• Z wizytą  w Domu Seniora

     • Światowy Dzień Seniora to wyjątkowe święto obchodzone 14 listopada. Jego celem  jest promowanie aktywności osób starszych  oraz wzmacnianie więzi międzypokoleniowych.  Z tej okazji uczniowie ze świetlicy szkolnej, udali się z wizytą do Dziennego Domu Seniora.

      Z radością złożyli najlepsze życzenia szczęścia, pomyślności, uśmiechu na twarzy, spełnienia marzeń oraz planów życiowych a przede wszystkim dużo, dużo zdrowia, aby móc te plany i marzenia realizowaćPodczas swojej wizyty dzieci wręczyły kosz zdrowych owoców oraz gier rozwijających koncentrację i pamięć. Seniorki przywitały dzieci z otwartymi ramionami i nie pozostały dłużne, także przygotowały dla każdego piękne własnoręcznie robione bombki. Spotkanie to było wartościową lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości, jaką trzeba okazywać osobom starszym. 

      Należy pamiętać, że to właśnie babcie i dziadkowie odgrywają ważną rolę w każdej rodzinie. Mogą podzielić się z nami wieloletnim doświadczeniem w wielu kwestiach, jak i wspomnieniami z ich młodości. Pomagają w wychowywaniu swoich wnuków, dla których są niesamowitą skarbnicą wiedzy z dawnych lat.

       

      Paulina Dzierbicka

      Beata Kowalczyk

      Barbara Bendyna

      Beata Betka

       

     • .

     • PRZYPINKA FLAGA POLSKI BIAŁO-CZERWONA 2,5x1,5cm Twojestroje.pl”Światełko Pamięci Niezwyciężonym w dekadę 100-lecia Odzyskania Niepodległości „

       

      10 listopada, w wigilię Narodowego Święta Niepodległości, Szkoła Podstawowa w Kaliszu Pomorskim jako współorganizator akcji „Światełko Pamięci Niezwyciężonym w dekadę 100-lecia Odzyskania Niepodległości” na grobach Bohaterów poległych w walce o wolność zapaliła znicze. To już szósta edycja akcji, której organizatorem jest Stowarzyszenie „Grupa Wschód”.

                  Uczniowie zapalili światełka na grobach żołnierzy, które są symbolem pamięci o tych, którzy zginęli walcząc o odzyskanie i utrzymanie Wolnej  Niepodległej Rzeczypospolitej oraz odmówili modlitwę. Celem akcji jest upamiętnienie polskich bohaterów, którzy za wolność naszego kraju zapłacili największą cenę, a ich groby często bezimienne rozsiane są na całym świecie. Znicze zapłonęły w całym kraju, od morza aż po góry, a także poza jego granicami.

       

      Anna Słuka- Maciąg

       

     • KORNELÓWKA - GAZETKA SZKOLNA

     •             Serdecznie zapraszamy do lektury pierwszego numeru gazetki „Kornelówka” w tym roku szkolnym. Cały nr 4/2023 (12) zamieszczony na stronie szkoły w formacie PDF w zakładce O SZKOLE.

       

                  Na łamach jak zawsze znajdziecie wiele ciekawych rzeczy: propozycje filmów, informacje o wydarzeniach w szkole, rysunki, pomysły na rozrywkę czy przepisy na pyszne potrawy do samodzielnego wykonania.

       

                  Najważniejszą pozycją tego numeru jest zbiór mądrych refleksji uczniów należących do kółka dziennikarskiego na temat wielkości (tej duchowej) człowieka. Powstały w oparciu o film „Wielkość wymaga czasu”. 

       

                  Niech Wam się dobrze czyta, bądźcie też dla autorów wyrozumiali, są w 4, 5 i 6 klasie.

                  Przyjemnej lektury! 

                  Opiekunka Sławomira Sydlewska

       

       

       

     • Spotkanie z jeżem

     • Z okazji Międzynarodowego Dnia Jeża w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim uczniowie klas 4 b i  4 c poznali wiele faktów z życia tych pożytecznych zwierzątek. Jeże świetnie dostosowały się do warunków środowiskowych, zamieszkują nasze ogrody, działki, parki i wszelkie przydomowe tereny. Niestety, czyha na nich wiele niebezpieczeństw, szczególnie cywilizacyjnych. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wiele ciekawych informacji przyrodniczych m.in. tego, że od 2014 roku jeże podlegają częściowej ochronie. Wprowadzony jest zakaz chwytania ich, przetrzymywana, niszczenia lub przeganiania z siedlisk. Bardzo dużo informacji o tych ssakach dostarczył nam kwartalnik Drawieńskiego Park Narodowego pt. „Wydra”. Uczniowie byli zainteresowani poruszonym tematem, chętnie słuchali fragmentów tekstów a także dzielili się swoją wiedzą. Wspólnie obaliliśmy też mity dotyczące jeży. My wiemy i wiedzą to nasi uczniowie, że jabłka nie są podstawowym pokarmem jeża, a do picia wystawiamy im płaski pojemnik z wodą, nigdy z mlekiem. Omówiliśmy również sens istnienia specjalistycznych ośrodków zajmujących się pomocą jeżom. Wiemy, jakie zadania stoją przed nimi. Każdy z nas może pomóc jeżom, a podjęte wszelkie działania w tym temacie niewątpliwie przyczynią się do tego, by jeże nie wyginęły.O jeżach rozmawialiśmy też z uczniami z  klasy 3 a. Tu podsumowaniem zajęć były wielobarwne prace plastyczne z jeżem w roli głównej. Mamy nadzieję, że spotkania te zaowocują zainteresowaniem na temat najbliższego środowiska, w którym żyjemy. Jeże to tylko jego część.

      Karolina Wagner i Katarzyna Horba

       

       

       

     • Dzień Niepodległości w Kornelówce

     •  

      „Miejmy nadzieję!… nie tę lichą, marną (…) 

      Miejmy odwagę!… nie tę jednodniową (…)

      nie przestajmy czcić świętości swoje (…)”

                                                             Adam Asnyk

       

            Powyższe słowa wyśpiewane przez zespół uczennic pod kierunkiem pani Ewy Klimek rozpoczęły uroczysty apel z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość odbyła się dnia 10 listopada 2023 r. w auli Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego. Goście, którzy zaszczycili szkołę swoją obecnością, to: Burmistrz Kalisza Pomorskiego pan Janusz Garbacz, Inspektor ds. Oświaty pani Marta Gorajewska, Sekretarz Gminy pani Irena Kilijańska-Kotowicz, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Małgorzata Wróbel. W uroczystości udział wzięły: dyrektor szkoły pani Dorota Ławniczak, zastępczynie dyrektorki panie Anna Rydzewska i Anna Niezgoda oraz nauczyciele i uczniowie.

      Słowa o nadziei na niepodległość Polski i odwadze Polaków pochodzą z wiersza pozytywistycznego pisarza Adama Asnyka pt.: [Miejmy nadzieję] i zostały wybrane do otwarcia szkolnego Koncertu Pieśni Patriotycznych. Był on wyjątkowy. W tym roku szkolnym na scenie wystąpili wszyscy uczniowie naszej szkoły. Każda klasa pod opieką swego wychowawcy przygotowała inny utwór patriotyczny. Wybrzmiały tak znane frazy, jak: „Przybyli ułani”, „Szara piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Wolność, kocham i rozumiem” i inne, których nie sposób tu wymienić.

      Imprezę poprowadzili uczniowie: Nikola Bachorska i Franciszek Budzyński, formułę uroczystości stworzył Samorząd Szkolny pod opieką pań: Katarzyny Car, Magdaleny Kujawskiej – Krystopik, Aleksandry Budzyńskiej, Pauliny Dzierbickiej i Anity Kuźmińskiej. Organizacją występów zajęła się pani Ewa Klimek i Małgorzata Potoczna-Galera. Podziękowania należą się również wychowawcom, którzy poświęcając swój czas, przygotowali swoje zespoły klasowe do koncertu oraz rodzicom, którzy zadbali o piękny galowy strój uczniów, a nierzadko ćwiczyli w domu z dziećmi piosenki. Dziękujemy także pani Dorocie Wilgockiej za niepowtarzalną  dekorację patriotyczną i Maciejowi Tuźnikowi za upamiętnienie dzisiejszego dnia.

      Tuż po uroczystości szkolnej dyrekcja wraz z delegacją nauczycieli i uczniów udała się pod pomnik Pionierów Ziemi Kaliskiej, by tam złożyć hołd patriotom broniącym niepodległości naszej ziemi.

      Wspólna praca ponownie przyniosła piękny efekt – każdy uczeń wystąpił na scenie w tak ważnym dla Polaków dniu – to przecież rocznica odzyskania Niepodległości Polski. Jeszcze raz przekonaliśmy się, że praca zespołowa przynosi najlepsze efekty!

      Sławomira Sydlewska

       

     • Klub Pożeraczy Książek w akcji !

     •      W bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim od października tego roku działa „Klub Pożeraczy Książek”. Do klubu należą  uczniowie z klas 4 – 8, którzy chętnie odwiedzają naszą bibliotekę i czytają książki. W dniu dzisiejszym tj. 9 listopada odbyło się pierwsze oficjalne zebranie,  podczas którego omówione zostały zasady przynależności do klubu oraz zadania do wykonania. Każdy z klubowiczów otrzymał specjalną kartę, na której będzie odnotowywał swoje osiągnięcia. Przydzielone zostały również pierwsze wyzwania – zadania do wykonania czyli zakładki do książek z motywami przeczytanej książki. Warto dodać, że każdy uczestnik ma za zadanie przeczytać w ciągu roku szkolnego 5 wybranych przez siebie książek. Powstanie klubu jest ściśle związane z realizacją w naszej szkole ogólnopolskiego programu pt. „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”.

      Karolina Wagner i Katarzyna Horba

     • Biblioteczny Dzień Postaci z Bajek

     •        Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim to prawdziwi miłośnicy bajek. Na zaproszenie biblioteki szkolnej uczniowie klas 1 – 3 wzięli udział w spotkaniach czytelniczych z okazji Dnia Postaci z Bajek. Emocji nie brakowało. Gości w progu witały dwie księżniczki, był stary, podróżny kufer z niespodziankami w postaci bajkowych postaci, które dzieci bezbłędnie odszyfrowywały. Była kolorowa ścianka z bohaterami baśni, legend, bajeczek z ekranu telewizyjnego i kina. Każde dziecko miało okazję wskazać swoją ulubioną postać i powiedzieć o niej kilka zdań. Chętnych nie brakowało. Na spotkaniach czytelniczych oczywiście nie mogło zabraknąć książek. Na tę okazję przygotowana została wystawa pięknie ilustrowanych baśni ,legend i  opowiadań. Na wystawie znalazły się również ręcznie wykonane na szydełku postaci z książki o przygodach Kubusia Puchatka, był też Krecik i sympatyczni Sąsiedzi. Te eksponaty pozyskaliśmy dzięki uprzejmości Pani Ani Słuki – Maciąg. W jedną z bajkowych postaci – Rumcajsa wcieliła się uczennica klasy 8 Sara , a postaci bajkowe, wyeksponowane na ściance, przygotowała Pani Dorota Wilgocka.

      Bibliotekarki Karolina Wagner i Katarzyna Horba

     • ,,Dyniowe cudaki”

     • ,,Dyniowe cudaki”- pod takim hasłem wychowawcy świetlicy klas I-III zorganizowali konkurs na najciekawiej ozdobioną dynię. Celem konkursu było rozwijanie inwencji twórczej uczniów poprzez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych, rozwijanie zdolności manualnych uczniów oraz zachęcanie do współpracy z rodzicami. Uczniowie oraz ich rodzice wykazali się dużą kreatywnością i z pewnością włożyli w wykonanie dyni dużo pracy.

      Prace konkursowe były tak różnorodne  i ciekawe, że ciężko było wybrać te, które są najładniejsze. Wszystkie dyniowe cudaki można było podziwiać przed wejściem do świetlicy.

      Konkurs rozstrzygnięty został w dwóch kategoriach: klas I-III oraz IV-VIII.

      W klasach I-III

      I miejsce Pola Girtler kl. 2 a

      II miejsce Patrycja Lisiewicz kl. 2 c

      III miejsce Michalina Mazur kl. 2 b

      Wyróżnienia: Izabella Hołubicka kl. 2 a oraz Zofia Trzmiel kl. 2 b.

      W klasach IV-VIII pracę konkursową wykonały dwie uczennice z klasy IV c. Były to tak pomysłowe i piękne prace, że jury postanowiło przyznać I miejsce obu dziewczynkom.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za piękne dyniowe cudaki.

       

      Barbara Bendyna

      Paulina Dzierbicka

      Beata Kowalczyk

     • ŚWIEĆ PRZYKŁADEM – NOŚ ODBLASKI

     •      W ramach działań profilaktycznych „Świeć Przykładem” policjantka z drawskiej komendy wspólnie z kaliską dzielnicową już po raz kolejny realizowały spotkania profilaktyczne skierowane do najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

           Funkcjonariusze spotkali się z uczniami klas czwartych Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim i przypominali im, jak bezpiecznie poruszać się po naszych drogach.
           Działania mają na celu zachęcenie jak największej liczby pieszych, zwłaszcza dzieci idących do szkoły, do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale także w tym obszarze, w nieoświetlonych lub słabo oświetlonych miejscach.

      Mundurowi przypominali dzieciom jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych w życiu codziennym, że wystarczy kamizelka, brelok, bądź inny element odblaskowy, który możemy umieścić chociażby na rękawie, czy nogawce spodni, a który odbija światło reflektorów samochodowych nawet z bardzo dalekich odległości.

      Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali odblaski zasponsorowane przez Urząd Miasta i Gminy w Kaliszu Pomorskim.

            Działania te doskonale wpisują się w realizację programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.

       

      Pedagog szkolny

      Ewa Klimek

     • Body parts

     •      Na lekcji języka angielskiego uczniowie klas 2a, 2b, 2c mieli do wykonania kolejne zadanie w ramach innowacji pedagogicznej pt: „Angielski jest Fun-tastyczny”. Celem tych zajęć  jest zwiększenie motywacji do nauki języka angielskiego,  uatrakcyjnienie lekcji oraz rozwijania poczucia estetyki i kreatywnego myślenia.   Na początku lekcji uczniowie  zostali podzieleni na  czteroosobowe grupy,  następną czynnością było odrysować kontur swojego kolegi bądź koleżanki  na dużym arkuszu  i odpowiednio udekorować.  W trakcie wykonywania zadania uczniowie nie tylko  utrwalali pisownię słówek związanych z częściami ciała, ale także rozwijali umiejętność współpracy w grupie.

       

      Natalia Rydel

     • Dzień zdrowego śniadania

     •       W naszej szkole kształtujemy zdrowe nawyki żywieniowe. Odpowiednie żywienie oparte na naturalnych produktach zmniejsza ryzyko nadwagi i chorób, a jednocześnie może podnieść odporność.

      W środę i czwartek uczniowie klas 1a, 1b i 1c po raz pierwszy przygotowywali w klasie zdrowe kanapki. Dzieci przyniosły pożywne produkty: chleb, szynkę, ser, jajka, ogórki, pomidory, sałatę, paprykę, szczypiorek, rzodkiewkę. Wspólnie zadbaliśmy o podstawowe zasady higieny, czyli umycie rąk przed wykonywaniem kanapek i odpowiednie przygotowanie stołu .

      Pierwszaki samodzielnie smarowały pieczywo masłem i układały na nim wybrane przez siebie produkty. Następnie odbyła się degustacja kanapek, a zadowolone miny potwierdziły, że najlepiej smakują kanapki zrobione własnoręcznie. Dzięki takim zajęciom dzieci kształciły w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas spożywania posiłków.

       

      Katarzyna Car

     • Niezwykła Przygoda w Lokalnym Centrum Nauki - Metalowe Inspiracje w Wałczu!

     •     31 października uczniowie klas 1a, 1b i 1c wyruszyli na wycieczkę do lokalnego Centrum Nauki Metalowe Inspiracje w Wałczu. To pełne wrażeń wydarzenie było nie tylko doskonałą okazją do poszerzania wiedzy, ale również fantastyczną zabawą dla najmłodszych uczniów. Już na starcie panowała atmosfera podekscytowania oraz oczekiwania na to, co czeka ich w Centrum Nauki.

      Pierwsze zajęcia obejmowały robotykę z wykorzystaniem klocków Lego. W parach, dzieci otrzymały zestawy klocków i tablety, a następnie przystąpiły do tworzenia swoich własnych konstrukcji.  Były to momenty pełne kreatywności i współpracy, gdzie młodzi adepci technologii wymieniali się pomysłami i rozwijali własne umiejętności inżynieryjne. Następnie przyszła pora na programowanie. Dzieci, z pomocą tabletów, miały okazję nauczyć się podstaw programowania, które następnie mogły wykorzystać do sterowania swoimi robotami. To niezwykłe doświadczenie pozwoliło im zobaczyć, jak ich własne projekty ożywają i zaczynają wykonywać różnorodne ruchy. Warsztaty z robotyki nie tylko rozbudziły w dzieciach pasję do technologii, ale także rozwijały umiejętności logicznego myślenia, współpracy w zespole oraz kreatywności.

      Drugą część zajęć stanowiły warsztaty przyrodniczo-chemiczne. Uczniowie z zapałem i zaangażowaniem przystąpili do fascynujących doświadczeń, które pozwoliły im poznać tajniki chemii w sposób praktyczny i niezwykle ekscytujący. Pierwszym z zadań było tworzenie pięknych, pachnących mydełek.  Efekty ich pracy były oszałamiające – kolorowe, pięknie ukształtowane i pachnące, stały się doskonałym dowodem na to, że chemia może być nie tylko nauką, ale i sztuką. Następnym niezwykłym eksperymentem było stworzenie tęczy w probówkach. Zaopatrzeni w zestaw probówek, barwne roztwory i cierpliwość godną prawdziwych naukowców, uczniowie przystąpili do tworzenia tego niezwykłego zjawiska. W rezultacie, podziwialiśmy wspaniałe spektrum barw, które zawisnęły w probówkach, jak tęcza po deszczu.

      Kolejnym niezwykłym doświadczeniem były zajęcia z użyciem gogli wirtualnej rzeczywistości (VR). Dzięki nim uczestnicy mogli dosłownie przenieść się w inny wymiar, odkrywając tajemnice oceanu czy eksplorując fantastyczne światy. To było dla nich przeżycie na miarę najlepszych filmów science fiction!

      Po intensywnym dniu pełnym nauki, zabawy i fascynujących odkryć, wszyscy uczestnicy wyjechali z Centrum Nauki Metalowe Inspiracje z uśmiechem na twarzach i głowami pełnymi nowej wiedzy. Aby zakończyć dzień w odpowiedni sposób, zatrzymaliśmy się na powrocie w restauracji McDonald's, gdzie dzieci mogły podzielić się wrażeniami i opowiedzieć o najbardziej zapadających im w pamięć doświadczeniach.

      Jesteśmy pewni, że ta przygoda na długo pozostanie w ich pamięci i będzie bodźcem do dalszych odkryć w świecie nauki i technologii. Bardzo dziękujemy Pani Katarzynie Horbie za pomoc podczas wycieczki.

       

      Katarzyna Car

      Paulina Rzeszuto

      Oktawia Broś

     • Dzień Dyni ☺

     •       Nadchodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to doskonały czas by świętować „Dzień Dyni”- królowej wszystkich warzyw. W klasie I c, III a z okazji tego wydarzenia obowiązywały barwy dyniowe - dominował kolor pomarańczowy i brązowy, a niektórzy uczniowie przyszli do szkoły ubrani w dyniowe stroje. Podczas zajęć dzieci poznały budowę dyni, jej rodzaje, pochodzenie, a także dowiedzieli się jak ważną rolę odgrywa dynia w naszej diecie ze względu na witaminy i składniki mineralne jakie posiada. Następnie dzieci zabrały się do      „dyniowego wnętrza” - oddzielanie miąższu od pestek. Miękisz został poddany degustacji, który jak określali smakosze przypominał smak orzechów. Pestki zaś po wysuszeniu zostaną wykorzystane do pracy plastycznej. Poza dyniowymi zabawami każdy uczeń wykonał własną dynię   z wykorzystaniem papieru toaletowego, bibuły i elementów dekoracyjnych i farb.

       

      Broś Oktawia

     • „Odkrywamy kaliskie cmentarze”

     •       30 października 2023 roku uczniowie kaliskiej Kornelówki wzięli udział w grze miejskiej zorganizowanej przez uczniów kaliskiego liceum. Konkurs był przeznaczony dla klas 7 i 8. Gra polegała na rozwiązywaniu zagadek oraz zadań związanych z historią Kalisza Pomorskiego. Uczniowie rywalizowali w grupach 3-osobowych. Każda grupa otrzymała mapę, wskazówki oraz kopertę-sakiewkę na kaliskie notgeldy – punkty otrzymywane za poprawne wykonanie zadań. W poszczególnych miejscach  uczniowie z liceum czekali wraz z pakietem zadań do wykonania. W grze liczyła się poprawność odpowiedzi oraz czas zrealizowania poleceń. Zabawa rozgrywała się w czterech istotnych dla historii Kalisza miejscach: okolicy Kościoła,  na Starej Strzelnicy oraz na obu cmentarzach (Zabytkowym i Komunalnym) w godzinach 9.30 - 11.45. Uczniowie musieli wykazać się ogromną ilością wiedzy na temat historii Kalisza Pomorskiego. Dla ułatwienia uczestnicy gry mieli możliwość korzystania z telefonów komórkowych, różnych źródeł naukowych i z pomocy mieszkańców. Po wykonaniu wszystkich zadań wyłoniono trzy najlepsze drużyny:

      I miejsce:  Filip Stąporek, Franciszek Budzyński, Jan Kudynowski (kl. 7a)

      II miejsce:  Julia Krymowska, Karolina Jamróz, Gabriela Starobrzańska (kl. 7b)

      III miejsce: Julia Głuchowska, Nadia Doleżan, Leon Jurgiewicz (kl. 7a)

       

      Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali nagrody ufundowane przez państwa Bogusz z Drawska Pomorskiego oraz Burmistrza Kalisza Pomorskiego pana Janusza Garbacza. Pozostali uczestnicy również otrzymali upominki. Mamy nadzieję, że gra będzie organizowana w kolejnych latach, chętnie weźmiemy w niej udział.

      Serdecznie dziękujemy organizatorom a w szczególności Panu Dyrektorowi Maciejowi Rydzewskiemu.

       

      Nikola Bachorska,

      Barbara Pietrzak,

      Aleksandra Laska

      Karolina Jamróz – uczennice klasy 7b

     • #SzkołaPamięta

     •  

          W dniach 30-31 października br. uczniowie  klasy 4b wraz z wychowawczynią Panią Anitą Kuźmińską  udali się na kaliski cmentarz, aby posprzątać groby, zwłaszcza te zapomniane. Każdy miał również możliwość zapalenie znicza na grobie swoich bliskich.

      Groby odwiedzili również uczniowie klasy 3 b  i 7c z wychowawczyniami, panią Matyldą Łabuć  i Natalią Rydel oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami, paniami Aleksandrą Budzyńską  i Anitą Kuźmińską.

      Czas przed świętem zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla nich oraz wspomnienie bohaterów, którzy polegli w obronie naszej ojczyzny.

      W ramach akcji #Szkoła pamięta, której patronuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, wychowankowie i wolontariusze naszej Kornelówki zapalili symboliczne znicze na grobie majora Kazimierza Przybysławskiego ps. „Młot” – kaliskiego „Żołnierza Wyklętego” oraz pod pomnikiem „Żołnierzy Wyklętych”.

      To była jedna z ważniejszych lekcji wychowania obywatelskiego i patriotycznego, która z pewnością pozostanie w pamięci naszych uczniów. Celem naszych działań była nie tylko pomoc w porządkowaniu cmentarza, lecz przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych oraz wdrażanie do właściwego zachowania w miejscach pamięci.

        

      Opiekunowie

      Samorządu Uczniowskiego

     • Dzień Kundelka w Kornelówce

     •         Dzień Kundelka to wyjątkowe i nietypowe święto. Co roku, 25 października w całej Polsce organizowane są wystawy psów, dni otwarte w schroniskach, akcje promujące adopcje bezpańskich psów, czy akcje charytatywne. To również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Święto to powstało, aby podziękować kundelkom za ich oddanie i wierność, ale również, aby zwrócić uwagę na tę najliczniejszą a często najgorzej traktowaną grupę psów towarzyszących człowiekowi.

      Dzień Kundelka stał się okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale również zgłębienia wiadomości uczniów  na temat pielęgnacji, żywienia i szkolenia psów. Podczas zajęć świetlicowych dzieci oglądały bajkę pt.: ,,Clifford Wielki Czerwony Pies”. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wykonywali maski z wizerunkiem pieska, plakaty w formie puzzli oraz kundelka z materiałów recyklingowych. Dzięki pracy dzieci powstała wspaniała sfora rolkowych psiaków. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało medal za aktywny udział.

      Dzień Kundelka widoczny był również w bibliotece szkolnej. Z tej okazji przygotowana została wystawa książek z psami w roli głównej. Było też czytanie wybranych fragmentów w czasie przerw międzylekcyjnych. Uczniowie bardzo chętnie czytali, a także opowiadali o swoich domowych pupilach.

      W związku z tym, że październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, świetlica szkolna zorganizowała zbiórkę karmy i zabawek dla schroniska ,,Leśny Zakątek” w Koszalinie. Wszystkim uczniom oraz ich rodzicom serdecznie dziękujemy za przyłączenie się do akcji i okazanie dobrego serca.

      Uczniowie już wiedzą, że każdy pies, kundelek czy rasowy, zasługuje na uwagę i miłość.

       

      Paulina Dzierbicka

     • Tydzień z Patronem Szkoły

     •  

          W tym roku szkolnym Święto Patrona Szkoły odbyło się w dniach 23-27 października  i zakończyło się uroczystym wręczeniem nagród dla laureatów. Wśród szerokiej oferty działań upamiętniających życie i twórczość Kornela Makuszyńskiego dla każdego ucznia znalazło się takie, w którym mógł on wziąć udział.

      W ramach zajęć w klasach I - III miały miejsce dni filmowe z Koziołkiem Matołkiem oraz gry i zabawy poświęcone tej przesympatycznej postaci literackiej. Wychowawcy w ramach swoich lekcji zapoznali uczniów z życiem i twórczością naszego Patrona. Na korytarzach zostały wywieszone prace konkursowe uczniów oraz przygotowane przez klasy starsze ,,Motto Naszej Szkoły”.

      Jednym z działań był konkurs plastyczny „Ulubiona postać z bajki Kornela Makuszyńskiego” dla klas I - III zorganizowany przez  Samorząd Uczniowski.  Jury miało ogromną trudność, gdyż każda z prac była niepowtarzalna.  Przy ocenie brano pod uwagę walory artystyczne: samodzielność wykonania pracy, pomysł oraz estetykę wykonania. Po obejrzeniu wszystkich prac jury wyłoniło następujących zwycięzców:

      I miejsce:  Alicja Baran kl. 1c

      II miejsce: Amelia Stysiak kl. 3a

      III miejsce: Hubert Kędzierski kl. 3b

      Wyróżnienie: Alicja Budzyńska kl. 3b i Katarzyna Augustyniak kl. 2b

      Za zaangażowanie klas IV-VIII w obchody Święta Patrona Szkoły, nagrody przyznano następującym klasom :

      I miejsce: klasa 5a

      II miejsce: klasa 4b

      III miejsce:  klasa 6a

      W konkursie na dekorację sali oraz gazetkę w klasach I-III zwyciężyli uczniowie klas:

      I miejsce:  I a oraz 2c

      II miejsce: Ib  

      W konkursie na najlepsze przebranie za postać z książki Kornela Makuszyńskiego zwyciężyli :

      I miejsce  klasa 6b

      II miejsce kl. 4a  i 6a

      Innym  punktem obchodów Dnia Patrona w naszej szkole była organizacja konkursu na temat życia i twórczości Kornela Makuszyńskiego. Konkurs przygotowała nasza biblioteka szkolna, tam też wytypowani uczniowie (po jednej osobie z każdej klasy 4 -8) rozwiązywali test. Zadania konkursowe dotyczyły zarówno faktów z życia naszego patrona, jak i jego twórczości. Największą wiedzą wykazały się dwie siódmoklasistki: Nadia Doleżan Z kl. 7a i Aleksandra Laska z kl. 7 b, a tuż za nimi, bo tylko o jeden punkt mniej zdobyły Liwia Kupczak z kl. 4 c i Karolina Drzewiecka z kl. 6 a. Uczennice te otrzymały atrakcyjne nagrody książkowe. Pozostałych  uczestników konkursowych zmagań nagrodzono drobnymi upominkami.

      Liczne  konkursy, pięknie przystrojone sale lekcyjne, świetlice i korytarze dały szansę uczniom choć na chwilę odetchnąć od codziennej bieganiny i poczuć smak bajecznego i kolorowego dzieciństwa.

       

        Samorząd Uczniowski

      Biblioteka Szkolna

     • Baśniowy spektakl, pt. „Królowa Śniegu

     •    26 października br. uczniowie klas 2c, 3a, 3b oraz 3c wraz  z   wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Choszczna, aby obejrzeć  baśniowy spektakl, pt. „Królowa Śniegu”. Celem wycieczki było kształtowanie u naszych uczniów kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki.

      Podczas godzinnego spektaklu, ruchoma scenografia, profesjonalne kostiumy oraz różne efekty specjalne bardzo przypadły do gustu dzieciom, które z wielką uwagą odbyły podróż do Krainy Królowej Śniegu. Uczniowie oglądając sztukę dowiedzieli się, jak ważna jest w życiu przyjaźń i miłość.

      Trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez baśni Hansa Christiana Andersena. To dzięki nim dzieci poznają świat wartości, uczą się dobra i bezpiecznie obcują ze złem.

       

      Barbara Bendyna

      Aleksandra Budzyńska

      Urszula Jarzyńska

      Anita Kuźmińska

      Matylda Łabuć

     • Z wizytą w schronisku w Młodolinie

     • „Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły.

      Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł,

      lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich,

      którzy są w potrzebie…”

      Phil Bosmans

       

      Wolontariusze Kornelówki wraz z opiekunami Anetą Hrabeć i Małgorzatą Pietrzak 24 października br. udali się z wizytą do Schroniska  dla Zwierząt w Młodolinie.

      Szkolną społeczność powitała właścicielka schroniska pani Renata Skrzypniak-Młynarczyk  oraz pracownica pani Sandra.  Panie z wielkim zaangażowaniem opowiedziały o funkcjonowaniu  instytucji i pokazały pomieszczenia, w których zwierzęta śpią, są karmione i kąpane oraz przechodzą kwarantannę. Dzieci bardzo emocjonalnie reagowały na widok piesków, zwłaszcza szczeniaczków. Woliery z kotami również wzbudziły zachwyt.

      W schronisku w Młodolinie  przebywa ponad 170 pięknych psiaków i  przesympatycznych kociaków. To miejsce, gdzie każdy zwierzak  ma ciepły kąt i pełną miskę a przede wszystkim jest bezpieczny.

      Była to ważna lekcja, która uczy wrażliwości, miłości i szacunku dla zwierząt oraz przyjaznego stosunku do wszystkich zwierząt: tych, które są w naszych domach i tych, dla których domem jest niestety schronisko.

      Panie niezmiernie się ucieszyły z przekazanych od nas prezentów. Przekazaliśmy zebraną karmę:  makarony, akcesoria dla zwierząt oraz ręczniki i pościele, które są bardzo potrzebne w obliczu nadchodzącej zimy. Pozyskane pieniążki z naszego sklepików w kwocie 2250 zł podarowaliśmy na zakup wysokokalorycznej  karmy.

      Uczniowie  przeprowadzili również zbiórkę środków higienicznych dla osób przewlekle chorych, które trafiły do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego   "Leśna Ustroń" w Tucznie. Wsparliśmy również zbiórkę  osiołka  Gucia, który miał trafić na rzeź. Osiołek jest już bezpieczny  i na dniach trafi do ośrodka dla zwierząt w  Benkowie.

      Szczególnie dziękujemy pani Beacie Kopeć i Annie Słuka- Maciąg za przekazane artykuły higieniczne oraz Pani Dyrektor Dorocie Ławniczak za dużą porcję karmy dla psiaków oraz ufundowanie nam po raz kolejny naszego wyjazdu.

      Na szczególne wyróżnienie zasłużył uczeń klasy 3c, Jakub Czerniawski, który przekazał na naszą zbiórkę największą ilość karmy.

      Z całego serca dziękujemy  naszym Uczniom i ich Rodzicom, że wsparli nasze działania i okazali serce. Do naszych podziękowań dołączają się wdzięczni właściciele schroniska i pracownicy zakładu opiekuńczego.  W tych trudnych czasach nawet najmniejszy gest jest bezcenny.

      Aneta Hrabeć

     • „All about me”

     •     W ramach innowacji pedagogicznej „Angielski jest Fun-tastyczny” uczniowie klas 1-3 na języku angielskim musieli wykonać określone zadania. Pierwszym z nich było wykonanie pracy projektowej pt: All about me- książka o mnie.  To przedsięwzięcie łączyło elementy edukacji językowej oraz plastycznej. Na początku zajęć uczniowie otrzymali instrukcję wykonania zadania, następnie samodzielnie wykonali arkusze. Podczas samodzielnej pracy wszyscy uczniowie wykazali się kreatywnością i stworzyli ciekawe prace.

      Natalia Rydel

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
   • 94-361-74-92, 94-361-63-11
   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ul. Błonie Kaszubskie 2 78-540 Kalisz Pomorski 78-540 Kalisz Pomorski Poland
   • wicedyrektor@spkaliszpom.dlaedu.pl wicedyrekorped@spkaliszpom.dlaedu.pl
   • ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
 Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
Adres: Błonie Kaszubskie 2, 78-540 Kalisz Pomorski
Kontakt: sekretariat@spkaliszpom.dlaedu.pl 


   • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
I mię i nazwisko: Dawid Nogaj
 Kontakt: inspektor@bezpieczne-dane.eu
   • CEL PRZETWARZANIA
 Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu kontaktowym.
Uzasadniony interes: komunikacja z osobami zainteresowanymi działalnością administratora PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA
 Przesłanka RODO: art. 6 ust. 1 lit. f ODBIORCY DANYCH 
 Podmioty świadczące na rzecz administratora usługi hostingowe, związane z prowadzeniem strony internetowej, z którymi zawarto umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. OKRES PRZECHOWYWANIA 
Podane dane będą wykorzystywane jedynie w okresie prowadzenia korespondencji zainicjowanej wiadomością przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego.
   • PRZYSŁUGUJĄCE PRAWA • do dostępu do danych oraz uzyskania kopii danych • do żądania sprostowania danych • do żądania usunięcia danych osobowych oraz bycia zapomnianym • do żądania ograniczenia przetwarzania • do przenoszenia danych • do złożenia skargi od organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
   • TRANSFER DO PAŃSTW SPOZA EOG I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
 Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej INFORMACJA 
Podanie danych osobowych wskazanych w formularzu jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną korespondencję. ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI, W TYM PROFILOWANIE
Podane dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
   • adres skrzynki ePUAP: SPKALISZPOMORSKI
  • Logowanie