• Mikołajki w szkole to tradycja, radość i słodkie niespodzianki

     • Mikołajki to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w roku szkolnym. To czas, kiedy szkoła staje się miejscem pełnym magii, radości i świątecznego ducha. Jednym z najbardziej ekscytujących elementów tego dnia  są mikołajki, podczas których uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy i  rodzice uczestniczą w różnorodnych aktywnościach, celebrowaniu tradycji i rozdawaniu słodkich niespodzianek.

      Mikołajki w szkole to nie tylko okazja do przerwania rutyny lekcyjnej, ale także doskonały moment do budowania atmosfery wspólnoty i wzmacniania więzi między członkami społeczności szkolnej. Przygotowania do tego wyjątkowego dnia zazwyczaj rozpoczynają się wcześniej, gdy uczniowie i nauczyciele angażują się w dekorowanie klas, korytarzy, aby stworzyć magiczny nastrój. Jednak to, co sprawia, że mikołajki w szkole są wyjątkowe, to tradycja rozdawania prezentów i słodyczy. Niezwykłą  niespodzianką tego dnia był moment, gdy Mikołaj postanowił osobiście odwiedzić uczniów, rozdając prezentowe niespodzianki. Każdy uczeń pięknie odpowiadał na pytania ciekawskiego Mikołaja, a nawet pojawiły się świąteczne wierszyki i piosenki. Miłą niespodzianką dla uczniów była także wizyta pań dyrektorek i przewodniczącej Rady Rodziców, które udowodniły, że małe gesty życzliwości i zaangażowanie rodziców sprawiają, że szkoła staje się miejscem  pełnym ciepła i troski,  dodaje uczniom radości i sprawia, że cała szkolna społeczność czuje się doceniona.

       

      Katarzyna Car

     • Dobro dla ludzi

     • ,,Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje.”

      Jan Paweł II (Karol Wojtyła)

       

      Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w bezinteresowne działania na rzecz drugiego człowieka. Jest to doskonały moment dla samych Wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku. W obecnych czasach zauważa się problem z budowaniem relacji międzyludzkich i poszanowaniem dobra drugiego człowieka. Wpływ zbyt wielu bodźców zewnętrznych przekłada się na coraz mniejszą empatię i brak zrozumienia potrzeb innych osób.

      W ramach obchodów święta, 5 grudnia 2023 r. Wolontariusze ze Szkoły  Podstawowej w Kaliszu Pomorskim zorganizowali akcję ,,Dobro dla ludzi”, która miała na celu zachęcić dzieci do wykazania postaw dobroczynności oraz uświadomić, jak ważny w życiu jest nawet mały gest wobec drugiego człowieka, aby go uszczęśliwić i sprawić dzień lepszym. Uczniowie wraz z opiekunkami przeszli ulicami naszego miasta rozdając pierniczki napotkanym przechodniom. Odwiedzili też lokalne sklepiki, ryneczek, PGKiM, oraz Urząd Miejski.  Dziękujemy Panu Burmistrzowi Januszowi Garbaczowi oraz Zastępcy Burmistrza Panu Radosławowi Czapek za docenienie pracy naszych szkolnych Wolontariuszy i słodki upominek, który był bardzo miłym zaskoczeniem.

      Wolontariusze, widząc uśmiechy na wielu twarzach oraz słysząc przemiłe słowa i życzenia płynące w ich kierunku z okazji ich święta, byli bardzo podekscytowani i szczęśliwi faktem czynienia dobra. Bo w życiu należy pamiętać, że dobro czyni dobro.

      Wszystkim wolontariuszom dziękujemy za współpracę i zaangażowanie, za Wasze wielkie serca, za to, że poświęcacie swój czas. Taka praca jest nieoceniona.

       

      Opiekunowie SKW

       

       

       

     • „Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz”

     • Z okazji mikołajek i zbliżających się świąt  Bożego Narodzenia w naszej szkole odbyła się zbiórka gier, puzzli , przyborów szkolnych oraz zabawek dla Stowarzyszenia dla  Dzieci i Osób Niepełnosprawnych "MISIAKI" w Czaplinku. Stowarzyszenie swoją opieką obejmuje dzieci i młodzież z mózgowym porażeniem dziecięcym, z wrodzonymi wadami układu nerwowego, słabowidzące, z niepełnosprawnością intelektualną oraz z opóźnionym rozwojem psychoruchowym.

      Celem naszej akcji  było uwrażliwienie na potrzeby innych i uświadomienie, że nawet najmniejszy gest się liczy.

      Prośba   o pomoc spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Dziękujemy  serdecznie  Uczniom i ich Rodzicom za bezinteresowną pomoc, życzliwość i wsparcie  naszej akcji charytatywnej.

       

       Pomysłodawczynie zbiórki:

       Aneta Hrabeć, Beata Kopeć i Małgorzata Pietrzak

     • Mikołaju nasz ...

     • Dzień mikołajkowy chociaż mroźny, chłodny i w końcu biały był dniem bardzo przyjemnym i radosnym. Uczniowie klasy 2c i 3a od 1 grudnia wykonywali każdego dnia zadania z klasowego kalendarza adwentowego, które zostawiał dla nich Elf. Zadanie, które przypadło uczniom na 6 grudnia polegało na wykonaniu ozdób choinkowych oraz udekorowaniu nimi choinki. Z dużą niecierpliwością uczniowie czekali też na zdobienie pierniczków. Gdy wszystko było gotowe uczniowie z wielkim zapałem i pomysłami zabrali się w rytm mikołajkowych piosenek do ich dekorowania. Wszyscy wykazali się niesamowitą cierpliwością i kreatywnością. Każdy pierniczek wyglądał wyjątkowo apetycznie, zachęcał do jego zjedzenia. Pierniczki  były przepyszne! Palce lizać… 

      Na koniec zajęć uczniowie pisali listy do Świętego Mikołaja z podziękowaniami za upominki, które tego dnia otrzymali. To był niesamowity czas…

      Daria Niedźwiedź

      Aleksandra Budzyńska

       

     • Chwalimy się …

     • 29 listopada br. odbyło się rozstrzygnięcie V Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Prawa Dziecka oczami dzieci – Rodzina Ulmów i prawo do życia".

      Jest nam niezmiernie miło, gdyż w kategorii klas VII - VIII, III miejsce zdobyła nasza uczennica Marianna Szumowicz – Włodarczyk.

      Zwycięska praca powstała na zajęciach plastycznych pod czujnym okiem pani Emilii Bogusz.

                  Marianna jest obecnie uczennicą klasy VIII a Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim.

      Marianka jest bardzo skrytą, nieśmiałą i tajemniczą osobą, kocha zwierzęta.  W wolnym czasie uczy się grać na gitarze, znajduje też czas na pomaganie innym.  Lubi różnorodną muzykę, jej ulubiona piosenkarka to Melanie Martinez.

      Marianka co roku  jest wyróżniana za bardzo dobre wyniki w nauce. Z  przedmiotów szkolnych najbardziej lubi język polski, stąd też jej zamiłowanie do czytania literatury obyczajowej i psychologicznej.

      Marianna jest też uzdolniona plastycznie. Co tydzień jeździ do Poznania  na zajęcia w szkole artystycznej z rysunku i malarstwa. Wyjazdy te związane są z  jej dalszymi planami kształcenia w szkole plastycznej.

                  Naszej uczennicy życzymy dalszych sukcesów w konkursach plastycznych oraz realizacji wszelkich planów.

       

                                                                                     Aneta Hrabeć

     • Udzielamy pierwszej pomocy przedmedycznej

     •    Na początku grudnia w naszej szkole zorganizowano kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkania uczniów klas 7a, 7b, 7c oraz 8a z grupą Medical Team z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim pod bacznym okiem opiekuna pani Martyny Pacześniej obejmowały zarówno część praktyczną, jaki i teoretyczną.

      Poprzez ciekawe formy  i metody pracy wszyscy mogli nauczyć się udzielania i wzywania pomocy. W czasie szkolenia każdy uczeń miał okazję poćwiczyć na fantomie ustalony schemat udzielania pierwszej pomocy, a także odpowiedniego zachowania się  w obliczu wypadku, wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Uczniowie mogli również nauczyć się  odpowiedzialności za siebie i innych. Należy pamiętać, że im więcej uczniów będzie znało zasady udzielania pierwszej pomocy, tym bezpieczniej będzie wśród polskiego społeczeństwa.

      Podczas zajęć omawiano takie zagadnienia jak:

      • bezpieczeństwo osoby udzielającej pomoc i poszkodowanego,
      • sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej,
      • oddech,
      • pozycja boczna ustalona,
      • oddechy ratownicze,
      • uciskanie klatki piersiowej.

      Warto podkreślić, że pierwsza pomoc przedmedyczna nie jest zarezerwowana wyłącznie dla profesjonalistów medycznych. Każdy z nas, niezależnie od wieku czy zawodu, może stać się bohaterem, ratując życie lub minimalizując skutki wypadków. Pamiętajmy, że zdolność do szybkiego i skutecznego działania w sytuacjach awaryjnych jest umiejętnością, której warto się nauczyć dla dobra naszej społeczności.

       

      Liderki WDN

      Natalia Rydel, Justyna Pawlik

     • “Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.”

     • “Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary.”

       

                  Wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od dawien dawna były kojarzone z wróżbami. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś więc o swojej przyszłości. Natomiast młodzieńcy spotykali się w wigilię świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak z czasem Katrzynki odeszły w zapomnienie. Obecnie panuje moda na wróżby i zabawy andrzejkowe, jest to też okazja do wspólnego spędzania czasu w gronie przyjaciół.

               W taki też sposób uczniowie klasy I c spędzili ostatni dzień listopada. Oprócz tańców, odbyły się tradycyjne wróżby. Uczniowie mogli poznać swój przyszły zawód- obrazek  z zawodem jak na magiczny dzień przystało, pojawiał się pod wpływem światła- wykorzystaliśmy do tego latarki. Zostały wybrane także osoby, które w niedalekiej przyszłości czeka niezapomniana podróż. Dowodem tego był “wyścig butów”. Uczniowie                     z radością i zaciekawieniem odczytywali przesłania andrzejkowe wykorzystując do tego aplikację Wordwall i magiczne koło fortuny. Nie zabrakło przekłuwania serduszek z imionami, numerologii, a także słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Naszego solenizanta - Andrzeja oraz jagodowych bułeczek z wróżbą przygotowanych przez rodziców.

          Aktywne uczestnictwo w zabawach i wróżbach, w miłej i magicznej atmosferze to doskonały sposób nie tylko na dobrą zabawę, ale i integrację zespołu klasowego.

       

      Oktawia Broś

     • Biblioteka szkolna w nowej odsłonie

     •     W czwartkowe, mroźne przedpołudnie 30 listopada br. miało miejsce po pracach remontowych symboliczne otwarcie  biblioteki szkolnej dla klas 1 - 3. W ramach przeprowadzonego remontu do sąsiedniego pomieszczenia wyniesiono część regałów i umieszczono tam  książki wartościowe, ale mniej wykorzystywane i z przeznaczeniem do korzystania dla nauczycieli. Pomieszczenie główne zostało pomalowane, wymienione zostały rolety, zmianie uległo ustawienie regałów, a całość została dopełniona kolorowymi, wygodnymi i bezpiecznymi siedziskami. Efekt prac jest imponujący.  Diametralnie poprawiły się warunki dla czytelników i bibliotekarzy. Jest widno i przestronnie. Zgromadzone do tej pory zbiory książkowe nareszcie są odpowiednio wyeksponowane. Wcześniej, brak miejsca i ciasnota na regałach sprawiały, że naszym najmłodszym czytelnikom trudno było cokolwiek samodzielnie odszukać. Teraz cieszą oczy kolorowe, pięknie wydania bajeczek, baśni, wierszyki dla najmłodszych  i wiele jeszcze innych rozmaitych zbiorów. Czytelnicy z łatwością odnajdą teraz  ulubioną serię z Cwaniaczkiem w roli głównej, nietrudno też trafić na książki z serii „Zaopiekuj się mną” czy „Klinika pod Boliłapką”.  Sympatycy piłki nożnej bez problemu odnajdą książki o swoich ulubionych sportowcach. Pod ręką jest też księgozbiór podręczny typu słowniki ortograficzne, obcojęzyczne czy wszelkiego rodzaju poradniki. Modernizacja pomieszczenia kosztowała dużo trudu i wysiłku wielu ludzi, ale efekt końcowy pokazuje, że warto było podjąć to wyzwanie. Uroczystego otwarcia biblioteki klas 1-3 dokonała Pani Dyrektor Dorota Ławniczak w towarzystwie Pani wicedyrektor Anny Niezgody. Na uroczystość zostali zaproszeni też uczniowie klas pierwszych wraz z ich wychowawczyniami. Na uczniów obok słodkiego poczęstunku czekały prezenty w postaci książek wydanych przez Instytut Książki w ramach kolejnej edycji kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Celem kampanii jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych.  Jest to projekt ogólnopolski i w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jesteśmy przekonani, że trud włożony w modernizację biblioteki przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania książką i czytaniem wśród naszych uczniów.

       

      Karolina Wagner, Katarzyna Horba i Anna Bejnarowicz

     • Andrzejki w bibliotece

     •        29 listopada br.  biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego na kilka godzin zamieniła się w jaskinię wróżb. Do zabawy zaproszona została cała społeczność szkolna. Nasi stali bywalcy i sympatycy czyli Weronika Gontarz, Wiktoria Dźwigał, Otylia Tomczyk, Sara Sowińska, Maja Kaczmarzewska i Wojtek Michalski dzielnie pełnili role gospodarzy imprezy. Uczestnicy zabawy mogli dowiedzieć się m. in., jaki zawód będą w przyszłości wykonywali, jak na imię być może będzie miała ich sympatia, była wróżba z kolorami, kwiatowa, „kram z marzeniami” oraz „kubeczki przyszłości”. Obok zabaw z rekwizytami był też czas na rozmowy o dawnych tradycjach andrzejkowych, o znaczeniu przysłów i książkach, w których znajdziemy szczegółowe opisy polskich tradycji i zwyczajów. Andrzejkowa zabawa zainteresowała nawet uczniów, którzy rzadko do nas zaglądają. Liczymy na to, że pozostaną z nami na dłużej. Dekorację przygotowała jak zawsze Pani Dorota Wilgocka.

       

      Karolina Wagner i Katarzyna Horba

     • ZACZYNAMY !

     •     Przygotowania do 32  Finału WOŚP w Kaliszu Pomorskim ruszyły pełną parą. Zarejestrowano już  sztab, odbyły się pierwsze spotkania organizacyjne, do pracy zgłaszają  się   wolontariusze. W organizację kaliskiego Finału włączyło się już wielu ludzi dobrej woli i instytucje, w tym Miejsko – Gminny Ośrodek  Kultury i Urząd Miejski  w Kaliszu Pomorskim.

      Wszystkich zainteresowanych organizacją styczniowego  Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zachęcamy do współpracy.  Tradycyjnie zbieramy ciekawe i atrakcyjne przedmioty, które zostaną zlicytowane podczas finałowego koncertu w niedzielę 28 stycznia 2024 roku.

      Tym razem Orkiestra zagra pod hasłem: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”.

      Do zobaczenia podczas 32 Finału WOŚP.  Zapraszamy!

       

      Szef Sztabu

      Dorota Ławnicza

     • Wycieczka do Poznania

     • 21 listopada uczniowie Kornelówki wybrali się w podróż do stolicy Wielkopolski. Wrażeń było sporo, coś dla ciała i dla ducha.

      Wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania w Palmiarni Poznańskiej ekspozycji egzotycznych roślin i ryb znajdujących się w 12 pawilonach na powierzchni 4900m.kw.. Przepiękna roślinność tropikalna wywarła na nas ogromne wrażenie.

      Spacer przez Park Wilsona wprowadził nas w klimat Świąt, bowiem udaliśmy się na Jarmark Bożonarodzeniowy. Wśród zapachu pieczonych kasztanów i aromatu pierniczków spędziliśmy magiczny czas, gdzie każdy wśród 70 stoisk z przysmakami i rzemiosłem, znalazł coś dla siebie.

      Kolejnym punktem naszej wyprawy była multisensoryczna wystawa Vincenta Van Gogha. Światowa wystawa słynnego artysty została zaprezentowana dzięki technologii Digital Art. 360, która przeniosła  nas w niesamowity świat wyobraźni wielkiego mistrza. Ekspozycja ukazana na ekranach o powierzchni 2000m.kw. pozwoliła nam zobaczyć setki dzieł od kultowych „Słoneczników” poprzez  „Gwiaździstą noc” czy „Autoportret” i dosłownie zanurzyć się w świecie obrazów. Dzięki najnowszej technologii przenieśliśmy się do świata malarstwa artysty, a wszystko dzięki symfonii świateł, kolorów i dźwięków.

      Następnie udaliśmy się do parku trampolin Stacja Grawitacja, który dostarczył niezapomnianych emocji i mnóstwo adrenaliny.

      Ostatnim punktem naszej wycieczki było Multikino Malta oraz obejrzenie filmu „Marvels” w pozycji półleżącej. Wszystkie atrakcje nie byłyby możliwe bez organizatorów oraz opiekunów, czyli pani Emilii Bogusz, Natalii Gnacyk- Rydel, Katarzyny Horby oraz Anna Słuki- Maciąg.

      Anna Słuka- Maciąg

       

     • Z misiem w roli głównej

     •    Święto Pluszowego Misia corocznie przyciąga uwagę całej społeczności szkolnej. Tak było i tym razem. Uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim w dniach od 20 – 23 listopada w bibliotece szkolnej mogli nacieszyć wzrok kolorowymi, puchatymi pluszakami. Największe wrażenie wystawa budzi zawsze wśród najmłodszych uczniów z klas 1. Ekspozycja była bardzo bogata: Kubuś Puchatek, Paddington, Uszatek, misie świąteczne, w ubrankach, z kokardkami i bez, misie śpioszki i wiele jeszcze innych. Nowym akcentem tegorocznych obchodów były Wybory Najsympatyczniejszego Niedźwiadka. Głosowanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.  W misiowej skrzyneczce znalazły się 233 wypełnione karty do głosowania. Okazuje się, że największą popularnością cieszy się Kubuś Puchatek (52 głosy), Miś Paddington (41 głosów), Miś Jasia Fasoli (36 głosów) a także bardzo odważny Niedźwiedź Wojtek (32 głosy). Głosujący pamiętali też o misiu Uszatku oraz  wesołych i dzielnych Gumisiach. Na imprezie nie mogło zabraknąć też kącik z książkami. Najwięcej emocji wzbudzały kolorowe wydania książek o przygodach Kubusia Puchatka, a także bogata w materiał fotograficzny książka pt. „Dziadek i niedźwiadek”. Ogromną atrakcją okazała się  również misiowa fotobudka. Chętnych do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia było bardzo wielu zarówno wśród uczniów jaki pracowników szkoły. Dekoracje i fotobudkę własnoręcznie przygotowała Pani Dorota Wilgocka, za co bardzo dziękujemy. Imprezę uważamy za niezwykle udaną. Liczymy, że tego typu przedsięwzięcia przekonają do biblioteki i książek tych, którzy stronią od czytania.

      Karolina Wagner i Katarzyna Horba

     • Dzień Pluszowego Misia!

     •       25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia! Z tej okazji, w piątek uczniowie klas 1a i 1b mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole. Podczas zajęć uczniowie poznali historię pluszowego misia,  oglądali ciekawe filmy edukacyjne, wzbogacili wiedzę na temat różnych gatunków misiów, cech charakterystycznych, warunków  w których żyją. Każdy uczeń mógł przedstawić swojego misia i opowiedzieć o nim ciekawostkę. Podczas zajęć uczniowie pracowali w zespołach i wspólnie pracowali z kolorowankami wielkiego formatu. Ten dzień minął w miłej i przyjaznej atmosferze. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”.

       

      Katarzyna Car

     • Światowy Dzień Życzliwości

     •   21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. Jest to dzień pełen pozdrowień i miłych gestów. Uczniowie aby zaakcentować ten dzień przyszli ubrani w barwy: zielony i żółty.  W każdej klasie został wybrany najbardziej życzliwy uczeń, który został nagrodzony orderem.

      W obu budynkach szkoły znajdowały się również skrzyneczki ,,Życzliwości i Pozdrowień”, do których społeczność szkolna mogła wrzucać kartki z życzeniami i miłymi przesłaniami. Ten dzień miał na celu zwrócenie uwagi na to, aby być życzliwym nie tylko od święta,  ale każdego dnia.

      Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

      Opiekunowie Wolontariatu

     • „Kornelówka” z wizytą u Burmistrza Kalisza Pomorskiego pana Janusza Garbacza

     •      Za co odpowiedzialny jest sekretarz gminy? Czym zajmuje się jej skarbnik? Gdzie planowany jest wygląd naszego miasta, a przede wszystkim czym zajmuje się jego burmistrz? Odpowiedzi na te ważne pytania uzyskali w dniu 22 listopada 2023 r. uczniowie redakcji gazetki szkolnej „Kornelówka”, którzy wraz ze swoją opiekunką Sławomirą Sydlewską mieli możliwość gościć w kaliskim Urzędzie Miejskim.

      Najważniejszym celem spotkania był wywiad z panem Januszem Garbaczem. Burmistrz przyjął młodych redaktorów jak najlepszych gości i cierpliwie odpowiadał na trudne pytania szkolnych dziennikarzy. Dotyczyły one wielu rzeczy - charakteru pracy ale także pasji, dzieciństwa, wspomnień ze szkoły czy po prostu ulubionych filmów i potraw.

      Wywiad prasowy to jednak tylko część tej wyjątkowej wycieczki. Dzięki uprzejmości pani Sekretarz Gminy pani Irenie Kilijańskiej-Kotowicz oraz pracowników urzędu uczniowie mieli możliwość zajrzeć do wszystkich najważniejszych miejsc w budynku. A więc odwiedzili gabinety burmistrza i jego zastępcy a także sekretarza gminy i jej skarbnika. Zajrzeli również do działów zajmujących się nieruchomościami oraz promocją gminy, odwiedzili też Urząd Stanu Cywilnego.

      Miłym akcentem spotkania był pyszny poczęstunek w Sali Rycerskiej. Upominki w postaci długopisów na sprawdziany i kubki z logo gminy na gorącą herbatkę w trakcie spotkań redakcyjnych to miłe dopełnienie wizyty w urzędzie. Wycieczka dzięki otwartości i serdeczności wszystkich pracowników kaliskiego Urzędu Miejskiego była dla uczniów ciekawym i inspirującym wydarzeniem.

      Przewodnikiem po kolejnych działach była pani Monika Orlińska zajmująca się promocją gminy, a zdjęcia wykonała pani Olga Wysocka.  Planowanym efektem redakcyjnego wyjścia do urzędu będzie publikacja wywiadu z panem Januszem Garbaczem, który zamierzamy opublikować w grudniowym numerze gazetki szkolnej „Kornelówka”.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim za ten wyjątkowy dzień.

      W imieniu swoim oraz uczniów

      Sławomira Sydlewska

     • Dzień Praw Dziecka

     •      20 listopada, jak co roku, na całym świecie obchodzony jest Dzień Praw Dziecka. To wyjątkowy czas, kiedy szczególnie podkreśla się prawa każdego dziecka do godności, opieki, edukacji i szacunku.

      Klasa 1a oraz 1b obejrzała tego dnia  film edukacyjny poświęcony prawom dzieci. Film ukazywał różnorodne aspekty praw zawartych w Konwencji Praw Dziecka w sposób  zrozumiały dla najmłodszych. Dzięki barwnym obrazom i zrozumiałym przykładom, dzieci mogły zobaczyć, jakie prawa im przysługują i jak są one istotne w ich życiu codziennym.

      Obejrzenie filmu edukacyjnego było ważnym momentem, który dodatkowo zwrócił uwagę uczniów na istotę Dnia Praw Dziecka. To wydarzenie nie tylko poszerzyło wiedzę dzieci na temat ich praw, ale także zapoczątkowało dialog na temat szacunku, empatii i równości dla każdego dziecka na świecie.

      Świętowanie Dnia Praw Dziecka to nie tylko wydarzenie w kalendarzu, to okazja do kształtowania postaw i świadomości najmłodszych, budując w nich szacunek dla swoich i cudzych praw, co sprawia, że ten dzień ma wyjątkowe znaczenie w życiu szkoły i społeczności uczniowskiej.

      Paulina Rzeszuto

     • Dzień Pracownika Socjalnego

     • Zawsze z ręką na sercu, przez cały rok są dla drugiego człowieka. Nieustannie gotowi do działania, pomagania, czynią swoją piękną misję pracowników socjalnych. Wdzięczność za  pracę jest czymś oczywistym a szczególnie  okazać  ją można 21 listopada, ponieważ wtedy przypada Dzień Pracownika Socjalnego.  Nawiązując do tego dnia, uczennice: Karolina Gregorowicz, Oliwia Małkowska oraz Zofia Wyrzykowska pod opieką opiekunek Samorządu Uczniowskiego udały się w imieniu całej społeczności szkolnej, aby złożyć pracownikom socjalnym  moc życzeń,  podarować kartkę z życzeniami  oraz słodki upominek.

      Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy angażują się w pomoc drugiemu człowiekowi, dając nadzieję, na godne i lepsze życie. Dziękujemy Pani Katarzynie Horbie za wykonanie przecudownej kartki.

       

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

     • Zatrzymane wspomnienia w Kapsule Czasu klasy IV b

     •  

      Zapewne każdy z nas nie raz zadał sobie pytanie, jak będzie wyglądać nasze życie za kilka lat. Kiedy to już nastąpi, będziemy się zastanawiać, jak to było kilka lat temu. Abyśmy nie musieli długo nad tym myśleć i sięgać tak daleko pamięcią, podczas dwóch godzin wychowawczych tworzyliśmy Kapsułę Czasu, w której zamknęliśmy swoje plany, marzenia, nadzieje związane z przyszłością, jaka jest przed nami. Schowaliśmy do niej nasze pamiątki, zdjęcia, głosy, film, wspomnienia, aktualne wydanie szkolnej gazetki- Kornelówki oraz inne okruchy dzisiejszej codzienności takie jak gazetka promocyjna z aktualnymi cenami. Uczniowie stworzyli także odbicia dłoni, na których napisali swoje aktualne dane, jak: wzrost, miejsce zamieszkania oraz inne informacje zgodne z ich życiem.

      Serdecznie dziękuję zaangażowanym rodzicom, którzy napisali oraz zakopertowali list do swojego dziecka z „przyszłości” z motywacją, wsparciem i dobrym słowem. Współpraca z wami to przyjemność. Kapsułę czasu otworzymy, gdy uczniowie będą kończyć klasę ósmą, tuż przed najważniejszymi dla nich egzaminami. Na pewno będzie to dla wszystkich nie lada atrakcja!

      Wychowawczyni klasy IV b

      Anita Kuźmińska

     • Laboratoria Przyszłości

     • Zajęcia z robotyki to specjalnie zaprojektowane scenariusze zajęć dla dzieci. Wprowadzają je swobodnie w cyberświat i zastosowanie robotów w życiu codziennym.   Projekty grupowe uczą współpracy z innymi osobami, a osiągnięcia są źródłami pozytywnych emocji, które wzmacniają poczucie własnej wartości.                                                     

      Nauka programowania przez zabawę z wykorzystaniem robotów i aplikacji komputerowych to warsztat wykorzystujący narzędzia i ćwiczenia uczące logicznego myślenia, kreatywnego podejścia do problemów i poszukiwania rozwiązań.                              

      Xtrem Bot- robot, który porusza się po zaprogramowanej trasie w wykorzystaniem dużych elementów puzzli, przechodzi przez labirynt, uczy dziecko formułowania prostych poleceń, zdolności logicznego myślenia oraz sekwencjonowania. Zajęcia z zakresu Laboratoriów Przyszłości to także szeroka wiedza teoretyczna, która przekłada się na praktykę z wykorzystaniu Bot-ów. Uczniowie poznają zastosowanie przekładni i czujników podczerwieni co później wykorzystują w pracy praktycznej.                

      Zajęcia z programowania dla uczniów klas I-III odbywają się dwa razy w tygodniu z podziałem na grupy. Podczas zajęć uczniowie wykorzystują także aplikacje Code, Scratch  a także Minecraft Education.

       

       Oktawia Broś

       

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
   • 94-361-74-92, 94-361-63-11
   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ul. Błonie Kaszubskie 2 78-540 Kalisz Pomorski 78-540 Kalisz Pomorski Poland
   • wicedyrektor@spkaliszpom.dlaedu.pl wicedyrekorped@spkaliszpom.dlaedu.pl
   • ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
 Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
Adres: Błonie Kaszubskie 2, 78-540 Kalisz Pomorski
Kontakt: sekretariat@spkaliszpom.dlaedu.pl 


   • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
I mię i nazwisko: Dawid Nogaj
 Kontakt: inspektor@bezpieczne-dane.eu
   • CEL PRZETWARZANIA
 Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu kontaktowym.
Uzasadniony interes: komunikacja z osobami zainteresowanymi działalnością administratora PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA
 Przesłanka RODO: art. 6 ust. 1 lit. f ODBIORCY DANYCH 
 Podmioty świadczące na rzecz administratora usługi hostingowe, związane z prowadzeniem strony internetowej, z którymi zawarto umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. OKRES PRZECHOWYWANIA 
Podane dane będą wykorzystywane jedynie w okresie prowadzenia korespondencji zainicjowanej wiadomością przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego.
   • PRZYSŁUGUJĄCE PRAWA • do dostępu do danych oraz uzyskania kopii danych • do żądania sprostowania danych • do żądania usunięcia danych osobowych oraz bycia zapomnianym • do żądania ograniczenia przetwarzania • do przenoszenia danych • do złożenia skargi od organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
   • TRANSFER DO PAŃSTW SPOZA EOG I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
 Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej INFORMACJA 
Podanie danych osobowych wskazanych w formularzu jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną korespondencję. ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI, W TYM PROFILOWANIE
Podane dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
  • Logowanie