26 maja wychowankowie klas 5b i 8c wraz z wychowawczyniami: Katarzyną Gawecką i Anetą Hrabeć oraz opiekunami Małgorzatą Pietrzak i Katarzyną Horbą udali się na wycieczkę do miasta słynącego z pierników.
Swoją podróż zaczęliśmy już o 6.30, do Torunia dotarliśmy o 10.00.
Poznawanie uroków miasta rozpoczęliśmy od Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jest to jedyne centrum nauki w woj. kujawsko-pomorskim. Odwiedziliśmy tutaj aż 6 pięter, na których zlokalizowane są interaktywne wystawy tematyczne. To tutaj mogliśmy poczuć się jako chomik w kołowrotku, przekonać się dlaczego koło było przełomowym wynalazkiem ludzkości, ale również wejść do wydzielonej kosmicznej części, poczuć się jak astronauta i zobaczyć jak zachowują się przedmioty w próżni. Jeszcze przed przekroczeniem bramek mogliśmy zobaczyć największe w Polsce na stałe zamontowane Wahadło Foucaulta, pozwalające obserwować obrót ziemi. To już od tego miejsca ciężko było oderwać naszych uczniów, ale jednak warto to zrobić, bo im dalej tym lepiej.
Następnie udaliśmy się na Stary Rynek, gdzie jest Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika. Można było tu zobaczyć ponad 500 eksponatów z różnych stron świata. Ekspozycja stała składa się z szeregu wystaw prezentujących dorobek podróżniczy Halika i Elżbiety Dzikowskiej, ich pasję podróżowania i zasługi kolekcjonerskie, historię polskiego i światowego podróżnictwa oraz odkrywania świata.
Gościliśmy również w Muzeum Historii Torunia, które znajduje się w czternastowiecznym budynku nazywanym obecnie Domem Eskenów.
To miejsce, w którym podczas jednej wizyty można przenieść się w czasie i odbyć niezwykłą podróż przez wieki. W klimatycznych wnętrzach zabytkowego spichrza zobaczyć można było fascynującą wystawę pt. „Toruń i jego historia”. Poznaliśmy dzieje tego przepięknego miasta od początków jego istnienia aż do rozwoju po współczesność.
Po odpoczynku i posileniu się, zaopatrzeni w pamiątki oraz co najważniejsze toruńskie pierniki, udaliśmy się na dalszy spacer po Starym Mieście. Zobaczyliśmy Rynek Staromiejski, ratusz, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika przy którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.
Inne atrakcje, które nie umknęły naszej uwadze to fontanna znana z legendy o flisaku i żabkach, rodzinny dom astronoma (z zewnątrz), fragmenty murów miejskich z basztami m. in. Krzywą Wieżą i bramami: Mostową, Żeglarską, Klasztorną, Katedra Świętojańska oraz spacer po Bulwarze Filadelfijskim.
Do Kalisza Pomorskiego wracaliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń z nowo poznanych atrakcji.
Toruń zaskakuje na każdym kroku. W powietrzu czuć słodkawy zapach pierników, na ulicach spotkać można Krzyżaków a monumentalny Kopernik bacznie obserwuje wszystko dookoła. Toruń, to miasto idealne na piesze wycieczki. Wszystko co w nim najważniejsze i najpiękniejsze, jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Nie bez powodu miasto to wita hasłem „Gotyk na dotyk”. Serdecznie dziękujemy PKL „Jacek” z Drawna za bezpieczną i komfortową podróż!
Aneta Hrabeć