7 listopada w Szczecinie w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli odbyła się Wojewódzka Konferencja „Bezpieczeństwo w sieci#patotreści#uzależnienia_behawioralne”.
Konferencję rozpoczął Pan Olgierd Kustosz Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Justyna Jakubowicz-Dziduch – p.o. Dyrektora Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego
oraz Urszula Pańka dyrektor ZCDN w Szczecinie.
Naszą gminę miały zaszczyt reprezentować nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim: Iwona Sobczak, Karolina Wagner, Anna Fajgier, Teodora Ilnicka.
Konferencja miała na celu zapoznanie nauczycieli, wychowawców i pedagogów szkolnych
z rosnącą skalą szkodliwych treści w Internecie oraz ich potencjalnego wpływu na młodych odbiorców.
Podczas konferencji ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie Łukasz Wojtasik oraz terapeutka psychologii procesu, absolwentka Indianapolis University Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę przedstawili i omówili zestawienie „Patotreści w Internecie. Raport
o problemie”. Wyniki na dzień dzisiejszy są zatrważające. Skala problemu w Polsce rośnie. Należy więc jak najwięcej organizować działań uświadamiających dzieciom i rodzicom siłę zagrożeń w Internecie. Warto zwrócić uwagę, że z inicjatywy nauczycielki informatyki Iwony Sobczak w Kornelówce trwały
i kontynuowane są działania z tego zakresu pod nazwą „Cyberbezpieczeństwo”.
Bardzo ciekawe informacje przedstawił i komentował psycholog społeczny i biznesu, znany
z wystąpień telewizyjnych i radiowych dr Leszek Mellibruda „Wojna światów – czy wirtual wygra z realem – patotreści w Internecie i ich wpływ na dzieci i młodzież”. Wciągający wykład zmusił wszystkich do przemyśleń „Co można jeszcze zrobić? Jak to zrobić” by minimalizować niebezpieczne treści oraz zagrożenia występujące w sieci.
„Kiedy dużo, to za dużo? Mechanizmy i dynamika uzależnienia od czynności realizowanych
w sieci” omówiła Joanna Fliss – doktorantka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
Na zakończenie konferencji Tomasz Panek zaprezentował grafiki swojego autorstwa.
Celem konferencji było zainspirowanie i promowanie nowych rozwiązań w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom behawioralnym (zaburzeniom nawyków i popędów), które obok środków odurzających stanowią poważne zagrożenie dla zdrowego rozwoju młodego człowieka. Konferencja miała na celu także zapoznanie nauczycieli, wychowawców i pedagogów szkolnych z rosnącą skalą szkodliwych treści w Internecie oraz ich potencjalnego wpływu na młodych odbiorców. Szeroko określono i opisano zjawiska patotreści w Internecie, wpływ kontaktu z patotreściami na dzieci i młodzież. Wykonano próbę analizy prawnej oraz przedstawiono Raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, omówiono mechanizmy i dynamikę uzależnienia od czynności realizowanych w sieci.
Dzięki udziale w szkoleniach oraz organizowania różnorodnych akcji w szkole z zakresu bezpieczeństwa w naszej placówce realizowane są kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020 z w/w zakresu, do których należą: profilaktyka uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych, rozwijanie kreatywności, przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych uczniów, w tym bezpieczne i celowe wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.
mgr inż. Iwona Sobczak