• Święto Dyni w świetlicy

     • Dynia jest warzywem, które zachwyca swoim wyjątkowym wyglądem i smakiem. Przekonali się o tym uczniowie klas I-III uczestnicząc w Święcie Dyni w świetlicy szkolnej. Dzień Dyni to jedno z najzdrowszych jesiennych świąt obchodzonych w szkole na koniec października. To doskonały moment, aby zapoznać uczniów z tym, jak wartościowym jest warzywem. Jest niezwykle wdzięczna i łatwa w uprawie, nawet w przydomowym ogródku warzywnym. Wszyscy tego dnia przeżyliśmy istny dyniowy zawrót głowy. Królował oczywiście kolor pomarańczowy. Rozmawialiśmy na temat wyglądu i przeznaczenia tego wartościowego warzywa. Odbyły się również „dyniowe zabawy ”, które przyniosły wiele radości wszystkim dzieciom. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach plastycznych. Dzieci wykonały dynie z pasków pomarańczowej kartki, wyklejały szablon dyni kawałkami bibuły i plasteliny a także kolorowały dynie według własnego pomysłu. Największą atrakcją było drążenie dyni i wycinanie wesołych minek. W czasie obchodów Święta Dyni nie mogło także zabraknąć dań z dynią w roli głównej. Tego dnia na stołówce szkolnej podawana była pyszna zupa dyniowa za co składamy serdeczne podziękowania dla Pań kucharek. Podczas Święta Dyni panowała wesoła i ciepła atmosfera. Było ciepło, dyniowo i bardzo bardzo...pomarańczowo.

       

      Wychowawcy świetlicy klas I-III

      Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim

     • „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim…”

     •   26 października br. uczniowie klasy  8 c  wraz z wychowawczynią Anetą Hrabeć i nauczycielami:  Katarzyną Horbą i Beatą Kopeć  udali się na  kaliski cmentarz, aby posprzątać groby, które się tam znajdują, zwłaszcza te zapomniane. 28 października groby odwiedzili również uczniowie klasy 3 b z  i 3 c z wychowawczyniami, panią Urszulą Jarzyńską i Joanną Magac oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami, paniami Natalią Rydel i Anitą Kuźmińską.

      Czas  przed świętem zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla nich oraz wspomnienie  bohaterów, którzy polegli  w obronie naszej ojczyzny.

      W ramach akcji „Szkoła pamięta”, której patronuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, wychowankowie i wolontariusze  naszej Kornelówki zapalili  symboliczne znicze na grobie   majora Kazimierza Przybysławskiego ps. „Młot” – kaliskiego „Żołnierza Wyklętego” oraz  pod  pomnikiem „Żołnierzy Wyklętych”.

      To była jedna z ważniejszych lekcji wychowania obywatelskiego i patriotycznego, która z pewnością pozostanie w pamięci. Celem naszych działań była nie tylko pomoc w porządkowaniu  cmentarza lecz przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych oraz wdrażanie do właściwego zachowania w miejscach pamięci.

       

      Aneta Hrabeć

     • Lokalne Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje”

     • Dnia 25 października uczniowie klas II a oraz III c wybrali się na wycieczkę do Wałcza.

       Celem podróży było poszerzenia wiedzy z zakresu chemii  i programowania oraz poznanie środowiska, w jakim żyją zwierzęta pod ochroną.

      Wycieczkę zaczęliśmy od odwiedzenia Lokalnego Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje” jest to  miejsce, w którym można spotkać się z nauką i nowoczesną technologią.

      Uczestnicy samodzielnie wykonywali eksperymenty i doświadczenia, formułowali wnioski i spostrzeżenia na podstawie zaobserwowanych efektów. Wykonali piękne i pachnące mydełka oraz stworzyli tęczę w probówkach.

      Podczas warsztatów uczniowie projektowali i programowali roboty w oparciu o zestawy klocków Lego Education. Dzieci pracując w parach otrzymały potrzebny sprzęt i materiały-zestaw klocków oraz tablet. Budowanie z klocków sprawiło dzieciom nie tylko wiele radości , ale również nauczyło pracy w grupie oraz miało ogromną wartość edukacyjną.

                  Kolejnym przystankiem na naszej drodze był McDonald. Dzieci najedzone i szczęśliwe udały się do  ,, Dzikiej Zagrody „ w Jabłonowie, gdzie mieli okazję zobaczyć wolno żyjące stado żubrów. Przewodnik zapoznał nas z  historią i biologią danego gatunku zwierząt. Opowiedział na czym polega czynna ochrona dziko żyjących żubrów. Tego dnia mieliśmy wiele szczęścia, ponieważ udało nam się wypatrzeć, aż trzy rysie przebywające w ,,Dzikiej Zagrodzie”.

      Katarzyna Magac

      Aleksandra Budzyńska

      Marlena Maras

      Anita Kuźmińska

     • Dzień Kundelka w świetlicy

     • Dzień Kundelka to wyjątkowe i nietypowe święto. Co roku, 25 października w całej Polsce organizowane są wystawy psów, dni otwarte w schroniskach, akcje promujące adopcje bezpańskich psów, czy akcje charytatywne. To również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Święto to powstało, aby podziękować kundelkom za ich oddanie i wierność, ale również, aby zwrócić uwagę na tę najliczniejszą a często najgorzej traktowaną grupę psów towarzyszących człowiekowi.

      Dzień Kundelka stał się okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale również zgłębienia wiadomości uczniów  na temat pielęgnacji, żywienia i szkolenia psów. Podczas zajęć świetlicowych dzieci słuchały piosenek ,,Kundel Bury”, ,,Jak rozmawiać z psem”, ,,Cztery łapy”, oglądały bajkę pt.: ,,Psi Patrol”. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali zakładki do książek oraz kundelka z materiałów recyklingowych. Dzięki pracy dzieci powstała wspaniała sfora rolkowych psiaków. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało dyplom za aktywny udział.

      W związku z tym, że październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, świetlica szkolna zorganizowała zbiórkę karmy i zabawek do schroniska w Choszcznie. Wszystkim uczniom oraz ich rodzicom serdecznie dziękujemy za przyłączenie się do akcji i okazanie dobrego serca.

      Uczniowie już wiedzą, że każdy pies, kundelek czy rasowy, zasługuje na uwagę i miłość.

       

      Wychowawcy Świetlicy klas I – III

     • Wizyta w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Choszcznie

     • Po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim  zaangażowali się w pomoc bezdomnym zwierzętom i postanowili wesprzeć schronisko dla zwierząt w Choszcznie. Jak co roku została zorganizowana zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt przebywających w schronisku. Koordynatorkami akcji były Panie Marlena Maras i Małgorzata Pietrzak oraz Panie ze świetlicy szkolnej, które zorganizowały zbiórkę karmy podczas obchodów Dnia Kundelka. Celem akcji było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt, wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce żywności oraz poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku.

      26 października br. członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu oraz czworo uczniów z klasy 3c wraz  z opiekunami odwiedzili schronisko dla bezdomnych zwierząt w Choszcznie, by przekazać zebrane dary.

      Ta wizyta to dla uczniów z klasy 3c również pewna forma dogoterapii. Dzieci mogły pod nadzorem opiekunów wyprowadzić psy na spacer, nakarmić, pogłaskać co dało im wiele satysfakcji  z wdzięczności, którą okazywały pieski.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się w akcję.

       

      Marlena Maras

      Małgorzata Pietrzak

      Katarzyna Horba

     • Ślubowanie klas pierwszych w Kornelówce

     • „Przyszły pierwszaki – dawne maluchy.

      Jeden w drugiego to same zuchy”

       

      Ślubowanie klas pierwszych w szkole jest zawsze świętem wyjątkowym. W tym dniu w symboliczny sposób najmłodsi podopieczni stają się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.

      W tym roku szkolnym do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego zostało przyjętych 50 osób. Wychowawstwo nad najmłodszymi klasami objęły panie: Stanisława Górnik, Marta Kędzierska i Daria Niedźwiedź. W uroczystym apelu zorganizowanym z tej okazji w dniu 21 października 2022 roku udział wzięli: Burmistrz Kalisza Pomorskiego pan Janusz Garbacz, Przewodniczący Rady Miejskiej pan Paweł Kulbacki, przedstawicielka Rady Rodziców pani Irmina Olejnik–Czerwonka, przedstawicielka gminnego działu ds. promocji pani Monika Orlińska, Dyrekcja Szkoły: panie Dorota Ławniczak, Anna Rydzewska i Anna Niezgoda, nauczyciele i bohaterowie tego dnia: uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi rodzicami. Imprezę poprowadziła pani Kamila Staszewska-Kołtun. W imieniu klas czwartych w szkolnej rodzinie powitały pierwszoklasistów Kaja Burdyńska i Aleksandra Starobrzańska z klasy 4a. Dziewczynki zadeklarowały pomoc młodszym koleżankom i kolegom oraz zapewniły, że Kornelówka jest przyjaznym i radosnym miejscem.

      Ponieważ szkoła jest przede wszystkim miejscem pracy pierwszaki przygotowały sumiennie swój pierwszy piękny występ, który składał się z następujących utworów: 1a przedstawiła utwór „Idzie jesień”, 1b – „My się szkoły nie boimy”, a 1c – „Raz, dwa trzy – teraz my!”. Piosenkę „Marsz pierwszej klasy” odśpiewały wszystkie dzieci. Po wspólnym występie a następnie po zdaniu pierwszego egzaminu z wiedzy o swoim kraju uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie poprzedzone wprowadzeniem sztandaru szkoły         i odśpiewaniem hymnu państwowego.

       

      „Będę zawsze dbał o dobre imię swojej szkoły.

      Wykorzystam w pełni czas przeznaczony na naukę.

      Będę szanował nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanki i kolegów.

      Będę przestrzegał porządku i czystości w klasie, szkole i na boisku.

      Będę dbał o sprzęt szkolny.

      Będę się starał mieć dobre oceny.”

       

      Powyższe przyrzeczenie od uczniów przyjęła pani dyrektor Dorota Ławniczak. Następnie przystąpiła ona do pasowania dzieci na uczniów naszej szkoły. W nagrodę dla pierwszaków Rada Rodziców i Burmistrz przygotowali słodkie upominki.

      W uroczystości głos zabrało wiele osób. Płynęły serdeczne życzenia pomyślności  w nauce. Goście pogratulowali naszym nowym uczniom rozpoczęcia nowego etapu w życiu i życzyli realizacji planów oraz radości z bycia uczniem. My również raz jeszcze dołączamy się do tych życzeń.

       

      Sławomira Sydlewska

     • Konkurs plastyczny dla dzieci przedszkolnych oraz uczniów Szkół Podstawowych „MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”


     • Organizatorzy: wychowawcy świetlicy szkolnej klas I-III szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim


      Warunki uczestnictwa:

      • Zadaniem uczestników konkursu jest samodzielne wykonanie postaci wymyślonego misia, bohatera dziecięcej wyobraźni.
      • Postać misia powinna posiadać indywidualne cechy i atrybuty.
      • Uczestnicy konkursu wykonują przestrzennego misia z dowolnych materiałów (pacynka, kukiełka, maskotka).
      • Każdy uczestnik może złożyć tylko jedną pracę.
      • Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-6 lat oraz dla dzieci klas I-III szkoły podstawowej.
      • Do wszystkich prac konkursowych powinny być załączone etykiety z  imieniem i nazwiskiem, wiekiem uczestnika oraz telefonem kontaktowym.


      Termin: prace należy dostarczyć do 23 listopada 2022r. do wychowawców świetlicy szkolnej klas I-III.


      Regulamin konkursu dostępny w załączniku

      Mój przyjaciel miś- regulamin konkursu

     • Wycieczka do Gorzowa Wlkp.

     • 19 października br. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego - kl. IV a i IV b oraz VI a i VI b - odwiedzili Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie. Tym razem w repertuarze teatru zagościła historia oparta na motywach baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont Piękna i bestia w reżyserii Andrzeja Ozgi (znanego nam już z Opowieści wigilijnej).

              Spektakl to przepiękna opowieść o dziewczynie imieniem Bella, która chcąc uratować życie własnego ojca, decyduje się zamieszkać w zamku Bestii - zadufanego w sobie księcia przemienionego w okrutne zwierzę. Początki ich znajomości nie są łatwe, ale ponieważ każda baśń dobrze się kończy, to i tutaj ostatecznie zwycięża miłość, wrażliwość i dobre serce, które potrafi zdjąć zły czar.

              Piękna i bestia zachwyciła nas ciekawym scenariuszem, piękną grą aktorską, barwnymi kostiumami, niezwykłą scenografią, choreografią, magicznymi efektami, cudownym śpiewem i muzyką. Dla uczniów klas IV było to pierwsze spotkanie z prawdziwym teatrem i miejmy nadzieję, że dostarczyło im niezapomnianych wrażeń.

              Nasze wycieczki organizowane są w myśl zasady: Coś dla ducha, coś dla ciała, więc po teatralnej uczcie duchowej uczniowie mogli zrobić coś dla swojego ciała, albowiem kolejnym punktem naszej podróży była wizyta w parku trampolin i zabawa na laser tagach. Na koniec nie obyło się bez posiłku w KFC.

               Dla uczniów klas IV wycieczka była świetną okazją do integracji nowych zespołów,      a dla klas VI miłą odskocznią od szkolnych spraw. Pytania wycieczkowiczów: Kiedy następna wycieczka? świadczą o tym, że wszystkim się podobało. Do zobaczenia następnym razem:)

      Organizatorami wycieczki i opiekunami były: Wioletta Burdyńska, Anita Kuźmińska, Kinga Łuc, Justyna Pawlik. Anna Słuka - Maciąg i Kamila Staszewska-Kołtun

       

      Kamila Staszewska-Kołtun

     • Z wizytą w soplicowskim dworku

     • 18 października uczniowie wszystkich  klas ósmych mieli możliwość uczestniczenia w spektaklu teatralnym pt.„Pan Tadeusz”.  Aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia podjęli się nie lada wyzwania, biorąc za cel inscenizację epopei narodowej. Twórcom udało się doskonale ukazać  bogactwo gatunkowe utworu Adama Mickiewicza. Przedstawione  sceny były streszczeniem 12 ksiąg. Całość dopełniła niezwykła scenografia i  stroje z epoki romantyzmu.  Efekty świetlne i muzyka  świetnie współgrały ze sobą. Sztukę oglądało  się z dużym zainteresowaniem, nawet dla osób, które  nie znają  jej treści. To głównie zasługa wspaniałej gry aktorów. Zasłużyli oni na ogromne brawa, jakie otrzymali.

      Organizatorem wyjazdu do Choszczna była pani Beata Rosentreter, a opiekunami panie: Aneta Hrabeć i Katarzyna Horba.

       

      Aneta Hrabeć

     • Spotkanie z Anią Shirley

     • W deszczowy wtorek  18 października 2022 r. uczniowie klas VI wybrali się do Choszczna, by obejrzeć adaptację teatralną książki Lucy Maud Montgomery pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Narodowego Teatru Edukacji. 

                  Twórcy spektaklu postawili sobie za cel ambitne zadanie, aby w nowej inscenizacji teatralnej ukazać całe bogactwo powieściowego świata Ani Shirley i Avonlea. Nie zabrakło scen dramatycznych, jak i komediowych, zachowując przy tym wszystkie najważniejsze wątki oraz wydarzenia opisane przez Lucy Maud Montgomery. To połączenie sprawiło, że większości dzieci taki kontakt z wybitnymi dziełami kultury bardzo się spodobał i na pewno na długo zapadnie w pamięci.

                  Przedstawienie było niezwykłą okazją do przyswojenia treści popularnej lektury szkolnej, z którą niedługo przyjdzie nam się zmierzyć na lekcjach języka polskiego. Uczniów ujęły nie tylko gra aktorska, elementy musicalu, kostiumy, lecz także ciekawy sposób przedstawienia fabuły. Wielu z nich mogło dostrzec w Ani swoją rówieśniczkę, której problemy i  sposób bycia korespondują z tym, czego sami często doświadczają na co dzień.

                Wyjazd do Domu Kultury w Choszcznie zorganizowały nauczycielki języka polskiego: Beata Pierzgalska i Kamila Staszewska-Kołtun.

     • Klasa 3 c „Sprząta Świat”

     • Dnia 17 października uczniowie klasy 3c Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim wraz ze swoimi paniami włączyli się w akcję "Sprzątanie Świata". Dzieci z chęcią i radością włączyły się do akcji, by posprzątać Naszą Ziemię. Wyposażeni w foliowe rękawiczki i worki uporządkowali „swój najbliższy świat”, czyli  najbliższe otoczenie szkoły. Uczniowie dołożyli wszelkich starań, aby wokół zapanowały czystość i porządek.

      Akcja ta odbyła się w formie zabawy. Dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej walorów. Jeśli świat będzie czysty - zdrowa będzie żywność, powietrze oraz woda.

      Celem tej kampanii było nie tylko doraźne usunięcie śmieci z Naszego otoczenia, ale przede wszystkim wzrost świadomości i zainspirowanie społeczeństwa do działań zmierzających ku poprawie środowiska naturalnego.

       

      Marlena Maras

      nauczyciel współorganizujący

      proces kształcenia

     • Warsztaty profilaktyczne pt. Debata

     • W środę 12 października br. uczniowie klasy 5b, 7a, 6a i 6c oraz w czwartek 13 października 2022 roku uczniowie klasy 5a wzięli udział w 3-godzinnych rekomendowanych warsztatach profilaktycznych pt. Debata.  Zajęcia poprowadzili trenerzy z Fundacji Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce.

      Celem głównym programu było wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u młodzieży stojącej przed progiem inicjacji alkoholowej.

      Podczas zajęć trenerzy odnieśli się nie tylko do profilaktyki alkoholowej, ale także poruszyli tematykę uzależnień od telefonu, gier komputerowych, mediów społecznościowych, stalkingu, narkotyków, dopalaczy, nikotyny, napoi energetycznych - kofeina + cukier.

      Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie podnieśli poziom wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych. Mieli szansę na zmianę błędnych przekonań normatywnych. Uświadomili sobie, że warto promować zdrowy styl życia. Zwrócili uwagę, że warto kształtować asertywność, która jest szczególnie ważna w sytuacji nacisków środowiskowych (zwłaszcza presji rówieśniczej).

      W trakcie zajęć wykorzystano aktywne formy pracy: drama, autorefleksja, wymiana doświadczeń, burza mózgów oraz metody interaktywne odwołujące się do dialogu motywującego. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i pozytywnie go ocenili.

      Wierzymy, że w warsztatach wpłynie korzystnie na rozwój wiedzy na temat profilaktyki uzależnień oraz skłoni uczniów do autorefleksji.

       

      Pedagodzy szkolni

      Ewa Klimek, Marlena Maras

     • Dzień Edukacji Narodowej w Kornelówce

     • „Nauczyciel dobrze wie,że nauka to jest super sprawa!”

       

            W czwartek 13-go października Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego uroczyście obchodziła Święto Edukacji Narodowej. W tym dniu w ławkach szkolnych królowały białe koszule i eleganckie ciemne sukienki. Dzieci swymi uroczystymi strojami podkreśliły wartość tej ważnej dla wszystkich szkół w Polsce daty. Od pierwszych minut poranka przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z koszyczkiem słodkich upominków składali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia.

      W uroczystym apelu uczestniczyli: Dyrekcja Szkoły – panie Dorota Ławniczak, Anna Rydzewska i Anna Niezgoda, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie oraz rodzice naszych podopiecznych. W części oficjalnej przemówienia wygłaszały panie dyrektorki oraz przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Jessica Młynarczyk. Wybrzmiały piękne życzenia pomyślności, satysfakcji z pracy i gratulacje. O część artystyczną zadbały panie Anna Fajgier – opiekunka kółka teatralnego, pani Ewa Klimek oraz pani Katarzyna Magac wraz z panią Marleną Maras, które przygotowały z dziećmi piosenki. W spektaklu humorystycznie obrazującym życie szkolne zagrały: Zuzanna Sydlewska, Martyna Staniec, Karolina Drzewiecka i Lena Majewska z klasy 5 a oraz Tatiana Milewska i Milena Kamińska z klasy 5 b. Piosenka Jakuba Molendy pt. „Mogę wszystko” została zaśpiewana przez Zuzannę Sydlewską.  Klasa 3 c odśpiewała natomiast finałową piosenkę pt. „Nauczyciel dobrze wie” ze słowami Ewy Kowalskiej do muzyki  Janusza Piątkowskiego. Nagłośnieniem zajęli się pan Zbigniew Witek i pani Ewa Klimek. Przepiękną dekorację przygotowała pani Katarzyna Horba.

      Wszystkim występującym w tym dniu na scenie jeszcze raz gratulujemy i serdecznie dziękujemy, ponieważ wiemy, jak wiele wysiłku trzeba włożyć w przygotowanie i wykonanie takiego przedsięwzięcia. Zadowolone miny uczniowskiej publiczności i uśmiechy na twarzach nauczycieli pokazały, że wysiłek naprawdę się opłacił.

      Dzień Edukacji Narodowej był również uroczyście  obchodzony 10 października w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim. W tym dniu nagrodzono pedagogów          i pracowników oświaty.

      Atmosfera Dnia Edukacji Narodowej w Kornelówce dodała skrzydeł i dostarczyła motywacji zarówno nauczycielom jak i uczniom. Na trwających poza apelem lekcjach panował dobry nastrój pełen wzajemnej życzliwości, kwiatów i słodkich czekoladek. Ten dzień to przecież nie tylko święto nauczyciel lecz także uczniów. Dlatego jeszcze raz składamy serdeczne życzenia całej społeczności szkolnej. Niech nie gaśnie zapał do pracy i nauki, a każdy kolejny rok szkolny przynosi satysfakcję i same sukcesy.

       

      Sławomira Sydlewska

     • STEAM-owe Lekcje

     • Na dodatkowych zajęciach specjalistycznych  w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim uczniowie nigdy się nie nudzą. My stosujemy STEAM, który sprawdza się w nauczaniu uczniów na każdym poziomie edukacyjnym i stanowi doskonały sposób kształcenia niezależnie od tego, jaki zawód w przyszłości wybiorą uczniowie, uczy bowiem krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów i wielu innych umiejętności, które mogą być używane przez całe życie, niezależnie od profesji, jaką się wykonuje. STEAM to również koncepcja, która może być wykorzystywana w kształceniu osób, które chcą pobudzić swoją kreatywność, odświeżyć perspektywę postrzegania świata.

      STEAM to różne metody pracy z uczniem, takie jak np. budowanie konstrukcji szkieletowych, które są jedną z wielu elementów  niekończącej się zabawy, ale co ważne wspierającej prawidłowy rozwój dziecka. Klocki w kształcie rurek doskonale pobudzają wyobraźnię i zachęcają do logicznego, nieszablonowego myślenia oraz wspierają prawidłowy rozwój zdolności manualnych dziecka. Zajęcia z zestawami konstrukcyjnymi poprawiają umiejętności motoryczne dziecka, a także rozwijają twórcze myślenie i umiejętności rozwiązywania problemów. Budowanie struktur płaskich oraz przestrzennych wprowadza także dzieci do podstawowych form geometrycznych. 

      Nasza szkoła stawia na STEAM, na naukę projektową konsolidującą pięć kluczowych bloków tematycznych: naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę. Koncepcja ta ukierunkowana jest na kształcenie uczniów, którzy dzięki realizacji projektów potrafią myśleć w sposób innowacyjny i niekonwencjonalny.

       

      Nauczycielka informatyki

      Iwona Sobczak

     • Klub Przyjaciół Biblioteki w Dniu Edukacji Narodowej

     •        Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku. W bieżącym roku szkolnym członkowie Klubu Przyjaciół Biblioteki postanowili obdarować naszych pracowników kolorowymi, własnoręcznie wykonanymi zakładkami do książek. Prace artystyczne trwały ponad tydzień, a efektem było ponad 70 sztuk wielobarwnych zakładek, które powędrowały do rąk naszych nauczycieli i innych pracowników szkoły. Główną pomysłodawczynią była pani Katarzyna Horba, która swoim zaangażowaniem zachęciła uczniów do działania i pracy twórczej. Mamy nadzieję, że nasze zakładki będą długo służyły osobom obdarowanym.

      Bibliotekarki: Karolina Wagner, Katarzyna Horba

     • Projekt edukacyjny NASZA PRACOWNIA

     • Uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim przez dwa tygodnie realizowali projekt informatyczny NASZA PRACOWNIA. Ich zadaniem było szczegółowe zapoznanie się z zasadami bezpiecznego i higienicznego korzystania z pracowni komputerowej. W tym celu musieli oni samodzielnie lub w grupach opracować planszę przedstawiającą regulamin pracowni komputerowej. Jednak projekty nie mogły być standardowe lecz musiały spełniać magiczne wymogi. Otóż każdy projekt miał zawierać takie elementy, które bez problemu miały uczniom pomóc zapamiętać zasady korzystania ze sprzętu komputerowego oraz stosownego zachowania się w pracowni informatycznej. Projekty klasy 4a i 4c przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Pomysłowość uczniów oraz rodziców jest niebywała, a projekty rewelacyjne. Warto nadmienić, że każdy uczeń lub grupa musiała zaprezentować po czarodziejsku swoją pracę na forum. Wszystkie prace zostały nagrodzone i otrzymały gromkie brawa koleżanek i kolegów. Projekt edukacyjny NASZA PRACOWNIA ogłaszam za zakończony, dziękuję i gratuluję wszystkim za magiczną pracę.

       

      Nauczycielka informatyki

      Iwona Sobczak

     • Code Week w Kornelówce

     • EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i różnorodny sposób. Nauka programowania w szkole umożliwia dostosowanie kształcenia do zmian wynikających z postępu naukowo-technicznego. Wczesny kontakt dzieci z programowaniem ułatwi im sprawniejsze posługiwanie się nowoczesną technologią informacyjną oraz rozwinie zainteresowania w tej dziedzinie. W ramach akcji Code Week dnia 12 października br. zorganizowano zajęcia z kodowania w świetlicy szkolnej. W zajęciach wzięły udział dzieci z klas I i III uczęszczające na zajęcia świetlicowe. W ramach zajęć uczniowie odkodowali obrazek łódki, motylka i dinozaura. Na zajęciach wykorzystano również Magiczny Dywan i Magiczną Ścianę. Uczniowie w ten interesujący dla nich sposób poznali podstawy programowania. To był dzień pełen wrażeń, nauki i zabawy.

      Paulina Dzierbicka

      Emilia Bykowska-Tuziak

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • 07 października 2022 roku obchodzono światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Klasa 3c również przyłączyła się do obchodów.  Uczniowie utrwalali tabliczkę mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób,  doskonalili umiejętność pracy w grupie oraz radzenia sobie z niepowodzeniami.

      Tego dnia lekcja matematyki stała się swoistym placem zabaw matematycznych. Pierwszą zabawą była „Wieża”, która polegała na wykonaniu działań zapisanych na kubeczkach plastikowych. Poprawny wynik pozwalał dołożyć kubeczek do wieży, natomiast błędny wynik oznaczał jej budowę od początku. Kolejną zabawą była „Kabum”, która polegała na podaniu przez ucznia wyniku iloczynu zapisanego na łyżeczce plastikowej. Poprawny wynik pozwalał na zachowanie łyżeczki, błędny powodował jej oddanie do puli. Wylosowanie łyżeczki z napisem „Kabum” zobowiązywało ucznia do odłożenia wszystkich posiadanych łyżeczek.  Na zakończenie zajęć uczniowie sami odpytywali się z tabliczki mnożenia podczas zabawy „Ja mam, kto ma?”. Zabawa ta polegała na tym, że  uczeń czytał to, co miał na karcie np. Ja mam 40, kto ma 6 razy 7? Następnie wszyscy sprawdzali na swoich kartach, kto miał wynik przeczytanego działania. Osoba, która miała poprawną odpowiedź, kontynuowała zabawę.

      Dodatkowo na korytarzu pojawiła się jesienna dekoracja, która miejmy nadzieję, pozwoli uczniom na przypomnienie sobie w każdej chwili tabliczki mnożenia.

      Dzisiejszy dzień przyniósł uczniom „mimo wszystko” wiele radości. Uczniowie chętnie wykonywali powierzone im zadnia.

       

      Marlena Maras

      nauczyciel współorganizujący

      proces kształcenia 

       

     • Spotkania z Policjantami

     • 06 października 2022 roku uczniowie klasy 5a oraz 7a uczestniczyli w spotkaniach     z Policjantami: sierż. sztab. Moniką Grala z Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim oraz asp. Marcinem Strzeleckim z Komisariatu Policji w Kaliszu Pomorskim.

      Podczas spotkania, uczniowie dowiedzieli się jaką odpowiedzialność prawną oraz karną ponoszą osoby nieletnie. Poznali konsekwencje popełnienia czynów zabronionych         i przestępstw, takich jak: pobicie, kradzież, palenie papierosów, czy picie alkoholu.

      Policjanci przypomnieli młodzieży o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ wagary i nierealizowaniu obowiązku  szkolnego przez nieletniego równie podlegają postępowaniu przed sądem. Omówili również możliwe środki wychowawcze stosowane przez Sąd oraz przedstawili rodzaje placówek resocjalizacyjnych w środowisku otwartym, jak również zamkniętym.

      Poruszony został też temat „hejtu” w internecie. Poinformowano uczniów, iż w sieci nie ma osób anonimowych i publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu obraźliwych tekstów, zdjęć, filmików wobec konkretnej osoby jest dla niej bardzo krzywdzące, a osobie publikującej może przynieść sporo kłopotów.

      Podczas zajęć uświadomiono uczniom, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu.

      Uczniowie wykazali zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami rozmawiali, zadawali prowadzącym pytania.

      Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.

       

      Pedagodzy szkolni

      Ewa Klimek, Marlena Maras

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
   • 94-361-74-92, 94-361-63-11
   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ul. Błonie Kaszubskie 2 78-540 Kalisz Pomorski 78-540 Kalisz Pomorski Poland
   • wicedyrektor@spkaliszpom.dlaedu.pl wicedyrekorped@spkaliszpom.dlaedu.pl
   • ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
 Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
Adres: Błonie Kaszubskie 2, 78-540 Kalisz Pomorski
Kontakt: sekretariat@spkaliszpom.dlaedu.pl 


   • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
I mię i nazwisko: Dawid Nogaj
 Kontakt: inspektor@bezpieczne-dane.eu
   • CEL PRZETWARZANIA
 Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu kontaktowym.
Uzasadniony interes: komunikacja z osobami zainteresowanymi działalnością administratora PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA
 Przesłanka RODO: art. 6 ust. 1 lit. f ODBIORCY DANYCH 
 Podmioty świadczące na rzecz administratora usługi hostingowe, związane z prowadzeniem strony internetowej, z którymi zawarto umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. OKRES PRZECHOWYWANIA 
Podane dane będą wykorzystywane jedynie w okresie prowadzenia korespondencji zainicjowanej wiadomością przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego.
   • PRZYSŁUGUJĄCE PRAWA • do dostępu do danych oraz uzyskania kopii danych • do żądania sprostowania danych • do żądania usunięcia danych osobowych oraz bycia zapomnianym • do żądania ograniczenia przetwarzania • do przenoszenia danych • do złożenia skargi od organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
   • TRANSFER DO PAŃSTW SPOZA EOG I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
 Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej INFORMACJA 
Podanie danych osobowych wskazanych w formularzu jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną korespondencję. ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI, W TYM PROFILOWANIE
Podane dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
  • Logowanie