• OGŁOSZENIE

     • DNIA 02 MAJA  BR. (WTOREK) 

      SZKOŁA BĘDZIE ZAMKNIĘTA

        

      Dyrektor szkoły

      Dorota Ławniczak

       

     • VII ETAP – KWIECIEŃ 2023 R. KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO O PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY

     • Primabalerina (wł. primaballerina – pierwsza balerina) – pierwsza tancerka zespołu baletowego, wykonująca główne partie w balecie

           Po dżdżystej nocy roślinność wystrzeliła w górę. Trawa zazieleniła się, a pąki kwiatów rozwinęły. Nawet nieśmiała zazwyczaj hortensja zwróciła swe jasnoróżowe płatki      ku słońcu. Ptaki ćwierkały radośnie, skacząc po gałązkach drzew niczym pląsające primabaleriny, a pszczoły brzęczały wesoło … .

      Początek wiosny w dyktandzie przepiękny, w rzeczywistości, deszcze, przymrozki       i zmęczenie. Czekając na piękne, ciepłe dni zajrzyjmy czasem do słownika, nawet tego internetowego J

      WYNIKI KWIECIEŃ 2023 r.:

       

      I MIEJSCE Piotr Pacholec kl. 8b

      II MIEJSCE Basia Pietrzak kl. 6b 

      III MIEJSCE  Sara Sowińska kl. 7a

      Beata Rosentreter

     • Pierwszy sprawdzian kompetencji trzecioklasisty

     • Pierwszy  sprawdzian kompetencji trzecioklasisty

          Uczniowie klas trzecich, po dłuższej przerwie związanej z pandemią, w dniach 25 – 27 kwietnia pisali swój pierwszy w życiu sprawdzian, czyli zmagali się z zadaniami Sprawdzianu Kompetencji na zakończenie pierwszego etapu edukacyjnego.  Gotowe testy dostarczyła firma zewnętrzna MAC. Pierwszego dnia, we wtorek uczniowie pisali test z edukacji polonistycznej, w środę zmagali się z zadaniami matematycznymi, a w środę z zagadnieniami przyrodniczymi. Na napisanie testu z edukacji polonistycznej i matematycznej mieli przeznaczone 90 minut, a z przyrodniczej już dużo mniej, gdyż 45 minut. Poziom trudności zadań był różny, co potwierdzili sami uczniowie. Stres oczywiście towarzyszył naszym trzecioklasistom, ale poradzili sobie z wykonaniem zadań i teraz będą tylko czekać na ich wyniki. Mają oczywiście nadzieję, że napisali testy na zadowalającym poziomie. Już niedługo okaże się, jak im poszło. Życzymy oczywiście samych jak najlepszych wyników.

      Wychowawczynie

                                                                                                                                      Klas trzecich

     • Projekt edukacyjny „Nasz dom”

     •     


          Uczniowie klasy 3 a przez ostatnie dwa tygodnie pracowali nad nowym projektem edukacyjnym „Nasz dom, nasze mieszkanie”. Po omówieniu cyklu tematów na lekcjach związanych z domem, czyli bliskim otoczeniem nas wszystkich oraz o Ziemi, której jesteśmy mieszkańcami musieli przemyśleć, zastanowić się i zaprojektować makietę swojego domu, mieszkania. Musieli pamiętać, że dom to nie tylko mury, ale przede wszystkim jej mieszkańcy, czyli najbliższa rodzina oraz nasze kochane zwierzaki. Dwa tygodnie wystarczyły, aby stworzyli przepiękne makiety i jakże różne. Ile głów w klasie, tyle było pomysłów. Wszyscy napracowali się i to mocno. Oceńcie zresztą sami. Myślę, że było warto poczekać i zobaczyć na własne oczy prace, które stworzyli kreatywni i bardzo pomysłowi uczniowie klasy 3 a. Wszystkim gratuluję finalnego efektu.

      Wychowawczyni

      Beata Pierzgalska

     • TYDZIEŃ DLA ZIEMI 17-21.04.2023r.

     • ,,Międzynarodowy Dzień Ziemi”  to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Nam również nie jest obojętne „zdrowie” naszej planety. Wiemy dlaczego i jak powinniśmy o nią dbać.

      Samorząd Uczniowski we współpracy z biblioteką szkolną zorganizował cykl zajęć na cały tydzień. Uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami przygotowali plakaty promujące dbanie o naszą planetę, natomiast uczniowie klas I-III po obejrzeniu filmu edukacyjnego wykonali przepiękne prace plastyczne.

      Laureatami konkursu plastycznego zostali uczniowie:

      1 miejsca – klasa 3b

      2 miejsce- Sandra Kucharska klasa 2b

      3 miejsce- klasa 3b

      W ramach obchodów Tygodnia dla Ziemi w bibliotece szkolnej zorganizowane zostały „Warsztaty młodego ekologa”. Chętni uczniowie, mając do dyspozycji farby, pędzle i ekologiczne papierowe talerzyki, tworzyli różnorodne oblicza naszej planety. Była dżungla, ocean, pustynia, rzeki, jeziora i lasy. Były drzewa, ptaki, słońce i chmury. Każdy talerzyk, to inne spojrzenie na Ziemię. Chętnych było bardzo wielu. Okazuje się, że mamy bardzo wielu zdolnych uczniów.

      W środę 19 kwietnia przeprowadzony został quiz przyrodniczy. Do rozwiązania testu przystąpili przedstawiciele wszystkich klas 4 -8. Zadania dotyczyły szeroko pojętej przyrody i zjawisk w niej zachodzących. Uczestnicy mieli okazję popisać się swoją wiedzą zdobytą na zajęciach szkolnych i nie tylko. Najlepszym znawcą przyrody okazał się uczeń klasy 8 c Tymoteusz Antosiak, tuż za nim uplasowali się: Karolina Drzewiecka z klasy 5 a, Jakub Adamek z 4 c i Maria Głuchowska z kl. 8 d. Laureaci trzeciego miejsca to: Antoni Moń z kl. 4 b, Wiktor Olaszczyk z 6 c i Bartłomiej Sztobryń z kl. 8 a. Podsumowanie i wręczenie nagród i dyplomów miało miejsce w piątek 21 kwietnia w naszej bibliotece. Wszystkim uczestnikom quizu dziękujemy za udział.

      W świetlicy szkolnej klas I-III został przeprowadzony cykl zajęć tematycznych               ,,TYDZIEŃ DLA ZIEMI”. Dzieci w ramach zajęć wykonywały doświadczenia, sadziły  roślinki, zakładały ogródki oraz wykonały  karmniki dla ptaków.  Największym zainteresowaniem cieszyła się zabawa terenowa. Uczniowie wykonywali zadania takie jak: wodne wyzwania-uczące o znaczeniu oszczędzania wody. Wychowawcy świetlicy przeprowadzili również test wiedzy o DNIU ZIEMI. Na koniec zabawy uczniowie zostali nagrodzeni słodkim upominkiem.

      W piątek 21 kwietnia uczniowie naszej Kornelówki przyszli ubrani na zielono, aby pokazać jak ważna jest dla nas nasza planeta Ziemia.

      Podsumowaniem całego tygodnia było wzięcie udziału w akcji #SprzątamyDlaPolski oraz oficjalne wręczenie nagród laureatom konkursów.

      Opiekunowie SU

      Biblioteka Szkolna

      Świetlica Szkolna klas I-III

     • Kreatywne warsztaty slime w klasie I c

     •     20 kwietnia do klasy I c przyjechały z Mirosławca przesympatyczne Panie z firmy Esy Floresy – Animacje dla dzieci, które przeprowadziły warsztaty kreatywne Slime. Slime to ciągnąca się, kolorowa maź, która zrobiła wśród dzieci prawdziwą furorę. Jest to masa plastyczna, która rozwija: zmysły, zręczność, wyobraźnię i kreatywność. W czasie zabawy tą plastyczną mazią uczniowie  uczą się również skupienia i koncentracji. Każdy, kto próbował stworzyć slima ten wie, że nie zawsze łatwo dobrać odpowiednie proporcje. Utworzenie idealnej masy zajmuje czasami sporo czasu i wymaga od dziecka wytrwałości w dążeniu do zakończenia wytyczonego sobie zadania. Taką determinacją wykazali się wszyscy uczestnicy zajęć,  nie poddawali się i doprowadzili swojego slima do doskonałej formy. Gratulacje!

      Daria Niedźwiedź

     • KOLEJNY SPORTOWY SUKCES

     • II miejsce piłkarek ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim w turnieju powiatowym w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej dziewcząt, rozgrywanym w Drawsku Pomorskim. Skład zespołu:

      1. Gregorowicz Wiktoria klasa 7 a

      2. Grządziel Dominika klasa 7 a

      3. Matczak Amelia klasa 7 a

      4. Matej Aleksandra klasa 7 a

      5. Panas Nikola klasa 7 a

      6. Kwiatkowska Maja klasa 8 b

      7. Długa Gabriela klasa 8c

      8. Pacek Oliwia klasa 8 c

      9. Skrobacka Amelia klasa 8 c

       

      Trener: Waldemar Pawluczuk

     • Bierzemy udział w Akcji Żonkile

     •       W związku z osiemdziesiątą rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim  społeczność szkolna wzięła  udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Uczniowie klas ósmych przygotowali papierowe kwiaty, które 19 kwietnia ofiarowali mieszkańcom naszego miasta. Spacerując ulicami Kalisza Pomorskiego młodzież informowała przechodniów o wydarzeniach sprzed 80 lat i wręczała   żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie. W ramach akcji przewidziano rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Każdy kwiat symbolizuje Żydówkę, Żyda zamkniętych w getcie warszawskim w 1941 roku w czasie jego największego przeludnienia. Wręczane przez nas Żonkile są częścią tej symbolicznej liczby.

      Kaliszanie z sympatią przyjęli naszą inicjatywę okazując wsparcie i zainteresowanie akcją Żonkile.

      „Przypnijcie żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć”. Niech to przesłanie pozostanie w naszej świadomości i wyraża  stosunek do minionych wydarzeń.

       

      Małgorzata  Potoczna-Galera

     • Tydzień dla Ziemi

     •     „Tydzień dla Ziemi” w klasie 1a zaczął się od poniedziałku 17 kwietnia. Dzieci z pomocą rodziców poszukiwały ilustracji do  ustalonych na lekcji 18 sposobów pomocy Ziemi. Z techniczną pomocą wychowawczyni  we wtorek wydrukowano  miniplakaty i sporządzono gazetkę w klasie. Kolejnego dnia na zajęciach plastycznych zaprojektowano plakat konkursowy i  wykonano szkic.  Użyto do tego dużego  kawałka  kartonu, aby wykorzystać  tekturę, która  była odpadem i zamiast śmieciem stała się dla nas podkładem do pracy. Następnie każdy uczeń zajmował się realizacją barwną szkicu. Robiono to w grupach. Każdy uczeń miał przydzielony obszar do zamalowania. Kolejnego dnia wycinano przyniesione fragmenty zdjęć z  gazet  do zilustrowania haseł mówiących o tym, jak możemy pomóc Ziemi. Z pomocą wychowawczyni uzupełniono plakat i przyklejono wycięte z gazet elementy. No i jeeeeeest!  Na tym nie koniec.  Z przyniesionych odpadów w czwartek zrobiono Eko- zabawki. Jak nam wyszło - można zobaczyć na zdjęciach. W piątek świętujemy- zielenimy się,  bo przyjdziemy do szkoły ubrani na zielono.

                                                                                           

        Stanisława Górnik

     • Lekcja WOS-u w urzędzie …

     •     19 kwietnia przedstawiciele wszystkich klas ósmych naszej Kornelówki  uczestniczyli w innej niż zwykle formie zajęć z wiedzy o społeczeństwie.

      Udaliśmy się  bowiem do Urzędu Miejskiego  w Kaliszu Pomorskim, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z Panem Burmistrzem Januszem Garbaczem. Na lekcjach WOS-u dowiedzieliśmy się już czym jest i jak funkcjonuje samorząd, jakie są organy gminy i jakie zadania wykonuje burmistrz i radni.  Teraz mogliśmy osobiście zapoznać się z tą instytucją samorządową z bliska.

      Pan Burmistrz osobiście oprowadził nas po wszystkich referatach urzędu i przedstawił nam kadrę w niezwykle barwny sposób, opowiadając anegdoty oraz  krótko przedstawiając  zadania każdego pracownika. W  referacie promocji każdy z uczestników spotkania otrzymał pamiątkowe gadżety związane z Kaliszem Pomorskim.

      Dziękujemy serdecznie Panu Burmistrzowi Januszowi Garbaczowi, pracownikom urzędu za niezwykle miłe przyjęcie i poświęcony nam czas.

      Aneta Hrabeć

       

     • KOLEJNY PIŁKARSKI  SUKCES UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

     • KOLEJNY PIŁKARSKI  SUKCES UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

            W dniu 18 kwietnia 2023 r. nasza szkoła była organizatorem Mistrzostw Powiatu w piłce nożnej chłopców. Rozgrywki co roku organizowane są w ramach Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej pod patronatem  Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Szczecinie. Do rywalizacji w ramach Igrzysk Dzieci ( rocznik 2010-2011 ) przystąpiły szkoły z Czaplinka Drawska Pomorskiego i Kalisza Pomorskiego. Po zaciętej rywalizacji Mistrzostwo Powiatu wywalczyła Szkoła Podstawowa w Czaplinku. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Bohdan Kisilenko, Gracjan Korytkowski, Szymon Józiak, Szymon Stańczyk, Radek Smorąg, Miłosz Józwiak, Wojciech Kubat, Tobiasz Kędzierski, Błażej Skrobacki, Michał Karsznia Opiekunem zespołu jest wychowawca klasy V a, Pan Paweł Gąsiorowski.

      Do rywalizacji w ramach Igrzysk Młodzieży ( rocznik 2008- 2009 ) również przystąpiły trzy Szkoły Podstawowe z : Czaplinka, Drawska i Kalisza Pomorskiego. Po raz kolejny najlepszy zespołem i tym samym Mistrzem Powiatu została Szkoła Podstawowa z Kalisza Pomorskiego która wygrała zdecydowanie wszystkie mecze. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 8a :  Bejnarowicz Czesław, Czerniawski Mateusz, Gozdera Mikołaj, Kasielski Antoni, Lasota Grzegorz, Rzeszuto Oliwier, Fajger Kacper, Leśniewski Kamil, Fedyurka Artur oraz uczeń klasy 7 a – Jakub Tolwaj.  Nasza szkoła,  po raz kolejny będzie reprezentowała powiat drawski w rozgrywkach ćwierćfinałowych. Opiekunem naszej reprezentacji jest wychowawca klasy 8 a - Zbigniew Witek. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju oraz rolę sędziego pełnił Pan Waldemar Pawluczuk. Okolicznościowe dyplomy zostały wręczone przez przewodniczącego Rady Miejskiej, Pana Pawła Kulbackiego.

       

      Zbigniew Witek

     • Fun w Szczecinie

     •              12 kwietnia  udało się nam zorganizować wycieczkę do Szczecina, której głównym celem była wizyta w Muzeum Techniki i Komunikacji oraz Parku Trampolin. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas 5 b i 8 c  z kaliskiej podstawówki wraz z wychowawczyniami: Katarzyną Gawecką i Anetą Hrabeć.

      Dodatkowo opiekę sprawowały również panie : Małgorzata Pietrzak i Katarzyna Horba.

      Pierwszym celem naszej eskapady do wojewódzkiego  miasta było Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki.

      W muzeum zaprezentowana jest historia szczecińskiej komunikacji miejskiej, tramwajowej i autobusowej. Osobnym tematem są motocykle przedwojennej firmy Alba, samochody marki Stoewer, jak i powojenne Junaki ze Szczecińskiej Fabryki Motocykli.

      Zobaczyliśmy także prototypy polskiej motoryzacji z wieloma modelami przedwojennych jak i powojennych motocykli i aut. Poza tym można było “przejechać się” symulatorem tramwaju, siedząc w kabinie wyciętej z wagonu prawdziwego tramwaju. Symulator ma wgraną wizualizację rzeczywistych ulic Szczecina.

      Niesamowitą gratką był  „żywy kontakt” z samochodami z przełomu lat 60/ 80 –tych, typu fiat 126, fiat 125, syrena, warszawa, tarpan, żuk.

      Następnie  udaliśmy się do Parku Trampolin. Po rozgrzewce z instruktorem uczniowie mieli czas do indywidualnego wykorzystania. Strefa gąbek, tor przeszkód  ninja to 3 wyjątkowe tory  i różne poziomy trudności.  Ponadgodzinna zabaw na przeróżnych trampolinach upłynęła bardzo szybko. To coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej, która dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Poza tym dla wszystkich wychowanków była to okazja do świetnej zabawy, relaksu i integracji.

      Ostatnim punktem naszej wycieczki był czas na posiłek w restauracji McDonald oraz pobliskiej cukierni. Nasyceni i zmęczeni udaliśmy się w drogę powrotną. Wyjazd był niesamowitą podróżą w czasie oraz  sprawdzianem naszej kondycji.

       

      Aneta Hrabeć i Małgorzata Pietrzak

       

     • TURNIEJ SZACHOWY O MISTRZOSTWO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO W KALISZU POMORSKIM

     •       W dniach 17 kwietnia 2023r. w auli Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim został rozegrany Pierwszy Turniej szachowy o mistrzostwo Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim. Pani Dyrektor Dorota Ławniczak  oficjalnie otworzył turniej życząc sukcesów i dobrych strategii wszystkim zawodnikom. Do rywalizacji przystąpiło 20 graczy, którzy zostali podzieleni na cztery grupy pięcioosobowe. Zgodnie z ustalonym regulaminem, nad przestrzeganiem którego czuwał organizator turnieju Pan Zbigniew Witek, w grupie zawodnicy grali systemem „każdy z każdym”. Tempo gry wynosiło 10 minut na jednego zawodnika, czyli 20 minut na partię. W czasie rozgrywek eliminacyjnych rozegrano 40 pojedynków, które wyłoniły 8 najlepszych graczy, po dwóch z każdej grupy. Ci gracze zostali rozlosowani do dwóch grup po 4 zawodników w każdej. W grupach ponownie uczniowie zagrali w systemie „każdy z każdym”. Do półfinałów z grupy B zakwalifikowali się: Dawid Mroczek i Jeremi Adamski. W grupie A, rywalizacja była tak wyrównana, że o awansie decydowało losowanie. Los był szczęśliwy dla: Czesława Bejnarowicza i Dawida Mroczka. Uczeń klasy 8a, Antoni Rulewicz, który uzyskał dokładnie tyle samo punktów co przeciwnicy z grupy  został po losowaniu sklasyfikowany na 5 miejscu. W meczu o III miejsce zmierzyli się Czesław Bejnarowicz i Dawid Mroczek gdzie lepszy okazał się Czesiu. Natomiast  w wielkim finale zmierzyli się Jeremi Adamski i Kamil Leśniewski.

      Po zaciętej rywalizacji Szachowym Mistrzem Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim.  naszej szkoły został Jeremi Adamski.

      Klasyfikacja końcowa wyglądała  następująco:

      1. Jeremi Adamski
      2. Kamil Leśniewski
      3. Czesław Bejnarowicz
      4. Dawid Mroczek
      5. Antoni Rulewicz

      Gratulacje dla wszystkich uczestników, którzy wykazali się logicznym myśleniem i stosowaniem analitycznych strategii oraz doskonałą pamięcią. Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom rozgrywek oraz rywalizację fair play.

      Zbigniew Witek

     • Szkolne Indywidualne Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego w Szachach pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza

     •   W dniach 15 kwietnia 2023r. uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli w Szkolnych Indywidualnych Mistrzostwach Województwa Zachodniopomorskiego w Szachach, które odbyły się w Szczecinie. Celem było wyłonienie szkolnych Mistrzów i Mistrzyń Województwa Zachodniopomorskiego w Szachach na rok 2023. Było to bardzo duże wyzwanie dla naszych uczniów którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z szachami. Do udziału w zawodach zostali wyznaczeni uczniowie klasy 8a: Czesław Bejnarowicz, Antoni Rulewicz i Dawid Mroczek. Mistrzostwa były rozgrywane w systemie szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry wynosiło 10 min. plus 5 sekund za każde posunięcie od początku partii. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda organizacja i udział w profesjonalnym turnieju szachowym. Mieli również możliwość zmierzenia się z najlepszymi zawodnikami szachowymi z naszego województwa. Nie udało się powalczyć o czołowe lokaty, ale  było to bardzo cenne doświadczenie, które będzie procentowało w przyszłości. Gratuluję odwagi oraz zaangażowania wszystkim uczestnikom i dziękuję serdecznie za opiekę nad uczniami, Pani Marcie Woźniak.

       

      Zbigniew Witek

     • Dzień Zwierząt Bezdomnych

     • „Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta.”

      (Immanuel Kant)

       

            4 kwietnia obchodzony jest Dzień Zwierząt Bezdomnych. W całej Polsce w schroniskach przebywa ponad 100 tys.  psów i kotów, które z utęsknieniem czekają na miłość i kąt .

      Gdyby  wszyscy wzięli sobie do serca słowa  pisarza Antoniego  de Saint-Exupéry: „Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”, setki  bezdomnych zwierząt nie doświadczałyby codziennej gehenny – głodu, braku schronienia czy też ludzkiej agresji.

      Dzień  Zwierząt Bezdomnych, to okazja aby zwrócić uwagę na  los tych bezbronnych zwierząt i zastanowić się, jak każdy z nas może się włączyć w  poprawę sytuacji.

      Przez cały miesiąc w Kornelówce  prowadzona była zbiórka karmy dla psiaków i kotów. Nasi uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele okazali wielkie serca i  jak zwykle stanęli na wysokości zadania.

      Zebrana karma tym razem wspomogła „Stowarzyszenie Razem dla Zwierząt” z Wałcza.  Organizacja ta zajmuje się zabezpieczaniem porzuconych zwierząt i co najważniejsze szukaniem im nowych domów aby uchronić je przed wywózką do schroniska. W większości działania te kończą się sukcesem.

      W schroniskach jest mnóstwo potencjalnych psich lub kocich przyjaciół, każdy znajdzie to, czego szuka. Trzeba tylko dać im i sobie szansę.

       

      ***Załączone do artykułu zdjęcia są autentyczne, przedstawiają adopciaków naszych uczniów, nauczycieli i pracowników, które na zawsze odmieniły życie właścicieli.

       

      Aneta Hrabeć i Małgorzata Pietrzak

     • Jesteśmy badaczami przyrody

     •    Przez ostatni miesiąc uczniowie klasy 3 a realizowali z edukacji przyrodniczej projekt badawczy w wyniku, którego mieli się dowiedzieć: Czego potrzebują rośliny, żeby rosnąć? Zostali podzieleni na 5 grup. Każda grupa wybrała sobie rośliny do posiania i pytanie badawcze, które miała realizować po wyrośnięciu swoich plonów. Rośliny zostały posiane przez każdą grupę w 3 pojemnikach i przez 2 tygodnie były codziennie podlewane. Najszybciej wyrosły fasolki, potem trawa. Niestety były problemy z wyrośnięciem sałaty.      Z pomocą nauczyciela każdy zespół zastanowił się, jak przeprowadzić doświadczenie, jakie materiały będą potrzebne i w jaki sposób podzielić się obowiązkami. Każda grupa otrzymałaod wychowawcy kartę obserwacji, w której uczniowie zapisywali swoje spostrzeżenia. A jakie pytania badawcze postawili sobie badacze? Oto one:

      • Czy rośliny potrzebują światła do życia?
      • Czy rośliny można podlewać innymi płynami niż woda?
      • Czy rośliny wyrosną na piasku?
      • Czy można podlewać rośliny wodą z solą?
      • Czy rośliny potrzebują wody?

      Gdy roślinki wyrosły, grupy zabrały się za działania i obserwację zgodnie z wybranym pytaniem badawczym i przez następne 2 tygodnie podlewały jedną z próbek badawczychw swojej grupie, np. mlekiem a inna wodą z solą. Inna grupa zasłoniła jedną próbkę kartonem tak, aby nie miała ona dostępu do światła. A jeszcze inna jednej próbki nie podlewała wcale. Muszę przyznać, jako obserwator działań uczniów, że zainteresowanie pracą było ogromnei wszyscy byli bardzo zaangażowani. Jeszcze przed świętami zakończyliśmy projekt i każda grupa musiała przygotować plakat z wnioskami wynikającymi z badań. Większość uczniów wywiązała się ze swojej pracy celująco, a ich wnioski były następujące:

      • Rośliny potrzebują światła do życia, a jak ono jest ograniczone to tracą swój zielony kolor, są wyblakłe.
      • Rośliny można podlewać mlekiem, gdyż zawiera ono wapń, a jest to minerał bardzo potrzebny do wzrostu również rośliny.
      • Rośliny bardzo potrzebują wody. Roślina niepodlewana niestety więdnie.
      • Nie wszystkie rośliny wyrosną na piasku. Odpowiednie podłoże jest bardzo ważne do wzrostu roślin.

      Uczniowie stwierdzili, że warto podjąć trud i być badaczem - obserwatorem, aby samemu się przekonać o słuszności niektórych stwierdzeń, co do rozwoju chociażby roślin. Moja rola – nauczyciela, w tym wypadku, ograniczyła się do fotorelacji z pracy trzecioklasistów,ale zobaczcie sami, że było warto.

      Wychowawczyni klasy 3 a

                                                                                                       Beata Pierzgalska

     • Spotkania, które uczą !

     •      13 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie najmłodszej społeczności szkolnej z przedstawicielami klas mundurowych z kaliskiego liceum. Zajęcia prowadzone były pod czujnym okiem Pana majora Andrzeja Kowalewskiego. Uczniowie zapoznali się z zawodem żołnierza oraz nauczyli się udzielać pierwszej pomocy. Każdy mógł choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy żołnierz, przymierzając strój i trzymając uposażenie wojskowe w swej dłoni. Zajęcia prowadzone przez grupę medyczną z kaliskiego liceum, również cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie ochoczo wcielali się w przydzielone im role. Takie spotkania nie tylko uczą, ale również integrują.

      Mamy nadzieję, że  nie będzie to ostatnie takie spotkanie 😊.

       

      Wychowawcy klas I-III

     • Z przedświąteczną wizytą

     • Nasi uczniowie po raz kolejny pokazali, jak ważne są relacje międzyludzkie i nieważna jest różnica wieku.

      Klasy 2a oraz 1c wraz z wychowawcami  z zaangażowaniem przygotowali piękne kartki Wielkanocne  dla podopiecznych Domu Senior+. Uczniowie klas V-VII w ramach innowacji pedagogicznej pt. ,,Zabawa, sztuka czy nauka? Arteterapia w twórczym rozwoju”  przygotowali pod czujnym okiem opiekuna Pani  Anity Kuźmińskiej piękne jajka Wielkanocne z masy solnej.

      Wolontariusze wraz z opiekunami świetlicy we wtorek odwiedzili naszych seniorów, którzy podarowali naszym małym Wolontariuszom słodkie upominki i własnoręcznie wykonane maskotki.

      Takie międzypokoleniowe działania przynoszą wiele korzyści: wzmacniają więzi w społeczności lokalnej, wzbogacają procesy uczenia się zarówno dzieci, jak i osób starszych, a przede wszystkim dają radość obu stronom.

       

      Opiekunowie Wolontariatu

     • Wielkanocne zmagania

     •     W ramach innowacji pedagogicznej „Zabawa, sztuka czy nauka? Arteterapia w twórczym rozwoju”  uczniowie  podczas zajęć wykonali prace  o tematyce wielkanocnej. Pierwszym etapem było przygotowanie  kolorowych zawieszek z masy solnej. Dekoracje wyszły pięknie, było troszkę bałaganu, rączki oblepione masą i pomalowane farbą, ale radość i zabawa, a przez to pobudzenie wszystkich zmysłów jest o wiele ważniejsze w rozwoju dzieci. Wyobraźnia nie ograniczała się tylko do wyrobów wielkanocnych- powstał także lis, kotek, ptaszek i inne zwierzątka. Warto wspomnieć, że część prac trafiła do rąk naszych ukochanych seniorów. Drugim etapem było przygotowanie wielkanocnej pisanki, wykonanej na drewnianej formie. Głównym składnikiem były drewniane jajeczka oraz  farby akrylowe. Każdy pracował w swoim tempie z możliwością spontanicznej zabawy, pozwalając sobie tym samym na dużą kreatywność i rozwój wyobraźni. Własnoręcznie wykonane figurki z masy solnej oraz pisanki z drewna stanowiły będą nie tylko piękną i oryginalną dekorację świątecznego stołu , ale i miły wielkanocny prezent dla najbliższych. Była to świetna zabawa rozwijająca aktywność twórczą oraz sprawność manualną dzieci.

      Anita Kuźmińska

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
   • 94-361-74-92, 94-361-63-11
   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ul. Błonie Kaszubskie 2 78-540 Kalisz Pomorski 78-540 Kalisz Pomorski Poland
   • wicedyrektor@spkaliszpom.dlaedu.pl wicedyrekorped@spkaliszpom.dlaedu.pl
   • ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
 Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
Adres: Błonie Kaszubskie 2, 78-540 Kalisz Pomorski
Kontakt: sekretariat@spkaliszpom.dlaedu.pl 


   • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
I mię i nazwisko: Dawid Nogaj
 Kontakt: inspektor@bezpieczne-dane.eu
   • CEL PRZETWARZANIA
 Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu kontaktowym.
Uzasadniony interes: komunikacja z osobami zainteresowanymi działalnością administratora PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA
 Przesłanka RODO: art. 6 ust. 1 lit. f ODBIORCY DANYCH 
 Podmioty świadczące na rzecz administratora usługi hostingowe, związane z prowadzeniem strony internetowej, z którymi zawarto umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. OKRES PRZECHOWYWANIA 
Podane dane będą wykorzystywane jedynie w okresie prowadzenia korespondencji zainicjowanej wiadomością przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego.
   • PRZYSŁUGUJĄCE PRAWA • do dostępu do danych oraz uzyskania kopii danych • do żądania sprostowania danych • do żądania usunięcia danych osobowych oraz bycia zapomnianym • do żądania ograniczenia przetwarzania • do przenoszenia danych • do złożenia skargi od organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
   • TRANSFER DO PAŃSTW SPOZA EOG I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
 Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej INFORMACJA 
Podanie danych osobowych wskazanych w formularzu jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną korespondencję. ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI, W TYM PROFILOWANIE
Podane dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
  • Logowanie