• DZIEŃ DZIECKA

     • Drodzy Uczniowie!


      Życzę Wam, aby Wasze dzieciństwo było jak najlepsze

      i by trwało jak najdłużej.

      Nie dorastajcie za szybko, cieszcie się każdym dniem,

      dokąd beztroska jest Waszym przywilejem.

       

       

      Dyrektor szkoły

      Dorota Ławniczak

       

     • ZAPROSZENIE

     •  

      Zaproszenie

      Pani Dyrektor Dorota Ławniczak,

      w dniu 09 czerwca 2022 roku, o godzinie 16:00,

      zaprasza na spotkanie z Rodzicami

      uczniów przyszłych klas pierwszych.

      Zebranie odbędzie się

      holu budynku przy ulicy Toruńskiej 9.

     • "Poznaj Polskę" - uczniowie Kornelówki w Poznaniu

     •  

       

             27 maja 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego wraz z opiekunami w ramach projektu "Poznaj Polskę" odwiedzili stolicę Wielkopolski - miasto koziołków, rogali świętomarcińskich, licznych zabytków i początków historii Polski.

          Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem na Ostrowie Tumskim - najstarszej części Poznania. To tutaj ma swoje początki polskie państwo, chrześcijaństwo i to tutaj powstało pierwsze arcybiskupstwo.

      Zwiedziliśmy  Katedrę i podziemne krypty, gdzie według badań archeologicznych zostali pochowani  pierwsi władcy Polski - Mieszko I i Bolesław Chrobry.

      Mostem Jordana przeszliśmy  na Śródkę, by zobaczyć mural 3D. Następnie udaliśmy się w okolice wzgórza z Zamkiem Przemysła i Starego Rynku, przespacerowaliśmy między domkami budniczymi, na chwilę zatrzymaliśmy się przy Bamberce i kamienicy pod daszkiem. Przeszliśmy na Plac Kolegiacki, gdzie przewodnik opowiedział nam legendę o poznańskich koziołkach, a punktualnie o 12.00 mogliśmy podziwiać trykające się koziołki na wieży ratuszowej. Odwiedziliśmy też barokowy kościół nazywany Farą.

            Po smacznym obiedzie w restauracji na Starym Rynku udaliśmy się do Parku Wilsona, by zrelaksować się w największej w Polsce Palmiarni. Spacerując wąskimi ścieżkami podziwialiśmy tropikalne rośliny i zwierzęta. Największe emocje wśród uczestników wycieczki wzbudziły kolorowe ryby.

           Ostatnim punktem wycieczki były zabawy na basenach termalnych w Tarnowie Podgórnym.

          Późnym wieczorem, zmęczeni, ale pełni wrażeń, wróciliśmy do Kalisza. Z pewnością to nie nasza ostatnia wycieczka do Poznania, bo miasto to ma jeszcze wiele do zaoferowania.

     • DAJEMY UPUST EMOCJOM

     • Zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole polskiej stały się elementem niezbędnym. W Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim korzysta z tego typu zajęć wielu uczniów potrzebujących wsparcia i uczących się radzenia sobie w życiu codziennym. W spotkaniach uczestniczą także uczniowie z Ukrainy. Ich również otoczyliśmy opieką i zapewniliśmy pomoc na wielu płaszczyznach edukacyjnych    i społecznych. Wszyscy potrzebujący uczniowie zawsze mogą liczyć na naszą pomoc. Na dodatkowych zajęciach psychologiczno-pedagogicznych dzieci mają okazję dać upust swoim emocjom poprzez zastosowanie krótkich ćwiczeń sportowych, czy tworzenie wspólnych projektów graficznych. Podczas spotkań uczniowie wspólnie z nauczycielem korzystają               z wielu  aktywnych metod.

      Najważniejsze jednak jest to by  z takich zajęć  zawsze wychodzili z „naładowani” pozytywną energią.

       

      Nauczycielka

      Iwona Sobczak

     • Toruń miasto Kopernika i pierników!!!

     • W dniach 24 i 25 maja udaliśmy się z klasą 5B i 5C na fascynującą wycieczkę do Torunia i Solca Kujawskiego. Wizytę w mieście rozpoczęliśmy od spaceru po starówce miasta, podczas którego przewodnik przytaczał ciekawe legendy i opowieści dotyczące spotkanych zabytków. Sprawdzaliśmy nasze sumienia pod Krzywą Wieżą oraz  podziwialiśmy kamienice mieszczańskie w tym Dwór Artusa, Dom Mikołaja Kopernika, Basztę, Koci Łeb, Ratusz Staromiejski. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie zwiedzaliśmy ekspozycje. Jednak samodzielne wykonanie piernika dostarczało wiele emocji i przeszło najśmielsze oczekiwania. Niemniej ciekawą atrakcją okazała się wizyta w toruńskim Planetarium. Mogliśmy tam obejrzeć  film naukowy pt. „Światła Północy”.

      Następnego dnia udaliśmy się do Solca Kujawskiego w celu zwiedzania Jura Parku. Zaczęliśmy od ścieżki dydaktycznej z przewodnikiem. Główną atrakcją parku są naturalnej wielkości modele dinozaurów, których było aż ponad sto. Po zakończonej prelekcji udaliśmy się do kina emocji 5D,       w którym doznawaliśmy różnych wrażeń zmysłowych, dźwiękowych, ruchowych i zapachowych. Efekty te pozwoliły nam przemienić się w aktywnych uczestników scen rozgrywających się na ekranie.

      Oglądaliśmy ekspozycję parku miniatur gdzie położono nacisk na stronę wizualną oraz walor edukacyjny przybliżający szczególnie interesujące wydarzenia i postaci historyczne. Miniaturowe budowle ożywają, stając się doskonałym pretekstem do poznania dziejów Polski.

      Na koniec dzieci skorzystały z atrakcji wesołego miasteczka położonego na terenie parku.

       

      Justyna Pawlik

      Natalia Rydel

      Anita Kuźmińska

       

     • VIII etap KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO O PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY

     •  

      MAJ

      Cherubin i niezawodna, zawsze problematyczna gżegżółka

      Przedostatni etap przed finałem… Trudne wyrazy, coraz mniej osób, szczęśliwa 13. Co było? -  zapisywanie dyktowanych wyrazów z niezaprzeczalną trudnością. Zdziwiło mnie, że większość osób nie wiedziała, co to jest CHERUBIN…

      cherubincherub

      1. «według Biblii i tradycji: jeden z aniołów stojących wysoko w hierarchii»

      2. «w religiach starożytnego Wschodu: uskrzydlona na wpół ludzka, na wpół zwierzęca istota, opiekująca się świętym miejscem»

      3. «o młodej osobie mającej delikatną urodę dziecka»

       

      I jak zwykle nasza biedna gżegżółka, czyli kukułka, zebrała swoje żniwo.

      WYNIKI:

       

      I MIEJSCE Piotr Pacholec kl. 7b

      II MIEJSCE Bernadeta Maras kl. 8d

      III MIEJSCE Sara Sowińska kl. 6a

       

      Beata Rosentreter

     • NAJPIĘKNIEJSZY MAJOWY DZIEŃ

     •   ,,Mama  to miękkie ręce. Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce.

      Mama to samo dobro i sama przyjemność. Coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie,  dookoła siebie,  gdzieś na horyzoncie’’. Melchior Wańkowicz.

      Mamom życzymy wszystkiego, co najlepsze i najpiękniejsze, dużo zdrówka i spełnienia wszystkich marzeń. Do życzeń dołączamy piosenkę  ,,Kocham Cię, Ti Amo, Je T’aime”.

       

      https://drive.google.com/file/d/1Y-Z4lRVQySYbQmy0qMYb0Z8AnkZ_hqP4/view?usp=sharing

       

                                                                                                                                          Klasa II b

     • Egzamin ósmoklasisty

     •        24, 25, 26 maja 2022 roku to pamiętne daty dla obecnych ósmoklasistów. W tych dniach trwa bowiem ich najważniejszy egzamin - z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Dobry wynik oznacza dostęp do dobrej szkoły średniej, dlatego uczniowie od dawna mocno pracowali, by testy rozwiązać jak najlepiej.W Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło  86 osób z klas 8a, b, c, d. To znacznie więcej niż w poprzednim roku szkolnym, kiedy to szkołę kończyło 60 osób. Korytarze na czas trwania testów znów opustoszały i ucichły. Nic nie może rozpraszać piszących, przebieg egzaminu nie może zostać zakłócony.

      Uczniowie z klas ósmych mieli w tym roku trudne zadanie. Trwająca do niedawna pandemia      i związane z tym nauczanie zdalne to czynniki, które zaważyły na poziomie ich umiejętności. Dlatego ostatnie miesiące nauki stacjonarnej upływały pod znakiem intensywnej pracy w szkole. Zarówno dzieci jak i nauczyciele dołożyli wszelkich starań, by uzupełnić ewentualne zaległości i przygotować się do egzaminów najlepiej jak to możliwe. Ze względu na tę okoliczność lista lektur obowiązkowych z języka polskiego oraz zagadnień z matematyki             i języka obcego także w tym roku pozostawała zmieniona, uczniów zwolniono poza tym z czwartego - dodatkowego przedmiotu.

      Czy ósmoklasiści osiągną upragnione wyniki i w następstwie dostaną się do wybranych przez siebie szkół? Wierzymy,  że tak i mocno trzymamy kciuki.

      Drodzy ósmoklasiści!  Jesteśmy z Was bardzo dumni. Życzymy Wam tradycyjnie połamania piór i jak najlepszych ocen!

      Sławomira Sydlewska

     • Wycieczka do Szczecina

     •        W poniedziałek 23 maja 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim z klasy 1a i 2c wraz z wychowawczyniami: Aleksandrą Budzyńską i Joanną Magac udali się na wycieczkę do Szczecina. Opiekę dodatkowo sprawowały panie: Marlena Maras i Małgorzata Moller Nielsen.

      Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, wzbogacanie przeżyć dzieci, zaspokajanie dziecięcej ciekawości oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich.

      Przed wyjazdem przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego podróżowania  i zachowania w czasie wycieczki.

      Pierwszym punktem naszej wycieczki był Park Trampolin Fun Jump z torem przeszkód Ninja. Pobyt w Parku Trampolin dostarczył wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Uświadomił także uczniom, że skoki na trampolinie to nie tylko świetna zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg.

      Kolejnym punktem naszej wycieczki była Szczecińska Manufaktura z Pomysłem "Twórcza Cytrynka". Poznaliśmy sposób produkcji cukierków i lizaków - wywołało to duże zainteresowanie i wiele pytań. Po pokazie, każdy uczeń wykonał własnego lizaka według indywidualnego pomysłu. Najczęściej były to zwierzęta i postacie z bajek czy gier. Punktem zwiastującym naszą podróż był obiad w restauracji McDonald.

      Uczniowie wrócili zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechem na twarzy.

       

      Marlena Maras

     • Drodzy Ósmoklasiści !     

     •             

      Przed Wami niezwykle ważne wydarzenie – egzamin ósmoklasisty. Życzymy Wam Drodzy Uczniowie dużo wiary i optymizmu, aby lata nauki     w naszej szkole  zaowocowały wysokimi wynikami egzaminu, które nie tylko spełnią Wasze oczekiwania, ale również otworzą drzwi do realizacji życiowych planów. 

      Trzymamy kciuki za oryginalne prace i trafne odpowiedzi.

       

      Dyrektor szkoły Dorota Ławniczak

      oraz Grono Pedagogiczne

     • Poznań wart poznania…

     •      W piątek 20 maja 2022r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim z klas: IV b i VII c wraz z wychowawcami: Katarzyną Gawecką i Anetą Hrabeć udali się na wycieczkę do Poznania.  Opiekę  dodatkowo sprawowały panie: Małgorzata Pietrzak i Katarzyna Horba.

      Celem wyjazdu było poznanie historii i zabytków tego największego w Wielkopolsce miasta oraz pobyt w  zoo. O godzinie 6.30 wyruszyliśmy  do poznańskiej stolicy. A o 9.00 przekroczyliśmy granice miasta.

      Swoją podróż zaczęliśmy spod  Muzeum Narodowego, skąd następnie udaliśmy się na Stare Miasto i  na Wzgórze Przemysława. Na wzniesieniu tym znajduje się nowo odbudowany zamek – dawna rezydencja króla Przemysła II. Później udaliśmy się do Poznańskiej Fary czyli Bazyliki Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny         i św. Stanisława Biskupa.  Jest to najbardziej okazały kościół barkowy w Polsce. Prawdziwą perłą są  organy z końca XIX wieku,  mają brzmienie 43 głosów.

      Kolejnym etapem wycieczki był rynek poznański z jego największą atrakcją- koziołkami na wieży ratuszowej, o których krąży ciekawa legenda. Pojawiają się one  codziennie punktualnie o 12.00.

      Na rynku zrobiliśmy wspólne klasowe zdjęcia z „koziołkami” i mieliśmy kilkanaście minut na kupienie pamiątek, które sprawiły nam wielką radość.

      Następnie obeszliśmy Stare Miasto. Podziwialiśmy pomniki i resztki  fortyfikacji, które odkryto w ostatnim czasie.

      Przed kolejnym etapem podróży posililiśmy się w restauracji MC’Donalds.

      Najedzeni do syta  i wypoczęci przemieściliśmy się do Ogrodu Zoologicznego.

      Jest to drugie pod względem wielkości zoo w Polsce.  Mieści się na Białej Górze

      i zajmuje powierzchnię ok. 121 hektarów.  Podczas naszego długiego spaceru skorzystaliśmy z jednej z atrakcji jaką jest kolejka Parkowa Maltanka.

      W Nowym Zoo podziwialiśmy słoniarnię, azyl dla niedźwiedzi, wybieg żyraf, szczególnie podobały się nam kapibary, tapiry  i bliskie spotkania z lwem i  wilkami w odległości 1 metra.

      O 16.30 zmęczeni ale zadowoleni i pełni przeżyć udaliśmy się w drogę powrotną do domu.  Każdy wyjazd poza miejsce zamieszkania daje wiele radości i jest nową przygodą.      Z wielkim zapałem myślimy już o kolejnych wojażach.

                                                                                                             Aneta Hrabeć

     • Dzień Życzliwości

     •            18 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego obchodziliśmy Dzień Życzliwości.

      Był to dzień wyjątkowy: pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji  i obfitował w różne atrakcje.

      Uczniowie wraz z nauczycielami przyszli do szkoły ubrani na kolorowo. Przed wejściem do szkoły każdy otrzymał miłe słowo z „Koszyczka Życzliwości”.  Na korytarzach pojawiły się karteczki z sentencjami: nie zapomnij się przywitać; bądź kulturalny; używaj słów: proszę, dziękuję, przepraszam; spełniaj marzenia; często się uśmiechaj; dbaj o miłą atmosferę w klasie; uwierz w siebie; życzę Ci miłego dnia; itp. Zostały także porozwieszane sentencje z komplementami, które uczniowie mogli wyrwać i sobie zostawić lub podarować innej osobie, sprawiając ty samym komuś przyjemność.

      Nauczyciele również sprawili uczniom miłą niespodziankę: nie było niezapowiedzianych kartkówek, stawiane były tylko same dobre oceny.

      Uczniowie klas I-III otrzymali trzy słoneczka, które mogli wręczyć osobie, która była dla nich miła i pomocna. Osoba, która uzyskała najwięcej słoneczek przez cały dzień, otrzymała  plakietkę „Najbardziej życzliwy uczeń w klasie”.

      W ramach „Dnia Życzliwości” zorganizowałyśmy także konkurs na „rymowankę” oraz konkurs plastyczny dla uczniów klas IV-VIII „Najsympatyczniejszy nauczyciel – portret”.

      Nagrody zostały wręczone na apelach podsumowujących „Dzień Życzliwości”.

      W konkursie na „rymowankę” w klasach I-III zwyciężyli:

      I miejsce – Wiktoria Szczupak, klasa 3c

      II miejsce – Leon Dzierbicki, klasa 3c

      III miejsce – Tomasz Gnacyk, klasa 3c  oraz Kaja Burdyńska, klasa 3c

      Wyróżnienia otrzymali:

      Weronika Gontarz, klasa 2b

      Maja Synak, klasa 3c

      Piotr Grządziel, klasa 3c

      Ola Starobrzańska, klasa 3c

      Gabriela Grządziel, klasa 1c

      Julia Walerowicz, klasa 1c

      Ola Rymarska, klasa 3c

      Za udział nagrodzone zostały następujące osoby:

      Antoni Moń, klasa 3c

      Wojciech Leszczyński, klasa 3c

      Aleksandra Dzierzgowska, klasa 1c

      Gabrysia Nanaszko, klasa 2c

      Ksawery Woźniak, klasa 1c

      Daria Kuśmierek, klasa 1c

      Maja Kaczmarzewska, klasa 2c

      Julian Fajger, klasa 2a

       

      W klasach IV-VIII zwyciężyli:

      I miejsce – Nataniel Kranc, klasa 5c

      II miejsce – Wiktor Ziółkowski, klasa 6a

      III miejsce – Wiktor Antoszków, klasa 5c   oraz  Patrycja Smorąg, klasa 8a

       

      Portrety nauczycieli wykonane przez uczniów wzbudzały duże zainteresowanie wśród uczniów, nauczycieli oraz innych pracowników szkoły.

      W konkursie plastycznym „Najsympatyczniejszy nauczyciel – portret” zwyciężyli:

      I miejsce – Nataniel Kranc, klasa 5c

      II miejsce – Natalia Nanaszko, klasa 4b

      III miejsce – Michalina Bzymek, klasa 7c  oraz  Maja Drzewiecka, klasa 7c

      Wyróżnienia otrzymali:

      Maja Kaniewska, klasa 5a

      Nadia Góralska, klasa 5a

      Ola Matej, klasa 6a

      Tatiana Milewska, klasa 4b

      Lena Majewska, klasa 4a

      Mariia Konchakovska, klasa 7c

      Za udział nagrodzone zostały następujące osoby:

      Tymoteusz Antosiak, klasa 7c

      Gabriela Długa, klasa 7c

      Kacper Łuczko, klasa 7c

      Oliwia Łabuć, klasa 7c

      Patryk Naumiak, klasa 7c

      Wiktoria Barna, klasa 4b.

      Podczas spotkania podsumowującego „Dzień Życzliwości” dla klas I-III wysłuchać mogliśmy dwóch piosenek, „Savoir-vivre” w wykonaniu klasy 1c wraz z solistką Julią Walerowicz. Klasę do występu przygotowała wychowawczyni  Pani Ewa Leszczyńska.

      Piosenkę pt. "Grzeczne słówka" przygotowaną przez klasy pierwsze w ramach innowacji pedagogicznej „Przyłapani na dobrym zachowaniu”.

      Podczas spotkania podsumowującego dla klas IV-VIII wysłuchaliśmy piosenki pt. „Zostań moją przyjaciółką” oraz „Znajdź sobie przyjaciela”, w wykonaniu Nadii Wiśniewskiej, Tatiany Milewskiej, Antoniny Gardzińskiej i Gabrieli Starobrzańskiej.

      Dziękujemy Pani Dyrektor Dorocie Ławniczak, która wręczyła nagrody za udział       w konkursach. Nagrody sponsorował MGOPS w Kaliszu Pomorskim.

      Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczniom wraz z wychowawcami.

      Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.

      "Życzliwość to coś łatwego,

      wystarczy mała szczypta szacunku bliźniego.

      Okaż mu odrobinę szczerości,

      a radość i pokój w Tobie zagości.

      Zapamiętaj więc, że słowo życzliwość

      ma w sobie potęgę, szacunek i miłość".

       

      Organizatorami Dnia Życzliwości byli:

      Ewa Klimek, Marlena Maras, Aleksandra Budzyńska, Anita Kuźmińska, Daria Niedźwiedź, Natalia Rydel, Beata Betka, Dorota Wilgocka, Katarzyna Horba, Zbigniew Witek.

     • Spotkanie z mityczną krainą

     •      Zamiast tradycyjnej pracy klasowej  z języka polskiego na zakończenie omawiania działu z mitologii  uczniowie klasy  V c zrealizowali projekt „Spotkanie z mitycznym bogiem”. Mimo wielu obaw, ze strony uczniów, wykonanie oraz przygotowanie zachwyciło  rozmachem, detalami, starannością wykonania.

      Prezentujący  zadbali o każdy detal swojej prezentacji, począwszy od strojów, przez rekwizyty i oprawę muzyczną.  Na celowniku znalazły się najbardziej znane mity: O Syzyfie, jabłku niezgody, o Prometeuszu, mit o Heraklesie i wojnie trojańskiej. Wszystkie wykonania  zostały nagrodzone ocenami celującymi.

      Aneta Hrabeć

     • WARSZTATY INTEGRACYJNE Z PSYCHOLOGAMI Z POLSKI I UKRAINY

     •       We wtorek 17 maja br. mieliśmy przyjemność gościć w naszej klasie dwie panie psycholożki: Panią Małgosię z Polski oraz Panią Mariannę z Ukrainy. W klasie 2 b są dwie dziewczynki z Ukrainy: Renia i Alicja stąd też wizyta specjalistek w naszej  klasie. Wszyscy uczniowie z Ukrainy w związku z obecną sytuacją doświadczyli niedawno silnego lęku i strachu. Być może rozstali się z bliskimi osobami, być może boją się o ich życie. Zamieszkali w przyjaznych, ale obcych, nowych domach. Z takim bagażem świeżych doświadczeń i emocji wkroczyli też do kaliskiej szkoły, która stała się miejscem bezpiecznym, ale też i nieznanym, obcym. Nowe miejsce to kolejna dawka emocji. Dziewczynki z bagażem stresu, lęku i strachu, nawet jeśli tego nie widać zostały otoczone w naszej szkole szczególną opieką. Na zajęciach integracyjnych Panie psycholożki rozmawiały z uczniami o emocjach, wykorzystując do tego różne zabawy. Pani Małgosia i Pani Marianna takie zajęcia przeprowadziły  również w klasach:  5 b, 7 a i 7 c.

      Jak fajnie spędziliśmy czas można zobaczyć na dołączonych zdjęciach.

                                                                      

                                                                              Wychowawczyni kl. II b   

      Urszula Jarzyńska

     • Co możemy znaleźć w starej szafie?

     •         W Kornelówce znowu coś się dzieje, nie ma czasu na złapanie oddechu. Aby się dowiedzieć, co można znaleźć w starej szafie należy obejrzeć wystawę prac uczniów dwóch klas V, która mieści się w głównym holu budynku szkoły. „Opowieści z Narnii” to lektura ciesząca się dość dużym powodzeniem u naszych uczniów i przy okazji jej omawiania zrealizowaliśmy kolejny projekt. Jak można się domyślić, należało wykonać coś w rodzaju lapbooka, ale w wymiarze 3D. Prace moich uczniów, jak zwykle mnie oczarowały i zdumiały do tego stopnia, że zabrakło skali do ich oceny. Cieszę się,że kreatywność, pomysłowość i estetyka ich prac jest na najwyższym poziomie. Nic tylko duma mnie rozpiera, że mamy tak zdolnych uczniów. Wszystkie prace mająw sobie coś ciekawego, pomysłowego i oczywiście magicznego, a nawet ukrytego za wewnętrzną ścianką szafy. Trzy najlepsze projekty tym razem zostaną uhonorowane również nagrodami rzeczowymi, które zakupiła Pani dyrektor Dorota Ławniczak. Uczniom dwóch klas V życzymy dalszych wspaniałych pomysłów.

      nauczycielka języka polskiego

      Beata Pierzgalska

     • Klasa 2c drukuje w 3D

     •  

      Uczniowie z klasy integracyjnej uczestniczyli  w lekcjach z trójwymiarowego druku. Na zajęcia przyszli ze swoją wychowawczynią Panią Katarzyną Magac i nauczycielką Panią Marleną Maras. Dzieci uczyły się uruchamiania drukarki, wyboru projektu, podstawowych ustawień, wyjmowania gotowych wydruków. Na koniec lekcji uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące drukowania 3Di  doskonale ze wszystkimi pytaniami sobie poradzili. Po zajęciach uczestnicy otrzymali wydrukowane prace, które wzbogacą zapewne klasową kolekcję.

       

      Nauczycielka informatyki

      Iwona Sobczak

     • ZWYCIĘSTWO W ĆWIERĆFINALE WOJEWÓDZTWA W ROZGRYWKACH PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW.


     •       W dniu 12 maja 2022 r. w Wałczu, odbyły się rozgrywki ¼ Finału Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w piłce nożnej- chłopców. Nasz zespół zajął pierwsze  miejsce ,dające awans do rozgrywek półfinałowych. W rozgrywkach które odbyły się w Wałczu nasi uczniowie wygrali wszystkie mecze i pewnie awansowali do półfinału. W pierwszym meczu pokonaliśmy szkołę z Reska 8:1 , następnie szkołę z Choszczna 3:1. W ostatnim meczu naszą wyższość musiała uznać szkoła z Wałcza którą pokonaliśmy 6:2.  Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: klasa 7a- Bejnarowicz Czesław, Czerniawski Mateusz, Gozdera Mikołaj, Kasielski Antoni, Lasota Grzegorz, Rzeszuto Oliwier,  Siodłowski Maciej, Stateczny Bartosz,  Leśniewski Kamil , klasa 6a- Tolwaj Jakub.  Opiekunem naszej kadry jest wychowawca klasy 7a-  Zbigniew Witek.

      Zbigniew Witek

     • DRUKARKA 3 D KOLEJNYM KROKIEM W PRZYSZŁOŚĆ

     • Ogromne zainteresowanie wśród uczniów kaliskiej podstawówki wzbudza drukarka 3D.
      Z tego sprzętu korzystamy dzięki rządowemu wsparciu. Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

      Uczniowie podczas zajęć z informatyki zapoznają się z funkcjami drukarki 3D, a także z informacjami o możliwościach, sposobach projektu, wyborze filamentu, ustawieniach, skalowaniu drukowanego elementu. Uruchamiają, monitorują i w razie potrzeby wstrzymują wydruki za pomocą intuicyjnego interfejsu zaprojektowanego z myślą o łatwej nawigacji. Dotykowy panel sterujący ułatwia obsługę urządzenia.

      Drukarka 3D w szkole służy do ćwiczenia umiejętności technicznych i promowania nauk ścisłych, a także do doskonalenia umiejętności pracy w grupie. Z drukarki 3D korzystają zarówno uczniowie klas starszych jak i młodszych. Na  zajęciach dodatkowych druku dokonują również uczniowie z Ukrainy oraz uczniowie korzystający z zajęć rewalidacyjnych. Nawet na  przerwach w pracowni informatycznej zawsze coś się dzieje. Prace wykonane za pomocą drukarki 3D uczniowie zabierają ze sobą, aby pochwalić się najbliższym.

      Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim promuje i stawia na kreatywne myślenie oraz obsługę narzędzi jako jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym.  Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

       

      Nauczyciel informatyki

      Iwona Sobczak

       

     • Plastyka pomieszana z językiem polskim….

     •         Zajęcia z języka polskiego to nie tylko pisanie i czytanie, to także czasami różne projekty edukacyjne i prace plastyczne. Przekonali się o tym uczniowie klas IV, gdyż podczas omawiania różnorodnych legend poznali między innymi również tę o Bazyliszku – stworzeniu niezbyt pięknym, schowanym w warszawskich lochach
      i szerzącym zło. Jacy byli zdziwieni, gdy się dowiedzieli, że mają wykonać pracę plastyczną metodą kolażu do wybranego wydarzenia właśnie z udziałem Bazyliszka. Zaczęliśmy oczywiście od poznania techniki pracy metodą kolażu, obejrzeliśmy różne arcydzieła wykonane tą metodą i uczniowie zabrali się do pracy. Mieli na to dość dużo czasu i jak zwykle wykazali się ogromną kreatywnością. Myślałam, że będzie to dla nich za trudne, ale się pomyliłam. Swoje zadanie wykonali celująco. Zaskoczyli mnie również pomysłami oraz swoim talentem plastycznym. Mam nadzieję, że pokażą jeszcze w niedalekiej przyszłości na co ich stać, oczywiście z tej dobrej strony. Najciekawsze prace uczniów można obejrzeć na szkolnej wystawie. Gratuluję wszystkim czwartakom zaangażowania i pomysłów.

      B.P.

     • Ekologia ponad wszystko

     • W dniach 4-6 maja klas II a realizowała blok tematyczny  SOS dla Ziemi. Nasze zajęcia miały na celu naukę pozytywnych nawyków związanych z dbaniem o środowisko. Dzieci dowiedziały się, jak żyć w bardziej świadomy sposób, z poszanowaniem otaczającej przyrody. Poznały zasady segregacji śmieci, sposoby ograniczania zużycia wody i prądu, używania produktów ekologicznych jako środków czystości, utylizacji sprzętów AGD. Podczas burzy mózgów zastanawiały się, co możemy zrobić, aby zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza. Uczniowie obejrzeli również film edukacyjny pt. ,,Nasza planeta Ziemia” i mieli okazję wypowiedzieć się na temat działań proekologicznych wdrażanych przez nich w życiu codziennym. Uatrakcyjnieniem zajęć było zrobienie Eko Robotów ze śmieci oraz zrobienie mini ekologicznego ogródka. Dzieci słuchały też piosenek tematycznie związanych z ekologią, a także tworzyli hasła oraz plakaty ekologiczne. Podsumowaniem zdobytej wiedzy były zagadki przyrodnicze oraz zabawa ,,Ziemia, woda, powietrze”.

       

      Daria Niedźwiedź

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
   • 94-361-74-92, 94-361-63-11
   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ul. Błonie Kaszubskie 2 78-540 Kalisz Pomorski 78-540 Kalisz Pomorski Poland
   • wicedyrektor@spkaliszpom.dlaedu.pl wicedyrekorped@spkaliszpom.dlaedu.pl
   • ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
 Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
Adres: Błonie Kaszubskie 2, 78-540 Kalisz Pomorski
Kontakt: sekretariat@spkaliszpom.dlaedu.pl 


   • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
I mię i nazwisko: Dawid Nogaj
 Kontakt: inspektor@bezpieczne-dane.eu
   • CEL PRZETWARZANIA
 Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu kontaktowym.
Uzasadniony interes: komunikacja z osobami zainteresowanymi działalnością administratora PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA
 Przesłanka RODO: art. 6 ust. 1 lit. f ODBIORCY DANYCH 
 Podmioty świadczące na rzecz administratora usługi hostingowe, związane z prowadzeniem strony internetowej, z którymi zawarto umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. OKRES PRZECHOWYWANIA 
Podane dane będą wykorzystywane jedynie w okresie prowadzenia korespondencji zainicjowanej wiadomością przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego.
   • PRZYSŁUGUJĄCE PRAWA • do dostępu do danych oraz uzyskania kopii danych • do żądania sprostowania danych • do żądania usunięcia danych osobowych oraz bycia zapomnianym • do żądania ograniczenia przetwarzania • do przenoszenia danych • do złożenia skargi od organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
   • TRANSFER DO PAŃSTW SPOZA EOG I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
 Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej INFORMACJA 
Podanie danych osobowych wskazanych w formularzu jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną korespondencję. ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI, W TYM PROFILOWANIE
Podane dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
  • Logowanie