WOJEWÓDZKI KONKURS " POKAŻĘ WAM, JAK O ZĘBY DBAM "
„Nauczmy dzieci wartości.”
Tak brzmi tytuł projektu edukacyjnego, którego adresatami w bieżącym roku szkolnym byli uczniowie klasy 5 d .
Realizacja projektu rozpoczęła się we wrześniu 2019. Każdy uczeń zabierał do domu maskotkę – klasowego Życzliwka , by przez tydzień zapisywać w jego pamiętniku swoje przemyślenia na temat wybranej wartości. Pandemia przerwała niestety harmonogram odwiedzin Życzliwka, który na dłuższy czas pozostał w domu jednej z uczennic, gdyż wprowadzono zakaz odwiedzin .
„(…) zaraz po jedzeniu, ubraniu i dachu nad głową, nauczanie wartości jest najważniejszą powinnością wobec dzieci, ponieważ to właśnie wartości nadają życiu sens i dzięki nim dzieci mogą jak z kompasem poruszać się w sferze swych przedsięwzięć i relacji z innymi ludźmi”.
Zapraszam do przeczytania kilku wypowiedzi uczniów klasy 5d, do refleksji na temat wartości, które uczą szacunku, poszanowania godności każdego człowieka i przez każdego człowieka. Są kompasem moralnym, mapą ,życiowym drogowskazem, mówią o tym, kim jesteśmy, jak żyjemy, jak traktujemy innych ludzi.
K.Dzierbunowicz, wychowawca klasy 5 d.
1 czerwca - Dzień Dziecka
Dyrektor Szkoły i Rada Pedagogiczna
Laureat konkursu "ORZEŁ JĘZYKA ANGIELSKIEGO"
LAUREAT KONKURSU
,,ORZEŁ JĘZYKA ANGIELSKIEGO’’
Z radością informuję , że znane są już wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego klas trzecich. Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą. Chciałabym pogratulować wszystkim , którzy wzięli udział w konkursie. Wśród uczestników znalazł się laureat , którym została uczennica klasy III b ALEKSANDRA LASKA.
Koordynator konkursu M.Møller Nielsen
Dzień Dziecka z bajeczką
O tym, że warto czytać książki wszyscy wiemy doskonale. Szczególnie ważne jest czytanie dzieciom. Warto pamiętać, że:
- Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą.
- Czytanie odpowiada również za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami a dzieckiem.
- Wspólne czytanie jest szczególną formą spędzania czasu z dzieckiem.
- Przynosi to zarówno „korzyści natychmiastowe” jak i procentuje na przyszłość. Dzięki czytaniu cała rodzina może wspólnie spędzać czas, a przeczytane treści mogą stanowić pretekst do wspólnych rozmów.
- Czytanie pomaga rozwiązywać problemy.
Nasza biblioteka szkolna posiada naprawdę bardzo bogatą ofertę literatury dziecięcej. Tu znajdziemy wszystkim znane baśnie H. CH. Andersena, braci Grimm czy Ch. Perrault, barwnie ilustrowaną poezję J. Brzechwy, M. Konopnickiej, J. Tuwima czy E. Szelburg – Zarembiny. Dziś niestety nie możemy spotkać się z dziećmi w naszej bibliotece, ale gorąco zachęcam Państwa jako Rodziców do sięgnięcia po dowolną książkę dla dzieci i wspólne czytanie. Pamiętajmy o korzyściach płynących z czytania w Dniu Dziecka i nie tylko.
Zachęcam do wirtualnych odwiedzin w naszej bibliotece, w której przygotowano wystawkę książek dla dzieci.
nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
Oferta Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu
Ogólnopolski konkurs z języka niemieckiego
Ogólnopolski Konkurs z Języka Niemieckiego „EUREKA” w Kornelówce
Konkurs miał odbyć się 18 marca 2020 roku. Testy przygotowane przez organizatora, Centrum Dydaktyki Szkolnej „Cogito”, czekały w szkolnym sejfie na otwarcie o wyznaczonej porze. Niestety pandemia pokrzyżowała nam plany i uczniowie napisali test w warunkach zdalnego nauczania.
Do Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Niemieckiego „EUREKA” przystąpiło 9 uczniów (pasjonaci języka niemieckiego w naszej szkole). Test sprawdzał nie tylko wiedzę leksykalno- gramatyczną , lecz również znajomość realiów krajów niemieckojęzycznych.
Na podium znaleźli się :
I miejsce- Aurelia Mączkowska, klasa 6 d 20/20 pkt
II miejsce –Bernadeta Maras, klasa 6 d 19/20 pkt
III miejsce - ex aequo – Szymon Długi, klasa 5d i Julia Fajger, klasa 5d -18/20 pkt.
W konkursie wzięli udział również uczniowie: P.Pacholec, A.Niezgoda, A.Laska, N.Wielec, M.Kolasińska.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów .
Katarzyna Dzierbunowicz- szkolny koordynator konkursu, nauczyciel i doradca metodyczny języka niemieckiego w SP w Kaliszu Pomorskim.
Dni otwarte online V Liceum Ogólnokształcącego im Stanisława Lema w Koszalinie dla uczniów klas ósmych
Dzień Mamy!
- 14
Święto pełne miłości…
„Mama to miękkie ręce.
Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce.
Mama to samo dobro i sama przyjemność.
Coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie,
dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie.”
M. Wańkowicz
26 maja to wyjątkowa data w kalendarzu .Przypomina nam, że każdej Mamie należy się moc uścisków, buziaków i tuziny kwiatów za jej bezwarunkową miłość . Dzień Matki, to święto szczególne, podczas którego doceniamy mamy za trud włożony w opiekę nad nami, wsparcie w trudnych chwilach, ich troskę, pomoc i bezwarunkową miłość. Każda mama w takim dniu powinna poczuć się naprawdę wyjątkowo. Nasi uczniowie dołączają się do życzeń.
Aneta Hrabeć
Oferta Szkół Salezjańskich w Szczecinie
„Zasmakuj w bibliotece” – podsumowanie akcji
Tydzień Bibliotek 2020 już za nami, ale myślę, że przygoda z książkami będzie trwać dalej. Mam nadzieję, że zasmakowaliśmy w czytaniu na tyle dobrze, że będziemy czytać jeszcze więcej. Dziś jest najlepszy czas na podsumowanie naszej akcji – konkursu na podanie tytułów książek z elementami kulinarnymi. A oto lista naszych zdolnych i aktywnych uczniów, którzy pomimo istniejącej sytuacji, wzięli udział w konkursie i zaproponowali łącznie 120 tytułów książek (nazwiska uczniów podaję w kolejności alfabetycznej):
Błogowska Natasza
Fajger Julia
Gosik Weronika
Hyjek Anna
Kędzierski Szymon
Laska Aleksandra
Laska Anna
Preca Anna
Preca Małgorzata
Stąporek Filip
Wierzbiński Marcel
Ziółkowski Wiktor
Wśród zaproponowanych przez uczestników tytułów znalazły się m. in. takie jak: „Dzień czekolady” A. Onichimowskiej, „Na jagody” M. Konopnickiej, „Zapach rumianku” K. Siesickiej, seria M. Musierowicz „Jeżycjada”, „Pora na kalafiora” A. Dudek, „Za nic w świecie nie zjem pomidora” L. Child, „Charlie i fabryka czekolady” R. Dahl, „Sklepy cynamonowe” B. Schulz, „Szczypta magii” H. Michelle, „Smak świeżych malin” I. Sowa, „Stawiam na Tolka Banana” A. Bahdaj, „Rzepka „ J. Tuwim, „Warzywa” K. Reguski, „Pomidor” J. Brzechwa, „Smakołyki od Bałwanka” A. Wiśniewska, „Ucho od śledzia” H. Ożogowska, „Basia i słodycze” Z. Starecka, „Dżem” H. Niewiadomska, „Pora na pora”, „Sos dla zwierząt” K. McKain, „Żelki dla duszy” A. Peregrino, „M jak dżeM” A. Tyszka, „ zuzia piecze pizzę” L. Schneider.
Jak widać wśród podanych tytułów są utwory mniej lub bardziej znane. Wiele z nich znajduje się w naszej bibliotece szkolnej, o czym świadczą fotografie przygotowanej w bibliotece wystawki książek. Bardzo dziękuję naszym uczniom i ich rodzicom za udział w akcji. Cieszy, że pomimo nauki na odległość pamiętacie o naszej bibliotece i co najważniejsze wykazujecie chęć działania.
Gratulujemy uczestnikom i informujemy, że wszyscy otrzymujecie nagrody książkowe. Odbiór nagród zostanie indywidualnie uzgodniony z rodzicami/ prawnymi opiekunami.
Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
Wyniki konkursu ekologicznego
Małgorzata Preca laureatką konkursu ekologicznego !
Z okazji Dnia Ziemi, który od lat obchodzony jest 22 kwietnia, Drawieński Park Narodowy ogłosił konkurs na film o tematyce ekologicznej. Uczniowie klasy 1 b oraz klasy IV a i klas V naszej szkoły, w ramach przyrody i biologii , przy tej okazji , z Drawieńskiego Parku Narodowego dostali e- czasopismo „Wydra i przyjaciele”. Uczniowie licznie skorzystali z możliwości zdalnego obcowania z przyrodą i ekologią. Powstało wiele ciekawych prac plastycznych, rozwiązano liczne krzyżówki oraz rebusy. Dużym sukcesem naszej uczennicy, Małgorzaty Preca ( klasa V d) jest zajęcie II miejsca w filmowym konkursie ekologicznym. Inicjatorem i organizatorem konkursu był Drawieński Park Narodowy. Wszystkim aktywnie biorącym udział w zdalnym świętowaniu Dnia Ziemi , dziękuję.
link do filmu Małgosi
Małgorzacie Preca gratulujemy wysokiej lokaty w konkursie i życzymy dalszych, filmowych sukcesów.
Nauczyciel przyrody, uczący biologii -Marta Kędzierska
Tydzień bibliotek
TYDZIEŃ BIBLIOTEK
8 – 15 MAJA 2020
Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Akcja odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza.
Co roku w zawiązku z Tygodniem Bibliotek nasi uczniowie wraz z nauczycielami brali udział w atrakcyjnych wydarzeniach, na które zaprasza nas nasza kaliska Biblioteka Publiczna. Bardzo miło wspominamy ubiegłoroczne spotkania m.in. z Wiesławem Drabikiem – poetą, bajkopisarzem i ilustratorem oraz z fotografem, pisarzem i podróżnikiem panem Leszkiem Szczasnym. Dziś niestety, z uwagi na obowiązujące ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z występującym stanem epidemicznym, tego typu spotkania są niemożliwe. Nie możemy się jednak poddawać. Serdecznie zachęcam do odwiedzenia strony, którą niejednokrotnie już promowałam tj. „Cała Polska czyta dzieciom”. Szczególnie polecam zakładkę ZŁOTA LISTA, a Rodziców zachęcam do zerknięcia Mądrze RAZEMwDOMU oraz Wychowanie przez czytanie – mnóstwo pomysłów na spędzenie czasu z dziećmi i literaturą.
UWAGA!
Tegoroczne hasło przewodnie brzmi: ZASMAKUJ W BIBLIOTECE, w związku z czym proponuję błyskawiczną akcję na podanie tytułów książek, w których znajdzie się np. nazwa potrawy, owoc, warzywo lub coś związanego z jedzeniem i smakowaniem. Propozycje tytułów książek proszę przesyłać poprzez dziennik elektroniczny do końca tego tygodnia tj. do 15 maja br. Do tytułu proszę dopisać nazwisko autora książki. Dla aktywnych uczniów przewidziano nagrody książkowe. Zapraszam.
Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
Wyniki ogólnopolskiego konkursu Galileo
Ogólnopolski Konkurs GALILEO
W przeprowadzonym w dniach 2-6 marca 2020 roku Ogólnopolskim Konkursie Galileo nasi uczniowie osiągnęli następujące wyniki .
Biologia:
Aurelia Mączkowska – Miejsce I, Grawerowany dyplom laureata, nagroda książkowa
Amelia Niezgoda - Miejsce II, Dyplom laureata, nagroda książkowa
Mateusz Gliński - Miejsce V, Dyplom laureata, nagroda książkowa
Bernadeta Maras - Miejsce V, Dyplom laureata, nagroda książkowa
Anna Laska - Miejsce IX Dyplom laureata
Jaśmina Kędzierska - Miejsce IX Dyplom laureata
Filip Wiśniewski - Miejsce IX, Dyplom laureata
Michał Stojak - Miejsce XV, Dyplom wyróżnienia
Julia Grabiec - Miejsce XV, Dyplom wyróżnienia
Opiekun: Mariola Domańska
Fizyka:
Wiktor Rulewicz - Miejsce XII, Dyplom wyróżnienia
Opiekun: Justyna Pawlik
Geografia:
Aurelia Mączkowska - Miejsce IX, Dyplom laureata
Opiekun : Katarzyna Orłowska
Historia:
Aurelia Mączkowska - Miejsce I, Grawerowany dyplom laureata, nagroda
książkowa
Szymon Popiołek - Miejsce X, Dyplom laureata.
Opiekun: Małgorzata Potoczna-Galera
Pragniemy serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników.
Koordynator konkursu
Justyna Pawlik
Wirtualny Dzień Otwarty Szkoły w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp.
W odwróconej klasie – Lapbook o Berlinie
Kiedy planowałam pracę z tą innowacją na rok szkolny 2019/2020, nie spodziewałam się, że życie napisze scenariusz, w którym metoda odwróconej klasy będzie nie tylko przygodą dla moich uczniów, lecz stanie się koniecznością w realizacji zajęć zdalnego nauczania .
Praca uczniów z wyżej wymienionym tematem opierała się w głównej mierze na koncepcji zwanej odwróconą klasą. Jednym z jej inspiratorów był Salman Khan, przypadkowy założyciel Akademii Khana. Według niego „lekcji w szkole nie powinno budować się wokół pasywności, słuchania kogoś i notowania. Powinno się budować wokół uczenia się we własnym tempie.” W odwróconej klasie nauczyciel nie stoi z przodu sali i nie wykłada uczniom danego tematu; zamiast tego uczniowie przerabiają zagadnienia w domu, korzystając z materiałów zamieszczonych w internecie.
Tak też się stało .Uczniowie klasy 5 d wykonali przepiękne Lapbooki, które są swoistymi przewodnikami po Berlinie. Do pracy dołączyła również uczennica klasy 6 d- Aurelia Mączkowska, która jest pasjonatką języka niemieckiego i dodatkowo wykonała prezentację multimedialną związaną z tematem. Niewątpliwie wszystkie prace zostaną wykorzystane podczas lekcji realioznawczych z języka niemieckiego w klasie 7 i 8.
I choć w pierwotnym zamiarze mieli być wyłonieni zwycięzcy a prace uczniów zaprezentowane w bibliotece – dzisiaj wszyscy autorzy Lapbooków są zwycięzcami . Stworzyli prace, które w dobie pandemii możemy podziwiać na stronach i portalach internetowych miasta i szkoły . Ocenę prac pozostawiam każdemu z osobna .
Link do prezentacji: https://drive.google.com/file/d/1v65hhrokOXDYO2uVql2N86h5GcUfqtYF/view?usp=sharing
Uczniom zaangażowanym w to wielomiesięczne przedsięwzięcie bardzo dziękuję. Przed nimi jeszcze Wielki Test Wiedzy o Berlinie! Ale o tym w innym czasie …
Katarzyna Dzierbunowicz –wychowawca klasy 5d, nauczyciel i doradca metodyczny języka niemieckiego w SP w Kaliszu Pomorskim;
Rekrutacja w roku szkolnym 2020/2021 - V Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie
Prezentacji dotycząca rekrutacji w roku szkolnym 2020/2021 do V Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Koszalinie .Poniżej znajduje się link prezentacji dotyczący rekrutacji.
https://view.genial.ly/5eb1b36e7f85d80dc7a44bc3/presentation-v-lo-copy
OGÓLNOPOLSKI KONKURS ,,ORZEŁ JĘZYKA ANGIELSKIEGO’’
W warunkach innych niż dotychczas , ponieważ nie w szkole tylko w swoich domach uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim 7.05.2020r.wzięli udział online w konkursie ogólnopolskim z języka angielskiego. Organizatorem konkursu była DELTA. To nowe , ciekawe doświadczenie dla uczestników , ponieważ był to konkurs online. Uczniowie mieli do rozwiązania 21 zadań zamkniętych jednokrotnego wyboru , trzy pytania dotyczyły kultury i geografii Wielkiej Brytanii . Po rozwiązaniu zadań konkursowych odbyło się spotkanie z uczestnikami przez różnego rodzaju komunikatory ; telefon , messenger . Jak zawsze przy konkursach towarzyszą emocje , które niewątpliwie towarzyszyły dzisiejszym uczestnikom konkursu. Byli oni bardzo zadowoleni , pozytywnie odebrali udział w konkursie, jednak stwierdzili , że towarzyszył im mały stres. Serdecznie wszystkim , którzy wzięli udział w konkursie dziękuję i oczywiście bardzo dziękuję rodzicom za pomoc i wsparcie.
Koordynator konkursu
M.Møller Nielsen
Konsultacje nauczycieli
Informacje dotyczące konsultacji nauczycieli znajdują się w dzienniku Librus, w ogłoszeniach.
Archiwum Aktualności