|
Rodzice
Sprawdzian szóstoklasisty
INFORMACJA DLA RODZICÓW UCZNIÓW KLAS SZÓSTYCH
|
PODSTAWY PRAWNE SPRAWDZIANU
Sprawdzian przeprowadza się w klasie VI szkoły podstawowej na mocy art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawyz dnia 7września 1991 r. o
systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572, ze zm.).
JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY?
Sprawdzian szóstoklasisty sprawdza wszystkie umiejętności opisane w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego - w przypadku naszej szkoły jest to język niemiecki.
Na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu znajduje się informator o sprawdzianie od roku szkolnego 2014/2015.
http://www.oke.poznan.pl/cms,43,informatory.htm
Aby przygotować się do sprawdzianu jak najlepiej, należy dużo ćwiczyć i powtarzać. Rodzice mogą pomóc swoim dzieciom rozwiązując z nimi przykładowe zadania znajdujące się w informatorze. Zachęcamy gorąco, aby to robić.
"Trening czyni mistrza..."
Wiedza i umiejętności ulatniają się bez powtarzania i ćwiczeń. Dlatego też istotne jest to, aby w domu dziecko często ćwiczyło.
Informacje dotyczące sprawdzianu:
w roku szkolnym 2014/15 próbny sprawdzian szóstoklasisty odbędzie się
17 grudnia 2014 roku o godzinie 9.00
w roku szkolnym 2014/15 sprawdzian szóstoklasisty odbędzie się
1 kwietnia (środa) 2015 r.
Informacje na temat sprawdzianu po klasie szóstej znajdują się na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu pod adresem:
http://www.oke.poznan.pl/files/cms/83/sprawdzian_od_2015.pdf
Przeprowadzenie sprawdzianu odbędzie się według schematu:
Godz. 8.00 – wszyscy uczniowie klasy szóstej są w szkole, ubrani na galowo
i posiadają przy sobie legitymację szkolną, przybory w woreczku przezroczystym ( linijka, cyrkiel, ołówek, gumka, ekierka, kątomierz i długopis z czarnym wkładem). Na zmianę obuwie sportowe.
Godz. 8.35 – uczniowie przechodzą pod salę, w której będą pisać sprawdzian (jeden z członków zespołu poinformuje uczniów, w której sali będą pisać sprawdzian, ponadto na drugiej części sprawdzianu na drzwiach każdej sali będzie wywieszona lista z nazwiskami uczniów piszących sprawdzian).
Godz.8.40 – przewodniczący szkolnego zespołu nadzorującego sprawdza nienaruszalność zestawów egzaminacyjnych i otwiera je w obecności zespołu nadzorującego oraz przedstawiciela uczniów z każdej klasy.
– przewodniczący zespołu nadzorującego wraz z członkiem zespołu i przedstawicielami uczniów przenosi materiały egzaminacyjne do sali.
Godz. 8.45 – uczniowie wchodzą do wyznaczonej sali według listy. Przy wejściu losują numer stolika i zajmują wyznaczone miejsca.
w przypadku części pierwszej:
Uczniowie mają przy sobie tylko przybory do pisania (czarny długopis) i przybory do rysowania (ołówek, gumkę, linijkę, kątomierz, ekierka, cyrkiel).
w przypadku części drugiej: uczniowie mają: pióro lub długopis z czarnym tuszem / atramentem.
Do sali egzaminacyjnej nie wolno wnosić żadnych toreb, plecaków, maskotek, piórników, kalkulatorów, korektorów, telefonów komórkowych, urządzeń elektronicznych. Złamanie tych przepisów grozi przerwaniem i unieważnieniem sprawdzianu.
Godz. 8.55 – uczniowie siedzą na swoich miejscach, przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina procedury.
Godz. 9.00 – następuje rozdanie zafoliowanych zestawów egzaminacyjnych, rozerwanie folii, sprawdzenie kompletności zestawu, zakodowanie prac przez uczniów, zgodnie z instrukcją przewodniczącego zespołu nadzorującego, zapoznanie z instrukcją dla ucznia zamieszczoną na pierwszej stronie zestawu egzaminacyjnego. Przewodniczący zespołu nadzorującego sprawdza gotowość do pracy i następuje rozpoczęcie pisania sprawdzianu, który trwa 60 minut. Czas rozpoczęcia i zakończenia sprawdzianu zapisany zostaje na tablicy.
Uczniowie wypełniają kartę odpowiedzi czarnym tuszem długopisu.
Karty wypełnione ołówkiem nie będą sprawdzane.
Sprawdzian bedzie się składał z dwóch części:
- część 1 - trwa 80 min: język polski i matematyka
- przerwa
- częśc 2 - trwa 45 min: język niemiecki
Po zakończeniu sprawdzianu na znak przewodniczącego zespołu nadzorującego uczniowie sprawdzają, czy zakodowali karty, składają zestaw na brzegu ławki i pozostają w klasie do momentu zebrania przez członków komisji wszystkich zestawów.
Członkowie komisji odbierając zestaw sprawdzają zgodność danych z informacją na pasku.
Po zakończonych pracach uczniowie opuszczają salę, a pozostają przedstawiciele klas do czasu zapakowania prac w bezpieczne koperty.
Powodzenia. Sukces jest w zasięgu ręki i zależy tylko od uczniów .