OGŁOSZENIE!
Zgodnie z Państwa dezyzją składka ubezpieczeniowa dla każdego dziecka wynosi 44 zł (sport 49 zł).
Termin wpłaty: do 15 pażdziernika b.r.
OGŁOSZENIE!
Zgodnie z Państwa dezyzją składka ubezpieczeniowa dla każdego dziecka wynosi 44 zł (sport 49 zł).
Termin wpłaty: do 15 pażdziernika b.r.
Warsztaty literacko- ilustratorskie
W poniedziałek 28 września br. szesnastoosobowa grupa dziewcząt z klas VI b i VI c wzięła udział w niezwykle interesujących warsztatach literacko – ilustratorskich, których organizatorem była Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim. Warsztaty przygotowała i poprowadziła bardzo sympatyczna Pani Iza Niewiadomska – Labiak. Pani Iza jest poetką, malarką, autorką i ilustratorką książek dla dzieci. Ukończyła muzykologię i jest certyfikowanym muzykoterapeutą. Współpracuje z licznymi czasopismami i jest laureatką wielu konkursów poetyckich.
Warsztaty przebiegły w miłej atmosferze, czemu sprzyjała osoba prowadząca, a także klimat, jaki tworzą podziemia Pałacu Wedlów. Pani Iza prezentowała dziewczętom fragmenty swoich utworów, a później nastąpiła część typowo warsztatowa. Nasze dziewczęta stworzyły bardzo interesujące prace plastyczne, co zostało uwiecznione na zdjęciach. Pani Iza chętnie rozmawiała z uczestniczkami o ich zainteresowaniach, dużo czasu poświęciła na rozmowę o emocjach i o tym czym dla ludzi jest szczęście. Chętnie rozdawała autografy i z dziewczętami pozowała do zdjęć. Dziękujemy Pani Urszuli Miłoszewskiej i Pani Małgorzacie Dziadek za zaproszenie nas na warsztaty i czekamy na ciąg dalszy.
Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
PANI DYREKTOR WRAZ Z NAUCZYCIELAMI
SERDECZNIE ZAPRASZA
NA OGÓLNE ZEBRANIE RODZICÓW, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ
17 WRZESNIA O GODZINIE 15.30 W AULI NASZEJ SZKOŁY
PO ZEBRANIU OGÓLNYM WYCHOWAWCY POSZCZEGÓLNYCH KLAS
ZAPRASZAJĄ NA SPOTKANIE KLASOWE
PIĄTA edycja obozu językowego ØRUM - KALISZ POMORSKI 2015;
HELLO!
W dniach 24.08-28.08.2015 odbył się obóz językowy wymiany dzieci z zaprzyjażnionej szkoły w Ørum .
W tym roku mieliśmy wyjątkowo zgraną grupę , która liczyła 30 dzieci . Dzieci były zakwaterowane w Szkole Podstawowej im .K. Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim. Program wizyty był dość napięty jak na tak krótki czas pobytu, bo tylko od poniedziałku do piątku. Uczestnicy bardzo zadowoleni i strasznie zmęczeni każdego dnia. Było dużo zajęć i zabaw na świeżym powietrzu. Pierwszego dnia pobytu dzieci pojechały do Parku linowego w Rudnicy koło Wałcza. Tam oprócz wspinaczki po drzewach i ostrych zjazdów miały ognisko. W tym samym dniu w godzinach popołudniowych udaliśmy się do MGOK w Kaliszu Pomorskim , gdzie pracownicy Ośrodka Kultury zorganizowali nam świetne zajęcia plastyczne i taneczne. Było dużo śmiechu i zabawy. W środę pojechaliśmy do Parku Rozrywki w Zieleniewie koło Kołobrzegu , tam uczestnicy obozu mogli skorzystać z wielu atrakcji min. przejażdżki konnej, jazdy samochodzikami oraz pływaniem w szklanej kuli. Ochotnicza Straż Pożarna z Białego Zdroju zorganizowała dla nas pokaz strażacki. Największą atrakcją dla dzieci jest zawsze puszczenie tzw. ,,Białej piany’’ , w której mogą się wykapać. Po wielkiej kąpieli w pianie udaliśmy się na super kolacje w stylu włoskim (pizza, makarony…) do Restauracji ,,Kingston’’. Po kolacji odbyła się dyskoteka. W czwartek pojechaliśmy do Aqua Parku ,,Laguna’ w Gryfinie był to również świetny czas zabawy i rozrywki dla dzieci. Uczestnicy bardzo zadowoleni z pobytu na basenie. Po wielkiej zabawie głodni i spragnieni pojechaliśmy na obiad do KFC w Szczecinie. To był ostatni dzień pobytu naszych gości zakończyliśmy go małymi zakupami w centrum handlowym ,,Outlet ‘’w Szczecinie. Natomiast cały pobyt został zakończony wspólnym grillem w szkole. Głównym celem wymiany między szkołami jest nauka j.angielskiego ,dlatego też to już jest naszą tradycją, że odbywają się wieczory gry w ,,BINGO’’, Dzieci uwielbiają te wieczory , jest dużo śmiechu i zawziętej walki , każdy chce wygrać , każdy chce być nagrodzony. Jak zawsze nawiązują się przyjażni, podczas pożegnania było dużo łez i wzruszeń. W przyszłym roku dzieci z naszej szkoły pojadą do Ørum. Serdecznie dziękujemy wszystkim , którzy przyłączyli się do pomocy w organizacji obozu Pani dyrektor Beacie Pierzgalskiej i Pani wicedyrektor Iwonie Sobczak, wiceprezesowi firmy ,,Poldanor’’Bjarne Møller Nielsen oraz prezesowi Straży Pożarnej w Białym Zdroju M.Leśniewskiemu. Ponadto serdeczne podziękowania dla burmistrza Kalisza Pomorskiego Michałą Hypki, który od wielu lat wspiera organizację naszych obozów językowych. Miłym gestem była dla nas pomoc Pani Anety Chwiłkowskiej , która uszyła świetne kolorowe apaszki dla dzieci, które były bardzo pomocne podczas wyjazdów. Serdeczne podziękowania kierujemy również dla całej obsługi gastronomicznej .Panie każdego dnia przygotowywały nam naprawdę bardzo smakowite posiłki, nasi goście uwielbiają polską kuchnię.
Dziękujemy!!!
Kierownik obozu; Małgorzata Møller Nielsen
Opiekunowie: Paula Kononowicz-Nowak i Beata Kopeć (ratownik medyczny)
NIE BYŁO CZASU NA NUDĘ !
Udział w wymianie młodzieży stwarza młodym ludziom możliwość poznania rówieśników z innego kraju, ich stylu życia i problemów dnia codziennego, zebrania obserwacji i doświadczeń oraz zdobycia wiedzy realioznawczej. Wymiana młodzieży jest też wielką imprezą turystyczną i kulturalną. Nie bez powodu mówi się, że podróże kształcą. Osobiste spotkania młodzieży z różnych krajów mają niejednokrotnie ogromny wpływ na rozwój osobowości młodego człowieka i jego całe dalsze życie. Uczeń ma okazję zaobserwować, jak żyje na co dzień rówieśnik z innego kraju, z jakimi problemami się boryka, jak mieszka, w jaki sposób spędza wolny czas, jak wygląda jego życie szkolne i czym się interesuje. Porównując to ze swoim życiem niejednokrotnie stwierdza, że różnice wcale nie są tak wielkie, jak można by początkowo sądzić. Pozwala to przezwyciężyć własne kompleksy i wzajemne uprzedzenia. Udział w międzynarodowej wymianie młodzieży stwarza możliwość poznania obcego kraju, jego kultury, historii, zwyczajów i obyczajów.
W tym roku (zresztą od wielu lat) młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego mogła tego wszystkiego doświadczyć. Tegoroczna wymiana zaczęła się 2 sierpnia (w niedzielę) wyjazdem do Kaltenkirchen. W poniedziałek udaliśmy się do Ratusza na spotkanie z Burmistrzem, wręczyliśmy prezent przywieziony z Kalisza Pomorskiego i odwiedziliśmy Izbę Pamięci naszego miasteczka. A po południu „śmigaliśmy” na nartach wodnych. We wtorek po śniadaniu zwiedzaliśmy Kaltenkirchen i wydawaliśmy euraczki. Po obiedzie pojechaliśmy do miasteczka Ratzeburg, aby tam zmierzyć się z drezynami. W środę bardzo wczesna pobudka i wyjazd do najbardziej wyczekiwanego miejsca - Hansa Park. Dalsze atrakcje to : wyjazd do fabryki cukierków i pobyt nad morzem, „shopping” w Hamburgu, basen z super atrakcjami. Tydzień później zabraliśmy naszych przyjaciół i udaliśmy się w drogę do Polski. Na naszych gości czekały super atrakcje: Basen w Gryfinie, Galaxy, park linowy w Rudnicy, super biwak na Mąkowarach, Międzyzdroje ( oceanarium, planetarium, gabinet figur woskowych, kino 7 D) oraz spływ kajakowy. W sobotę podczas kolacji pożegnalnej w Kingstonie rozdane zostały nagrody w konkursie na najsympatyczniejszą dziewczynę i najsympatyczniejszego chłopaka podczas tegorocznej wymiany. Ze strony polskiej zwyciężyła Amelka Stefanowicz i Karol Grzyb. W niedzielę po śniadania ze łzami w oczach pożegnaliśmy naszych przyjaciół.
W imieniu młodzieży i kadry chciałam bardzo podziękować Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego Panu Michałowi Hypki oraz Pani Dyrektor Beacie Pierzgalskiej za organizację wymiany, Panu Grzegorzowi Rymarskiemu, za bezpłatne udostępnienie pola biwakowego i domków na Mąkowarach (było naprawdę super, polecamy!!!), Pani Pauli za pomoc językową oraz Pani Reni za pomoc medyczną, Paniom z kuchni za pyszne jedzonko. Już czekamy na następną wymianę, a będzie się działo, bo za rok 25 wymiana !
Kierownik wymiany
U. Jarzyńska
1 WRZEŚNIA 2015 ROKU
O GODZINIE 9.00 W AULI NASZEJ SZKOŁY
ODBĘDZIE SIĘ UROCZTYSTE ROZPOCZĘCIE
ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE
ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
ODBĘDZIE SIĘ 26 CZERWCA 2015 R.
O GODZ. 9.00 W AULI SZKOLNEJ
Szkolna społeczność to nie tylko uczniowie i nauczyciele ale również rodzice , dziadkowie, ciotki i wujkowie. Od wielu lat przy UKS „Sokół” działa grupa pań pod nazwa FOKARIUM. W minioną sobotę Panie pierwszy raz reprezentowały klub i nasze miasto w Ogólnopolskim Turnieju Badmintona w Lubniewicach koło Gorzowa Wielkopolskiego w kategorii Radosny Amator Kobiet. W skład drużyny wchodziły: Grażyna Kędzierska, Joanna Przytarska, Danuta Stawicka, Katarzyna Orłowska, Ewa Patycka. Na 76 uczestników uplasowały się na 5 i 7 miejscu ale radość jaką wniosły do turnieju dała im niepodważalne 1 miejsce. Zdobywczynią pierwszej nagrody ufundowanej przez sponsorów /pióra marki Parker/ rozlosowanej wśród uczestników została Pani Ewa Patycka.
18 czerwca br. wczesnym rankiem grupa uczniów kaliskiej Kornelówki – kl. IV b, V b i V c - wyruszyła na dwudniową wycieczkę do Torunia. O godz. 9.30 spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem i rozpoczęliśmy zwiedzanie Starego Miasta, spacerowaliśmy m.in. wzdłuż murów obronnych miasta, obok Krzywej Wieży, pomnika Mikołaja Kopernika, ratusza i innych zabytków toruńskiej Starówki. Nie obyło się bez zdjęcia przy pomniku astronoma i zakupu pysznych, tradycyjnych pierników.
Po przerwie na wspólny obiad, o godz. 13.45 przekroczyliśmy próg Teatru Baj Pomorski, by obejrzeć znaną baśń H. CH. Andersena pt. Słowik, w adaptacji wykorzystującą znakomicie grę kolorowych świateł, cieni, nastrojową muzykę.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był seans w planetarium, obejrzeliśmy film pt. Osiem planet?, który przedstawiał najważniejsze informacje o planetach Układu Słonecznego, począwszy od Merkurego aż po... No właśnie, Neptuna czy Plutona? Znak zapytania w tytule filmu nie jest przypadkiem, bo obecnie uznaje się, że Pluton nie jest planetą.
Po wyczerpującym dniu udaliśmy się na kolację i nocleg. Nie wszyscy jednak marzyli o spaniu
Następnego dnia wstaliśmy wcześnie rano (niektórzy bardzo wcześnie…) i po śniadaniu udaliśmy się do Żywego Muzeum Piernika, by poznać tajemną recepturę toruńskich smakołyków i móc własnoręcznie wymieszać składniki, zagnieść ciasto, umieścić w ozdobnej foremce i poczekać… aż pierniki się upieką.
Ostatnim przystankiem na trasie toruńskich atrakcji był Ogród Zoobotaniczny, gdzie obejrzeliśmy różne gatunki zwierząt i roślin.
O godz. 11.00 pożegnaliśmy Toruń i wyruszyliśmy w kierunku Solca Kujawskiego, gdzie planowaliśmy zwiedzić Park Dinozaurów. Wspólnie z przewodnikiem spacerowaliśmy ścieżką edukacyjną poznając różnorodne gatunki dinozaurów. Obejrzeliśmy seans w kinie 5D, zjedliśmy obiad i udaliśmy się do położonego na terenie dinoparku parku rozrywki z placem zabaw, trampolinami, karuzelami itp.
(…) Od początku wycieczki najbardziej czekałam na ten park rozrywki. Wiedziałam, że to będzie najfajniejsza zabawa, nigdy jej nie zapomnę – podsumowuje Gosia z IV b.
Lepszej wycieczki nie można było sobie wymarzyć – mówi Martyna z IV b.
Te wypowiedzi uczniów sa najlepszym podsumowaniem naszej wycieczki. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i planów na kolejną wyprawę, o godz. 20.00 wróciliśmy do Kalisza.
Organizatorzy wycieczki – W.Burdyńska, K. Łuc, A. Niezgoda, K. Staszewska-Kołtun
Więź człowieka z przyrodą rodzi się na łonie natury. Wyjazd z dziećmi na biwak jest doskonałą formą edukacji przyrodniczo - ekologicznej. Stwarza możliwość realizacji zarówno treści dydaktycznych, jak i wychowawczych. Jest dużą szansą na obudzenie w młodym człowieku wrażliwości na piękno przyrody i ochronę środowiska. Każdy taki wyjazd pozwala bardziej zintegrować uczniów, daje szansę zaistnieć tym, którzy w warunkach szkolnych nie bardzo potrafią się odnaleźć. W trakcie pobytu na biwaku dzieci mają okazję przekonać się, że nie liczy się tylko to, ile kto wie, ale też potrafi. Często podczas takich wyjazdów rodzą się miedzy dziećmi długotrwałe, wartościowe przyjaźnie, budzą się nowe zainteresowania.
Z wielkimi obawami ja i Pani Stasia dałam się namówić na biwak w Dominikowie. Wczesnym popołudniem w sobotę 13 czerwca (jeszcze ta data !) dotarliśmy do celu. Pogoda super ! Na polu biwakowym nie tylko dzieci, ale także rodzice mogli zmierzyć się ze swoimi słabościami. Niektórych pokonał namiot, u pozostałych odwrotnie. Po grach , zabawach i moczeniu nóg, kiedy słońce nie grzało tak mocno, rozpaliliśmy ognisko i wspólnie z rodzicami piekliśmy kiełbaski. No i nadchodził największy sprawdzian – noc w namiocie. Noc nie trwała długo, ponieważ wszyscy spali do 03.15 !!! Śniadanko i wspólne zabawy trwały do godziny 12. Wszystkim tak się podobało, że jeszcze na biwaku zapadła decyzja o wyjeździe za rok, ale na dwie noce. Dziękuję rodzicom za pomoc w organizacji biwaku, a także za lody i słodkości, które nam dostarczyli. A jak się bawiliśmy możecie zobaczyć na zdjęciach.
Wychowawczyni II a
U. Jarzyńska
16 czerwca 2015r. czterdziestu szóstoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim wzięło udział w wycieczce do Międzyzdrojów. Była to nagroda pani dyrektor dla uczniów , którzy uzyskali wysoki wynik na teście szóstoklasisty. Od kilku lat uczniowie naszej szkoły, dzięki ogromnemu sercu naszej pani dyrektor, mogą skorzystać z tej formy odpoczynku.
Sam wyjazd nad morze był już dla niektórych nie lada atrakcją. Niestety, pogoda nie dopisała, a więc spacer brzegiem morza był niemożliwy. Nie poddaliśmy się jednak i mimo groźnego huku fal, przeszliśmy w szybkim tempie po nowo wyremontowanym molo. Szkoda, że zabrakło słońca, spacer w słoneczny dzień byłby o wiele przyjemniejszy. Ale my i tak cieszyliśmy się z widoku szumiących fal. Morze nie było jedyną atrakcją. Wszyscy, którzy tu przyjeżdżają, koniecznie muszą zobaczyć Oceanarium i Muzeum Figur Woskowych. My tam również byliśmy i się zachwycaliśmy!!! Widzieliśmy całą gamę słodkowodnych i słonowodnych tropikalnych gatunków ryb( rekiny, płaszczki, mureny, skrzydlice, nadymki), koralowców, ukwiałów, w wszystko to w zachwycającej scenerii środowiska wodnego.
W muzeum figur widzieliśmy całą galerię znanych postaci, ludzi polityki, filmu, postaci z bajek, piosenkarzy, postaci mitologicznych. Zrobione z wosku, w rzeczywistych rozmiarach wyglądały bardzo naturalnie. Wielu z nas robiło sobie z nimi zdjęcia( można przecież pochwalić się znajomym, że spotkało się celebrytę).
Po trudach zwiedzania mogliśmy posilić się w McDonalds, ulubionej restauracji młodego pokolenia. Po obfitym obiedzie i deserze w doskonałych humorach wróciliśmy do domu.
Pragniemy gorąco podziękować przede wszystkim pani dyrektor Beacie Pierzgalskiej, dzięki niej spędziliśmy kilka zachwycających godzin nad polskim morzem. Dziękujemy też opiekunom, którzy czuwali nad nami podczas tej wycieczki. Jesteśmy wdzięczni za trud i poświęcenie!
Uczniowie klas szóstych
Jest już coraz cieplej, więc pora na wycieczki, biwaki. Lubimy wspólnie spędzać czas, na świeżym powietrzu, beztrosko i bez szkoły... Uczniowie klas: IVa, Va i VIa wyjechali nad jezioro Lipie do miejscowości Długie, by aktywnie spędzić czerwcowy długi weekend. |
Od samego początku zapowiadało się ciekawie, tuż po przyjeździe uczniowie naszej szkoły przeszli szkolenie dotyczące bezpieczeństwa oraz reguł panujących w ośrodku. Swoją wodną przygodę rozpoczęli od rowerków wodnych! I popłynęli daleko, daleko…. Wrócili podekscytowani i głodni. Na szczęście było dużo smacznego jedzenia. Z pełnymi brzuszkami mogli czekać na kolejne atrakcje. Wypoczęci i zrelaksowani ruszyli na podchody. Nie było łatwo, jedna drużyna uciekała, druga goniła. Opowiadaniom nie było końca. Pierwszy dzień powoli dobiegał ku końcowi, lecz jak na sportowców przystało próżnowanie nie wchodziło w grę! Ruszyliśmy na plażę zagrać mecz w piłkę nożną. Po powrocie czekało na nas ognisko. Zmęczeni i uśmiechnięci zakończyliśmy pierwszy dzień. Drugi dzień słoneczny i przyjemny rozpoczęliśmy od strzelania z łuku i paintballu. Spokojnie nikt nie ucierpiał! Po południu kolejna dawka adrenaliny - ścianka wspinaczkowa! Nie wszyscy mieli w sobie na tyle odwagi, aby zmierzyć się z tym wyzwaniem. Najszybciej wspinająca wśród dziewcząt okazała się Natalia Fiałkowska, natomiast wśród chłopców Adam Maślak. Wieczorem relaks w postaci seansu filmowego. Kolejne dwa dni prawdziwego upału spędziliśmy nad wodą! Dziewczęta rozpoczynały naukę windsurfingu, chłopcy zaś próbowali swoich sił na żaglówkach. Większość z nich robiła to pierwszy raz, było to dla nich ogromne przeżycie. Bez obaw, każdy miał na sobie kapok, a instruktor czuwał nad bezpieczeństwem uczestników. Oczywiście jakby mało było atrakcji, to jeszcze próba jazdy na nartach wodnych oraz oponie. Pobyt w ośrodku Kadet O.K. zbliżał się ku końcowi, nikt jednak nie chciał wyjeżdżać. Ostatnim punktem naszej przygody był spływ kajakowy. Pięć dni słonecznej pogody, tona uśmiechu, opalone buźki i w końcu pierwsza kąpiel w tym sezonie. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Przyszedł czas opuścić ośrodek Kadet O.K. i powrócić do szkolnych ławek.
Opiekunowie: Magdalena Kujawska, Katarzyna Orłowska, Paweł Gąsiorowski.
Magdalena Kujawska |
29 maja 2015 r. uczennice klas IV Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim wraz z opiekunem p. Kamilą Staszewską – Kołtun odpowiedziały na zaproszenie i wybrały się do zaprzyjaźnionej szkoły w Wierzchowie, by po raz drugi wziąć udział w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym pt. ”W zaczarowanym świecie baśni”. Naszą szkołę reprezentowały: Kaja Kruk (IV b), Martyna Maras (IV b) i Julia Stańczyk (IV a).
Przed przystąpieniem do konkursu dziewczynki musiały przeczytać wybrane baśnie Hansa Christiana Andersena, braci Grimm i Charlesa Perraulta. Pierwszym etapem konkursu był test wiedzy, później uczestnicy odpowiadali na wylosowane pytania, rozwiązywali krzyżówkę, odgadywali tytuł baśni na podstawie rekwizytu. Ostatnia konkurencja – układanie puzzli na czas – przesądziła o dogrywce o pierwsze miejsce, którą ostatecznie wygrała reprezentacja naszej szkoły. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 3 ze Złocieńca, trzecie Szkoła Podstawowa ze Świerczyny, a czwarte z Wierzchowa. Zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy, tym bardziej, że obronili ubiegłoroczny tytuł laureata.
A. Fajgier, K. Staszewska-Kołtun,
Już po raz dziesiąty w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego odbył się Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny. Jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem, przybyły do nas trzy drużyny z zaprzyjaźnionych szkół. Zaszczycili nas swoją obecnością uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej w Drawnie, Wierzchowie oraz S.P. nr 3 ze Złocieńca. Oczywiście nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły. W tym roku reprezentowali ją: Zofia Stąporek(Vb), Paulina Bońkowska (Vb) , Amelia Pikula(Vb). W rolę nimf prowadzących poszczególne konkurencje wcieliły się uczennice klasy czwartej: Martyna Maras i Małgorzata Ołownia. Nad przygotowaniami do konkursu oraz jego przebiegiem czuwały niezłomnie p. Kamila Staszewska-Kołtun oraz p.Anna Fajgier.
W tym roku zawodnicy musieli zmierzyć się z trzema zadaniami: 30-minutowym testem, krzyżówką, którą zespoły musiały wykonać na czas oraz zadaniami sprawdzającymi znajomość postaci oraz wydarzeń mitologicznych. Każdy z zawodników biorących udział w konkursie przebrał się w dowolną postać mitologiczną, dzięki temu wszyscy mogliśmy poczuć się jak na Olimpie.
W tym roku świetnie przygotowani i nadal niepokonani byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wierzchowie, tuż za nimi uklasyfikowała się Szkoła Podstawowa z Drawna, uczniowie naszej szkoły zajęli trzecie miejsce. Wszystkim zawodnikom należą się duże brawa za to, że dzielnie walczyli o każdy punkt, przebrnęli przez trudy zadań konkursowych i pomyślnie dobrnęli do końca.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości: pani dyrektor Beacie Pierzgalskiej za wsparcie i ufundowanie niezwykle ciekawych nagród dla wszystkich uczestników, Urzędowi Miasta i Gminy Kalisz Pomorski oraz p. Karolinie Wagner i paniom z biblioteki szkolnej za pomoc w przygotowaniach do konkursu.
Dziękujemy również wszystkim uczniom, którzy mozolnie zgłębiali tajniki mitologii greckiej i odważyli się wziąć udział w olimpijskich zmaganiach. To dzięki nim takie konkursy mają sens.
Anna Fajgier
Kamila Staszewska-Kołtun
Dnia 29 maja 2015 została rozstrzygnięta XI edycja ogólnopolskiego konkursu Daf- Kenner in den DACHL- Ländern organizowanego przez Wydawnictwo Szkolne PWN.
Uczennice w składzie: Natalia Lwandowska, Amelia Stefanowicz, Zuzanna Kowalczyk, Zofia Stąporek, Paulina Bońkowska otrzymały wyróżnienie za film „Bayern”, przygotowany pod opieką nauczycielki języka niemieckiego Magdaleny Płuciennik.
W konkursie udział wzięło 1000 grup uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Zadanie konkursowe polegało na nagraniu filmu zawierającego informacje na temat wybranego miejsca z jednego z czterech państw obszaru niemieckojęzycznego. Prace konkursowe oceniało jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele i eksperci językowi Wydawnictwa Szkolnego PWN oraz Instytutu Goethego.
Podziękowania za współpracę dla Pana Adama Stąporka i Ośrodka Kultury.
Magdalena Płuciennik
Nasza biblioteka szkolna została zakwalifikowana do projektu: „Czytam sobie w bibliotece”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Wydawnictwem Egmont.
Już od września 2015 roku nasi najmłodsi czytelnicy wezmą udział w zajęciach czytelniczych opartych o treści książek z serii „Czytam sobie”. Organizator zapewnia wszelkie narzędzia do realizacji projektu: zestaw książek, scenariusze zajęć, dostęp do filmów instruktażowych, teczki małego czytelnika, dyplomy, kolorowanki, zakładki do książek oraz plakaty promujące czytelnictwo.
Dzięki udziałowi w projekcie nasza biblioteka wzbogaci swój księgozbiór, dzieci zdobędą nowe umiejętności, a przede wszystkim nie będą kojarzyć czynności czytania z przykrym obowiązkiem.
Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
W piątek 15 maja, na zaproszenie pani Kulig Danuty, wybraliśmy się z klasą VI b na lekcję historii, na boisko szkolne. Tam, od samego rana rozstawione były stoiska: wikingów i żołnierzy – partyzantów z czasów II wojny światowej. Zobaczyliśmy ich w odpowiednich strojach i porozmawialiśmy. Dopytywaliśmy o wszystko. Obejrzeliśmy ich rekwizyty. Można było dotknąć, wziąć do ręki ciężkie tarcze, miecze, hełmy. Przymierzyć strój wikinga, a nawet zmierzyć się w walce na miecze z dorosłym wikingiem. A największym zainteresowaniem cieszyło się łucznictwo. Pan Wiking był bardzo cierpliwy i każdy chętny uczeń, mógł oddać z łuku trzy strzały do tarczy. Zabawa była przednia
Kolejny raz uczniowie Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim, spędzali sobotę na sportowo, w ramach 4 godziny zajęć fakultatywnych z wychowania fizycznego. Tym razem „czwartoklasiści” na stadionie miejskim rozgrywali turniej w tenisie ziemnym, brali udział w sprincie kolarskim, w rowerowym torze przeszkód i wielu innych konkurencjach rekreacyjno-sportowych. Wszyscy się znakomicie bawili a najlepsi otrzymali za swój trud nagrody. Zakończeniem wspaniałej zabawy było ognisko i pieczenie kiełbasek które bardzo wszystkim smakowały.
Nauczyciele wf:
Dariusz Chwiłkowski
Katarzyna Orłowska
Nasi uczniowie, jak co roku korzystają z zaproszenia i z chęcią biorą udział w takich przedsięwzięciach.
Oprócz nas do Drawska Pomorskiego zgłosiło się 8 drużyn z siedmiu szkół powiatu drawskiego, z: Kalisza Pom., Mielenka Drawskiego, Nętna, Pomierzyna, Wierzchowa i Złocieńca (SP nr 1).
Wszyscy uczniowie przygotowali ciekawe nazwy dla swoich drużyn, byli m.in. „Matmaniaki”, „Procentujące Potęgi”, „Matspryciarze”, „Jedyneczki” i inni. Nasz drużyna to Matematyczni Pancerni, którzy nie uginają się pod żadnym zadaniem matematycznym.
Konkurs składał się z trzech części: I-test- 6 zadań(20 min.), II- rozgrywki drużynowe, III- konkurs indywidualny- „1 z 10”.
Nasi uczniowie, tj. Adrian Narowski, Marek Naumiak i Jędrzej Kozak, z wieloma zadaniami poradzili sobie wyśmienicie i wykazali się znajomością wiedzy matematycznej oraz logicznym myśleniem. Ostatecznie przegrali 1,5 pkt, zajmując trzecie miejsce. Oprócz tego dwóch naszych uczniów zakwalifikowało się do ścisłej dziesiątki, gdzie Jędrzej uplasował się na czwartym miejscu.
Serdeczne gratulacje dla całej trójki
Majowe spotkanie z Grzegorzem Kasdepke
21 maja br. nasi uczniowie z klasy I b, IV b, IV c i VI a wzięli udział w spotkaniu literackim z polskim pisarzem dla dzieci i młodzieży, autorem scenariuszy i dziennikarzem Grzegorzem Kasdepke. Pan Grzegorz jest laureatem wielu nagród m.in. w 2002 roku otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, w 2003 jego książka „Kuba i Buba” otrzymała nominację do nagrody BESTSELLEREK 2003. W 2006 roku jego książka pt. „Niesforny alfabet” otrzymała tytuł Najlepszej Książki Roku w kategorii „literatura dla dzieci” (plebiscyt zorganizowała Wirtualna Polska).
Grzegorz Kasdepke jest autorem bardzo wielu książek. Nasi uczniowie bardzo dobrze znają niektóre z nich, ponieważ dostępne są w naszej bibliotece szkolnej. Spotkanie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną, odbyło się w Pałacu Wedlów. Było ciekawie i bardzo wesoło. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści pisarza, a później sami mogli zadawać pytania. Spotkanie zakończyło się rozdawaniem autografów, po które uczniowie stali w długiej kolejce. Chętni uczniowie mogli kupić od Pana Grzegorza egzemplarze książek jego autorstwa.
Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
Powered by aSc EduPage