Maraton Pierwszej Pomocy
„MIKOŁAJE” Z KALTENKIRCHEN
Świętom Bożego Narodzenia towarzyszy szczególna atmosfera. Ludzie ubierają choinki, uśmiechają się do siebie częściej niż zazwyczaj, bo to taki czas pojednania, dobroci i łaski. Wyraźnie odczuwamy prawdziwą, magiczną, świąteczną aurę. Doświadczamy przyjemnego ciepła w sercach, a w powietrzu unosi się świąteczny zapach.. To także czas , w którym obdarowujemy się prezentami i chcielibyśmy, aby wszyscy, którym w życiu nie zawsze jest lekko, chociaż w tym świątecznym nastroju poczuli się troszkę lepiej, na twarzy pojawił się uśmiech i w oczach radosny płomyk.
Na szczęście są osoby, które nie myślą tylko o własnej rodzinie, ale także o innych . Do takich ludzi należą Pani Renate i Pan Uwe Amthor, którzy działają w Stowarzyszeniu Koła Przyjaciół Kaltenkirchen - Kalisz Pomorski. Już kolejny rok odwiedzili naszą szkołę i dla wylosowanych uczniów przygotowali akcję bożonarodzeniową, która miała na celu obdarowanie drobnym upominkiem. Prezenty zostały sfinansowane dzięki ludziom ,,dobrego serca”, którzy chętnie pomagają innym, poprzez darowizny oraz przez Stowarzyszenie Koła Przyjaciół Kaltenkirchen- Kalisz Pomorski, jak również dzieci i opiekunów ze Szkoły Podstawowej przy ulicy Lakweg w Kaltenkirchen. Wszystkie zgromadzone prezenty Państwo Amthor przekazali na ręce Pani Dyrektor Beaty Pierzgalskiej.
Świąteczna akcja rozdawania prezentów udała się podwójnie. Zarówno dzieci , jak organizatorzy byli zadowoleni i uszczęśliwieni.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia- w imieniu Pani Dyrektor, pracowników oraz dzieci z naszej szkoły- życzymy dla Państwa Amthor i wszystkich przyjaciół z Kaltenkirchen, by ten szczególnie piękny czas odradzania się dobra wprowadził do Waszych domów radość, spokój i rodzinne ciepło, a Nowy Rok 2018, niechaj będzie obfitujący w zdrowie, szczęście i sukcesy.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II
Informujemy, że Mikołajkowa sprzedaż ciast w sklepikach szkolnych zorganizowanych przez SKW zaowocowała kwotą 1150 zł . Dziękujemy wszystkim darczyńcom .
"Spałam i śniłam, że życie jest samą przyjemnością, obudziłam się i spostrzegłam, że życie jest służbą na rzecz innych. Służyłam i zobaczyłam, że służba jest przyjemnością."
- Matka Teresa z KalkutyW dniu 09 grudnia grupa wolontariuszy przeprowadziła akcję zbiórki żywności przed lokalnymi sklepami : p. Leśko, p.Zawrot, Biedronka.
Szczególne podziękowania kierujemy do pracowników sklepów p.Leśko oraz p.Zawrot za wielki dar serca i ofiarowane produkty .
Akcję uważamy za pomyślną. Galeria zdjęć będzie tego dowodem .
Wszystkie produkty przekazane są lokalnemu Caritas i trafią do osób najbardziej potrzebujących.
Kolejna grupa wolontariuszy wyruszy na podobną akcję w dniu 16 grudnia.
6 grudnia - Mikołajki oraz Mikołajkowa sprzedaż ciast .
W dniu 6 grudnia do naszej szkoły zawitało aż dwóch Mikołajów. Pracy było bardzo dużo , więc towarzyszyły im Śnieżynki . Wszyscy uczniowie otrzymali prezenty , na które oczywiście zasłużyli .
Przez cały dzień panowała radosna atmosfera. Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało sklepiki, w których można było zakupić ciasto , galaretki, rurki z kremem i inne słodkości.
Cały dochód ze sprzedaży został przekazany dla Fundacji - Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci w Szczecinie.
„Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest: Co robisz dla innych?”
– Martin Luther King Jr.
5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza – 5 grudnia 2017 uczniowie działający w Szkolnym Kole Wolontariatu uczestniczyli w happeningu ulicznym. Mimo deszczowej aury sprostali zadaniu.
W urzędach i budynkach użyteczności publicznej , a przede wszystkim na ulicach miasta przeprowadzali sondaż, którego wyniki prezentujemy poniżej.
Każda ankietowana osoba otrzymała hasło-sentencję , która była impulsem do refleksji i zauważania potrzeb ludzi ubogich, samotnych i chorych.
Akcję zakończono w budynku szkoły przekazując balony najmłodszym koleżankom i kolegom .
"Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością twojego konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym." - Barbara Bush
W poszukiwaniu św. Mikołaja
W dniach 5- 6 grudnia br. uczniowie klas IV a i IV b w trakcie zajęć bibliotecznych przygotowywali plakaty promujące tradycje mikołajkowe. Zanim przystąpili do pracy, zapoznali się z tekstami popularnonaukowymi m.in. na temat postaci Św. Mikołaja, zwyczajów mikołajkowych w innych krajach, a także prawd i mitów o Św. Mikołaju. Następnie przystąpili do pracy. W ruch poszły ołówki, farby, kredki i flamastry. Uczniowie pracowali w parach lub grupach. Znaleźli się też indywidualiści, którzy swoją wizję świętego chcieli pokazać tylko po swojemu. Efektem pracy są oryginalne i barwne plakaty, które uczniowie klas IV zadedykowali swoim młodszym koleżankom i kolegom z klas młodszych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
"Żyjmy bez ryzyka"
W dniu 5 grudnia w naszej szkole odbyła się już trzecia edycja konkursu profilaktycznego pt. "Żyjmy bez ryzyka" dotyczącego wiedzy o AIDS oraz HIV. Konkurs ten został zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS, który co roku przypada na dzień 1 grudnia. Celem konkursu było przede wszystkim poszerzenie wiedzy na temat HIV oraz AIDS wśród młodzieży, promowanie postaw odpowiedzialności za własne życie oraz szacunku wobec siebie i innych, kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS, a także zainspirowanie i integrowanie środowisk szkolnych do działań w zakresie profilaktyki HIV/AIDS.
Na konkurs przybyli do naszej szkoły reprezentanci: Szkoły Podstawowej w Wierzchowie, Mielenku Drawskim, Broczynie, Nowym Worowie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Kalisza Pomorskiego. W komisji konkursowej zasiedli: pani Jolanta Rokosz - reprezentantka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Drawsku Pomorskim, pani Małgorzata Kryczka - reprezentantka Służby Zdrowia oraz pan Seweryn Szymczyk - reprezentant Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim.
Uczestnicy konkursu zmierzyli się z testem wiedzy, składającym się zarówno z pytań zamkniętych, jak i otwartych. Miejsce pierwsze i drugie zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej w Wierzchowie, kolejno: Jakub Andrzejak i Maja Darłak, miejsce trzecie zdobyła uczennica Liceum Oólnokształcącego w Kaliszu Pomorskim â Malwina Nowakowska. Wyróżniona została także uczennica Szkoły Podstawowej w Mielenku Drawskim â Marcela Kaschuba. Uczniami reprezentującymi naszą szkołę byli: Elżbieta Rusiecka (klasa 7 a) oraz Lech Haczkowski (klasa 3 b oddziału gimnazjalnego). Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim oraz Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Drawsku Pomorskim.
Wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom, szanownej komisji i sponsorom nagród SERDECZNIE DZIĘKUJEMY. Z pewnością nasze działania i współpraca przyniosą widoczne efekty w postawie naszej drogiej młodzieży.
Kamila Kulik
Zostanie po nas nie to, co zgromadziliśmy, ale to, cośmy dali. /G. Chandry/
Po raz kolejny rusza Szlachetna Paczka!
W naszej szkole również.
Chcemy, by ludzie pomagali sobie nawzajem. Tylko tyle, albo aż tyle.
Od poniedziałku 20 listopada do 13 grudnia będziemy zbierać żywność , akcesoria odzieżowe oraz artykuły kosmetyczne dla Seniorów z naszego miasta i naszej gminy .
Proszę ,aby wszelkie dary dostarczać do wychowawców klas lub do świetlicy szkolnej w nowym budynku.
Sugerujemy /podpowiadamy i prosimy o J))) :
1.Czapki,rękawice, skarpety, szale, koce, kapcie.
2.Artykuły kosmetyczne- szampony, płyny do kąpieli, kremy, dezodoranty, grzebienie, szczotki, lusterka, kosmetyczki, woda po goleniu, krem do rąk, itp.
3.Żywność z długim terminem ważności , konserwy mięsne, produkty w słoikach , herbatki, cukierki ciastka , kawa inka, cappuccino, wafelki, soki w kartonach i wiele innych.
Mile widziane będą wszelkie inne produkty wyżej nie wymienione .
Szlachetna Paczka pozwala każdemu być dobrym - pokażmy ,że potrafimy być ,,paczką ”- szkołą , która kierując się mottem patrona - ,,Mądrym być , to wielka sztuka, ale dobrym jeszcze większa” mnoży dobro w środowisku lokalnym.
P.S. Wszystkie rzeczy muszą być NOWE .
Szkolne Koło Wolontariatu
Andrzejkowe ostatki!
W czwartek w naszej szkole jak co roku, obchodziliśmy andrzejki . Uczniowie klas III „d”, III „e” oraz II „a” podczas gdy inni mieli lekcje świetnie się bawili przy rytmach różnorodnej muzyki. W czasie przerw uczniowie udawali się do klas na poczęstunek.
Nie mogło zabraknąć również wróżb. Dzieci mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka . Okazało się jednak, że prawie wszystkie dziewczęta wyjdą kiedyś za mąż, a chłopcy znajdą swoje żony. Dzięki wróżbom dowiedzieliśmy się również, że będziemy mieli w przyszłości dużo lekarzy, nauczycieli, architektów, księży, masażystek, a nawet polityków. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara. Uczniowie bawili się znakomicie. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni.
Wychowawcy klas: Daria Niedźwiedź
Urszula Jarzyńska
Stanisława Górnik
Konkurs literacki rozstrzygnięty !
Miło nam poinformować, iż znamy już zwycięzców
Szkolnego konkursu literackiego na „Wiersz o misiu” .
W kategorii klas I- III :
I miejsce – ucz. kl. I c Nataniel Kranc za wiersz pt. „Mały miś”
II miejsce – ucz. kl. III b Szymon Długi za wiersz „Miś”
III miejsce – ucz. kl. I b Aleksander Romaniuk za wiersz „Dzień Pluszowego Misia”
III miejsce – ucz. kl. III a Milena Moń za wiersz „Miś pluszowy”
W kategorii klas IV – VI:
I miejsce – ucz. kl. IV a Hanna Stańczyk za wiersz „Pluszowy miś”
II miejsce – ucz. kl. IV c Jaśmina Kędzierska za wiersz „Biały Miś”
III miejsce – ucz. kl. IV d Amelia Niezgoda za wiersz „Miś twoim przyjacielem”
III miejsce – ucz. kl. IV d Aurelia Mączkowska za wiersz „Wierszyk o pewnym misiu”
Ogółem na konkurs napłynęły 32 prace literackie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy. Tych, którym tym razem nie udało się wygrać, zapewniamy, że Wasze wiersze też były ładne i ciekawe. Dlatego też wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs zostaną wydrukowane i wydane w postaci broszury. Na stałe zostaną już w naszej bibliotece.
Wręczenie dyplomów i nagród niespodzianek nastąpi w ostatnim tygodniu przed przerwą świąteczną.
Karolina Wagner, Aneta Hrabeć
Andrzejkowe wróżenie
Dawniej andrzejki miały nieco inny charakter, więcej było w nich magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera przed nami swoje tajemnice. Zapiski historyczne podają, że wróżby andrzejkowe wywodzą się ze starożytnej Grecji i związane były z kultem boga miłości i bogactwa.
W Polsce pierwsze wzmianki o tej tradycji pojawiają się w szesnastym wieku. Wszelkie wróżby miały charakter miłosny. Związanych jest z tym kilka staropolskich zwyczajów:
-jeżeli dziewczyna w wigilię św. Andrzeja nic nie jadła, we śnie miał się jej ukazać przyszły mąż;
-strona, z której w andrzejki szczekał pies, miała byś tą, z której przyjdzie narzeczony;
-popularne było również wiązanie gąsiorowi oczu i wpuszczanie go do kręgu dziewcząt, którą dziewczynę uszczypnął jako pierwszą, ta najszybciej miała wyjść za mąż.
Wszystkie wróżby andrzejkowe traktowano bardzo poważnie.
Andrzejki dzisiaj to świetny sposób na zabawę. Nasi uczniowie mieli niezwykłą okazję do dobrej zabawy.
W bibliotece szkolnej czekało na nich mnóstwo atrakcji, konkursów i wróżb.
Choć na chwilę, każdy mógł się oderwać od rzeczywistości i rozbudzić swoją wyobraźnię i marzenia.
Aneta Hrabeć
Andrzejki w kl. 3 c
Przy zapalonej świecy,
Za zamkniętymi drzwiami,
Odgadnąć próbujemy,
Co ukrył los przed nami.
Wróżymy z butów, jabłek,
Lejemy wosk na wodę,
Co nam przyniesie przyszłość?
Kłopoty? Czy przygodę?
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dni dzień, pełen tajemniczych wróżb i czarów. Ten niezwykły czas miał miejsce w czwartek 30 listopada, kiedy to uczniowie klasy 3 c wspólnie bawili się na sali i korytarzach, wróżąc sobie i tańcząc. Tego dnia tradycyjnie odbyło się lanie wosku, dowiedzieliśmy się także kogo przyjaźń utrzyma się najdłużej, a w zabawie grupowej odgadywaliśmy głosy kolegów i koleżanek. Braliśmy udział w konkursach za które otrzymaliśmy drobne nagrody. Andrzejkowe wróżby wykorzystaliśmy również do ćwiczeń matematycznych- obliczaliśmy liczbę, która opisywała jakimi uczniami jesteśmy, do tej zabawy wykorzystaliśmy swoje daty urodzenia. Podczas odpoczynku pomiędzy zabawami czas spędzaliśmy przy stolikach pełnych smakołyków. Czas osłodziły nam nawet ciasteczka z wróżbą. Teraz tylko czekamy, aż wszystkie wróżby i przepowiednie się sprawdzą…..
Oktawia Kolobius
Konkurs na pluszowego Misia rozstrzygnięty!
W dniu 30 listopada 2017r. został rozstrzygnięty konkurs na pluszowego Misia organizowany przez wychowawców świetlicy klas I-III. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć misia z różnych materiałów. Wszystkie prace były wykonane bardzo starannie i oryginalnie.
I miejsce w kategorii „0” zajął Damian Gniazdowski z Przedszkola Miejskiego „Bajkolandia”
w Kaliszu Pomorskim.
I miejsce w kategorii klas I-III zajął Szymon Długi z kl. IIIb
II miejsce zajęła Małgorzata Preca z kl. IIIb
III miejsce zajęła Zofia Kucharska z kl. Ic
Wyróżnienia: Nataniel Kranc z kl. Ic, Nadia Góralska kl. Ia, Lena Trawińska kl. Ib.
To był pierwszy taki konkurs na wykonanie maskotki, mamy nadzieje, że nie ostatni! Wszystkim zwycięzcą gratulujemy!!!
Wychowawcy świetlicy klas I-III:
K. Car, P. Dzierbicka
Wypad do kina.
W ramach odskoczni od codzienności, postanowiliśmy, razem z naszą wychowawczynią - panią Jolą Cirzniewską, zorganizować wyjazd klasowy. Długo się zastanawialiśmy, aż wreszcie zapadła decyzja: 17 listopada jedziemy do kina w Drawsku Pomorskim na film pt. Listy do M. 3. Recenzje brzmiały zachęcająco, ale nikt z nas nie wiedział, jak będzie naprawdę. Niby solidna komedia romantyczna, niby znaliśmy już poprzednie filmy, ale nigdy nic nie wiadomo ?!
Do Drawska Pomorskiego przyjechaliśmy w dobrych humorach, bo podróż w doborowym towarzystwie to prawdziwa przyjemność. Po wejściu do budynku, w trybie natychmiastowym zakupiliśmy kartony popcornu w rozmiarze XL.
Film, już od samego początku, wprowadził nas w świąteczny nastrój. Poczuliśmy magię tego niezwykłego okresu, jakim jest Boże Narodzenie, wczuliśmy się w zwykłe historie- zwykłych ludzi.
Od początku do końca seansu byliśmy zrelaksowani i zadowoleni, śmialiśmy się z innymi widzami, smuciliśmy się przy scenach poważnych i wzruszających. Było wiele wątków w tym filmie, więc mogło się niektórym widzom zakręcić w głowie, ale na brak emocji narzekać nie można. Pojawiły się też słowa niecenzuralne, ale na szczęście było ich niewiele. Służyły tylko podkreśleniu komizmu sytuacji zawartych w filmie.
Salę kinową opuszczaliśmy z uśmiechem na twarzy oraz z poczuciem dobrze spędzonego czasu. Wszyscy, prędzej czy później, przyznaliśmy, że film był naprawdę dobry. Ten wyjazd był dokładnie tym, czym być powinien - fajną przerwą od codziennych problemów i obowiązków.
Marek- wycieczkowicz z klasy IIIa gimnazjum.
Misiowe bajanie
„Jestem sobie mały miś, gruby miś,
znam się z dziećmi nie od dziś.”
Słowa piosenki z dobranocki o „Misiu Uszatku” chyba najlepiej charakteryzują ulubioną zabawkę wszystkich dzieci. Choć Światowy Dzień Pluszowego Misia przypadał dopiero 25 listopada, nasza biblioteka szkolna już od wtorku 21 listopada rozpoczęła cykl spotkań i zabaw dla miłośników misiów. Jako pierwsi w gościnie u niedźwiadków pojawili się uczniowie klasy V b. Uczniowie zapoznali się z książkami tematycznie związanymi ze świętem, wysłuchali historii powstania pluszowej zabawki, a także mieli okazję powspominania swoich misiów z wczesnego dzieciństwa. Na literackie spotkania przychodziły kolejne klasy, a w czasie przerw w bibliotece pojawiali się nasi najmłodsi uczniowie z klas I- III. Dzieci z zachwytem oglądały zgromadzone tam pluszowe zabawki. Był miś kolejarz, kucharz, detektyw, marynarz, miś brunatny i polarny. Misie duże i zupełnie malutkie. W ubrankach i różnych kolorach. Oczywiście na wystawie nie mogło zabraknąć, wszystkim chyba znanego, Kubusia Puchatka. Oprócz wystawy zabawek i książek, bibliotekarki przygotowały również dla uczniów Szkolny konkurs literacki „Wiersz o misiu”, a panie ze świetlicy klas I – III zaproponowały dzieciom konkurs plastyczny „Mój przyjaciel miś”. Zadaniem konkursowym było wykonanie misia w wybranej formie przestrzennej. Wyniki obu konkursów zostaną ogłoszone 1 grudnia br. Warto zaznaczyć, że w świetlicy klas I- III dzieci już przez cały tydzień świętowały wykonując prace plastyczne ilustrujące swojego ulubionego pluszaka oraz rozwiązując zagadki i rebusy. W piątek 24 listopada chętne dzieci wzięły udział w kolejnym już spotkaniu literackim w bibliotece szkolnej. Tam wysłuchały zabawne wierszyki o misiach i próbowały swoich sił rozwiązując zagadki. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć zabawy ruchowej pt. „Misie i miód”. Dzieci na kilka minut wcieliły się w rolę niedźwiadków, wspinały się na drzewo po miód, odpędzały pszczoły i na koniec odpoczywały po przygodach. Był też błyskawiczny konkurs „Kto pierwszy zje dżem?”. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie jak najszybsze zjedzenie dżemu z talerzyka, bez pomocy rąk. Dzieci błyskawicznie zjadły dżem i tak naprawdę trudno było ustalić zwycięzcę, ale zabawa była wyśmienita. Święto Pluszowego Misia było też bardzo dobrą okazją do przypomnienia historii niezwykłego niedźwiadka Wojtka, który został przygarnięty przez żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa i wraz z nimi przeszedł cały szlak bojowy. Niedźwiedź brał udział w bitwie o Monte Cassino, za co nadano mu stopień kaprala. Jak co roku świętowanie z misiami przebiegło w miłej atmosferze. Uczniowie, szczególnie z młodszych klas, bardzo chętnie brali udział we wszelkich przedsięwzięciach przygotowanych specjalnie z tej okazji. Z niedźwiadkami spotkamy się znów za rok.
Organizatorzy
MISIOWE ŚWIĘTO
W dniu 24.11.2017r. w klasie III „D" obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy.
Uroczysty dzień rozpoczął się od układania przyniesionych pluszaków w „Krainie Pluszowego Misia”.
Uczniowie klasy III „D” poznali historię święta, bawiły się przy piosenkach, uczestniczyły w zabawy ruchowych oraz plastycznych, zgadywanki,, misiowe tańce, okazało się, że dla dzieci najśmieszniejsza konkurencją było przyklejanie kokardek misiowi z zamkniętymi oczami.
Ten dzień w naszej klasie był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak dużo radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
Daria Niedźwiedź
PROJEKT „UNDERSTAND” W NASZEJ SZKOLE
Uczniowie wzięli udział w projekcie „Understand” organizowanym przez fundację AEISEC. Udział w tym przedsięwzięciu jest częścią, realizowanego wspólnie ze Szkołą Podstawową w Pomierzynie, programu innowacyjnego „Języki obce w szkole”.
Głównym celem zajęć było pokazanie uczniom kultury, obyczajów i poznanie mieszkańców dalekich i „obcych” krajów.
W ramach projektu gościliśmy dwóch wolontariuszy ze Sri Lanki oraz jednego z Brazylii. Nasi uczniowie mogli się przekonać o tym, że kolor skóry i wygląd zewnętrzny gości nie może wpływać na inne traktowanie.
Panowie Malaka Jayawardhana i Changa Gonsal Korala z pięknej i egzotycznej Sri Lanki pokazali uczniom piękno swojej ojczyzny . Uczniowie zobaczyli zniewalające widoki i niezwykłe zwierzęta. Mieli okazję, podobnie jak wcześniej, posłuchać regionalnej muzyki i poćwiczyć tradycyjne tańce. Oczywiście zajęcia były również prowadzone w języku angielskim.
Zajęcia języka angielskiego w klasach I-VII prowadził też Pan Vinicius Dias z Brazylii. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy o Brazylii. Poznali jej położenie geograficzne, florę i faunę, tradycyjną muzykę i tańce. Jednak najważniejszą rzeczą była możliwość obcowania z językiem angielskim.
Mimo początkowego strachu uczniowie ćwiczyli mówienie, zadając gościowi wiele pytań i uczestnicząc w zadaniach przez niego przygotowanych. Lekcje miały bardzo ciekawe formy, m.in. pokazy slajdów, projekcje filmików, zajęcia muzyczno-taneczne i sportowe.
Większość uczniów, z większą śmiałością, próbowało używać języka, którego się uczą. Podobnie jak w pierwszym tygodniu zajęcia miały bardzo atrakcyjne dla uczniów formy.
Ankieta przeprowadzona wśród uczniów potwierdziła, że pomysł na tak przeprowadzone zajęcia języka angielskiego był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, dlatego na początku roku wchodzimy ponownie w projekt.
Paula Kononowicz - Nowak
Regulamin szkolnego konkursu literackiego dla uczniów klas VII, II i III gimnazjum
Regulamin szkolnego konkursu literackiego dla uczniów klas IV - VI
Archiwum Aktualności