• O andrzejkowych zwyczajach w bibliotece

     •     Wtorek 29 listopada to dzień wróżb andrzejkowych w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego. Już od wczesnego ranka uczniowie i nauczyciele z zainteresowaniem zaglądali do czytelni, która na kilka godzin zamieniła się w jaskinię wróżb. Dla chętnych przygotowane zostały rozmaite wróżby: kubki przyszłości, magia kolorów i symboli, kram z marzeniami oraz serduszka z imionami dziewcząt i chłopców. Na każdego odwiedzającego nas tego dnia czekały również cytaty i sentencje dotyczące radości      i uśmiechu. Wieści o wróżbach w bibliotece rozeszły się szybko po korytarzach szkolnych, stąd było bardzo wielu chętnych do zabawy. Mieliśmy też specjalnych pomocników przy stoiskach z wróżbami. Na szczególne podziękowania zasłużyli Antosia Matuk i  Jasiu Ziarnik z 4 c, Wojtuś Michalski, Wiktoria Dźwigał  i Arek Kowal z 4 a. Do zabawy włączyli się również członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki w osobie Marianki Szumowicz – Włodarczyk i Doriana Czerwonki. Tego dnia, oprócz naszych stałych bywalców,  biblioteczne progi przekroczyli uczniowie, którzy rzadko do nas zaglądają. Mamy nadzieję, że od dziś będą tu częstymi gośćmi. Oprawę plastyczną tradycyjnie już przygotowała pani Dorota Wilgocka.

      Bibliotekarki: Karolina Wagner i Katarzyna Horba

     • Oświecać czasem, inspirować często, zachęcać zawsze.

     • W myśl motta Johna Bowersa uczniowie klasy IV b, V a i VI a  Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w tym roku szkolnym realizują na lekcjach języka polskiego innowację pedagogiczną, której głównym celem jest "oswojenie" lektur szkolnych.

            Jak zachęcić uczniów do czytania lektur? Jak przybliżyć im tekst pochodzący sprzed 100 czy 200 lat? Jak pokazać uniwersalność i ponadczasowość utworu? Takie pytania stawia sobie niejeden polonista i każdy stara się znaleźć sposób na ciekawe omawianie lektur. Czasami dobrym sposobem jest uzupełnienie tradycyjnego analizowania dzieła literackiego i sięgnięcie po aktywne metody z wykorzystaniem wyobraźni i kreatywności uczniów.

            W listopadzie dolny korytarz naszej szkoły wypełniły portery pana Kleksa i innych postaci z lektury „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, makiety Placu Broni z utworu Ferenca Molnara i nory Bilbo Bagginsa.

      Zachęcam do obejrzenia zdjęć , a uczniom gratuluję pomysłowości i ciekawych prac.

      K. Staszewska-Kołtun

      Zdjęcia: M. Kujawska-Krystopik

     • Dzień Pluszowego Misia

     •    Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, przytulanka i najlepszy przyjaciel dzieci - Pluszowy Miś. Światowy Dzień Pluszowego Misia był motywem przewodnim różnych zajęć organizowanych w świetlicy szkolnej. Dla uczczenia tego święta, dzieci dowiedziały się, jaka jest historia pluszowego misia, dlaczego zdobywa on sympatię kolejnych pokoleń dzieci i jak należy dbać o pluszaki. W tym dniu odbywały się zajęcia plastyczne, w których trakcie dzieci rysowały, malowały farbami, wyklejały misia z papierowych paseczków, przygotowywały opaski, grały w grę ,,Wyturlaj Misia, kolorowały ulubione misie: Kubusia Puchatka, Misia Uszatka czy Misia Paddingtona. Tego dnia nie zabrakło spotkania z literaturą - czytania fragmentów bajek o znanych misiach. Dzieci rozwiązywały zagadki, w których trzeba było wykazać się wiedzą, z jakiej bajki pochodzą przedstawione misie. Oglądały bajki edukacyjne. Wszystkie dzieci, które brały udział w Dniu Pluszowego Misia w świetlicy, otrzymały dyplomy i dołączyły do Klubu Przyjaciół Pluszowego Misia.

      Wychowawcy świetlicy klas I - III

     • Aktywna przerwa w Kornelówce

     •          W obecnym roku szkolnym w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego korytarze stały się bardzo kolorowe. Dzięki pomysłowości Pani dyrektor Doroty Ławniczak pojawiły się kolejne naklejki podłogowe z grami, które mają też treści edukacyjne i które zachowują charakter dawnych gier podwórkowych. Na schodach zostały również przyklejone kolejne naklejki ze zwrotami grzecznościowymi, sentencjami i z numerami alarmowymi. Innowacyjne rozwiązania są skierowane do wszystkich uczniów klas I-III. Głównym celem innowacji jest zorganizowanie dzieciom różnorodnych form aktywności podczas przerw międzylekcyjnych oraz w czasie pobytu w świetlicy szkolnej.

           Naklejki podłogowe pomagają w stworzeniu przyjaznego nauce i zabawie otoczenia, w którym uczniowie czują się zainspirowani, a przy tym dużo łatwiej pochłaniają wiedzę. Dzięki pięknym, żywym kolorom szkolnych naklejek udało się stworzyć wyjątkową i przyjemną dla uczniów atmosferę. Na dobry nastój w czasie przerw wpływają także wyremontowane w części szkoły korytarze.

            Wszystkie zajęcia organizowane w czasie przerw cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów i wywołują wśród nich wiele uśmiechu i radości. Wpływają one również na poprawę bezpieczeństwa, przy okazji pokazując i ucząc jak przyjemnie i kreatywnie można spędzić czas wolny. Wspólne zabawy na korytarzu szkolnym wpływają także na sferę: intelektualną, emocjonalną, motywacyjną i społeczno-moralną. Doskonalą wszystkie operacje myślowe i skutecznie przyczyniają się do rozwijania spostrzegawczości, wyobraźni, pamięci, zaś przez swoją atrakcyjność dostarczają wielu przyjemnych doznań, które budzą pozytywną motywację  do nauki.

       

      Marlena Maras

      pedagog szkolny

       

       

     • Spieszymy z prezentami

     •      Tradycją  naszej szkoły  „Kornelówki”  stała się już  coroczna  zbiórka gier, puzzli i książek. Wszystkie zebrane dary zostały przekazane dla najmłodszych, którzy akurat przeżywają  trudne chwile spowodowane chorobą  i spędzają ten czas w szpitalnych salach oddziału dziecięcego              w Drawsku Pomorskim. Prezenty trafiły również do Stowarzyszenia dla Dzieci Niepełnosprawnych Intelektualnie i  Ruchowo  „Miś” w Czaplinku. 

             Z pewnością przekazane rzeczy wniosą radość i  sprawią choć odrobinę frajdy. Koordynatorkami zbiórki były panie Aneta Hrabeć i Beata Kopeć.

                                                                                                                                                   

      Aneta Hrabeć

       

     • Spotkanie z pluszowym misiem

     •      Corocznie w bibliotece szkolnej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim w okolicach 25 listopada czytamy rozmaite teksty i rozmawiamy o niedźwiadkach. Okazją jest Święto Pluszowego Misia. Tradycja święta nie jest długa. Po raz pierwszy zaczęto świętować w setną rocznicę powstania maskotki tj. w 2002 roku. Dla wielu z nas pluszowy miś to symbol bezpieczeństwa w trudnych momentach, a posiadanie tej zabawki w dzieciństwie uczy empatii i opiekuńczości. W naszej bibliotece zaroiło się od niedźwiadków różnej maści: duże, małe, stare, nowe, brązowe, czarne, różowe, w ubrankach, z kokardami, w czapkach i bez. Na wystawę i czytanie zaproszone zostały wszystkie klasy pierwsze, bo właśnie dla tych naszych najmłodszych czytelników pluszowe misiaczki były największą atrakcją tego dnia. Obok zabawek na czytelników czekały książki z przygodami Misia Uszatka i Kubusia Puchatka oraz  tematyczne zagadki. Była również misiowa gimnastyka. Na spotkanie w bibliotece pierwszaczki przyniosły  własne, domowe zabawki. To była doskonała okazja do zaprezentowania swoich pluszowych przyjaciół. Oprawę plastyczną zapewniła pani Dorota Wilgocka. O dekoracje w bibliotece dla klas 1 -3 zadbała pani Anna Bejnarowicz. Tam, oprócz pluszaków  na dzieci czekała wystawka książek. 

      Bibliotekarki Karolina Wagner i Katarzyna Horba

     • Dzień życzliwości

     •     21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Był to wyjątkowy poniedziałek, pełen uśmiechów, miłych słów, gestów i pozytywnych emocji. Tego dnia przedstawiciele Szkolnego Samorządu przechadzali się po szkolnych klasach i korytarzach obdarowując każdą osobę miłymi sentencjami i życzeniami poprawiającymi nastrój. Nie obyło się bez śmiechu i poniekąd wzruszeń.

      Pokazaliśmy, że życzliwość w naszej szkole nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem. Pozytywna energia, którą przekazaliśmy innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą. Życzymy Wszystkim więcej optymizmu, serdecznego spojrzenia na drugiego człowieka, uśmiechu i radości.

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

      Opiekunowie Wolontariatu

     • Tydzień z Patronem Szkoły w Kornelówce

     •    W tym roku szkolnym święto Patrona Szkoły odbyło się w dniach 21-25 listopada  br. i zakończyło się uroczystym wręczeniem nagród dla laureatów. Wśród szerokiej oferty działań upamiętniających życie i twórczość Kornela Makuszyńskiego dla każdego ucznia znalazło się coś ciekawego. Każdy uczeń miał szansę uczestniczyć choć przez chwilę w przygotowanych atrakcjach.

      W ramach zajęć świetlicowych miały miejsce dni filmowe z Koziołkiem Matołkiem oraz gry   i zabawy poświęcone tej przesympatycznej postaci literackiej. Wychowawcy w ramach swoich lekcji zapoznali uczniów z życiem i twórczością Patrona. Na korytarzach zostały wywieszone hasła promujące naszą szkołę oraz prace konkursowe uczniów.


      Jednym z działań był konkurs plastyczny „Moja wymarzona szkoła” dla klas I-III zorganizowany przez  Samorząd Uczniowski.  Jury w składzie: pani Natalia Rydel, pani Anita Kuźmińska i pani Paulina Dzierbicka miało ogromną trudność, gdyż każda z prac była niepowtarzalna.  Przy ocenie brano pod uwagę walory artystyczne: samodzielność wykonania pracy, pomysł oraz estetykę wykonania. Po obejrzeniu wszystkich prac jury wyłoniło zwycięzców:

      I miejsce:  Katarzyna Augustyniak kl. 1b

      II miejsce: Barbara Gągalska kl. 1a

      III miejsce: Nadia Krystopik 2a


      Kolejny konkurs nosił tytuł „Hasło promujące szkołę”.

      Przeznaczony był dla klas IV-VIII. 

      Nagrody przyznano w nim następującym klasom i osobom:

      I miejsce: klasa IV b

      II miejsce: Kaja Burdyńska i Ola Starobrzańska kl. IV a 

      III miejsce:  VIII c

      Wyróżnienie: Natanie Kranc kl. VI a


      W Konkursie na dekorację sali oraz gazetkę zwycięskie klasy to:

      w klasach I-III:

      I miejsce: klasa I a

      II miejsce: klasa II c   

      III miejsce: klasa I c

      w klasach IV-VIII:

      I miejsce: klasa VIII c

      II miejsce: klasa VIII d

      III miejsce: klasy  VI a i IV c


      W Konkursie na najlepsze przebranie za postać z twórczości Kornela Makuszyńskiego

      zwyciężyli :

      w klasach I-III

      Borys Józiak kl. II a

      w klasach IV-VIII

      Michalina Kałużna kl. VIII c


      W związku z obchodami Tygodnia  Patrona biblioteka szkolna zorganizowała wspólne czytanie bajek z twórczości Kornela Makuszyńskiego.  Starsi uczniowie czytali młodszym klasom ulubione bajki.  Aby  upamiętnić postać  Kornela Makuszyńskiego w ciekawy sposób w szkole zorganizowano i przeprowadzono liczne konkursy. Pięknie przystrojono sale lekcyjne, świetlice i korytarze. Uczniowie mieli szansę na chwilę relaksu i ciekawej zabawy, odstąpienie od  codziennej bieganiny, ale także mogli  poczuć smak bajecznego i kolorowego dzieciństwa.


        Samorząd Uczniowski

      Biblioteka Szkolna

     • Konkurs plastyczny „Mój przyjaciel miś”

     •      Dnia 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś. Z tej okazji w naszej szkole został przeprowadzony konkurs plastyczny „Mój przyjaciel miś”. Temat szkolnego konkursu plastycznego był skierowany do uczniów klas 1-3 oraz do dzieci 5 – 6 letnich uczęszczających do Przedszkola Bajkolandia w Kaliszu Pomorskim. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni twórczej i zdolności plastycznych dzieci. Zgłoszone na konkurs prace wykonane zostały różnymi technikami. Wszystkie misie zostały wyeksponowane na wystawie w świetlicy szkolnej. Dziękujemy bardzo za ufundowanie nagród Pani Dyrektor Dorocie Ławniczak, Urzędowi Miejskiemu w Kaliszu Pomorskim, a także Nadleśnictwu w Kaliszu Pomorskim i Nadleśnictwu w Mirosławcu.

      Wśród laureatów konkursu znaleźli się:

      I miejsce – Huber Gontarz –klasa 1c

      II miejsce – Nadia Ciesiółka – klasa 3a

      III miejsce – Amelia Kowalska –przedszkole 6 lat

      Wyróżnienia:

      Izabella Hołubicka – klasa 1a

      Celina Pomagalska – przedszkole 5 lat

      Miłosz Skrzypiec – klasa 2a

      Nikodem Cieszyński – klasa 1c

       

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości w wykonaniu swojego misia.

       

      Organizatorzy:

      Wychowawcy świetlicy klas 1-3

     • Dzień Kolejarza w Kornelówce

     • Dnia 25 listopada swoje święto obchodzą kolejarze i pracownicy kolei. W związku z tym uczniowie klasy 3c oraz  2a wraz z wychowawczyniami Panią Joanną Magac i Aleksandrą Budzyńską gościli na specjalne zaproszenie Pani Marleny Maras - Pana Mikołaja Rzannego na co dzień maszynistę pojazdów kolejowych w spółce Polregio, a prywatnie pasjonata kolejnictwa i prezesa Grodziskiej Kolei Drezynowej z Grodziska Wielkopolskiego.

      Pan Mikołaj przybliżył dzieciom jak wygląda praca kolejarzy: maszynisty, dyżurnego ruchu, kierownika pociągu, konduktora, pracowników utrzymania linii kolejowych. Uczniowie dowiedzieli się również jakie są rodzaje pociągów i z jakim napędem, co znajduje się na stacjach kolejowych  oraz jakie czynności trzeba wykonać, by ruszył pociąg. Podczas zajęć dzieci miały okazję poćwiczyć sprawność manualną składając swój własny kartonowy model pociągu. Następnie swoje prace złożyli w jeden długi skład.

      W trakcie zajęć uczniowie byli aktywni i wykazywali się wiedzą na temat kolei. Na koniec każdy otrzymał drobny upominek firmowy przewoźnika pasażerskiego Polregio.

       

      Marlena Maras

      nauczyciel współorganizujący

      proces kształcenia

     • Literackie spotkania z jeżem

     •         W bibliotece Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ubiegły tydzień (14-18. 11) upłynął pod znakiem jeża. Okazją do rozmów o tym sympatycznym i pożytecznym zwierzątku był obchodzony corocznie 10.11 - Dzień Jeża. Cykl spotkań zorganizowano dla uczniów klas 1-3, a ich główne cele to uwrażliwienie dzieci na otaczającą nas przyrodę oraz zainteresowanie literaturą przyrodniczą o zwierzętach żyjących w naszych lasach. Podczas zajęć w bibliotece uczniowie m. in. wykonali plakat pt. „Jeżowe ciekawostki”. Ciekawostek jest ponad 30 i obecne służą jako pomoc dydaktyczna dla starszych koleżanek i kolegów. Dzieciom zaprezentowane zostały również książki zgromadzone na naszych bibliotecznych półkach na temat jeży i nie tylko. Podczas rozmowy kierowanej dzieci wykazały się bardzo dużą znajomością zagadnień przyrodniczych dotyczących jeży. Między innymi znają menu jeży i wiedzą, że jabłuszko na jeżowym grzbiecie zostało wymyślone tylko na potrzeby bajek dla dzieci. Orientują się też, jakie zagrożenia czyhają na te małe stworzonka. Tu najczęściej wymieniane były psy puszczane samopas, auta i stosowane środki chemiczne.  Dzieci wiedzą doskonale, że jeż to zwierzą dzikie, objęte ochroną, żyjące w lasach, na polach, parkach i ogródkach. Wiedzą też, że zwierzęta te nie nadają się na domowych pupili, a jeżeli dzieje się mu coś złego, to należy niezwłocznie przekazać zwierzę do specjalistycznego ośrodka zajmującego się opieką nad chorymi jeżami. Spotkanie z jeżami już za nami, ale literackie przygody w bibliotece trwają nadal. Zachęcamy do śledzenia naszych kolejnych działań.

      Bibliotekarki Karolina Wagner i Katarzyna Horba

     • W grodzie Staszica i nie tylko!

     •              18 listopada br. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, z klas V b i  VIII c wraz z wychowawczyniami: Katarzyną Gawecką i Anetą Hrabeć udali się do Piły.

            Pierwszym punktem naszego wyjazdu był seans filmowy pt. „Świąteczny cud”, który wprowadził nas już w świąteczny nastrój.  Film uzmysłowił   nam również,  że okres Bożego Narodzenia  to nie tylko śnieg, pięknie ozdobione drzewka i prezenty. Najważniejsza jest bowiem wzajemna pomoc  i szacunek  dla innych ludzi, zwłaszcza słabszych i schorowanych.

           W porze obiadowej nasyciliśmy nasze apetyty w pobliskim KFC i udaliśmy się w dalszą część naszej wycieczki, przemieszczając się do Wałcza. Za cel obraliśmy sobie Skansen Fortyfikacyjny „Cegielnia”. Jest to część Wału Pomorskiego 1945 i pełni rolę muzeum na otwartym powietrzu. Na jego terenie znajduje się dostępny do zwiedzania bunkier typu B-Werk. Nieopodal jeszcze jeden schron bojowy, ale już raczej do oglądania z zewnątrz, tzw. Czapa Hitlera.

      Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy obiekty , które zostały przywrócone do użyteczności i poznaliśmy historię  ich powstania.  W pawilonie wystawienniczym mogliśmy zobaczyć eksponaty związane          z historią walk na terenie Pojezierza Wałeckiego.  Między innymi militaria, motocykle, umundurowanie, fotografie i dokumenty.  Największą jednak atrakcję i niesamowitą frajdę stanowiła dla nas terenowa wystawa   broni, dział  i pojazdów wojskowych. 

           Skansen Cegielnia to zagłębie militarnych przygód z historią w tle. Zwiedzanie bunkrów to niezwykle intrygująca historia, która zapada w pamięci na długi czas.

       

      Aneta Hrabeć

     • Makeblock Neuron Kit de Inventor

     •    Uczniowie Kornelówki na zajęciach rozwijających uzdolnienia w ramach programu Laboratoria Przyszłości stawiają kolejne kroki z zakresu robotyki. Tym razem zajmują się zestawami programowalnych klocków Makeblock Neuron.

      Dzięki klockom Neuron zwykłe kartonowe pudełko zmieni się w inteligentny domek
      z automatycznym oświetleniem i systemem alarmowym.  Kartonowy krokodyl będzie kłapał paszczą gdy czujniki wykryją ruch. Zestaw zawiera 8 różnych modułów elektronicznych, łączone są za pomocą magnetycznych złączy Pogo-Pin. Elementy konstrukcyjne są kompatybilne z klockami LEGO. 

      Dodatkowo ten rodzaj robotów ułatwia prezentacje i prowadzenie zajęć dzięki możliwości magnetycznego mocowania klocków do tablicy.

      film.mp4


      Nauczyciel informatyki

      Iwona Sobczak

     • Uczniowie klasy III a i III b w Wodnym Raju

     •       W piątek 18 listopada br.  uczniowie klasy III a i III b uczestniczyli w zajęciach na basenie w Choszcznie. Wycieczka została zorganizowana w celu zaprezentowania uczniom alternatywnej formy spędzania czasu wolnego, innej od preferowanej przez dzieci i młodzież w postaci wielogodzinnego spędzania czasu przy komputerze. Wycieczka na basen była świetną zabawą i integracją. Ćwiczenia i zabawy w wodzie w bezpieczny i przyjazny sposób oswajały ich z nowym środowiskiem, pozwalały pokonać strach i opór przed wodą. Uczniowie pod opieką ratowników i opiekunów mogli wykazać się  umiejętnością pływania. Czas spędzony na basenie był też dobrym sposobem na relaks. Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia taka wycieczka. Wszyscy po wodnym szaleństwie jednogłośnie oznajmili, że takich wyjazdów im właśnie brakowało. A jak świetnie się wszyscy bawili zobaczcie na zdjęciach.

                                                                                                     Wychowawczynie klas: III a i III b

     • Dzień Myszki Miki

     •       18 listopada obchodzony jest Dzień Myszki Miki, bohaterki bajek stworzonej ku uciesze dzieci przez Walta Disney'a.  Z tej okazji uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim wykonali własne projekty tej postaci.

                                                                                                                                       Nauczyciel informatyki

                                                                                                                                              Iwona Sobczak

     • Światowy Dzień Seniora

     •        14 listopada  każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Seniora. Święto ma na celu docenić ogromną rolę osób starszych w społeczeństwie, zwiększać oraz rozbudzać integrację między pokoleniami, a także uwrażliwiać ludzi na troskę o seniorów.

      Z tej okazji uczniowie klas II  a, I c, VI c oraz dzieci ze świetlicy klas I-III aktywnie włączyły się w akcję „Herbatka dla Seniora”.

      Przyniesione do budynku przy ul. Błonie Kaszubskie 2  herbaty zostały przekazane do  Domu Senior + w Kaliszu Pomorskim. Z pewnością sporządzone napary umilą Drogim Seniorom długie, jesienne i zimowe wieczory. A wykonane własnoręcznie przez uczniów laurki sprawią, że na twarzy Naszych Seniorów zagości uśmiech.

      Opiekunowie Wolontariatu

      i wychowawcy świetlicy

     • Graficzne psoty w Kornelówce

     •        Do czego służy klawisz Shift czy Ctrl? Jak zwielokrotniać elementy graficzne?
             Jak wykorzystać narzędzia edytora grafiki? Jak narysować prostą lub krzywą?
      Choć początki dla niektórych były trudne, a krzywa i prosta robiły psoty na ekranie,
      to ostatecznie okazało się, że odpowiedzi na powyższe pytania są dla uczniów klas czwartych „łatwizną”.

      Narysowanie żaglowca to jedna z najtrudniejszych prac praktycznych w najprostszym edytorze grafiki. Jest to jednak wstęp do pracy w edytorach graficznych wbudowanych w inne aplikacje oraz programów do tworzenia projektów, w tym projektów 3D. Kto dobrze opanuje pracę z wykorzystaniem wszystkich możliwych narzędzi to bez problemów pokona kolejne szczebelki trudności w wykorzystywaniu narzędzi danej aplikacji.

      Prace uczniowskie przekroczyły moje najśmielsze oczekiwania. Gratuluję wszystkim uczniom precyzyjności, wyobraźni, krytycznego i logicznego myślenia, dążenia
      do doskonałości, a nade wszystko umiejętności pracy w edytorze grafiki.

       

      Nauczyciel informatyki

      Iwona Sobczak

     • „CZTERY PORY ROKU”

     •         Pory roku w naszym kraju są przepiękne i każda z nich znalazła się zarówno w dziełach malarzy jak i strofach poezji.

      W tym roku szkolnym nasi uczniowie mieli  możliwość zaprezentowania się zupełnie inaczej - w kameralnym gronie: spokój, muzyka, nastrój i przyjemne chwile bez pośpiechu. Obraz jesieni-technika dowolna lub recytacja, albo obie rzeczy na raz.

      Jesień (bo od niej zaczynamy) maluje świat na niesamowite kolory, w poezji króluje melancholia. Uczniowie z klas 5-8 mogli zrobić w te jesienne popołudnia dwie rzeczy- namalować, naszkicować, narysować, wykleić obraz jesieni lub nauczyć się wiersza o jesieni i pięknie go wyrecytować. Kilkanaście osób podjęło się tych zadań. I choć jak zawsze wybór był trudny, bo każda praca to czas i chęć uczestnika, dokonaliśmy wyboru.

      KATEGORIA PLASTYCZNA

      I miejsce Wiktoria Gregorowicz

      II miejsce Nikola Panas

      III miejsce Mieszko Wołowiec

      KATEGORIA RECYTACJI:

      I miejsce ex aequo Tatiana Górska i Maja Lorenc

       

      Zapraszamy do II edycji pt. ZIMA.

       

      Emilia Bogusz

      Beata Rosentreter

     • 104-ta rocznica Niepodległości Polski w Kornelówce

     •     

      “Tu nasze miejsce, To nasz kraj!”

            W Szkole Podstawowej imienia Kornela Makuszyńskiego dnia 10 listopada spotykaliśmy się na uroczystości z okazji rocznicy odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. O godzinie 11.11 odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego. Apel uświetnili swą obecnością Burmistrz Kalisza Pomorskiego pan Janusz Garbacz, Przewodniczący Rady Miejskiej pan Paweł Kulbacki oraz gospodynie placówki panie Dorota Ławniczak, Anna Niezgoda, Anna Rydzewska.

      Ważnym punktem obchodów Dnia Niepodległości był montaż słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej przygotowany przez panie Ewę Klimek, Małgorztę Potoczną-Galerę i Alicję Wojtalę. Pięknie odśpiewane pieśni patriotyczne przeplatane były życzeniami dla Polski napisanymi przez poszczególne klasy pod opieką wychowawców. Wśród życzeń dla Niepodległej obchodzącej w tym roku swoje 104-te urodziny znalazły się między innymi takie:

      Kochana Polsko! Z okazji Twojego święta życzymy Ci, abyś zawsze była wolna i niepodległa, abyś miała mądrych i oddanych obywateli.

      Czy pogoda, czy też słota, byś zawsze mogła liczyć na mieszkańców swoich! Życzymy Ci, by Polacy szczęśliwi i w dostatku, nie mieli zmartwień i wysokich podatków.

      Abyś nigdy nie zaznała wojny i mogła się rozwijać, byś była jeszcze piękniejsza, wszyscy Polacy byli szczęśliwi i radośni, a ludzie na całym świecie byli Ci przyjaźni i kochali Cię tak, jak my Cię kochamy!

      Oby nigdy już nikt nie zagroził Naszym ziemiom i nie było więcej wojen. Oby Polacy dbali o Ciebie, o Twoje dobra naturalne, dzięki uczciwej i ciężkiej pracy dążyli do Twojego rozwoju. Aby nasze bociany co roku do nas wracały, a skowronki pięknie nam śpiewały.

      Żeby na Twojej ziemi żyli mądrzy, dobrzy i odpowiedzialni ludzie, na których zawsze będziesz mogła liczyć.

      Bądź zawsze piękna, dumna i bogata. Życzymy Ci, by na Twojej ziemi zawsze panował pokój, zgoda i miłość!!! Jesteś naszym domem.

      Żeby był pokój i żeby nie było wojen i żadnych bitew. Żeby nigdy nie zmieniły się Twoje granice. Żebyś się zawsze rozwijała. Żeby Kalisz Pomorski się zawsze rozwijał. Żeby dzieci się nie kłóciły.

      Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając częstokroć swoje życie. Jak podsumował pan Burmistrz, występ przygotowany przez dzieci był wzruszającą lekcją patriotyzmu pokazującą, że obecnie bycie patriotą nie oznacza już dzięki dawnym bohaterom konieczności walki. Przejawem patriotyzmu są nawet drobne gesty wyrażające szacunek do ziemi, na której żyjemy, np. naukę czy wykonywanie codziennych obowiązków. Dyrekcja i nauczyciele również nie kryli swego wzruszenia i nagrodzili występujących wielkimi brawami. Sama publiczność składająca się z uczniów naszej szkoły była w tym dniu cicha i pełna zadumy. Wśród nas na sali znajdowali się też uczniowie z Ukrainy, dla których ten apel miał szczególny wymiar. Życzymy im, aby wkrótce i oni mogli świętować swoją niepodległość. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia przejmującej patriotycznej atmosfery w szkole. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek, nasz hołd składany przodkom w postaci pamięci czasu minionego. To nasz moralny obowiązek jako Polaków i jako ludzi szanujących wolność narodów. I właśnie ten obowiązek został spełniony.

      Sławomira Sydlewska

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
   • 94-361-74-92, 94-361-63-11
   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ul. Błonie Kaszubskie 2 78-540 Kalisz Pomorski 78-540 Kalisz Pomorski Poland
   • wicedyrektor@spkaliszpom.dlaedu.pl wicedyrekorped@spkaliszpom.dlaedu.pl
   • ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
 Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
Adres: Błonie Kaszubskie 2, 78-540 Kalisz Pomorski
Kontakt: sekretariat@spkaliszpom.dlaedu.pl 


   • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
I mię i nazwisko: Dawid Nogaj
 Kontakt: inspektor@bezpieczne-dane.eu
   • CEL PRZETWARZANIA
 Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu kontaktowym.
Uzasadniony interes: komunikacja z osobami zainteresowanymi działalnością administratora PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA
 Przesłanka RODO: art. 6 ust. 1 lit. f ODBIORCY DANYCH 
 Podmioty świadczące na rzecz administratora usługi hostingowe, związane z prowadzeniem strony internetowej, z którymi zawarto umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. OKRES PRZECHOWYWANIA 
Podane dane będą wykorzystywane jedynie w okresie prowadzenia korespondencji zainicjowanej wiadomością przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego.
   • PRZYSŁUGUJĄCE PRAWA • do dostępu do danych oraz uzyskania kopii danych • do żądania sprostowania danych • do żądania usunięcia danych osobowych oraz bycia zapomnianym • do żądania ograniczenia przetwarzania • do przenoszenia danych • do złożenia skargi od organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
   • TRANSFER DO PAŃSTW SPOZA EOG I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
 Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej INFORMACJA 
Podanie danych osobowych wskazanych w formularzu jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną korespondencję. ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI, W TYM PROFILOWANIE
Podane dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
  • Logowanie