• Wakacyjne życzenia:)

     • Bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły. 

       

       

      Dyrekcja i Pracownicy 

      Szkoły Podstawowej w

      Kaliszu Pomorskim 

     • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

     • Pantha rei - wszystko płynie.

      I czas płynie, goniąc nieskończoność.      Mijający rok szkolny 2021/2022 został pożegnany w tradycyjny sposób. Na hali sportowej odbyło się ogólne spotkanie dla klas IV-VIII, wcześniej w całym gronie ze swoimi opiekunami spotkali się uczniowie klas I-III.

      Na uroczystości dla starszych klas prócz Dyrekcji, nauczycieli, rodziców, pracowników i przede wszystkim młodzieży gościli  Burmistrz Kalisza Pomorskiego pan Janusz Garbacz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim pan Paweł Kulbacki, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Agnieszka Fajger, przedstawiciel Firmy GOOD VALLEY pan Tomasz Kołtun, Inspektor ds. oświaty pani Marta Gorajewska, w imieniu firmy BMConsult pani Małgorzata Møller Nielsen. Obie uroczystości prowadziła jak zawsze pani Kamila Staszewska-Kołtun. Kolejno oddawała ona głos pani Dyrektor Dorocie Ławniczak oraz zebranym gościom.

      Na apelu dla starszych klas nagrody i dyplomy dla uczniów wyróżnionych wręczali wraz  z panią Dyrektor Dorotą Ławniczak oraz wicedyrektorkami paniami Anną Niezgodą i Anną Rydzewską wychowawcy wszystkich klas. W tym roku swoich ósmoklasistów żegnały panie: Paula Kononowicz-Nowak, Kamila Staszewska-Kołtun, Anna Fajgier i Sławomira Sydlewska. Były piękne gratulacje dla absolwentów oraz ich rodziców, nie zabrakło ciepłych słów pożegnania ściskających za serce, bo przecież ukończenie szkoły podstawowej to bardzo ważny etap w życiu każdego człowieka. To pierwszy krok ku dorosłości. Najlepsi absolwenci zostali nagrodzeni przez panią Dyrektor złotym tarczami. Wręczono im także stypendia.

       

      Równie ważnym momentem w swoich życiach cieszyli się młodsi uczniowie naszej szkoły, mianowicie trzecioklasiści, którzy 24 czerwca ukończyli tzw. etap edukacji wczesnoszkolnej, a od września rozpoczynają swoją przygodę w klasie IV. Przed nimi wielkie wyzwania. Swoich wychowanków pożegnały w tym roku panie Stanisława Górnik klasa III a, Marta Kędzierska klasa III b i Anna Maziarz klasa III c, która prowadziła wychowanków Oktawii Kolobius. Na tym zakończeniu gościła – Przewodnicząca Rady Rodziców pani Agnieszka Fajger, która w imieniu Rady Rodziców  wręczyła wszystkim dzieciom pyszne cukierki. Rada Rodziców jak co roku fundowała większość nagród. Ważnym momentem apelu klas najmłodszych było wręczenie przez panią Martę Kędzierską nagród dla laureatów ogólnopolskiego konkursu z języka polskiego „Olimpusek”. Zostali nimi Hubert Popielarczyk oraz Antoni Bacański.  Apel klas I-III zwieńczony został przepiękną muzyczną niespodzianką. Wszyscy uczniowie klas III zaśpiewali utwór „Pięknie żyć” Ryszarda Rynkowskiego pod dyrygenturą Stanisławy Górnik przy wsparciu wychowawców. Uroczy występ chwytał za serce i wywołał łzy wzruszenia u wielu gości.

       

      Podsumowanie wyników pracy w roku szkolnym 2021/2022 w klasach IV-VIII rozpoczniemy od wymienienia najlepszych absolwentów i najlepszych uczniów szkoły. Są to

      Bernadeta Maras z kl. VIII d – średnia ocen 6,0 – zachowanie wzorowe,

      Barbara Pietrzak z kl. V b – średnia ocen 6,0 – zachowanie wzorowe,

      Filip Stąporek z kl. V aśrednia ocen 5,83 - zachowanie wzorowe.

       

      Pani Dyrektor wręczyła wyróżnionym uczniom pamiątkowe statuetki. Nagrody dla pracowitych podopiecznych przygotowała również Rada Rodziców. Wręczyła je pani Agnieszka Fajger.

       

      Z naszej społeczności szkolnej odeszła Aurelka – wyjątkowa dziewczynka, wzorowa uczennica, laureatka wielu konkursów. Jej pamięci poświęcone jest stypendium im. Aurelii Mączkowskiej dla absolwenta z najwyższą średnią  i  ucznia  z najwyższą średnią. W imieniu rodziców Aurelki państwa Joanny i Mariusza Mączkowskich stypendia dla Bernadety Maras    i Barbary Pietrzak  wręczyła pani Dyrektor Dorota Ławniczak.

       

      Stypendium dla najlepszego absolwenta i najlepszego ucznia ufundował także wieloletni przyjaciel szkoły pan Bjarne Møller-Nielsen. W jego imieniu wręczyła je pani Małgorzata Møller-Nielsen. Nagrody dla najlepszego absolwenta i ucznia ufundowała także firma GOOD VALLEY, w jej imieniu wręczył je pan Tomasz Kołtun.

       

      Dziękujemy wszystkim sponsorom za to, że rokrocznie umożliwiają naszym uczniom rozwijać pasje i realizować plany i marzenia.


      Nie samą nauką uczeń żyje... Wielu naszych uczniów realizuje się również w sporcie czy rozwija swoje talenty wokalne lub inne zdolności. W tym roku na szczególne wyróżnienie za wieloletnie wspieranie naszej placówki na różnorodnych uroczystościach i godne reprezentowanie jej w środowisku lokalnym zasłużyli swoim talentem muzycznym Martyna Frańczak z klasy VIII a i Filip Wiśniewski z klasy VIII b. Symboliczne statuetki wręczyła swoim podopiecznym pani Ewa Klimek oraz pani Dyrektor Dorota Ławniczak. Martyna         i Filip ostatni raz zaśpiewali dla nas tego dnia piosenkę „Ale to już było”. Łzy wzruszenia wywołała piosenka Marka Grechuty „Świat w obłokach” w wykonaniu Filipa Wiśniewskiego. Pan Paweł Gąsiorowski natomiast wręczył pamiątkowe koszulki dla najlepszych sportowców w naszej szkole: Dawida Dobosza i Antoniego Kaweckiego.

       

      Podsumowanie roku szkolnego to też czas na ogłoszenie zwycięzcy w całorocznym konkursie ortograficznym o Pióro Dyrektora Szkoły przeprowadzonym przez panią Beatę Rosentretter. Ciężka całoroczna rywalizacja wyłoniła następujących zwycięzców:


      I miejsce: Piotr Pacholec z kl. VII d

      II miejsce: Bernadeta Maras z kl. VIII d

      III miejsce: Magdalena Sztobryń z kl. VIII a

       

      Sukcesy naszych dzieci nie byłyby możliwe bez wsparcia ich rodziców, stałego motywowania do nauki i wytężonej pracy. Dlatego pani Dyrektor wręczyła listy gratulacyjne dla rodziców uczniów klas ósmych, których dzieci ukończyły szkołę z wyróżnieniem.

       

       

      Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło,  wtedy dopiero wszystko się zaczyna”.

                                                                                                                   ks. Jan Twardowski

       

      Dzień zakończenia roku szkolnego 2021/2022 był także momentem pożegnania wyjątkowych nauczycielek, które przechodzą na zasłużoną emeryturę. Dyrekcja oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego uroczyście podziękowali za wieloletnią współpracę nauczycielce edukacji wczesnoszkolnej pani Annie Maziarz oraz nauczycielce religii i techniki pani Teodorze Ilnickiej. Po 25 latach współpracę z naszą placówką zakończyła również pani Katarzyna Dzierbunowicz, nauczycielka języka niemieckiego. Wszystkie panie zapisały się w naszej pamięci jako współpracowniczki, przyjaciółki, koleżanki ale przede wszystkim dobre nauczycielki wspaniałe w swoim fachu. Dyrekcja oraz grono pedagogiczne jeszcze raz składają serdeczne podziękowania i życzenia spełnienia marzeń oraz realizacji planów.

      Choć mijający rok szkolny naznaczony był jeszcze piętnem pandemii i obfitował w nowe wyjątkowo trudne wyzwania, to zakończony jest wielkim sukcesem. Podsumowując wyniki pracy, pragniemy podkreślić, że podziękowania należą się nie tylko uczniom i pracownikom szkoły, lecz przede wszystkim rodzicom, bez których wsparcia nasze sukcesy nie miałyby takiego wymiaru.

      Życzymy Wam drodzy absolwenci wielu sukcesów w dalszym życiu, podjęcia nauki w wymarzonych szkołach, realizacji planów i marzeń, pozostałym dzieciom pragniemy zaś pogratulować osiągniętych wyników w nauce i życzyć udanych wakacji. Niech lato będzie dla Was krzepiącym i obfitującym w przyjaźnie czasem. Do zobaczenia we wrześniu!

      Za przepiękną dekorację dziękujemy  pani Dorocie Wilgockiej, za oprawę muzyczną pani Ewie Klimek i Stanisławie Górnik,  za nagłośnienie i sztandar  panu Zbigniewowi Witkowi,   o zdjęcia zadbał pan Maciej Tuźnik. Dzięki wysiłkom tak wielu osób dzisiejsza uroczystość, wypełniona wieloma miłymi słowami i gestami, pozostanie nam na długo  w pamięci.

       

      Sławomira Sydlewska

       

       

       

     • POZNAJ POLSKĘ

     • W dniach od 22 do 23 czerwca 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim w ramach projektu „Poznaj Polskę” wzięli udział w wycieczce do Wrocławia.

      Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Hali Stulecia. Potem przeszliśmy do  Panoramy Racławickiej, rotundy eksponującej obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Narodowe.

      Później spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadził nas po Ostrowie Tumskim. Odwiedziliśmy także katedrę pw. Jana Chrzciciela. Przeszliśmy wzdłuż gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Widzieliśmy Stare Jatki, Ratusz i Halę Targową. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy legend dotyczących  Wrocławia. Na koniec wizyty dotarliśmy do Hydropolis. Wystawa znajduje się w zabytkowym  XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej   o powierzchni 4000 m². Pomimo zmęczenia w drodze powrotnej na twarzy uczniów widoczne były uśmiechy zadowolenia z wycieczki.

       

      Emilia Bogusz

     • Ostatnia wspólna wycieczka ósmoklasistów

     •             W ostatnim tygodniu roku szkolnego  uczniowie klasy 8c i 8d wybrali się na ostatnią wspólną wycieczkę do Poznania.

                  Jedną z atrakcji była wizyta w Teatrze Cuntique, w którym mieliśmy okazję zobaczyć przepiękne widowisko baletowo-operowo-akrobatyczne pt. ,,Alicja w Krainie Czarów’’,             w którym oprócz zawodowych wykonawców wzięli udział uczniowie kilku poznańskich szkół tańca, ekwilibrystyki i śpiewu chóralnego - łącznie 150 artystów.

                  Spektakl wywarł na nas ogromne wrażenie. Mogliśmy podziwiać taniec i akrobatykę,   w kilku miejscach przerywane przez operowy wokal, wprowadzający spokój i kontrastujący      z „energiczną” całością. Nagromadzenie aktorów, przyodzianych w kolorowe stroje, wykonujących skomplikowaną choreografię wręcz hipnotyzowało.

               Po spektaklu  mieliśmy okazję zobaczyć się z niektórymi aktorami  i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.

              Kolejnym etapem naszej wycieczki była wizyta w Ogrodzie  Zoologicznym w Poznaniu. Jest to  jeden z największych tego typu obiektów w Polsce, posiadający długą tradycję i wiele atrakcji. Ma ono niezwykle ciekawą historię i od wielu lat przyciąga miłośników światowej fauny. Pierwszą część zwiedzania rozpoczęliśmy z panem przewodnikiem, który w bardzo interesujący sposób przybliżył nam cele, dla których tworzy się ogrody zoologiczne. Pokazał nam również wiele gatunków zwierząt, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem.

             W czasie naszej wizyty w ZOO mieliśmy okazję zobaczyć m.in. jedną z największych             w Europie kolekcji drapieżnych ptaków, wybieg dla niedźwiedzi. nowoczesną  słoniarnię,                 w której mieszka kilka słoni. Zobaczyliśmy  tu także zagrożone wyginięciem jelenie baweańskie, tygrysy syberyjskie, bizony leśne, kazuary, marabuty, dzioborożce, nosorożce         i wiele, wiele innych.

          W drodze powrotnej nieco zmęczeni wymienialiśmy się wrażeniami. To był kolejny wspólny czas dobrze spędzony. Niestety, ostatni…

          Życzymy Wam kolejnych takich wycieczek na nowym etapie szkolnym!

       

      Anna Fajgier

      Sławomira Sydlewska

       

     • Najlepsi czytelnicy nagrodzeni

     • W przeddzień zakończenia roku szkolnego 2021/22 nasi najaktywniejsi czytelnicy z klas 1 -3 zostali nagrodzeni. Typując uczniów do nagród brano pod uwagę nie tylko ilość wypożyczonych książek, ale również fakt, czy uczeń przestrzega regulaminu biblioteki, potrafi właściwie zachować się w pomieszczeniu biblioteki, terminowo oddaje wypożyczone książki i traktuje je z poszanowaniem. W nagrodę uczniowie otrzymali atrakcyjne książki do czytania lub kolorowania, a także imienne, pamiątkowe zakładki. Dziękujemy wszystkim naszym Czytelnikom za odwiedzanie nas w bibliotece, za ciekawe rozmowy i życzymy udanych, słonecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu !

      Nagrodzeni uczniowie: Zosia Kamińska 1 a, Franek Rybicki 1 b, Jan Głowacki 1 c; Maja Centkowska 2 a, Zuzanna Gorajewska 2 b, Zofia Staniec 2 c; Maja Gwiaździńska, Kaja Sielewicz, Maja Suchecka 3 a; Maria Czarnecka, Maja Rękawek 3 b; Milena Wiśniewska 3 c.

       

       

      Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner

     • Dziś pożegnania nadszedł czas. Dziękujemy

     • Dziś pożegnania nadszedł czas,

      Za chwilę tu nie będzie nas,

      Pójdziemy dalej naprzód w świat,

      Drogowskazem nam będzie wiatr,

      Rozłąka dotknie wszystkich nas.

      Za wszystkie lata dziś dziękujemy.

       

      (Martyna Frańczak i Patrycja Smorąg)

       

            23 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego miało miejsce ważne i piękne wydarzenie. Mieliśmy zaszczyt uroczyście pożegnać 85 absolwentów naszej szkoły z klas 8 a, b, c, d.

      Kameralny apel w holu głównym szkoły poprowadziły tegoroczne ósmoklasistki Bernadeta Maras i Martyna Frańczak. W pierwszej części zaprosiły one do wysłuchania piosenek  w wykonaniu Martyny Frańczak i Filipa Wiśniewskiego przygotowanych przy wsparciu pani Ewy Klimek, następnie do obejrzenia występów artystycznych przygotowanych przez uczniów kółka teatralnego i klasy 7d pod opieką pani Anny Fajgier. Po tym uroczym występie, symbolicznie pokazującym drogę ucznia od klasy czwartej do klasy ósmej, okraszonym grą uczennic na pianinie, konferansjerki poprosiły o kilka dobrych rad na koniec szkoły od bliskich im osób.

      Pierwsza zabrała głos pani Dyrektor Dorota Ławniczak, która w ciepłych słowach pożegnała swoich podopiecznych. Starym zwyczajem szkolnym absolwentów pożegnali również przedstawiciele młodszych klas wraz ze swoimi wychowawcami. Przemawiali Szymon Długi i Marija Kornchakovska. Następnie wręczyli oni ósmoklasistom symboliczne czterolistne koniczynki. Muzycznym prezentem od klas siódmych był występ Władysławy i Iriny Korneliuk, które zagrały na pianinie kilka pięknych melodii.

      Sami absolwenci wystąpili w ostatniej części spotkania. Amelia Słowik i Wiktoria Kruk w imieniu klas ósmych podziękowały całemu gronu pedagogicznemu za wspólne lata, trud włożony w wychowanie i miłe wspomnienia. Podziękowania złożyły również Rodzicom, którzy włożyli tak wiele serca w wychowanie swoich pociech. Uczniowie klas ósmych wręczyli wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi kwiaty oraz ogromne słodkie lizaki.

      Po występach artystycznych mikrofony zostały podane tym osobom, które były najbliżej odchodzących uczniów – wychowawczyniom – paniom Kamili Staszewskiej-Kołtun, Pauli Kononowicz-Nowak, Annie Fajgier i Sławomirze Sydlewskiej. Jako jedna z nich nie muszę mówić, że trudno było nam czytać przygotowane uprzednio przemówienie. Emocje brały górę. Ciężko nam rozstawać się z dziećmi, którymi opiekujemy się od pięciu lat. Z każdym z nich zdążyłyśmy się zaprzyjaźnić. Jednak jesteśmy również bardzo dumne, że nasi podopieczni kończą szkołę i wróżymy im dobrą przyszłość. W toku edukacji pokazali nam, że potrafią co prawda rozrabiać, ale też się zdyscyplinować i stanąć na wysokości zadania  w trudnych sytuacjach. Potrafią też okazać nam wielkie serce, czego wyrazem były piękne kwiaty, miłe podziękowania, a przede wszystkim wspaniała niespodzianka muzyczna, której słowa pozwolę sobie w całości zacytować:

       

      Dziś pożegnania nadszedł czas,

      Za chwilę tu nie będzie nas,

      Pójdziemy dalej naprzód w świat,

      Drogowskazem nam będzie wiatr,

      Rozłąka dotknie wszystkich nas.

      Za wszystkie lata dziś dziękujemy.

       

      REF. DZIĘKUJEMY ...

       

      Tak szybko minął nam ten czas,

      Nauczył czegoś każdego z nas,

      Jesteśmy w drodze ku przyszłości.

      Nucąc sobie, myślę tak:

      Co jutro nam przyniesie świat?

      Śpiewajmy i wołajmy dziś – dziękujemy!

       

      REF. DZIĘKUJEMY ...

       

      Nauczycielom dziękować czas,

      Nauczyli tak wiele nas,

      By marzyć, kochać i sięśmiać.

      Tak bardzo będzie tęskno nam,

      Za tym, co tu spotkało nas.

      Za wszystkie te wspomnienia – dziękujemy!

       

      REF.DZIĘKUJEMY....

       

      Są to słowa do linii melodycznej utworu „Hallelujah”. Tekst napisały Martyna Frańczak          i Patrycja Smorąg. Utwór pięknie odśpiewała Martyna, a w roli chóru wystąpiła cała klasa 8a. Niełatwo ubrać w słowa, jak wzruszające dla nas było to podziękowanie. Takie chwile, jak dzisiejsza uroczystość, pokazują, że nasza praca – wychowawców, nauczycieli, pedagogów, wszystkich pracowników szkoły – ma sens i dają nam ogromną siłę do działania.

       

      Drodzy uczniowie z klas ósmych. Dziękujemy!

      Sławomira Sydlewska

     • .

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 dla klas 1 - 3 odbędzie się w hali sportowej o godzinie 8.45, a dla klas 4 - 8 o godzinie 10.15.

     • „Poznaj Polskę”

     • Gdy pytasz mnie czym Ojczyzna jest odpowiem:

      czyś chociaż raz chodził po rynku w Krakowie,

      czyś widział Wawel, komnaty, krużganki,

      miejsca gdzie przeszłość dodaje Ci sił

      Z tej historii wielkiej, dumnej,

      z władzy mocnej i rozumnej

      czerpiesz dzisiaj wiarę, w kraju dobry los

      króla dzwon, co kraj przenika,

      mowa Skargi, wzrok Stańczyka

      przeszłość wielka wzniosła to Ojczyzna twa

      to Ojczyzna twa…

      ( Marek Grechuta-„Ojczyzna”)

       

      W ramach kampanii „Poznaj Polskę” wraz z „PKL Jacek – J.T. Majchrzak” w dniach 17-19 czerwca 2022 roku uczniowie klasy 7 d udali się na trzydniową wycieczkę do Krakowa  i okolic.

      Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Katedry Wawelskiej. Wraz z przewodnikiem przeszliśmy szlakiem władców Polski. Odwiedziliśmy również podziemia na Wawelu a także zobaczyliśmy Dzwon Zygmunta i oglądaliśmy dostępne zbiory Państwowych Zbiorów Sztuki. Podczas spaceru po średniowiecznych murach obronnych wysłuchaliśmy legendy o smoku wawelskim oraz genezie powstania miasta Krakowa. Zwiedziliśmy Wzgórze Wawelskie i podziwialiśmy królową polskich rzek Wisłę. Następnie przeszliśmy na Rynek Starego Miasta z Kościołem Mariackim. Wysłuchaliśmy hejnału granego z wieży kościoła. Spacerowaliśmy po Rynku Głównym a obowiązkowym punktem były Sukiennice.

      Kolejny punkt wycieczki to interesujący przystanek w Kopalni Soli i Muzeum Żup Krakowskich, w którym mogliśmy podziwiać wytwory natury i ludzkiej pracy. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie domu rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Przybyliśmy do Wadowic, gdzie z przewodnikiem zwiedziliśmy dom rodzinny Jana Pawła II oraz prześledziliśmy Jego drogę życiową z Wadowic do Watykanu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się pamiątki z czasów młodości i czasów studenckich Papieża. Pobyt w Wadowicach zakończyliśmy degustując „papieskie kremówki”.  Wspaniała organizacja, bezpieczny i wygodny transport, noclegi i wyżywienie były zasługą Pani Teresy Majchrzak, której serdecznie dziękujemy!

       

                                           Katarzyna Dzierbunowicz- wychowawczyni klasy 7 d

     • Innowacja ortograficzna zakończona

     • Uczniowie klas V przez cały rok szkolny uczestniczyli w innowacji z języka polskiego „Ortografia na wesoło”. Zajmowali się ortografią nie tylko na lekcjach, ale również poza nimi, wyszukując zasady ortograficzne do omawianej właśnie trudności oraz różnorodne, ciekawe łamigłówki z nią związane. Opracowywali w ten sposób strony do swojego ortograficznego port folio oraz na lekcjach pisali dyktanda. Rywalizacja była zaciekła             i wreszcie możemy ogłosić jej wyniki. Z każdej klasy wyłoniliśmy Mistrza Ortografii i są to: z klasy V a – Filip Stąporek, z klasy V b – Nadia Wiśniewska a w klasie V c Mistrzem został Nataniel Kranc. Ortograficznym Arcymistrzem klas V została Nadia Wiśniewska z klasy V b, która wszystkie dyktanda napisała bezbłędnie. Oprócz tego nagrodziliśmy 3 najlepiej              i najciekawiej wykonane ortograficzne port folia, a nagrody za nie z rąk Pani dyrektor Doroty Ławniczak otrzymały uczennice klasy V b  Łucja Szczupak, Barbara Pietrzak oraz Aleksandra Laska.


                   Wszystkim uczniom klas V dziękujemy za udział w innowacji i ciężką pracę
      nad ortografią a nagrodzonym gratulujemy sukcesu. Mamy nadzieję, że ortografia w tych klasach jest opanowana a uczniowie będą robili mniej błędów w pracach pisemnych.

      Życzymy wszystkim uczniom ciekawych atrakcji podczas wakacji oraz zasłużonego odpoczynku.

       

      Nauczycielki języka polskiego:

                                                                          Beata Pierzgalska

                                                                                               Aneta Hrabeć

     • XTREM BOTS – WOKI

     • Rozpocznij przygodę ze światem programowania i robotyki z Woki! My już to zrobiliśmy.
      Na zajęciach dodatkowych razem z uczniami sprawdziliśmy co potrafi Woki. To niesamowity robot, który potrafi rozpoznawać i kodować swoją trasę przejazdu kolorami. To idealny przyjaciel na długie godziny nieprzerwanej zabawy. Uczniowie tworzyli labirynty, używając kolorowych elementów do kodowania, programowali ruchy by pomóc Woki’emu dotrzeć
      do celu. Dzięki temu przyjaznemu robotowi każdy pozna różnicę między prawą a lewą stroną z dowolnej perspektywy oraz wyćwiczy sekwencjonowanie, logikę i widzenie przestrzenne.
      W zabawny i progresywny sposób każdy może nauczyć się programować Woki’ego
      za pomocą kodów kolorów.

      Woki to roboty, które otrzymaliśmy w ramach programu Laboratoria Przyszłości, zaawansowane zabawki dla prawdziwych odkrywców, można stworzyć samodzielnie
      i zastosować w praktyce ich liczne, doskonale dopracowane funkcjonalności.

      Nauka poprzez zabawę to ogromna frajda. Robotyka nie tylko rozwija kreatywność, spostrzegawczość, koordynację ale także zdolność logicznego myślenia dziecka. Dzięki niezawodnym robotom programowanie może stać się pasją, a może w przyszłości sposobem na życie.

       

      Nauczycielka informatyki

      Iwona Sobczak

      Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego

      w Kaliszu Pomorskim

     • Wakacyjny hit książkowy!

     • Wakacje tuż, tuż. Wszystkim naszym uczniom należy się odpoczynek, ale czy trzeba odpocząć od dobrej książki? Na pewno wielu z naszych czytelników odpowie, że nie. Czytać warto zawsze, bo korzyści z czytania są ogromne. Dlatego też nasza biblioteka szkolna proponuje udział w wakacyjnym konkursie pt. „Wakacyjny hit książkowy”.

      Zadanie konkursowe jest bardzo proste: uczeń czyta dowolnie wybraną książkę i tworzy reklamę. Reklama może mieć formę pisemną (krótki tekst zachęcający do przeczytania określonej książki), może to być również  prezentacja multimedialna lub plakat.

      Na prace czekamy do września br.

      Zachęcamy do udziału w konkursie. Dla autorów najciekawszych prac przewidziane są nagrody.

      Polecamy do czytania książki z naszej biblioteki szkolnej. Jest możliwość wypożyczenia książek na wakacje !

      Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner

     • Niecodzienna wizyta

     • 13 czerwca br.  w Szkole Podstawowej w Kaliszu Pomorskim obyło się spotkanie oficera armii Stanów Zjednoczonych Pani Marissy Karp z Panią Dyrektor Dorotą Ławniczak oraz Panem Maciejem Tuźnikiem - nauczycielem języka angielskiego i chemii. Głównym celem spotkania było zaplanowanie wspólnych działań na przyszłych rok szkolny pogłębiających integrację żołnierzy amerykańskich ze społecznością szkolną. Ponadto rozmawiano                o systemie oświaty w Stanach Zjednoczonych i Polsce oraz atrakcjach turystycznych obu krajów. Pani Marrisa Karp zwiedziła również naszą szkołę, m.in. bibliotekę, pracownie chemiczną czy halę sportową.

      Wizytę w naszej szkole możemy zaliczyć do owocnych.

       

      Maciej Tuźnik

     • OLIMPIADA OGÓLNOPOLSKA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO - OLIMPUSEK

     • Doczekaliśmy się, otrzymaliśmy wyniki z udziału w Olimpiadzie. Wyniki są świetne i wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział serdecznie gratuluję. Uczestnikami olimpiady ,,Olimpusek’’ w tym roku byli  uczniowie klas trzecich. Dzięki udziałowi w olimpiadzie uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności i wiadomości w zakresie wiedzy o języku oraz podstawowych zasadach ortograficznych. Dzięki takim udziałom uczestnicy mają możliwość rozwijania swojej wyobraźni i myślenia twórczego. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i zachęcam już teraz do wzięcia udziału w olimpiadzie w przyszłym roku.

      Serdeczne podziękowania kieruje do firmy B.M.Consult oraz ,,Goodvalley S.A.’’, które ufundowały nagrody za udział w olimpiadzie oraz Pani dyrektor Dorocie Ławniczak, która wręczyła nagrody i pogratulowała uczniom wzięcia udziału w Olimpiadzie Ogólnopolskiej.

       

                                                                                        Organizator olimpiady

                                                                                          mgr Małgorzata  Møller Nielsen

     • Międzyzdrojskie klimaty

     • 13 czerwca br. uczniowie naszej kaliskiej podstawówki udali się na wycieczkę do Międzydrojów. Opiekę sprawowały wychowawczynie: Katarzyna Gawecka  i Aneta Hrabeć oraz panie: Katarzyna Horba i Małgorzata Pietrzak.

      Swoją podróż rozpoczęliśmy o 8.00 rano.

      Plan wycieczki zakładał wiele atrakcji.  Zwiedziliśmy Muzeum Figur Woskowych i udaliśmy się spacerkiem na Kawczą Górę. Następnie obejrzeliśmy seans w kinie 7D z niezapomnianymi efektami. Przeszliśmy Promenadą Gwiazd, szukając nazwisk naszych ulubionych artystów.

      Dłuższą przerwę przeznaczyliśmy na wspólny posiłek i zakup pamiątek. Później udaliśmy się na molo i zeszliśmy  na spacer wzdłuż Bałtyku. Zdobyliśmy również Kawczą Górę.

      Byliśmy bardzo szczęśliwi, między innymi dlatego, że pogoda nam  dopisała. Wycieczka była dla nas wspaniałą okazją do tego, aby odpocząć, poznać ciekawe miejsca i nabrać sił po całym roku szkolnym.


      Aneta Hrabeć

     • Informacja

     • DNIA 17 CZERWCA  BR. (PIĄTEK) 

      SZKOŁA BĘDZIE ZAMKNIĘTA

        

      Dyrektor szkoły

      Dorota Ławniczak

     • Przedsmak wakacji…

     • Słońce, plaża, woda, pełen relaks - przedsmak wakacji…

             Tak się mogła poczuć grupa 62 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim, która wraz z opiekunami w dniach 10 -  12 czerwca br. wybrała się na obóz sportowy KADET OK. Spędziliśmy trzy niesamowite dni w miejscowości Długie nad urokliwym jeziorem Lipie. Pod okiem przyjaznej i wykwalifikowanej kadry korzystaliśmy ze wszystkich atrakcji, które przygotowali dla nas instruktorzy.

           W promieniach czerwcowego słoneczka pływaliśmy kajakami i rowerkami wodnymi. Próbowaliśmy swoich sił na supach i  ściance wspinaczkowej. Sprawdzaliśmy naszą orientację w terenie                       i umiejętność pracy w zespole w grze terenowej i paintballu.  Wieczory upływały nam na rozmowach przy ognisku, pląsaniu na dyskotece, łowieniu ryb i rejsach motorówką przy zachodzie słońca.

      Zapraszamy wszystkich do obejrzenia naszej galerii, która potwierdzi, że czasu na nudę nie było :)

          W tym miejscu chcielibyśmy również serdecznie podziękować naszym sponsorom: Radzie Rodziców, Nadleśnictwu Kalisz Pomorski, państwu Magdalenie i Marcinowi Dobosz oraz wszystkim Rodzicom, którzy pomogli nam uzbierać potrzebną kwotę na transport  w tych „szczególnych, drogich” czasach.

       

      Opiekunowie: W. Burdyńska, A. Fajgier,  A. Kuźmińska, K. Łuc,  K. Staszewska-Kołtun

     • Przedszkolaki z wizytą w szkole!

     • Dnia 6 i 7 czerwca 2022 roku starszaki z grup „Motylki”  i  „Pszczółki”   z Przedszkola „Bajkolandia” odwiedziły naszą szkołę, natomiast 13 czerwca naszymi gośćmi były „Pszczółki” z Przedszkola „Wesołe nutki” z Dębska.

      Celem tych wizyt było poznanie bliżej szkoły, do której dzieci będą uczęszczały po ukończeniu przedszkola.

      Już przy wejściu do szkoły naszych gości zawsze z uśmiechem na ustach witała  Pani dyrektor Dorota Ławniczak. Przyszłym uczniom pokazała  gabinet dyrektora oraz sekretariat szkoły.

      Spacer po szkole rozpoczęliśmy od zapoznania się z funkcjonowaniem biblioteki szkolnej. Dzieci odwiedziły również gabinet pedagoga. Starszaki zobaczyły jak uczą się najmłodsi uczniowie, siedziały w ławkach, przeglądały ich podręczniki. Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali przygotowane na to spotkanie wiersze i piosenki.  Pierwszoklasiści obdarowali gości własnoręcznie wykonanymi zakładkami do książek.

      Na zakończenie dzieci udały się do świetlicy szkolnej, gdzie pod kierunkiem Pań ze świetlicy wykonały piękne prace odzwierciedlające  nazwę własnej grupy przedszkolnej.

      Ta wizyta podobała się naszym gościom. Dzieci z uśmiechniętymi buziami  i w radosnym nastroju deklarowały chęć nauki w klasie pierwszej   w naszej szkole

       

      Do zobaczenia we wrześniu

      Pedagog szkolny

      Ewa Klimek

     • I A JUŻ WIE, I ZDROWO JE !

     • W piątek 10 czerwca uczniowie klasy I a  w ramach promocji zdrowego żywienia przygotowywali zdrowe, kolorowe kanapki. Dodatkową atrakcją był piknik, który odbył się na pobliskiej polanie.

      Wszystkie dzieci z zaangażowaniem dobierały składniki, aby każda wykonana kanapka wyglądała wyjątkowo. Na stole nie zabrakło sałaty, pomidorów, ogórków, papryki i innych zdrowych składników. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują potrawy  wykonane samodzielnie. I to sprawdziło się doskonale. Samodzielnie wykonane kanapki z dużą ilością warzyw smakowały nawet największym niejadkom.

      Głównym celem zajęć było poznanie kolejności działań przygotowania kanapki, kształcenie nawyków odpowiedniego odżywiania, rozwijanie kreatywności i doskonalenie samodzielności oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków. 

      Wychowawca klasy I a

      Aleksandra Budzyńska

     • Lekcja otwarta - Fizyka - nie tylko w teorii

     • Dnia 9 czerwca w szkole miał miejsce niezwykły pokaz. Proste sprawy życia codziennego,  zupełnie dla nas oczywiste, ukazały nam się z zupełnie innej strony. Jak nadmuchać balon ciepłym powietrzem?  Co się stanie, jeśli zmieszamy wodę z olejem i tabletką musującą?  Jak zrobić lód  w domu bez  lodówki?  Jak wykonać cyklon w butelce?  Fizyka to piękna  i bardzo interesująca nauka  o czym mogli przekonać się nasi uczniowie, oglądając doświadczenia przygotowane i prowadzone pod okiem nauczyciela fizyki. Pokaz odbywał się na holu szkoły, a uczniowie to reprezentanci klas siódmych: Bartek Sztobryń i Kamil Leśniewski -7a, Nina Radomska, Piotr Pacholec – 7b, Maria Konchakovska-7c, Weronika Gosik, Julia Fajgier i Szymon Długi –kl. 7d.

      Należy dodać, że choć przyjemne dla oka, możliwe do wykonania z rzeczy dostępnych w domu, zaprezentowane doświadczenia należy wykonywać bardzo uważnie i ostrożnie, ponieważ nieuwaga może doprowadzić do oparzenia, skaleczenia czy choćby małego wybuchu. Znając zasady,  możemy odkrywać niezwykły świat fizyki, zawsze jednak zwracając uwagę na bezpieczeństwo.

      Nauczyciel fizyki

      Justyna Pawlik

     • Międzyzdroje

     • Czerwiec, to miesiąc wycieczek szkolnych. W tym roku szkolnym wybraliśmy się do Międzyzdrojów. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od Zagrody Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym. Pani przewodnik przekazała nam wiele cennych informacji o przebywających tu sarnach, jeleniach, dzikach i oczywiście żubrach. Następnym punktem programu było Oceanarium. Mogliśmy tu zobaczyć ryby z najdalszych zakątków świata- drapieżne rekiny i mureny, przepięknie ubarwione ryby raf koralowych- błazenki, rogatnice, ustniczki oraz wiele  innych. Niesamowitych wrażeń dostarczyło nam kino 7 D. Oglądany seans odczuwaliśmy zmysłami, czuliśmy powiew powietrza, zapach, temperaturę, opady, wibracje, a fotele poruszały się w różnych kierunkach. Wizyta w Gabinecie figur Woskowych, to atrakcja dzięki której mamy fotografie z najbardziej znanymi postaciami z kraju i ze świata. Jest to pamiątka , która zdecydowanie wyróżni się na tle innych zdjęć. Po pełnym atrakcji dniu udaliśmy się nad morze, plac zabaw, po czym ruszyliśmy w drogę powrotną, na trasie której był Mac Donald. Najedzeni, szczęśliwi, z pamiątkami wróciliśmy do domu. Dzięki Panom: Jakubowi Jędrzejczakowi i Bjarne Moller Nielsen na wycieczkę pojechały z nami nasze koleżanki z Ukrainy. Bardzo, bardzo dziękujemy.                                                                                 

      Wychowawczynie klasy II a i II b

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
   • 94-361-74-92, 94-361-63-11
   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ul. Błonie Kaszubskie 2 78-540 Kalisz Pomorski 78-540 Kalisz Pomorski Poland
   • wicedyrektor@spkaliszpom.dlaedu.pl wicedyrekorped@spkaliszpom.dlaedu.pl
   • ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
 Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
Adres: Błonie Kaszubskie 2, 78-540 Kalisz Pomorski
Kontakt: sekretariat@spkaliszpom.dlaedu.pl 


   • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
I mię i nazwisko: Dawid Nogaj
 Kontakt: inspektor@bezpieczne-dane.eu
   • CEL PRZETWARZANIA
 Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu kontaktowym.
Uzasadniony interes: komunikacja z osobami zainteresowanymi działalnością administratora PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA
 Przesłanka RODO: art. 6 ust. 1 lit. f ODBIORCY DANYCH 
 Podmioty świadczące na rzecz administratora usługi hostingowe, związane z prowadzeniem strony internetowej, z którymi zawarto umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. OKRES PRZECHOWYWANIA 
Podane dane będą wykorzystywane jedynie w okresie prowadzenia korespondencji zainicjowanej wiadomością przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego.
   • PRZYSŁUGUJĄCE PRAWA • do dostępu do danych oraz uzyskania kopii danych • do żądania sprostowania danych • do żądania usunięcia danych osobowych oraz bycia zapomnianym • do żądania ograniczenia przetwarzania • do przenoszenia danych • do złożenia skargi od organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
   • TRANSFER DO PAŃSTW SPOZA EOG I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
 Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej INFORMACJA 
Podanie danych osobowych wskazanych w formularzu jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną korespondencję. ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI, W TYM PROFILOWANIE
Podane dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
   • adres skrzynki ePUAP: SPKALISZPOMORSKI
  • Logowanie