• Nowości dla najmłodszych

     •     W naszej szkole pojawiły się kolejne kolorowe nowości, które ożywiły budynek i ucieszyły uczniów. Tym razem szkoła wzbogacona została o siedziska tapicerowane Snake.

                  Siedziska służą uczniom do odpoczynku podczas przerw, a także w czasie oczekiwania na zajęcia. Uczniowie spotykają się na nich, by porozmawiać, zrelaksować się, pobawić się z koleżankami/kolegami.

                  Jak widzimy na załączonych zdjęciach, uczniowie chętnie korzystają z nowości zakupionych do szkoły.

       

      Marlena Maras

       

     • WOJEWÓDZKA INAUGURACJA OLIMPIJSKA W KOŁOBRZEGU

     •   

       

          26 maja br. uczniowie oddziałów sportowych i klasy 8 d  naszej szkoły wzięli udział w obchodach Wojewódzkiej Inauguracji  Olimpijskiej, która odbyła się na Stadionie Lekkoatletycznym im. Michała Baryty  mieszczącym się przy I Liceum Ogólnokształcącym  im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu.  W obchodach tych wziął udział również poczet sztandarowy Klubu Olimpijczyka.

                     W imprezie tej  wzięło udział 35 olimpijczyków i w tym nasz nauczyciel wychowania fizycznego Pani Violetta Zbytek. Olimpijczykom wręczono odznaczenia pierwszego i drugiego kółka olimpijskiego.

      Uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć na żywo  występy i ceremonie otwarcia tej imprezy oraz poznać znanych polskich olimpijczyków.

                     Dziękujemy Panu Burmistrzowi Januszowi Garbaczowi, Pani Dyrektor Dorocie Ławniczak oraz Radzie Rodziców naszej szkoły za pomoc w organizacji tego wyjazdu.

       

      Nauczyciele wychowania fizycznego

       

     • „Rodzina. Mając siebie - mamy tak wiele”

     • Z przyjemnością informujemy, iż konkurs plastyczny pt. „Rodzina. Mając siebie - mamy tak wiele” został uroczyście rozstrzygnięty dnia 29 maja 2023 r.

      Celem konkursu było wzmocnienie świadomości u dzieci, jak ważna jest rodzina i więzi rodzinne oraz kształtowanie odpowiednich wzorów wynikających z relacji rodzinnych. Konkurs stanowił okazję do wyrażenia przez dzieci ich emocji i uczuć związanych z możliwością spędzania wolnego czasu ze swymi najbliższymi.

      Z zachwytem oglądaliśmy kreatywne pomysły młodych uczestników przelane na papier. Komisja oceniająca prace miała nie lada wyzwanie, ponieważ napłynęło dużo prac,  a także ich poziom był niezwykle wysoki. Nagrody wręczała osobiście Pani dyrektor Dorota Ławniczak.

      Mamy nadzieję, że uczniowie dalej będą rozwijać plastyczną twórczość. Takiej kreatywności możemy im tylko pozazdrościć!

      Laureaci konkursu:

      Klasy I-III

      I miejsce Barbara Gągalska

      II miejsce Katarzyna Augustyniak

      III miejsce Zofia Staniec

      Wyróżnienie Maria Kamińska

       

      Klasy IV-VIII

      I miejsce Wiktoria Gregorowicz

      II miejsce Igor Włodarczyk

      III miejsce Jan Ziarnik

      Wyróżnienie I Wiktoria Dźwigał

      Wyróżnienie II Paweł Rokicki

       

      Serdecznie gratulujemy J

       

      Organizatorzy

      opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

       

       

     • W Toruniu u Kopernika na piernikach…

     • 26 maja wychowankowie klas 5b i 8c wraz z wychowawczyniami: Katarzyną Gawecką i  Anetą Hrabeć oraz opiekunami Małgorzatą Pietrzak i Katarzyną Horbą udali się na wycieczkę do miasta słynącego z pierników.

      Swoją podróż zaczęliśmy już o 6.30,  do Torunia dotarliśmy o 10.00.

       Poznawanie uroków miasta rozpoczęliśmy od Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jest  to jedyne centrum nauki w woj. kujawsko-pomorskim.  Odwiedziliśmy tutaj aż  6 pięter, na których zlokalizowane są interaktywne wystawy tematyczne. To tutaj mogliśmy  poczuć się jako chomik w kołowrotku, przekonać się dlaczego koło było przełomowym wynalazkiem ludzkości, ale również wejść do wydzielonej kosmicznej części, poczuć się jak astronauta i zobaczyć jak zachowują się przedmioty w próżni. Jeszcze przed przekroczeniem bramek mogliśmy zobaczyć największe w Polsce  na  stałe zamontowane Wahadło Foucaulta, pozwalające obserwować obrót ziemi. To już od tego miejsca ciężko było oderwać naszych uczniów, ale jednak warto to zrobić, bo im dalej tym lepiej.

      Następnie udaliśmy się na Stary Rynek, gdzie jest Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika. Można było tu zobaczyć ponad 500 eksponatów z różnych stron świata. Ekspozycja stała składa się z szeregu wystaw  prezentujących dorobek podróżniczy Halika i  Elżbiety Dzikowskiej, ich pasję podróżowania i zasługi  kolekcjonerskie, historię polskiego i światowego podróżnictwa oraz odkrywania świata.

      Gościliśmy również w Muzeum Historii Torunia, które znajduje się  w czternastowiecznym budynku nazywanym obecnie Domem Eskenów.

       To miejsce, w którym podczas jednej wizyty można przenieść się w czasie i odbyć niezwykłą podróż przez wieki. W klimatycznych wnętrzach zabytkowego spichrza zobaczyć można było fascynującą wystawę pt. „Toruń i jego historia”. Poznaliśmy dzieje tego przepięknego miasta od początków jego istnienia aż do rozwoju po współczesność.

       Po odpoczynku i  posileniu się, zaopatrzeni w  pamiątki oraz co najważniejsze toruńskie pierniki, udaliśmy się na dalszy spacer po Starym  Mieście. Zobaczyliśmy Rynek Staromiejski, ratusz, Dwór Artusa, pomnik Mikołaja Kopernika przy którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

      Inne atrakcje, które nie umknęły naszej uwadze to fontanna znana z legendy o flisaku i żabkach, rodzinny dom astronoma (z zewnątrz), fragmenty murów miejskich z basztami m. in. Krzywą Wieżą i bramami: Mostową, Żeglarską, Klasztorną, Katedra Świętojańska oraz spacer po Bulwarze Filadelfijskim.

       Do Kalisza Pomorskiego wracaliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń z nowo poznanych atrakcji.

      Toruń zaskakuje na każdym kroku. W powietrzu czuć słodkawy zapach pierników, na ulicach spotkać można Krzyżaków a monumentalny Kopernik bacznie obserwuje wszystko  dookoła. Toruń, to miasto idealne na piesze wycieczki. Wszystko co w nim najważniejsze i najpiękniejsze, jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Nie bez powodu miasto to wita hasłem „Gotyk na dotyk”. Serdecznie dziękujemy PKL „Jacek” z Drawna za bezpieczną i komfortową podróż!

       

                                                                                                              Aneta Hrabeć

       

     • .

     • Pani Dyrektor Dorota Ławniczak

      zaprasza na spotkanie

      z Rodzicami uczniów przyszłych klas pierwszych,

      w dniu 31 maja 2023 roku, o godzinie 15:30.

      Spotkanie odbędzie się w auli szkoły przy ulicy Błonie Kaszubskie 2.

     • Kreujemy w drewnie – poznajemy podstawy pirografii

     • Tworzenie z drewna towarzyszy ludzkości już od wieków począwszy od budowy drewnianych domów do rzeźbienia maleńkich ozdobnych figurek. Jedną z metod ozdabiania drewna jest pirografia. Pojęcie to oznacza „pisanie z ogniem”. Dekoracje wykonuje się poprzez wypalanie w drewnie naniesionych na nie wzorów przy użyciu specjalistycznych, nowoczesnych narzędzi do wypalania. W ramach innowacji pedagogicznej „Zabawa, sztuka czy nauka? Arteterapia w twórczym rozwoju” uczniowie wzięli udział w wypalaniu pięknych wzorków. Młodzież miała do dyspozycji plastry drewna. Przed przystąpieniem do prac uczniowie zapoznali się z odpowiednimi zasadami bezpiecznej i higienicznej pracy, przy maksymalnym zachowaniu ostrożności. Pierwszym etapem było przygotowanie plastrów drewna poprzez ich dokładne wyszlifowanie. Następnie nanieśli kalką wzór, który w ostatnim etapie został wypalony w drewnie. Powstała Świnka Peppa, sówka, kilka lisków oraz inne ciekawe wzory.

      Zajęcia plastyczne z technik zdobienia drewna przy użyciu pirografu mają na celu rozbudzić umiejętności plastyczne, kształtują poczucie piękna, estetyki i wyobraźni. Jest to ciekawy sposób na wprowadzenie nowych technik plastycznych. Pirografia nie jest trudna. Wystarczy odrobina umiejętności manualnych, wyobraźnia, drewno i pirograf, by samodzielnie stworzyć piękną dekorację.

      Anita Kuźmińska

     • Maraton ósmoklasistów

     •       W dniach 23-25 maja br. odbędą się egzaminy ósmoklasisty 2023. W naszej szkole do egzaminu przystąpi 88 uczniów.

      Swój pierwszy ważny egzamin w życiu zaczynają od zmagań z językiem polskim. Egzamin jest obowiązkowy dla wszystkich.

      Rozpocznie się on we wtorek, 23 maja o godz. 9.00. Arkusz będzie składał się z zadań zarówno zamkniętych, jak i otwartych. Uczniowie będą musieli odnieść się w nich do  fragmentów tekstów, pojawią się też zadania gramatyczne oraz zadania ikoniczne (tekst na bazie ilustracji). W drugiej części egzaminu do napisania będzie dłuższa forma pisemna, gdzie trzeba będzie odwołać się do dowolnej lektury obowiązkowej.

      24 maja uczniowie zmierzą się z królową nauk – matematyką. Podobnie jak w przypadku języka polskiego, egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00. Zadania zostały przygotowane w taki sposób, aby sprawdzić kompetencje: liczenie, rozumowanie i argumentację, wykorzystanie, interpretowanie  i tworzenie informacji. Na zakończenie egzaminów  ósmoklasiści zmierzą się z językiem obcym.

      Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca.

      Egzaminy te są bardzo ważne dla naszych uczniów i ich rodziców, gdyż ich wyniki zadecydują o dalszych losach naszych absolwentów i wyborze dalszej drogi kształcenia, w tym szkoły średniej.

      Życzymy naszym ósmoklasistom połamania piór i samych poprawnych odpowiedzi. Trzymamy kciuki za Was!

       

      Aneta Hrabeć

     • Aby zdrowym być-trzeba zdrowo żyć

     •     W bieżącym roku szkolnym  klasa 3c realizuje innowację pedagogiczną „Aby zdrowym być – trzeba zdrowo żyć”.

      Jak wiemy, świadomość żywieniowa nie zawsze idzie w parze z naszymi zwyczajami kulinarnymi. Trzeba uświadamiać dzieci od najmłodszych lat co robić aby być zdrowym oraz co jest zdrowe, a co szkodzi naszemu zdrowiu.

      Od początku realizacji innowacji na zajęciach bardzo dużo mówimy o zdrowym odżywianiu i zasadach przestrzegania higieny. Uczniowie systematycznie uczestniczą w zajęciach gimnastycznych i zabawach ruchowych w klasie, spacerach, wycieczkach.

      W ramach zajęć uczniowie zapoznali się także z piramidą żywienia, a następnie samodzielnie tworzyli ją w grupach. Podczas lekcji otwartej, na której obecna była Pani Dyrektor Dorota Ławniczak, Pani Pedagog Ewa Klimek oraz wychowawczyni klasy Pani Joanna Magac, uczniowie poznali zasady savoir-vivre. Wspólnie stworzyliśmy zasady kultury słowa, bycia, zachowania przy stole oraz ubioru, wyglądu i higieny osobistej. Na zakończenie uczniowie w grupach mieli do odegrania scenkę prezentującej zachowanie dwóch osób: kulturalnej i niekulturalnej.

      Uczniowie ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie doskonale. Bardzo podoba im się taka forma zajęć.

       

      Marlena Maras, Joanna Magac

     • Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach

     •       18 maja 2023 roku uczniów klas VI-VIII Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, odwiedziła Policjantka z drawskiej komendy wspólnie z pracownikiem Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Drawsku Pomorskim. Spotkanie odbyło się  w ramach realizacji wojewódzkiego programu „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach – narkotyki i dopalacze.”

      Głównym celem programu jest zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych,w szczególności nowych narkotyków, e-papierosów a także alkoholu i leków w niewłaściwy sposób przez osoby młode.

      Przedstawicielka PSSE w Drawsku Pomorskim wprowadziła uczniów w tematykę zdrowia w kontekście uzależnień od substancji psychoaktywnych. Omówiła rodzaje uzależnień oraz rodzaje substancji psychoaktywnych. Przedstawiła także podział substancji psychoaktywnych ze względu na działanie. Starała się wykształcić u uczniów umiejętność podejmowania decyzji odnośnie własnego zdrowia i poczucia odpowiedzialności za dokonywanie wyborów związanych ze zdrowiem.

      Policjantka przestrzegała dzieci nie tylko przed możliwością uzależnienia się od narkotyków, ale mówiła także o konsekwencjach prawnych ich posiadania. Funkcjonariuszka apelowała o rozsądek zaznaczając, że nawet jednorazowe spożycie substancji odurzających może skończyć się kalectwem, a nawet śmiercią.

      Uczniowie podczas spotkania mieli także możliwość sprawdzenia, jak czuje się osoba nietrzeźwa, za pomocą okularów symulujących stan po spożyciu alkoholu. Główne efekty po założeniu okularów: problemy z równowagą – nieprawidłowa ocena odległości – zawężenie pola widzenia (widzenie tunelowe) – istotne zaburzenia widzenia.

      19 maja uczniów naszej szkoły ponownie odwiedziła przedstawicielka PSSE w Drawsku Pomorskim. Spotkanie poświęcone zostało tematyce napojów energetycznych i ich wpływu na zdrowie. Młodzież dowiedziała się jak działają energetyki, co kryje się w składzie napojów energetycznych, poznała szkodliwości spożywania napojów energetycznych oraz jakie objawy powoduje odstawienie napojów energetycznych.

      Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji. Na pewno nie były to ostatnie tego typu zajęcia, poświęcone tej tematyce.

                                                                                               

                                                                                              Pedagodzy szkolni

      Ewa Klimek, Marlena Maras

     • Lekcja otwarta - Fizyka - nie tylko w teorii

     •     17 maja w szkole miał miejsce kolejny pokaz doświadczeń fizycznych. Uczniowie klas ósmych i siódmej przedstawili najciekawsze wg nich doświadczenia z różnych działów fizyki m.in. termodynamiki, elektrostatyki, dynamiki, hydrostatyki i optyki. Wielu ludzi uważa, że fizyka jest trudna i nikt jej nie rozumie jednak Ci uczniowie pokazali w tym dniu, że wcale tak nie musi być! Eksperyment w pracowni szkolnej jest okazją do rozwijania pomysłowości, samodzielności, zdolności i twórczego myślenia i to wszystko zaprezentowali nasi uczniowie czyli: Paweł Rokicki, Aleksandra Matej, Wiktoria Gregorowicz, Dawid Olszacki, Maciej Hypki, Szymon Długi, Jowita Kępka, Ewa Mruk, Adam Bujalski, Kacper Łuczko, Gracjan Janik, Maja Drzewiecka, Piotr Pacholec, Franciszek Misiura, Mikołaj Gozdera. Jak nadmuchać balon za pomocą sody oczyszczonej i octu? Co się stanie, jeśli zmieszamy wodę z olejem i tabletką musującą? Jak samodzielnie wykonać elektroskop? Jak zgnieść butelkę nie używając własnej siły? I wiele innych. Fizyka to piękna i bardzo interesująca nauka, o czym mogli przekonać się nasi uczniowie, oglądając doświadczenia przygotowane i prowadzone pod okiem nauczyciela fizyki. Doświadczenia zostały tak dobrane, aby z jednej strony spełniały wymogi podstawy programowej, a z drugiej umożliwiały jak największy samodzielny udział ucznia, który staje się w ten sposób współprowadzącym zajęcia. Znając zasady, możemy odkrywać niezwykły świat fizyki, zawsze jednak zwracając uwagę na bezpieczeństwo.

       

      Nauczyciel fizyki Justyna Pawlik

     • DRODZY ÓSMOKLASIŚCI !

     •  

      Drodzy Uczniowie przed Wami niezwykle ważne wydarzenie – egzamin ósmoklasisty. 

      Życzymy Wam dużo wiary i optymizmu, aby lata nauki   w naszej szkole  zaowocowały wysokimi wynikami egzaminu, które nie tylko spełnią Wasze oczekiwania, ale również otworzą drzwi do realizacji życiowych planów. 

       

      Trzymamy kciuki za oryginalne prace i trafne odpowiedzi.

      Dyrektor szkoły Dorota Ławniczak

      oraz Grono Pedagogiczne

     • VIII ETAP – MAJ 2023 R. KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO O PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY


     • VIII ETAP – MAJ 2023 R.

      KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO O PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY

      zachodniopomorskie- nazwa województwa pochodzi od wyrażenia Pomorze Zachodnie, jej człony są więc nierównorzędne i to uzasadnia jej łączną pisownię. Używając jej jako rzeczownika, piszemy ją wielką literą, w narzędniku i miejscowniku zachowując starą końcówkę -em, np. w Zachodniopomorskiem. Używając jej jako przymiotnika, stosujemy małą literę i końcówkę -im, np. w województwie zachodniopomorskim.

      Wielokrotnie można zobaczyć  nieprawidłowy zapis nazwy naszego województwa.Z czego to wynika? Prawdopodobnie z nieuwagi. Najbezpieczniej jest napisać literami drukowanymi, wtedy problem znika, albo raczej zostaje zamieciony pod dywan Tymczasem powyższa zasada jednoznacznie wyjaśnia. Moi Drodzy-  mieszkamy

      w Zachodniopomorskiem, a jesteśmy z województwa zachodniopomorskiego.

       

      WYNIKI MAJ 2023 r.:

       

      I MIEJSCE Basia Pietrzak kl. 6b

      II MIEJSCE Piotr Pacholec kl. 8b

      III MIEJSCE  Nadia Wiśniewska 6b

       

      12 czerwca odbędzie się FINAŁ KONKURSU.

      Wyniki zostaną ogłoszone na koniec roku szkolnego.

       

      Beata Rosentreter

     • Światowy Dzień Pszczół

     •       20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych, którego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół w pozyskiwaniu żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia cywilizacyjne dla tych owadów.W tym dniu staramy się przekazać o pszczołach nieco więcej wiedzy i odkrywać ich tajemnice, a także wyrazić wdzięczność za bogactwo plonów, które im zawdzięczamy. To dzięki ich pracowitości możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie, ogórki, jak i wiele innych owoców i warzyw.

      Pszczoły to bardzo pracowite owady, dlatego dzieci biorące udział w zajęciach świetlicowych wykazały się ogromną chęcią do pracy. Tego dnia tworzyliśmy piękne i twórcze prace plastyczne, poznaliśmy wiele ciekawostek o pszczołach oraz obejrzeliśmy poświęconą im prezentację multimedialną zawierającą pszczeli quiz. Nie zabrakło też okazji do pomocy pszczołom, czyli zasiania łąki kwietnej dającej im pokarm – nektar i pyłek. Uwieńczeniem tego dnia, pełnego zabaw i owocującego w wiedzę, stały się liczne wystawy prac plastycznych, które ozdobiły salę świetlicową. Teraz już wiemy, jak ważną rolę odgrywają te owady w ekosystemie.

       

      Wychowawcy Świetlicy

     • KONKURS PLASTYCZNO – RECYTATORSKI „CZTERY PORY ROKU”

     •  

      Wiosna - Bolesław Leśmian

      Mło­de jesz­cze ga­łę­zie tężą się po­krót­ce
      W zie­lo­nej, pniom dla zna­ku przy­da­nej ob­wód­ce.
      Kwia­ty, kształt swój pół­sen­nie zga­du­jąc za­wcza­su,
      Ni­kłym pą­kiem wkra­cza­ją w nie­zna­ną głąb lasu.
      W dali — po­strach na wró­ble prze­sad­nie rę­ka­ty
      Z ze­szło­rocz­nym roz­pę­dem chy­li się we świa­ty,
      Jak­by chciał paść w ra­mio­na po­bli­skiej cier­piał­ki,
      Co na­prze­ciw cień w skró­cie rzu­ca w pia­sek miał­ki
      W ob­ło­ku — ob­łok dru­gi na­pu­szy­ście pło­nie.
      Wró­bel łeb za­prze­pasz­cza w swych skrzy­deł osło­nie,
      Jakg­dy­by na­słu­chi­wał, co mu dzwo­ni w ser­cu?
      Świat, zda się, dziś nam na­stał, a na pola szczer­cu,
      Gdzie zie­leń swym wy­ro­jem omgli­ła roz­ło­gi,
      Bo­cian, pod pro­stym ką­tem za­ła­mu­jąc nogi
      I dziób dzier­żąc wzdłuż pier­si do­god­nie, jak cy­buch,
      Kro­czy do­ni­kąd, w słoń­ca za­pa­trzo­ny wy­buch,
      Co skrzy się, że go okiem zgar­nąć nie­po­dob­na,
      We wszyst­kich ro­sach na­raz i w każ­dej z osobna.

       

      W tym roku, mamy „zimny maj” jak w piosence Maanamu, a my czekamy na słoneczne dnie i ciepłe burze. W pracach plastycznych wreszcie kolory, ptaki, kwiaty. Gratulujemy wiosennego przebudzenia!

       

      Wyniki konkursu:

      I miejsce Antonina Kozłowska kl. 5a

      II miejsce Katarzyna Mróz kl. 5b

      III miejsce Łucja Szczupak kl. 6b

      Zapraszamy na letnią, ostatnią edycję.

      Emilia Bogusz i Beata Rosentreter

     • INFORMACJA

      • WAŻNA INFORMACJA

      • Dla uczniów chętnych na obóz językowy wymiany polsko - niemieckiej:

       prosimy o dostarczenie wniosku do komisji kwalifikacyjnej do 22 maja 2023 roku. 

        

       Wniosek można pobrać:

       - z wiadomości w Librusie

       - w sekretariacie szkoły

       - na stronie szkoły.

        

       Pozdrawiamy Emila Bogusz i Katarzyna Horba

     • Cyberprzemoc i odpowiedzialność karna – szkolne zajęcia  z Policjantami

     • Policjantka z drawskiej komendy wraz z dzielnicowym z Komisariatu Policji w Kaliszu Pomorskim przeprowadzili spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim. Spotkanie odbyły się 9 maja, a tematem zajęć były zagrożenia wynikające z użytkowania Internetu oraz konsekwencje prawne za popełnione przestępstwa przy użyciu sieci.

      Funkcjonariusze przypominali dzieciom i młodzieży jak ważna jest właściwa ochrona informacji takich jak dane do logowania do bankowości internetowej, hasła i loginy do serwisów pocztowych. Ponadto mundurowi tłumaczyli słuchaczom jak łatwo podejmując nieodpowiednie decyzje wpaść w problemy, z którymi ciężko sobie czasem poradzić, a które mogą w znacznym stopniu rzutować na dalsze, czasem już dorosłe życie.

      Uczniowie mieli także okazję dowiedzieć się czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i jakie są konsekwencje dla jej sprawców. Celem takich spotkań jest uświadomienie najmłodszym, że to oni sami mają największy wpływ na to co robią i co udostępniają w sieci i jakie wynikają z tego zagrożenia.

      Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.

       

      Pedagodzy szkolni

      Ewa Klimek, Marlena Maras

       

       

     • Tydzień Bibliotek 8-12 maja

     • XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek już za nami. Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim przygotowała dla uczniów moc atrakcji. Jedną z nich były warsztaty plastyczne, na których chętni uczniowie własnoręcznie tworzyli książeczki harmonijkowe Leporello. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i spod rąk dzieci wychodziły ciekawe, estetycznie wykonane książeczki. Kolejnym punktem obchodów Tygodnia Bibliotek były zajęcia literackie w dwóch klasach pierwszych. Dzieci pracowały z książeczkami z serii Czytam Sobie i posmakowały pracy ilustratora książek. W mijającym tygodniu gościliśmy też grupę dzieci ze świetlicy klas 1 -3, które pod opieką wychowawczyni  Pani Beaty Kowalczyk uczestniczyły w spotkaniu literackim, na którym czytaliśmy wiersz Jana Brzechwy, rozmawialiśmy o naszych czworonożnych przyjaciołach, a także bawiliśmy się w gry słowne. Tydzień ten minął bardzo szybko, a przed nami kolejne literackie atrakcje. Już w czerwcu weźmiemy udział w ogólnopolskiej akcji „Czytanie na Polanie”.

      Bibliotekarki Karolina Wagner i Katarzyna Horba

     • Warsztaty kulinarne w Pizzerii

     • 11 maja  uczniowie z klasy 2 a udali się do Pizzerii Kingston na warsztaty samodzielnego przygotowywania pizzy. Po zwiedzeniu restauracji „od kuchni” każdy uczeń miał możliwość poczuć się jak prawdziwy kucharz. Po przygotowaniu stanowiska pracy wszyscy z zapałem przystąpili do nauki. Na początek każdy przygotował ciasto, które stanowiło podstawę dania. Następnie według uznania dobierał składniki swojej ulubionej pizzy. Podczas oczekiwania na dania uczniowie na kartkach przygotowali projekt swojej ulubionej potrawy.  Kulinarna przygoda zakończyła się degustacją zrobionej pizzy.  Bez wątpienia to było bardzo smaczne wyjście, podczas którego kucharze amatorzy mieli okazję do manualnej i kulinarnej aktywności.

      Serdecznie dziękujemy osobom prowadzącym warsztaty oraz Pani Marlenie Maras za pomoc w opiece nad uczniami. 😊

       

      Wychowawca klasy

      Aleksandra Budzyńska

       

       

     • Z kolejną wizytą w schronisku

     • „Zwierzęta są najlepszymiprzyjaciółmi. Nie zadają pytań, nie krytykują.” – George Elliot

            12 maja br. wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim wrazz opiekunami: Anetą Hrabeć, Katarzyną Horbą i Małgorzatą Pietrzak po raz kolejny odwiedzili Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Choszcznie.

      Wizyta była poprzedzona zbiórką karmy dla zwierząt. W drodze do schroniska zakupiliśmy suchą i mokrą karmę oraz akcesoria dla psów i kotów na kwotę 1800 zł.

      Zachęcamy do pomocy i wsparcia, a przede wszystkim do adopcji. Zwierzę nie jest prezentem, ale najwspanialszym, najbardziej oddanym przyjacielem, o jakim można pomarzyć. Dziękujemy pięknie  darczyńcom, dzięki którym udało nam się napełnić milusińskie brzuszki.

       

      Aneta Hrabeć i Małgorzata Pietrzak

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
   • 94-361-74-92, 94-361-63-11
   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ul. Błonie Kaszubskie 2 78-540 Kalisz Pomorski 78-540 Kalisz Pomorski Poland
   • wicedyrektor@spkaliszpom.dlaedu.pl wicedyrekorped@spkaliszpom.dlaedu.pl
   • ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
 Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
Adres: Błonie Kaszubskie 2, 78-540 Kalisz Pomorski
Kontakt: sekretariat@spkaliszpom.dlaedu.pl 


   • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
I mię i nazwisko: Dawid Nogaj
 Kontakt: inspektor@bezpieczne-dane.eu
   • CEL PRZETWARZANIA
 Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu kontaktowym.
Uzasadniony interes: komunikacja z osobami zainteresowanymi działalnością administratora PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA
 Przesłanka RODO: art. 6 ust. 1 lit. f ODBIORCY DANYCH 
 Podmioty świadczące na rzecz administratora usługi hostingowe, związane z prowadzeniem strony internetowej, z którymi zawarto umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. OKRES PRZECHOWYWANIA 
Podane dane będą wykorzystywane jedynie w okresie prowadzenia korespondencji zainicjowanej wiadomością przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego.
   • PRZYSŁUGUJĄCE PRAWA • do dostępu do danych oraz uzyskania kopii danych • do żądania sprostowania danych • do żądania usunięcia danych osobowych oraz bycia zapomnianym • do żądania ograniczenia przetwarzania • do przenoszenia danych • do złożenia skargi od organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
   • TRANSFER DO PAŃSTW SPOZA EOG I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
 Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej INFORMACJA 
Podanie danych osobowych wskazanych w formularzu jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną korespondencję. ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI, W TYM PROFILOWANIE
Podane dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
   • adres skrzynki ePUAP: SPKALISZPOMORSKI
  • Logowanie