Powiedzieć, że „młodość jest piękna” – to za mało. Powiedzieć, że młodzi zawsze są o krok przed nami – też nie wystarczy. „Wspaniale”, „pięknie”, „cudownie”, „wzruszająco” – to także nie do końca odpowiednie określenia, by opisać Bal ósmoklasistów, który odbył się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury dnia 3 czerwca 2022 roku.
Tego wieczoru uczniowie ostatnich klas Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim bawili się na pierwszej tego typu imprezie w historii naszej placówki. I choć we wrześniu, gdy trzy uczennice przyszły na bardzo poważną rozmowę w tej sprawie do pani dyrektor Doroty Ławniczak, nikt nie przypuszczał, że bal stanie się Balem przez wielkie „B”, to ten właśnie czerwcowy wieczór okazał się „Balem nad Bale”.
Honorowymi gośćmi byli: dyrektor Dorota Ławniczak (która w swoim przemówieniu opowiedziała o wrześniowej „wizycie gabinetowej” trzech uczennic – Martyny Frańczak, Luizy Łacinnik i Martyny Stodulskiej), wicedyrektorki panie Anna Niezgoda i Anna Rydzewska, wychowawczynie: panie Paula Kononowicz-Nowak, Kamila Staszewska-Kołtun, Anna Fajgier i Sławomira Sydlewska oraz nauczyciele uczący klasy ósme, którzy przyjęli zaproszenie: Justyna Pawlik, Katarzyna Dzierbunowicz, Renata Pietroń, Kinga Łuc, Wioleta Burdyńska, Anna Gagat, no i niekwestionowani władcy parkietu oraz niewieścich serc: panowie Maciej Tuźnik i Paweł Łuczko. Imprezę otworzyła przemówieniem w imieniu klas ósmych Martyna Frańczak, następnie oddała głos pani dyrektor.
Czy ktoś „podpierał ściany”, czego obawiali się dorośli? O nie! Na sali tanecznej królowała Belgijka – także przez wielkie „B” – ponieważ wykonywana była przez niemal wszystkich uczniów goszczących w domu kultury (ponad 60 osób). Do tego tańca młodzież przygotowali nauczyciele na lekcjach wychowania fizycznego. Z łezką w oku oglądaliśmy cudowny taniec w wykonaniu naszych wychowanków.
Organizatorami byli Rodzice uczniów – znów przez wielkie „R”, którzy wykazali się sprawnością i wytrwałością w realizacji zamierzonego celu, lecz przede wszystkim umiejętnością współpracy mimo różnic zdań (wiemy, co mówimy). Dzięki Rodzicom nauczyciele ugoszczeni byli z najwyższą starannością. Sala pięknie przystrojona. Stoły ustawione w sposób przemyślany i niekolidujący z falą tańczącej młodzieży a także kolorowe, elegancko przybrane i pełne smakołyków. Zasady bezpieczeństwa zachowane przepisowo. Rodzice zajęli się organizacją wszystkich niezbędnych elementów tego typu przedsięwzięcia, podzielili się zadaniami i wzorowo je wykonali. Muzyka dobrana z dokładnością, jakiej nie powstydziłby się żaden organizator masowej imprezy. DJ LEO doskonale odczytał potrzeby młodzieży i sprawił, że sala niemal bez przerwy pulsowała w tańcu i brzmiała donośnym śpiewem. Menu – atrakcyjne i pyszne. Gwiazdą jadłospisu był olbrzymi tort wykonany w kaliskiej piekarni Haliny Bulwy i Alicji Czapek. Całość przedsięwzięcia wsparli sponsorzy: państwo Anna i Wacław Leśko – Sklep Ogólnospożywczy, panie Dorota Lewandowska – Sklep Lewiatan i Malwina Frańczak – Sklep Spożywczo-Przemysłowy w Suchowie, Kurowscy Ubezpieczenia i Biuro Rachunkowe, Zakład Przemysłu Drzewnego w Kaliszu Pomorskim, Cemabud, “Drew-Bud” PPUH Artur Oleksiuk, pani Renata Derkacz Tönnies Fleisch Polska Sp. z o.o, Z.P.H.U. DRAWEX Wiesław Dzieńkowski, "ANWIT" Agata Gosławska, Paula Kononowicz-Nowak PKNOWAK SP. Z O.O. Drawno, Piekarnia Halina Bulwa i Alicja Czapek SC, Aneta i Gerard Chwiłkowscy- Sklep Moda i Kawa. Fotografie wykonywała Magdalena Głuchowska. Największe podziękowania należą się dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury pani Małgorzacie Dziadek za udostępnienie sali oraz panu burmistrzowi Januszowi Garbaczowi za wyrażenie na to zgody.
Obecne klasy ósme wysoko postawiły poprzeczkę następnym pokoleniom Kornelówki. To jednak nie powinno zniechęcać kolejnych klas – przeciwnie. Jak powiedziała pani dyrektor Dorota Ławniczak, mamy nadzieję, że Bal ósmoklasisty stanie się tradycją naszej szkoły. Młodzież właściwie nie opuszczała parkietu – może na chwilę, by ostudzić emocje lub – i tu – rewelacja! – aby poćwiczyć na trawie kolejny taniec! Dzieciaki nie tylko były kulturalne. Były „na medal”. Młodzież tańczyła i radowała się każdą spędzoną wspólnie chwilą. Lecz to i tak jeszcze nie wszystko. Specjalnie dla swoich wychowawczyń ósmoklasiści wykonali poloneza, który – choć wcześniej nie był trenowany, wypadł naprawdę świetnie.
Jaka będzie przyszłość odchodzącego obecnie ze szkoły podstawowej rocznika? Wróżymy, że rewelacyjna, bo z takimi umiejętnościami organizacyjnymi rodziców i z taką energią ich dzieci można góry przenosić! Bardzo się cieszymy, że mogłyśmy być częścią tego wspaniałego przedsięwzięcia.
W imieniu dumnych wychowawczyń Sławomira Sydlewska