Szkolna Artystyczna Grupa Patriotyczna pod kierunkiem mgr Stanisławy Górnik, w dniu 11 Listopada wystąpiła w spektaklu „Historia pewnej piwnicy” , reżyserowanym przez panią Joannę Mączkowską – reżysera i kierownika grupy teatralnej „Klepsydra” działającej w kaliskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. Uczniowie wykonali pieśni patriotyczne nagrodzone gromkimi brawami przez widzów przybyłych licznie na to przedstawienie. Występ przyjęty jak zwykle ciepło i serdecznie przez odbiorców doceniających trud młodych , zdolnych wykonawców włożony w wykonanie niezwykle trudnych do śpiewania utworów. Specjalnie na tę uroczystość rodzice dzieci przygotowali szykowne suknie dla dziewcząt i eleganckie garnitury dla chłopców. Rodzicom za wsparcie i pomoc w przygotowaniach do występu serdecznie dziękuję. Grupa istnieje formalnie drugi rok i prezentuje swoje osiągnięcia podczas występów z okazji uroczystości państwowych. W składzie grupy usłyszeć możemy: Igę Pawliczek ,Polę Pawliczek, Lenę Długą, Zuzię Kawecką, Joannę Krupińską, Olę Kawecką, Bartosza Malinowskiego, Karola Rydla, Wiktora Malinowskiego.
Nie lada wyzwanie ….
Trzeci tydzień listopada postawił przed uczniami naszej szkoły nie lada wyzwanie. W tych dniach odbywały się regionalne etapy przedmiotowe konkursu organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Mieliśmy zaszczyt gościć w tych dniach w Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Drawsku Pom. Dnia 17 listopada odbył się konkurs z matematyki, w którym uczestniczyły Małgorzata Masialska, Wiktoria Susz, Maja Łastówka i Paulina Klimczak. Do konkursu matematycznego przystąpiło sześć szkół z naszego regionu. Dnia 19 listopada Wiktoria Susz , Zofia Stąporek, Aleksandra Kwaśniewska i Zuzanna Kowalczyk próbowały swoich sił z języka niemieckiego. Konkurs ten odbył się po raz pierwszy, a udział w nim brały tylko dwie szkoły. Wyniki wszystkich konkursów zostaną ogłoszone na początku grudnia, a ich laureaci zmierzą się z najlepszymi w całym województwie. Trzymamy kciuki!!!!!
Anna Niezgoda
Kinga Łu
Małgorzata Kaczorowska
Rusza XVI edycja Góry Grosza !
Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet - Góra Grosza. Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.
Również nasza szkoła bierze udział w tym wielkim przedsięwzięciu. W związku z tym zapraszamy całą społeczność szkolną do udziału w akcji. Jak co roku chętne do udziału klasy organizują zbiórkę „grosików” do przygotowanych puszek, pudełeczek, skarbonek…. Zbiórkę rozpoczynamy w poniedziałek 23 listopada, a kończymy 4 grudnia br. Zebrane monety zostaną policzone, zapakowane i wysłane do organizatora akcji – Towarzystwa NASZ DOM.
Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.
Opiekun SK PCK Karolina Wagner
Pierwszoklasiści na spotkaniu z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi
W piątek 20 listopada br. miało miejsce ważne wydarzenie literackie z udziałem naszych uczniów z klasy I a. Na zaproszenie kaliskiego gimnazjum pierwszaczki wzięli udział w inauguracji Święta Pluszowego Misia. Wprawdzie święto przypada dopiero w środę 25 listopada, ale uczniowie gimnazjum już w piątek przygotowali dla naszych uczniów miłą, literacką niespodziankę. Natalia i Błażej – prowadzący spotkanie przeczytali kilka historyjek z życia Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Uczniowie z uwagą słuchali opowiadania o poszukiwaniach zagubionego ogona Kłapouchego, o tym jak Puchatek z Prosiaczkiem tropili łasicę, jak Kubuś chciał dostać się na drzewo po miód i wreszcie o tym, jak misia „łakomczucha” spotkała kara. Uczestnicy spotkania rezolutnie odpowiadali na pytania do tekstu. Dużo radości sprawiło dzieciom rozwiązywanie zagadek. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali kolorowe misie, a po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia zostali poczęstowani pełnymi witamin, pachnącymi i soczystymi jabłkami.
Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
17 listopada br. uczniowie klas IV b, V b i VI c Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego po raz kolejny skorzystali z zaproszenia Biblioteki Publicznej i wzięli udział w organizowanym w Pałacu Wedlów spotkaniu autorskim promującym książkę „Fajna ferajna” autorstwa Moniki Kowaleczko-Szumowskiej.
To wydarzyło się naprawdę… Tak brzmi pierwsze zdanie utworu literackiego opisującego losy warszawskich dzieci biorących udział w Powstaniu Warszawskim, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Opowieść jest zbiorem relacji, rozmów i listów autentycznych bohaterów. Wspólnie z autorką wcielamy się w postaci i poznajemy losy wojenne Halinki, Basi, Jagi, Kazika, Hipka i Jureczka.
Podsumowaniem spotkania była projekcja niezwykłego filmu Fajna ferajna-powstanie widziane oczyma dzieci powstałego na podstawie książki w reżyserii Tomasza Stankiewicza. Bohaterami jest grupa dzieci, która za sprawą znalezionego pamiętnika przenosi się w czasy powstania i tu spotyka prawdziwych uczestników i świadków powstania – dorosłą Halusię, Jureczka, Kazika.
Na zakończenie autorka chętnie odpowiadała na pytania dzieci dotyczące książki i rozdawała autografy. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie, a wszystkich innych zachęcamy do sięgnięcia po Fajną ferajnę.
Ślubujemy!
22 października w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego od samego rana panował uroczysty nastrój. Strój galowy, pięknie udekorowana sala to nieodłączny element wyjątkowego i zarazem bardzo ważnego dnia dla wszystkich pierwszoklasistów.
Uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawczyniami Panią Alicja Bykowska, Panią Anną Maziarz, Panią Oktawia Kolobius, Panią Darią Piecewicz oraz Panią Katarzyna Gawecką przygotowywali się do uroczystości pasowania od kilku tygodni. Uczyli się wierszy, tekstów piosenek i wytrwale ćwiczyli podczas prób.
Uroczystość rozpoczęliśmy dumnie Hymnem Narodowym, a następnie prowadząca ślubowanie Pani Alicja Bykowska serdecznie powita zaproszonych gości : Pana Burmistrza Michała Hypkiego, zastępcę przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Tadeusza Błądka, Panią Dyrektor Iwonę Sobczak ,rodziców uczniów oraz bohaterów dnia- wszystkich uczniów klas pierwszych.
Zanim nastąpiła podniosła chwila uczniowie zaprezentowali się umiejętnościami artystycznymi. Wierszy i piosenek nie było końca, a zaproszeni goście nie szczędzili gorących braw.
W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły " i dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką ramion pierwszoklasistów.
Rodzice z dumą obserwowali swoje pociechy widząc jak wkraczają w kolejny etap swojego życia.
Na zakończenie wychowawcy klas wręczyli uczniom pamiątkowe dyplomy, które są dowodem złożonego ślubowania na ucznia Szkoły Podstawowej oraz upominki otrzymane od Burmistrza naszego miasta.
Rodzice aby uczcić ten wyjątkowy dzień przygotowali w salach słodki poczęstunek dla dzieci, na który wszyscy udali się po zakończonej uroczystości.
22 października z pewnością na długo zostanie w pamięci wszystkich osób obecnych na Pasowaniu uczniów klas pierwszych.
Oktawia Kolobius
Pamiętaliśmy jak zawsze…
11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski, został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywające na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy, zaczęły się z nich wycofywać. Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię.
Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Pomimo usilnych prób naszych nieprzyjaciół, którzy walczyli ze wszystkim, co wiąże się z naszym narodem, nie zdołano zabić ducha polskości. Ani Niemcom, ani Rosjanom nie udało się narzucić naszym rodakom swojej kultury i języka w ramach tzw. procesów rusyfikacji i germanizacji. Polacy odzyskując niepodległość po ponad 100 latach „niebytu” – co jest fenomenem na skalę globalną – po raz kolejny udowodnili zaś, że są jednym z najbardziej niestrudzonych i najbardziej dumnych narodów świata. Co by się stało, gdyby nie bohaterstwo przodków, którzy walczyli o naszą niepodległość? Dziś prawdopodobnie nie mówilibyśmy w języku polskim; nie moglibyśmy pewnie też demonstrować dumy z naszych narodowych symboli – flagi oraz godła państwowego, a wielkie czyny, jakich dokonywali Polacy na przestrzeni wieków, zostałyby zapomniane. Polska mogłaby przepaść na zawsze.
Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na „NAJPIĘKNIEJSZĄ FLAGĘ POLSKI” Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim uczcili ten dzień 10 listopada. Flagi wykonane zostały przez uczniów naszej szkoły w ramach konkursu na najaktywniejszą klasę. Każda klasa spisała się na medal wykonując prace w dowolnej technice. Liczył się pomysł, oryginalność oraz sposób wykonania.
Wyniki:
I miejsce - kl. IB i IVA
II miejsce - kl. VA
III miejsce - kl. VIB
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom.
Samorząd Uczniowski
oraz opiekunowie Magdalena Kujawska i Katarzyna Car
RÓŻANIEC PIERWSZOKLASISTY
29 października 2015 r. w Szkole Podstawowej w Kaliszu Pomorskim odbyła się niecodzienna wystawa różańców zrobionych przez uczniów klas pierwszych i ich rodziców.
Pomysł zrodził się przypadkowo. Na lekcję religii pani przyniosła duży drewniany różaniec i opowiedziała dzieciom, jak przed kilkoma laty starsi uczniowie robili różańce z różnych tworzyw np. z fasoli. Pierwszaczki od razu zapytały, czy mogą zrobić takie w domu. Pani przytaknęła, ale nie sądziła, że już po kilku dniach na jej biurku zaczną się pojawiać coraz ciekawsze, barwne różańce. Były wykonane z żołędzi, orzechów, koralików, jarzębiny, kolorowych rurek, a nawet zakrętek od butelek. Wszyscy uczniowie z zachwytem spoglądali na prace swoich kolegów, a nauczyciele podziwiali wspólny wysiłek dzieci i rodziców.
Pani dyrektor postanowiła nagrodzić wysiłek i inicjatywę najmłodszych uczniów i ufundować dla nich nagrody. A oto zwycięzcy:
I miejsce- Olszacki Dawid - Ib
II miejsce- Maciej Hypki – Ib
III miejsce- Marysia Bejnarowicz- Ib
Wyróżnienia otrzymali: Nadia Zbytek-Ib, Nikola Wielec-Ib, Piotr Pacholec-Ia, Milena Moń-Ia, Maciek Musiałkowski-Ib, Szymon Długi- Ib
Oby wszyscy uczniowie brali przykład z tych ambitnych i pracowitych uczniów. Warto też pogratulować samym rodzicom, ich pomysłów i zaangażowania, ale również tak wspaniałych dzieci. To one pokazały, że bycie małym, nie przeszkadza w robieniu rzeczy wielkich.
Anna Fajgier
Halloween’owe wariacje kulinarne
29 października br. uczniowie klasy VI c Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim wspólnie z wychowawcą p. Kamilą Staszewską –Kołtun i p. Martą Krymowską spotkali się już po raz drugi na warsztatach kulinarnych. Tym razem tematem przewodnim było halloween.
Obecnie w mediach dużo mówi się na temat szkodliwości tego zwyczaju. Są też głosy, które uważają, że nie ma w tym nic złego. I chociaż zdania w tej sprawie są podzielone, my postanowiliśmy nie opowiadać się po żadnej stronie, tylko wykorzystać ten dzień do zabaw kulinarnych. Wspólnie przygotowywaliśmy kolorowe galaretki, dekorowaliśmy babeczki, ozdabialiśmy paluchy wiedźmy.*
Następnego dnia zorganizowaliśmy halloween’owe stoisko i sklepik, w którym sprzedawaliśmy nasze słodkości. Sądząc po kolejkach wszystkim smakowało, co nas bardzo cieszy. Pieniądze ze sprzedaży zamierzamy przeznaczyć na klasową wycieczkę.
Warsztaty są świetną okazją do integracji zespołu klasowego, wspólnego spędzania wolnego czasu, rozmów i nabywania umiejętności kulinarnych.
Dziękuję wszystkim Rodzicom za pomoc w organizacji warsztatów.
K. Staszewska-Kołtun
* więcej kolorowych zdjęć z warsztatów na stronie www.spakaliszpom.edupage.org
„Kłopoty z mlekiem dla kota”
W ramach realizacji projektu edukacyjnego w klasach I- III pt. „Czytam sobie w bibliotece”, w piątkowy poranek 6 listopada br. uczniowie klasy I c wzięli udział w spotkaniu literackim zorganizowanym w bibliotece Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie. Współprowadzącymi spotkanie było dwoje gimnazjalistów: Natalia i Błażej z kl. II a, którzy zapoznali dzieci z treścią książki Marcina Barana pt. „Kłopoty z mlekiem dla kota”. Dzieci z uwagą słuchały tekstu o sympatycznym, odpowiedzialnym chłopcu o imieniu Adam i jego kotce Madzie. Po wysłuchaniu tekstu chętnie odpowiadały na zadawane im pytania. Później opowiadały o swoich kotach, które mają w domu lub na podwórku. Spotkanie było również doskonałą okazją do porozmawiania o emocjach, jakie towarzyszą ludziom np. smutek czy radość. Uczniowie, oprócz słuchania tekstu wzięli udział w przygotowanych dla nich zabawach edukacyjnych. Jedną z nich był „zagadkowy stolik”. Chętne dzieci losowały ze stolika kolorowe kartoniki z tekstem zagadki. Młodzież, prowadząca zajęcia, odczytywała treść, a losujący odpowiadał. Na zakończenie spotkania dzieci z prowadzącymi zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie, a do domu otrzymały kolorowanki.
Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
Książki naszych marzeń już w rękach czytelników
Nowiutkie, kolorowe i ciekawe książki zakupione w ramach programu „Książki Naszych Marzeń” dostępne są już dla naszych czytelników. Po wprowadzeniu danych do programu bibliotecznego, opieczętowaniu i obłożeniu w folię książki najpierw trafiły na wystawę, zorganizowaną podczas przerwy na holu szkolnym, a później zostały umieszczone na specjalnie oznakowanych regałach w naszej bibliotece szkolnej. Już w trakcie ekspozycji na holu, książki cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i niektóre z nich „od ręki” znalazły amatorów. Serdecznie zapraszamy naszych Czytelników i ich Rodziców do biblioteki szkolnej w celu zapoznania się z naszą nową ofertą książkową.
Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
Święto Patrona w „Kornelówce”
To już 9 lat minęło, jak społeczność szkolna wybrała Kornela Makuszyńskiego na patrona naszej szkoły. W tym roku rocznicę świętowaliśmy 23 października. Dużo wcześniej przygotowywaliśmy się do tej uroczystości. Każda klasa miała przygotować stoisko ze zdrową żywnością, plakaty zachęcające do zdrowego trybu życia i krótką prezentację związaną z twórczością Kornela Makuszyńskiego. Dodatkowo każdy mógł wziąć udział w indywidualnym konkursie plastycznym i poetyckim odnoszącym się do literatury patrona naszej szkoły. W konkursie plastycznym w edukacji wczesnoszkolnej I miejsce zajęła Lena Długa kl. III a, II miejsce Zuzanna Kawecka kl. III a, III miejsce kl. III c. Wyróżniono: Nadię Wiśniewską, Natalię Panas, Jakuba Roszczyka, wszyscy z klasy II b. W klasach IV – VI: I miejsce Martyna Maras kl. V b, II miejsce Amelia Pikula kl. VI b, III miejsce Maja Łastówka Kl. VI b. Wyróżniono: Aleksandrę Serdak kl. VI b , Annę Precę kl. IV b, Zofię Stąporek Kl. VI b. Swoje wiersze na scenie zaprezentowali Oliwia Wołowiec kl. IV a i Michał Cuber kl. VI b.
Tego dnia pierwsze dwie lekcje odbyły się według planu. Kolejną godzinę uczniowie ze wsparciem wychowawców i rodziców przygotowali stoiska na holu szkoły ze zdrową żywnością pt. „Koziołkowe przysmaki”. Było kolorowo i pysznie. Stoły uginały się od przysmaków. A zapach roznosił się po całej szkole. Stoiska były oceniane przez komisję w składzie: pani Ewa Klimek, pani Grażyna Kłyk, pani Natalia Rydel. W konkursie tym I miejsce zajęła klasa V c, wychowawca pani Teodora Ilnicka, II miejsce VI c, wychowawca pani Kamila Staszewska - Kołtun, III miejsce klasa V b, wychowawca pani Wioletta Burdyńska .
Kolejne lekcje to już była zabawa na auli szkolnej. Wszystkie klasy trzecie pod okiem swoich wychowawczyń: Stanisławy Górnik, Krystyny Rzeszuto i Urszuli Jarzyńskiej przygotowały bardzo wesołą piosenkę „ Zostań moją przyjaciółką”. Wielka gromada uczniów tak pięknie zaśpiewała, że aż same nogi rwały się do tańca. Kolejnym punktem były prezentacje przygotowanego wcześniej programu przez poszczególne klasy dotyczącego twórczości naszego patrona. Wszystkie klasy bardzo ambitnie podeszły do zadania. Były przebrania, wiersze, piosenki, rymowanki, a nawet inscenizacje. Komisja ustaliła, że I miejsce zdobyła klasa IV b, wychowawca pani Marta Kędzierska, II miejsce zdobyła klasa V c, wychowawca pani Teodora Ilnicka, a III miejsce klasa V a, wychowawca pani Magdalena Kujawska.
Dziękujemy uczniom i wychowawcom za pracę i zaangażowanie.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc i piękną współpracę.
Zapraszamy za rok na okrągłą – 10 rocznicę nadania imienia naszej szkole.
Organizatorzy A. Wojtala, T. Ilnicka
VII Ogólnopolski Turniej w Mini Piłce Siatkowej
W dniach 17-18 października 2015 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej w Połczynie Zdroju odbył się VII Ogólnopolski Turniej w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt o Puchar Burmistrza Połczyna Zdroju. Jest to jeden z największych turniejów w Polsce w tej kategorii wiekowej! Turniej rozgrywany był w trzech kategoriach wiekowych: „Single” – rocznik 2005 i dzieci młodsze (klasy IV); „Trójki” – rocznik 2004 (klasy V), „Czwórki” – rocznik 2003 (klasy VI) na trzech obiektach. Łącznie z trenerami udział wzięło ponad 340 osób. W zawodach uczestniczyło dwadzieścia osiem drużyn z dwudziestu dwóch miast z Polski. SAPS Libero Banie, SP 8 Słupsk, UMKS Tuszyn, KS Energetyk Poznań, SP 18 Koszalin, UKS Orliki Szczecin, SS Plas Gryfice, SP 39 Szczecin, SPS Zbąszynek, UKS Sokół Kalisz Pom., Jasieniak Gdańsk, PTPS Piła, Chemik Police, Rega Trzebiatów, UKS Morena Miastko, UKS Lider Rokietnica, UKS Osiemnastka Szczecin, Energetyczna Akademia Siatkówki Poznań, KS Iras Agrofreeze Czaplinek, SP Rokietnica, MKS Mieszko Połczyn Zdrój.
Eliminacje toczyły się w czterech grupach, z których po dwie drużyny awansowały do finału. Na kolejnych etapach obowiązywał system „każdy z każdym”. Uczennice z SAPS Libero Banie zwyciężyły we wszystkich swoich meczach, zdobywając zarazem pierwsze miejsce w turnieju trójek. Reprezentantki naszej szkoły w ciągu dwóch dni turnieju rozegrały po osiemnaście spotkań. Rywalizacja była zacięta, dziewczęta walczyły o każdy punkt mimo tego, że był to ich pierwszy turniej. Trzy drużyny reprezentowały naszą szkołę. W skład pierwszej wchodziły Julia Furman, Kinga Furman i Otylia Misiura. Drużyna ta zajęła dwudzieste drugie miejsce w turnieju. Drugą drużynę reprezentowały: Julia Stańczyk, Oliwia Włodarczyk, Klaudia Gawlikowska. Dziewczęta wywalczyły dwudzieste piąte miejsce. Trzecią drużynę reprezentowały: Oliwia Nowak, Elżbieta Rusiecka oraz Nikola Mickiewicz. Uplasowały się one na dwudziestym szóstym miejscu.
Trener Magdalena Kujawska
Wyborów nadszedł czas…
W dniu 15 października 2015r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim odbyły się uroczyste wybory do Samorządu Uczniowskiego. Z każdej klasy były wytypowane dwie osoby, które przygotowywały swoją kandydaturę. Wszyscy kandydaci znaleźli się na liście wyborczej, a w dniu wyborów uczniowie musieli spośród całej listy zaznaczyć tyko dwie osoby, które według nich powinni tworzyć Radę Samorządu Uczniowskiego.
Nad sprawnym przebiegiem głosowania czuwała komisja, w której skład wchodzili uczniowie szkoły oraz opiekunowie Samorządu – Magdalena Kujawska oraz Katarzyna Car.
Radę Samorządu Uczniowskiego reprezentują:
- Przewodnicząca – Malwina Kłyk
- Zastępca – Wiktoria Susz
- Osoby wspierające – Kalina Burdyńska, Stanisław Kołtun, Martyna Frańczak, Kajetan Sobiegraj, Martyna Maras.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Magdalena Kujawska, Katarzyna Car.
Przygoda z książką, Mają i papugą
W ramach realizacji projektu „Czytam sobie w bibliotece” w piątkowy poranek 23 października br. po raz kolejny spotkaliśmy się w bibliotece szkolnej Gimnazjum im. M. Skłodowskiej – Curie z sześciolatkami z klasy I d. Tym razem wyruszyliśmy w literacką podróż towarzysząc bohaterce książki Mai i sympatycznej papudze. W zajęcia literackich aktywnie uczestniczyły dwie gimnazjalistki: Wiktoria i Natalia. Dziewczęta zadbały o przyjazną atmosferę i z powodzeniem angażowały dzieci do czynnego uczestnictwa w zajęciach. Maluchy, zgodnie z tematyką spotkania i treścią książki pt. „Maja na tropie jaja” wybierały rzeczy potrzebne im w podróży, zastanawiały się w co zapakować bagaż, a także jakim środkiem lokomocji wyruszyć w nieznane. Dzieciom bardzo spodobała się stara, „zabytkowa” waliza podróżna. Rozpoznając na ilustracjach środki lokomocji, bardzo zabawnie naśladowały dźwięki wydawane przez różne pojazdy. Na mapie świata wytyczały ciekawe trasy, przy okazji dowiedziały się, że niebieskie plamy na mapie to wody, a żółte i brązowe to góry. Na koniec zastanawiały się, po co ludzie tak naprawdę podróżują? Odpowiedzi były bardzo interesujące. Podsumowaniem spotkania były jak zawsze zagadki. Każdy z uczestników losował kolorowy kartonik z treścią zagadki, asystentki Natalia i Wiktoria czytały treść, a uczeń podawał rozwiązanie. Następne spotkanie już wkrótce.
Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
DZIEŃ NAUCZYCIELA W KORNELÓWCE
,, Przepraszamy Was za wszystko…’’- tak uczniowie klasy Vb rozpoczęli program artystyczny przygotowany specjalnie dla nauczycieli swojej szkoły. Te słowa nikogo nie zdziwiły, ponieważ wszystkim wiadomo, że jest za co przepraszać. Wygłupy, bójki, nieprzygotowania… lista jest długa. A praca nauczycieli niełatwa. Mogli się o tym przekonać uczniowie, którzy obejrzeli kilka scenek z życia samych nauczycieli. Oni też przechodzą trudną szkołę życia.
Uczniowie pokazali również wybrane typy uczniowskie, z którymi muszą męczyć się biedni pedagodzy. Należy wspomnieć chociażby : gumożuja wykrętnego, upiorka nauczycielskiego, obiboka obleśnego.
Wszyscy gromkimi brawami witali każdą z zaprezentowanych postaci, wyglądali wszyscy bardzo znajomo. A dlaczego? Nie wiecie? Przecież każdego dnia spotkać ich można na korytarzu szkolnym.
Na koniec były życzenia i kwiaty dla nauczycieli zakupione przez samorząd uczniowski.
Niejedna łezka w oku się zakręciła. Bo tak naprawdę ten dzień uświadamia nam jedno- zarówno nauczyciele jak i uczniowie są sobie nawzajem potrzebni. I mimo wielu różnic my wszyscy bardzo się lubimy i lubimy naszą szkołę.
Anna Fajgier
Wioletta Burdyńska
ZWYCIĘSCY FINAŁU MINI MUNDIALU W WARSZAWIE NA MECZU POLSKA-IRLANDIA!
Pełne trybuny, ogłuszający doping i wielkie emocje… Byliśmy świadkami niezwykłego spotkania na Stadionie Narodowym w Warszawie i awansu Polaków do finałów Mistrzostw Europy we Francji po zwycięstwie 2-1 nad Irlandią! Mimo, iż pogoda była dosyć pochmurna to chyba nikomu nie było zimno podczas tego meczu. Gorący doping przy pełnych trybunach rozgrzewał nie tylko piłkarzy, ale i wszystkich zgromadzonych.
Wizytę w Warszawie rozpoczęliśmy od zwiedzania najważniejszych i zabytkowych zakątków stolicy m.in. Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie, Pałac Kultury i Nauki, Belweder, Getto Warszawskie, Plac Zamkowy, Pomnik Małego Powstańca, Pałac Prezydencki, Pomnik Syrenki i inne… Po lekcji kultury była wolna chwila na wizytę w Złotych Tarasach oraz ciepły posiłek dla uczestników wyjazdu, który ufundował Burmistrz Kalisza Pomorskiego- dziękujemy! Później były już tylko emocje związane z głównym celem wyjazdu, czyli meczem Polska-Irlandia. Wizyta na nowoczesnym Stadionie Narodowym zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie. Niezapomniany mecz dający nam awans do Mistrzostw Europy we Francji po bramkach Grzegorza Krychowiaka oraz Roberta Lewandowskiego na pewno zapadnie na długo w pamięci wszystkich uczestników wyjazdu.
Życzę młodym zwycięzcom Mini Mundialu samych sukcesów i mam nadzieję, że taki wyjazd będzie dla nich motywacją do dalszej pracy! Opiekunami uczniów byli: Stateczny Sebastian oraz Zbigniew Witek.
KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ
Od września br. Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim, dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez organ prowadzący, bierze udział w programie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”. Program obejmie ponad 13 tysięcy szkół podstawowych w całej Polsce.
Program „Książki naszych marzeń” realizowany będzie w roku szkolnym 2015/2016. Przede wszystkim umożliwi on zakup książek do bibliotek szkolnych w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych. W związku z powyższym nasza szkoła zrealizowała już większą część zaplanowanych zakupów. Wśród nowo zakupionych książek znalazły się bogato ilustrowane książki dla najmłodszych czytelników. Są to m.in. baśnie H. Ch. Andersena, seria książek o Martynce czy sympatycznym żółwiu Franklinie. W ofercie znalazła się bardzo popularna obecnie seria książek „Czytam sobie”. Książeczki tekstowo dostosowane są do konkretnego wieku rozwojowego dzieci, są pomocne w nauce składania liter, wyrazów i wreszcie całych zdań. Dzieci najmłodsze poprzez zabawę uczą się płynie czytać. Zakupiono również serię książek o zwierzętach. Książki drukowane są dużą czcionką i wiemy z własnego doświadczenia, że cieszą się bardzo dużą popularnością wśród drugo i trzecioklasistów. Nasz księgozbiór zasiliły też wiersze Doroty Gellner, rymowanki, tak bardzo lubiane przez dzieci oraz książki Astrid Lindgren. Dla naszej młodzieży z klas IV – VI mamy w ofercie wszystkie części przygód Mikołajka, jest Koszmary Karolek, komplet „Pamiętników nastolatki”, jest bardzo poczytna seria książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, a także pięknie wydana seria książek „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki. W ofercie nie mogło zabraknąć książek Grzegorza Kasdepke, z którym to mieliśmy okazję spotkać się parę miesięcy temu w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim. Przy wyborze książek kierowaliśmy się gustami naszych czytelników, którzy jeszcze w ubiegłym roku szkolnym wzięli udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek. Na podstawie wytypowanych tytułów stworzyliśmy naszą szkolną listę bestsellerów. Nie zabrakło też konsultacji z naszymi paniami polonistkami, a także rozeznania w tym, czym dysponuje nasza Biblioteka Publiczna.
„Książki naszych marzeń” to jednak nie tylko zakupy nowości do biblioteki, ale również szereg przedsięwzięć, które podejmuje nasza szkoła. Koordynatorem działań jest biblioteka szkolna, a do współpracy włączona jest niemalże cała społeczność szkolna: uczniowie z klas I – VI, ich rodzice, wychowawcy, nauczyciele przedmiotu i panie ze świetlicy szkolnej. Dla uczniów klas I – III przygotowano do realizacji projekt edukacyjny „Czytam sobie w bibliotece”, a uczniowie z klas IV – VI będą realizować na zajęciach szkolnych projekt pt. „ W poszukiwaniu ciekawej książki”. Zaplanowano również szereg konkursów zarówno literackich jak i plastycznych. Każdy znajdzie coś dla siebie. W ramach programu przewidziana jest także współpraca biblioteki szkolnej z biblioteką publiczną. W naszym przypadku nie ma z tym żadnego problemu, ponieważ od dobrych kilku lat współpraca z Biblioteką Publiczną w Kaliszu Pomorskim układa się wzorowo.
Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało muszą oni doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu. Jakie rezultaty my osiągniemy okaże się już w czerwcu, kiedy podsumujemy nasze działania i wyciągniemy wnioski na przyszłość.
Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
Spotkanie z Martą i ufoludkiem w bibliotece szkolnej
Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim od września br. włączyła się w realizację projektu pt. „Czytam sobie w bibliotece”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.
„Czytam sobie w bibliotece” to pomysł na promocję czytelnictwa skierowany do najmłodszych czytelników - dzieci w wieku 5-8 lat. Od wydawnictwa Egmont nasz szkoła otrzymała komplet dziewięciu książek z serii „Czytam sobie” wraz ze scenariuszami do zajęć z dziećmi oraz materiałami promocyjnymi, a także dostęp do filmów instruktażowych. Na podstawie tych materiałów organizujemy zajęcia, na których dzieci w twórczy sposób interpretują literaturę korzystając z różnych form wyrazu jak film, plastyka czy teatr. Efekty tych działań na bieżąco będziemy upowszechniać w środowisku szkolnym i lokalnym.
W ramach projektu w piątek 9 października br. uczniowie z klasy I e uczestniczyli w zajęciach literackich zorganizowanych we współpracy z kaliskim gimnazjum. W bibliotece gimnazjalnej nasze sześciolatki przywitały dwie uczennice: Wiktoria i Natalia. Wiktoria przeczytała dzieciom wiersz pt. „Segregujcie śmieci”, a Natalia zapoznała maluchy z przygodami sympatycznej bohaterki książki W. Widłaka – Martą. Dzieci poznały też tajemniczą postać Ufika. Mali czytelnicy z uwagą i zainteresowaniem śledzili książkową historię dziewczynki i ufoludka zrobionego z pudełek, sreberek i wstążeczek. Dowiedzieli się również, co to jest segregacja odpadów i w jakim celu ją się prowadzi. Zabawa dydaktyczna pomogła dzieciom zapamiętać kolorystykę pojemników na różne rodzaje odpadów. Padło też dużo ciekawych pomysłów na to, co można zrobić z pustych pudełek, puszek aluminiowych, plastikowych nakrętek czy rolek po ręcznikach papierowych. Ostatnim punktem programu był „zagadkowy stolik” – chętne dzieci losowały kolorowe kartoniki z ukrytą zagadką. Zagadki były dość trudne, jednakże sześciolatki poradziły sobie doskonale.
Zgodnie z ministerialnym priorytetem dotyczącym rozwijania kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży, nasza szkoła element ten realizuje na różne sposoby, m.in. właśnie poprzez realizację w.w. projektu. Chcemy pokazać naszym uczniom, że książki i czytanie to nie przykry obowiązek, ale jeden z wielu sposobów na spędzanie czasu wolnego, na rozwijanie swoich zainteresowań i poszerzanie wiedzy.
OGŁOSZENIE!
Zgodnie z Państwa dezyzją składka ubezpieczeniowa dla każdego dziecka wynosi 44 zł (sport 49 zł).
Termin wpłaty: do 15 pażdziernika b.r.
Archiwum Aktualności