzieci. Wszystkie sugestie uczniów wzięto pod uwagę w planowaniu zakupów w ramach NPRCZ. Mamy nadzieję, że nasi czytelnicy będą zadowoleni i z chęcią będą do nas zaglądać.

      Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner

     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – zakupy !

     •      Jesteśmy już w trakcie zakupów książek w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”. Nasza biblioteka wzbogaciła się o mnóstwo przepięknych, elegancko wydanych nowości wydawniczych. Wśród nich są m.in. serie książek historycznych w wersji dla dzieci i młodzieży np. A to historia!  i Zdarzyło się w Polsce. Dla czytelników najmłodszych uzupełniona została seria książeczek pomocnych w nauce czytania pt. Czytam sobie. Dokupione zostały kolejne części bardzo poczytnej serii dla młodzieży Felix, Net i Nika. Nie zabrakło również nowych części przygód sympatycznego żółwia Franklina, są też kolejne części Neli – małej reprterki, przygody Nelly Rap. Uzupełniony został dział lektur klas 1 -3 o nowe pozycje: Afryka Kazika, Asiunia, Doktor Dolittle i jego zwierzęta, Dziadek i niedźwiadek, Drzewo do samego nieba, Dziewczynka z parku, Karolcia, Którędy do Yellowstone, Piaskowy wilk, Poeci dla dzieci i jeszcze wiele innych. Wszystkie zakupione książki odznaczają się piękną szatą graficzną. Na pewno ucieszą niejednego miłośnika książek, a mamy ich wielu. Po opracowaniu bibliotecznym wszystkie nowości  trafią do rąk naszych czytelników.

      Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner

     • PIERNIKOWE SERCA POMAGAJĄ

     • ”Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś.”

      - Ronald Reagan

       

      Dnia 13 grudnia, wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim, sprzedali mnóstwo świątecznych pierniczków. Cała kwota, w wysokości 720 zł, pochodząca ze sprzedaży wypieków została przekazana na leczenie mieszkanki naszego miasta, która walczy z ciężką chorobą.

      Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji i okazali WIELKIE SERCE.

       

      Szkolne Koło Wolontariatu

     • 100 lat to piękny wiek…

     •  

       

      „Wrażliwość na osoby starsze jest istotną cechą cywilizacji. Cywilizacja będzie się rozwijała, jeśli potrafi szanować rozsądek, mądrość osób starszych.”

      Papież Franciszek

       

      W odpowiedzi na apel zamieszczony na Facebooku  przez dyrektora ZOL  "Leśna Ustroń" w Tucznie  nasi uczniowie i wolontariusze wykonali kartki urodzinowe  z życzeniami dla Pani Marii . Pensjonariuszka  tego miejsca  8 grudnia br. obchodziła setne urodziny. Jest osobą samotną, nie mającą żadnych bliskich.

      Jest nam tym bardziej  niezwykle miło,  że chociaż w taki sposób przyczyniliśmy do tego by sprawić radość i wywołać uśmiech na twarzy szanownej Jubilatki.

       

      Koordynatorki akcji: Aneta Hrabeć i Małgorzata Pietrzak

     • W Soplicowie

     • W Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim dobiegła końca innowacja pedagogiczna pt. „W Soplicowie”. Adresatami tego przedsięwzięcia byli uczniowie klas ósmych. Realizatorki przedsięwzięcia to Sławomira Sydlewska i Kamila Staszewska-Kołtun.

       

      Powszechnie wiadomo, że bardzo trudno jest zachęcić dzieci do czytania lektur. Warto podejmować różnorodne działania, aby zminimalizować ten problem. Stąd pomysł na innowację pedagogiczną pt. „W Soplicowie”. Przekład intersemiotyczny, który wykorzystuje ona jako główną metodę działania, jest jednym ze skutecznych sposobów na zmotywowanie dziecka do spotkania z lekturą szkolną.

       

      Wprowadzenie innowacji zostało poprzedzone obserwacją istniejącej sytuacji i wynikającymi z tej diagnozy potrzebami wprowadzania zmian. Dzieci mają często kłopoty z zapamiętywaniem materiału związanego z lekturami szkolnymi, brakuje im motywacji do ich czytania. Obserwuje się coraz mniejszy stopień zainteresowania czytaniem literatury pięknej. Mają na to wpływ zmiany wynikające z postępu naukowo-technicznego. Coraz częściej w domach naszych uczniów gości komputer, który umożliwia dostęp do streszczeń lektur i zwalnia dzieci z obowiązku czytania. Wychodząc naprzeciw istniejącemu stanowi rzeczy stwarzamy dzieciom przestrzeń, w której mogą one z przyjemnością dzielić się swoją wiedzą zgromadzoną wokół lektury szkolnej, a jednocześnie mają okazję pochwalenia się zdolnościami manualnymi. Ponieważ nie istnieje jedna metoda oddziałująca na każdego ucznia, przyjęto, że stosowanie wielokierunkowości w tej dziedzinie jest najlepszym sposobem. Służyć temu miała możliwość wykonania pracy konkursowej w obrębie trzech kategorii:

       

      1. Zielnik (min.10 roślin pojawiających się na kartach „Pana Tadeusza” wraz z dopisanym cytatem z tekstu na temat tej rośliny.

      2. Makieta Soplicowa/dworku w Soplicowie.

      3. Samodzielna ilustracja wybranej sceny z utworu, format A3, technika dowolna.
       

      Celem innowacji było zachęcenie dzieci do wnikliwego przeczytania „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza, utrwalenie wiadomości na temat epopei narodowej i zrozumienie jej rangi w kształtowaniu kultury polskiej. Efekty przerosły oczekiwania realizatorek. Powstałe prace zaskoczyły i zachwyciły społeczność szkolną. Okazało się, że w naturalny sposób do ich wykonania wciągnięci zostali niejednokrotnie rodzice, dziadkowie a prace powstałe w związku z innowacją to po prostu małe arcydzieła. Z tego powodu serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy wysokiego poziomu wykonanych prac.

      Wystawę prac pomogli zorganizować pani Dorota Wilgocka i pan Zdzisław Witemberg. Zdjęcia wykonał pan Maciej Tuźnik. Nagrody ufundowała Dyrekcja szkoły oraz Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy.

       

      Oto lista zwycięzców:

       

      Kategoria: Praca plastyczna

      I miejsce: Anna Laska VIIId    
                       
      II miejsce: Jaśmina Kędzierska VIIIc       
                       
      III miejsce: Aleksandra Bodnar VIIIc               

                          

      Kategoria: Makieta Soplicowa

      I miejsce: Magdalena Sztobryń VIIIa   
                       
      II miejsce: Elwira Śmiłek VIIId       
                       
      III miejsce: Mateusz Wojnicki VIIId      

              

      Wyróżnienie specjalne:

      Klaudia Kowalska VIIIc                                                                                                              

      Amelia Słowik  VIIIc 

      Maja Pełka VIIIc                                                                                                                         

      Wiktoria Kruk VIIIc

       

      Kategoria: Zielnik

      I miejsce:

      Bernadeta Maras VIIId    

      IImiejsce:

      Wiktoria Kruk VIIIc                                                                                                                                                  

      III miejsce: 

      Szymon Leśko VIIIb

      Wyróżnienie specjalne: Justyna Kędzierska VIIId       

       

       

      Sławomira Sydlewska i Kamila Staszewska-Kołtun

       

       

       

       

       

       

       

       

       

     • Mikołajkowe prezenty dla dzieci w drawskim szpitalu

     • „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem,

       który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością,

      która pozostaje zawsze otwarta.”

      Jan Paweł II

       

       Już po raz kolejny Szkolne Koło Wolontariatu  naszej Kornelówki przeprowadziło zbiórkę gier i puzzli dla najmłodszych pacjentów w Drawsku Pomorskim. Zebrane podarunki na pewno sprawią radość dzieciom i wniosą choć trochę pozytywnej energii  podczas pobytu na oddziale pediatrycznym.

      Dary dostarczyła do szpitala  jak zwykle niezastąpiona opiekunka SKW, pani Beata Kopeć.

       

      Wielkie podziękowania kierujemy w stronę  naszym Uczniów i  ich Rodziców .

       

       Aneta Hrabeć

     • W oczekiwaniu na choinkę

     • Święta tuż, tuż. Dlatego proponujemy do poczytania pięknie ilustrowaną książkę pt. „Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy”. Jest to książka niezwykła. W każdym zaprezentowanym utworze czuć nutę polskiej tradycji. Autorzy poszczególnych opowiadań, wierszy w różnorodny sposób spoglądają na świąteczny czas. W zbiorku znajdziemy klimatyczny wiersz Ludwika Jerzego Kerna pt. „Choinka”, Grzegorz Kasdepke prezentuje „Stajenkę z pięcioma gwiazdkami”, a Wanda Chotomska czaruje słowami:  „Czasami mi się zdaje, że jestem Mikołajem, tak mi się właśnie śni. Że dźwigam wielki worek, mam brodę i wieczorem pukam do Waszych drzwi...” Każdy z autorów troszeczkę inaczej podszedł do tematu „opowiadania wigilijnego”. Zapraszamy do naszej biblioteki szkolnej, książki czekają !

      Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner

       

       

       

       

     • Kampania przeciw przemocy - BIAŁA WSTĄŻKA

     • Kampania  „Biała wstążka” w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim.

       

      „Biała wstążka”, to największa na świecie kampania przeciwko przemocy wobec kobiet zainicjowana i organizowana przez mężczyzn. Jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy przez mężczyzn stosowanej wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach.

      Organizacją tej kampanii w naszym mieście zajął się Zespół  Interdyscyplinarny, Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz wszystkie placówki kulturalno - oświatowe, w tym również nasza szkoła.

      Przy gabinecie pedagoga szkolnego pojawiła się gazetka z której można było wyczytać m.in. dlaczego warto nosić białą wstążkę.

      7 grudnia uczniowie klasy   7 d – Dawid Olszacki oraz Szymon Długi wraz z Panią Aleksandrą Budzyńską przekazywali ulotki oraz „Białe wstążki” mieszkańcom Kalisza Pomorskiego.

      Tego samego dnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim odbył się finał kampanii „Biała wstążka”.

      Zaproszeni na to spotkanie rodzice oraz uczniowie mieli możliwość obejrzenia przejmującego spektaklu „Stop przemocy” z udziałem dzieci z klas trzecich, a przygotowanego przez p. Dorotę Bukowską oraz p. Macieja Słomkę.

      Tego dnia zostały również wręczone nagrody i wyróżnienia w międzyszkolnym konkursie plastycznym pn: „Kocham, lubię, szanuję, nie biję”. Wśród laureatów  konkursu znalazła się Kasia Mróz – uczennica klasy 4 b, która zajęła 2 miejsce w kategorii klas 4 – 8. Wyróżnienia otrzymały: Tatiana Milewska (kl. 4b) oraz Gabrysia Van Bierbeek (kl. 5c)

      Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w konkursie plastycznym otrzymali nagrody, które zasponsorował Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

       

      Pedagodzy szkolni    

      Ewa Klimek, Marlena Maras

       

       

      Poniżej znajduje się link (proszę go skopiować) z filmem dotyczącym kampanii "Biała wstążka" czyli kampanii przeciwko przemocy wobec kobiet.

      https://drive.google.com/file/d/1Lja4FyOA00qaHTBm9fqBd2wmrDNZfdDk/view?usp=drive_web

     • Mikołajkowe upominki

     • 6 grudnia - jak dobrze wiecie,

      Święty Mikołaj chodzi po świecie.

      Dźwiga swój worek niezmordowanie

      I każde dziecko prezent dostanie!

      A kiedy rozda już prezenty,

      wraca do nieba uśmiechnięty.”

      6 grudnia to dzień, na który czekają wszystkie dzieci ,zarówno te małe jak i te nieco większe. Tego dnia obchodzimy mikołajki. Święto to kojarzy się nieodłącznie z prezentami zostawionymi przez świętego Mikołaja w bucie lub pod poduszką.

      Dlaczego wspólne celebrowanie tego dnia z uczniami jest tak ważne? Mikołajki to nie tylko prezenty i luźniejszy dzień w szkole. To wyjątkowe chwile i odrobina magii. W tym dniu nasi uczniowie czują się ważni i są dla siebie życzliwi.

      Ważną  ideą,  jaka przyświeca obdarowywaniu się  prezentami, jest to, aby okazać sobie wzajemną życzliwość, budować pozytywne relacje, uczynić kogoś szczęśliwym. Mikołajkowy czas to moment radości, uśmiechu, dzielenia się z innymi. Taką  właśnie atmosferę stworzyli wychowankowie klasy VII c.

       

      Wychowawca klasy VII c Aneta Hrabeć

     • Czytanki na mikołajki

     • W poniedziałkowy mikołajkowy poranek uczniowie klas pierwszych naszej szkoły otrzymali książki pt. „Pierwsze abecadło”. Publikację wydał Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

      Do publikacji dołączony jest poradnik pt. „Książką połączeni – czyli uczymy się czytać razem”. Tam rodzic znajdzie dużo ciekawych informacji np. jakie pożytki płyną z rodzinnego czytania, od czego zacząć z dzieckiem ćwiczenia w czytaniu, co robić, kiedy dziecko złości się przy czytaniu, zgaduje wyrazy i wiele jeszcze  innych problemów. W poradniku jest też część przeznaczona dla dziecka. Są tam zabawy w tworzenie komiksu, układanie bajki i wiele innych.

      „Pierwsze abecadło” jest pięknie wydane: sztywne, kartonowe okładki, kolorowe wyklejki, piękne ilustracje wykonane przez Iwonę Chmielewską, no i oczywiście wybór tekstów do czytania autorstwa m.in. Małgorzaty Musierowicz, Janusza Korczaka, Doroty Terakowskiej, Jana Twardowskiego, Joanny Olech, Katarzyny Ryrych czy Danuty Wawiłow.

      Życzymy miłego rodzinnego czytania.

       

      Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner

     • MIKOŁAJKOWY DZIEŃ  W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

     • Tradycji stało się zadość…

      Dziś, 6 grudnia, z samego rana, na uczniów czekały słodkie  upominki w klasach.

      Paczki przygotowała Rada Rodziców, bo przecież każdy może być Świętym Mikołajem.

      Na pierwszej lekcji, niespodziewanie do klas zawitały Panie Dyrektorki ze słodyczami dla „grzecznych uczniów” a że wszyscy są grzeczni, to każdy otrzymał słodki podarunek.

      Na trzeciej godzinie lekcyjnej klasa I b i I c wybrały się na spacer na pobliski plac zabaw. Tam spotkała ich  kolejna niespodzianka.  Przepięknymi saniami przybył do uczniów  Mikołaj  z Elfem i workiem pełnym upominków,  obdarowując  wszystkie dzieci…

      Dzieci radośnie pożegnały odjeżdżającego Mikołaja i wpadły w wir zabaw na śniegu. Udało im się ulepić niejednego bałwana.

      Mikołaj wraz z Elfem zawitali również do szkoły, aby spotkać się z pozostałymi uczniami i ich też obdarować słodką niespodzianką.

      O uczniach nie zapomniał również Samorząd Uczniowski, który przygotował słodki poczęstunek.

      Oj działo się, działo.

       

      Ewa Leszczyńska

      Teresa Brończyk

     • II ETAP KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

     • II ETAP KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO „O PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY”

      Mimo kwarantann i nieobecności zdołałam złapać wszystkich chętnych, którzy chcieli wziąć udział w II etapie KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO. Przybyło także kilka nowych osób,  być może zostaną na dłużej...

      W listopadzie sprawdziło swój poziom poprawnego pisania 30 osób z klas 6,7 i 8 :)

      Tym razem uczniowie rozwiązywali test ortograficzny z możliwością kilku odpowiedzi, co okazało się bardzo trudne.

      Nie obyło się bez dogrywki, która wyłoniła zwyciężczynię:

      Mistrzem w listopadzie została ANTOSIA NANASZKO z klasy 7b - gratuluję:)

      WYNIKI:

      I MIEJSCE Antonina Nanaszko kl. 7b (28 p./47 p.)

      II MIEJSCE Martyna Frańczak kl. 8a (26 p./47 p.)

      III MIEJSCE Sara Sowińska kl. 6a (24 p./47 p.)

       

     • ŚWIAT MAGII, CZARÓW I WRÓŻB

     •  

      Jest taka jedna noc, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku do tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji.  W klasie II b długo wyczekiwana zabawa odbyła się 30 listopada. Zabawę uświetniły przeboje disco polo, muzyki współczesnej oraz wizyta wróżki. Wróżka miała magiczną kulę, pelerynę, długie czarne włosy i czerwone kolczyki. Ciekawe kto to taki? Dzięki wróżbom dowiedzieliśmy się, która z dziewcząt z klasy pierwsza wyjdzie za mąż, który chłopiec pierwszy się ożeni, kto będzie bogaty, kto zostanie księdzem itp. Wszyscy potraktowali wróżby z humorem i radością. Śmiechom nie było końca. Mieliśmy też ciasteczka z wróżbą. Wszyscy wrócili zadowoleni do domu, pełni wiary, że wróżby się spełnią.

                                                                                                          Wychowawca II b

                                                                                                           Urszula Jarzyńska

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
   • 94-361-74-92, 94-361-63-11
   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ul. Błonie Kaszubskie 2 78-540 Kalisz Pomorski 78-540 Kalisz Pomorski Poland
   • wicedyrektor@spkaliszpom.dlaedu.pl wicedyrekorped@spkaliszpom.dlaedu.pl
   • ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
 Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
Adres: Błonie Kaszubskie 2, 78-540 Kalisz Pomorski
Kontakt: sekretariat@spkaliszpom.dlaedu.pl 


   • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
I mię i nazwisko: Dawid Nogaj
 Kontakt: inspektor@bezpieczne-dane.eu
   • CEL PRZETWARZANIA
 Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu kontaktowym.
Uzasadniony interes: komunikacja z osobami zainteresowanymi działalnością administratora PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA
 Przesłanka RODO: art. 6 ust. 1 lit. f ODBIORCY DANYCH 
 Podmioty świadczące na rzecz administratora usługi hostingowe, związane z prowadzeniem strony internetowej, z którymi zawarto umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. OKRES PRZECHOWYWANIA 
Podane dane będą wykorzystywane jedynie w okresie prowadzenia korespondencji zainicjowanej wiadomością przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego.
   • PRZYSŁUGUJĄCE PRAWA • do dostępu do danych oraz uzyskania kopii danych • do żądania sprostowania danych • do żądania usunięcia danych osobowych oraz bycia zapomnianym • do żądania ograniczenia przetwarzania • do przenoszenia danych • do złożenia skargi od organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
   • TRANSFER DO PAŃSTW SPOZA EOG I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
 Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej INFORMACJA 
Podanie danych osobowych wskazanych w formularzu jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną korespondencję. ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI, W TYM PROFILOWANIE
Podane dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
   • adres skrzynki ePUAP: SPKALISZPOMORSKI
  • Logowanie