Ogromny sukces dziewcząt z Medical Group SP Kalisz Pomorski w II Powiatowej Olimpiadzie Pierwszej Pomocy
Dnia 15 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyła się II edycja Powiatowej Olimpiady Pierwszej Pomocy pod patronatem Starosty Drawskiego.
W zawodach wzięło udział 8 zespołów z trzech szkół Powiatu Drawskiego. W kategorii Szkół Podstawowych do rywalizacji przystąpiło pięć drużyn z Kalisza Pomorskiego, Drawska Pomorskiego i Złocieńca, natomiast w kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych z Kalisza Pomorskiego i Drawska Pomorskiego. Rywalizacja zarówno w jednej jak i drugiej kategorii była bardzo zacięta.
W pierwszym etapie zespoły musiały sobie poradzić z testem wiedzy, który zawierał 30 pytań z pierwszej pomocy przedmedycznej dla szkoły podstawowej i 30 pytań z kwalifikowanej pierwszej pomocy dla szkół ponadgimnazjalnych.
Po ogłoszeniu wyników testów uczestników czekały największe emocje w zadaniach praktycznych. Uczniowie ze szkół podstawowych ratowali osobę potrąconą przez tramwaj w wyniku czego doszło do amputacji kończyny dolnej i zatrzymania akcji serca. Licealiści musieli udzielali pomocy przechodniowi potrąconemu przez samochód, którego największym i niebezpiecznym urazem był wyciek płynu rdzeniowo-mózgowego z ucha.
Wyniki klasyfikacji generalnej przedstawiają się następująco:
I. Kategoria szkół podstawowych:
Szkoła Podstawowa w Kaliszu Pomorskim A – I miejsce
Szkoła Podstawowa w Kaliszu Pomorskim B – II miejsce
Szkoła Podstawowa nr 1 w Drawsku Pomorskim – III miejsce
Szkoła Podstawowa nr 1 w Złocieńcu – IV miejsce
Szkoła Podstawowa nr 1 w Drawsku Pomorskim – V miejsce
II. Kategoria szkół ponadgimnazjalnych:
ZSP w Drawsku Pomorskim – I miejsce
ZSP w Kaliszu Pomorskim A – II miejsce
ZSP w Kaliszu Pomorskim – III miejsce
Liceum w Kaliszu Pomorskim reprezentowały następujące osoby: Wiktoria Bagrowska, Natalia Kopczyk, Aleksandra Kowalczyk, Dariusz Ostrowski (II miejsce), oraz Malwina Nowakowska, Aleksandra Ramza, Karolina Budnicka, Michał Panowicz (III miejsce).
Warto zaznaczyć, że nasi uczniowie reprezentują grupę medyczną Medical Team ZSP Kalisz Pomorski i są trenowani przez Instruktora Pierwszej Pomocy oraz Ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Karola Kalinę.
Ogromny sukces osiągnęły również dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, które zajęły odpowiednio I i II miejsce reprezentując młodzieżową grupę medyczną Medical Group SP Kalisz Pomorski w składzie: Zosia Stąporek, Amelia Głuchowska, Oliwia Nowak, Kinga Furman, Kinga Janicka, Aleksandra Serdak, Paulina Klimczak, Otylia Misiura. Trenerem i opiekunem Medical Group SP Kalisz Pomorski jest Karol Kalina.
Serdeczne podziękowania należą się komisji sędziowskiej za rzetelną i fachową ocenę poszczególnych zadań zadania. Komisję stanowili: Jadwiga Czerniga – kierownik internatu ZSP Kalisz Pomorski i dyplomowana Pielęgniarka, Wiesław Kulbacki – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu Pomorskim oraz Ratownik w Wojskowej Straży Pożarnej w Cybowie, mł. asp. Krzysztof Mickun z Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim.
Dziękujemy także obecnemu podczas Olimpiady Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim mł. bryg. mgr inż. Pawłowi Dymeckiemu za pomoc w organizacji imprezy oraz promowaniu i propagowaniu akcji związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, a także dyrektorowi ZSP Kalisz Pomorski Maciejowi Rydzewskiemu za wsparcie i możliwość rozwoju.
Głównym organizatorem Olimpiady był Medical Team Kalisz Pomorski pod kierunkiem Karola Kaliny. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu „Szkolenia w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej na terenie powiatu drawskiego oraz przygotowanie młodzieży do zawodu Ratownika Medycznego”, dofinansowanego przez Zarząd Powiatu Drawskiego. Dziękujemy również Staroście Drawskiemu Stanisławowi Kuczyńskiemu za objęcie patronatu nad II Powiatową Olimpiadą Pierwszej Pomocy.
Zapraszamy za rok na III edycję Olimpiady Pierwszej Pomocy!
Karol Kalina
Segregowanie śmieci ma sens
Czym grozi wypalanie traw? Dlaczego warto sortować śmieci w domu? Jakie mogą być konsekwencje palenia plastikowych butelek w piecu? Na te i inne pytania związane z ochroną środowiska odpowiadały spektakle profilaktyczne wystawione w Miejskim Domu Kultury w Kaliszu Pomorskim dla uczniów naszej szkoły.
21 listopada 2018 r. o godzinie 9.00 uczniowie klas 2-4 obejrzeli widowisko pt. Czarownica. Niska emisja. Uczniowie starszych klas 5-7 o godzinie 10.30 obejrzeli z podobnym, jak młodsi koledzy, zainteresowaniem spektakl Złe decyzje ekologiczne.
Ciekawa forma podawcza, wartkie dialogi postaci na scenie sprawiły, że uczniowie oglądali występ w skupieniu, a co ważniejsze, zadawali po nim pytania na temat ochrony środowiska. Spektakle bowiem miały na celu uświadomienie młodym widzom, że dbanie o czyste powietrze zaczyna się w ich własnych rękach, na etapie codziennego wyrzucania choćby plastikowej butelki po napoju. Myślę, że ten cel został przez organizatorów osiągnięty, a dzieci przekonały się, że to od każdego z nas zależy, czy żyjemy w zdrowym i czystym świecie.
Sławka Sydlewska
„Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest: Co robisz dla innych?”
– Martin Luther King Jr.
Pukamy do wszystkich drzwi … dla Gabrysi.
W Dniu św. Marcina uczniowie klasy IV d zorganizowali sprzedaż rogalików .Cały dochód z tej sprzedaży – kwotę 900 zł wpłaciliśmy na konto dla Gabrysi Rękawek .
Zrodził się również w naszej klasie pomysł , aby poprosić o wsparcie Pana Marcina Gortata.
Uczniowie napisali listy, które umieściliśmy w samodzielnie wykonanej piłce do koszykówki , którą na co dzień gra Pan Marcin Gortat. Wysłaliśmy naszą prośbę o pomoc dla małej mieszkanki Kalisza.
Jeden z listów załączamy….
K.Dz.
21 listopada 2018 – Światowy Dzień Życzliwości
Główna ideą Dnia Życzliwości jest uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, że tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do budowania pokoju i pomyślnych relacji między ludźmi na całym świecie.
W dniu 21.11.2018 uczniowie klasy IV d odwiedzili wychowanków ze SOSzW w Niemieńsku .Wyjazd był okazją do wspólnej zabawy , integracji i fajnego spędzenia czasu z nowo poznanymi kolegami i koleżankami . Sympatyczne nauczycielki – pani Iwona, Ewa i Paulina zorganizowały dla nas zajęcia muzyczno – ruchowe metodą Batti Strauss oraz zajęcia z gliną .Każdy uczestnik miał za zadanie wykonać anioła . Panie zapoznały nas z historią zamku oraz pokazały sale lekcyjne, pracownie i internat . Zorganizowały również dla nas słodki poczęstunek, co było miłym zaskoczeniem. Wspólnie z uczniami ze SOSzW spożyliśmy w stołówce drugie śniadanie. Pan Jarek przygrywał na gitarze a nasi nowi koledzy i koleżanki zaprezentowali nam swoje zdolności wokalne .
Wręczyliśmy uczniom prezenty, które były efektem zbiórki słodyczy podarowanych przez każdego ucznia z klasy . Dodatkowo Gosia podarowała puzzle oraz książki . Wpłaciliśmy również kwotę 300 zł na rzecz stowarzyszenia „Zamek Dzieciom”.
Cieszymy się , że w Dniu Życzliwości znaleźliśmy się wśród życzliwych.
To było wspaniałe doświadczenie , taka lekcja życia…
K.Dz.
Z ekologią za pan brat…
21 listopada br. uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych udali się do MGOK w Kaliszu Pomorskim by obejrzeć spektakl ekologiczny krakowskiej grupy teatralnej , pt. Czarownica Niska Emisja. Przedstawienie poruszyło ważne kwestie odnośnie ochrony naszego środowiska jakimi są smog, segregacja śmieci oraz jak ważna dla nas ludzi jest ochrona dzikiej przyrody.
Główni bohaterowie stanęli do walki z ze złą czarownicą Niską Emisją, która bardzo chciała zniszczyć świat. Róża, Mlecz i Zaskroniec pokazali widzom jak należy dbać o przyrodę. Dzięki pomocy naszych uczniów, którzy aktywnie włączyli się w przedstawienie , udało się odmienić charakter czarownicy . Aktorzy w sposób humorystyczny przekazali dzieciom podstawowe informacje o segregacji śmieci.
W trakcie przestawienia artyści zadawali uczniom pytania, na które wszyscy chętnie odpowiadali. Dzieci zostały również zaangażowane do uprzątnięcia ze sceny porozrzucanych śmieci stosują
Spektakl wzbudził duży aplauz wśród uczniów. Wielką zasługę w tym względzie miały efekty specjalne, muzyka i scenografia.
Aneta Hrabeć
11 listopada to Święto Niepodległości. Ale to też dzień wspomnienia Św. Marcina.
Tego dnia w Wielkopolsce tradycyjnie piecze się gęś i zajada rogalami marcińskimi. Skąd wziął się ten zwyczaj ?
Św. Marcin wspominany 11 listopada był synem rzymskiego legionisty i gdy dorósł sam także został żołnierzem. To właśnie z tego okresu jego życia pochodzi najbardziej znana o nim opowieść - Św. Marcin miał spotkać na swojej drodze ubogiego człowieka, który był prawie nagi. Podzielił się więc z nim płaszczem żołnierskim. Dlatego został patronem ubogich .
Jedna z historii o św. Marcinie głosi, że gdy chciano nadać mu sakrę biskupią on tego nie chciał. Ukrył się w szopie , w której przebywały gęsi i to one zdradziły go swoim głośnym gęganiem .
To od tej opowieści pochodzi zwyczaj pieczenia gęsi na 11 listopada. Zwyczaj ten dotarł do Polski z Niemiec i jest popularny w Wielkopolsce.
Znane jest też przysłowie „Na Świętego Marcina dobra gęsina”.
Obok pieczonej gęsi w dzień św. Marcina pieczone są rogale. Dlaczego? Legenda głosi, że gdy św. Marcin przejeżdżał przez Poznań na koniu, koń zgubił podkowę. Miejscowy piekarz znalazł ja i zachwycił się jej kształtem, zaczął więc piec rogale!
Rogale te są robione z ciasta półfrancuskiego, wypełnione nadzieniem z białego maku z dodatkiem orzechów, rodzynek i migdałów. Chociaż tradycyjnie pieczona gęś i rogale nie są może najmniej kaloryczne, to tego dnia, czyli 11 listopada z okazji wspomnienia Św. Marcina można te przysmaki jeść do woli!
W Niemczech wiele szkół i przedszkoli w wigilię dnia św. Marcina organizuje pochód z samodzielnie wykonanymi przez uczniów i rodziców lampionami. Typową piosenką śpiewaną w tym czasie jest np.: Laterne , Laterne …W „Kornelówce” – klasa IV d zorganizowała 13 listopada Dzień św. Marcina .Był sklepik z rogalami oraz wystawa lampionów .Nie zawiedli rodzice uczniów w/w klasy. Było pysznie i ślicznie. Najładniejszy okazał się lampion wykonany przez Annę Hyjek . Gratulujemy!
łącznie zebraliśmy 900 zł.
TAK SIĘ BAWIĄ W NAGRODĘ ZA MINI MUNDIAL– MK BOWLING – KINO
I MECZ POGONI SZCZECIN VS. LEGIA WARSZAWA
45 uczniów wraz z opiekunami wzięli udział w niesamowitym dniu pełnym relaksu, zabawy i wrażeń. Po przyjeździe do Szczecina i smacznym posiłku graliśmy w kręgle w MK Bowling w centrum Galaxy. Następnie z uśmiechami na twarzach i pozytywną energią udaliśmy się na seans filmowy do Multikina na „Dziadka do orzechów i cztery królestwa”. Kumulacją emocji był mecz na stadionie Pogoni Szczecin. Gospodarze wygrali z Legią Warszawa 2 do 1. Na początku meczu wspólnie odśpiewaliśmy hymn i dopingowaliśmy drużyny. Był to mile i aktywnie spędzony czas.
W K O R N E L Ó W C E
Kornelówka już od początku roku szkolnego 2018/2019 przygotowywała się do wielkiego narodowego święta, jakim jest stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Szereg uroczystości oraz różnych działań ukierunkowanych było właśnie na to święto. Główny „Dyrygent Szkoły” – Pani Beata Pierzgalska , nie pozwolił zapomnieć „muzykom” jak mają grać, bo przecież wiemy nie od dziś, że ”trening czyni mistrza”. Tak więc nasza szkoła, by zająć pierwsze miejsce w szeregu, realizowała kolejne wytyczone cele. Chcieliśmy jak najlepiej wyrazić swoje uczucia i pokazać, że w tym szybkim tempie, w jakim przemy naprzód, nie zapominamy o przeszłości, tradycji i kulturze. Że jesteśmy świadomi dorobku przeszłych pokoleń i przelanej krwi, więc możemy teraz śmiało iść do przodu budując teraźniejszość i przyszłość naszej pięknej Ojczyzny.
Poranek 9 listopada powitał kaliszan mgłami, zniechęcał do wyjścia z domu, zapowiadał smutny dzień, a jednak wszystko potoczyło się inaczej…
Nasza szkoła już od godzin wczesnorannych tętniła życiem. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunkami: panią Ewą Klimek, panią Małgosią Potoczną- Galerą i panią Alą Wojtalą przygotowywali uroczystą akademię.
O godzinie 8.10 rozpoczął się oficjalny apel z częścią artystyczną dla najmłodszych uczniów i ich opiekunów, a o godz. 9.10 dla uczniów starszych oraz wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. Honorowe obowiązki gospodarzy pełniły: pani dyrektor Beata Pierzgalska oraz pani wicedyrektor Anna Niezgoda.
Jak na dobrego gospodarza przystało, Pani Dyrektor Pierzgalska, otworzyła uroczystość słowami o stuleciu niepodległości Polski, słowami, które pięknie wpisują się w hasło: BÓG, HONOR I OJCZYZNA. Tak właśnie odczytaliśmy to, co powiedziała o naszej historii narodowej wplatając w swoją wypowiedź inne ważne elementy, które składają się na postawę patriotyczną młodego Polaka.
Kolejnym, bardzo ważnym punktem programu było uroczyste podsumowanie wszystkich konkursów o tematyce patriotycznej, które odbywały się w październiku oraz w listopadzie. Organizowaliśmy je w celu uczczenia stulecia niepodległości Polski.
W KONKURSIE PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ przeprowadzonym przez panią Ewę Klimek i panią Stanisławę Górnik 1. miejsce grupowo zajęli uczniowie z klasy IIa, których wychowawczynią jest pani Kasia Magac. W konkursie indywidualnym 1. miejsce ex aequo zajęły: Martyna Frańczak i Marysia Kolasińska, 2. miejsce ex aequo: Filip Wiśniewski i Nadia Zbytek, 3. Miejsce: Ola Laska, Gabrysia Starobrzańska i Maja Wiśniewka.
Laureaci SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO „OJCZYZNA SŁOWAMI MALOWANA” przygotowanego przez panie: Anetę Hrabeć, Danutę Kulik oraz Annę Fajgier otrzymali dyplomy.
Honorowe 1. miejsce przyznano Ani Błażewicz z klasy IIIc gimnazjum za recytację „Reduty Ordona” Adama Mickiewicza, 2. miejsce – Idze Pawliczek z klasy 6a, 3. miejsce Poli Pawliczek oraz wyróżnienie Maricie Kędzi za recytację wiersza pt. „Bagnet na broń” Władysława Broniewskiego.
Laureaci wszystkich konkursów po mistrzowsku zaprezentowali swoje umiejętności oraz zdolności artystyczne. Dziękujemy pani Ewie Klimek, za przygotowanie dzieci do uroczystości, a małym i dużym artystom za magię słowa i dźwięku, które przeniosły nasze zmysły do krainy sztuki, gdzie zawsze świeci słońce.
Jednak pełne nasycenie duszy nastąpiło, gdy na scenie ujrzeliśmy, przedstawiony przez naszych uczniów, fragment historii Polski ukazujący najtrudniejszy czas dla naszego państwa - okres rozbiorów. Spektakl słowno-muzyczny, jaki rozegrał się na naszych oczach, wstrząsnął emocjami, wywołał dreszcz i łza się zakręciła w niejednym oku. Przeżyliśmy prawdziwe katharsis.
Nasi uczniowie: Ania Błażewicz, Malwina Kłyk, Natalia Krauz, Ola Morenko, Oskar Pluta, Marcin Hartwig, Michał Cuber, Karol Grzyb, Jga Pawliczek, Zuzia Pawliczek, Nikola Plikus, Natalia Maślak , Zuzia Piekutowska, Julia Kitosz, Laura Zinczuk, Karolina Jasińska, Hania Hurka , Nadia Zbytek, Zuzia Bargieł, Julka Fajger, Ania Hyjek,, Martyna Frańczak, Luiza Łacinnik, Filip Wiśniewski, Marysia Kolasińska, Klaudia Przyłoga doskonale zagrali to, co w scenariuszu przygotowanym przez panią Alę Wojtalę, Małgosię Potoczną- Galerę oraz Danusię Kulik napisane było prostą, czarną czcionką. Pod kierunkiem reżyserów przedstawienia: Ali Wojtali i Małgosi Potocznej - Galery oraz operatora dźwięku Zosi Stąporek wszystko nabrało kolorów biało-czerwonych. Czarne flagi ufundowane przez panią Anetę Chwiłkowską podkreśliły grozę ówczesnych czasów niewoli i wzbudziły wiele emocji. Uczniowie pięknie zaprezentowali fragmenty żywej historii Polski w jednym z najtrudniejszych dla nas okresów dziejowych.
Utwory muzyczne: „Żyj z całych sił” oraz ‘Mury” doskonale dopełniły całości zamykając klamrą to, co dla nas najważniejsze – WIARĘ, NADZIEJĘ I MIŁOŚĆ.
Tak zakończyła się część artystyczna w szkole, ale nie zakończyły się jeszcze obchody piątkowego święta, bo wkrótce wszyscy mieliśmy zagrać główne role…
Szliśmy więc do parku pałacowego, jak rycerze do boju uformowani w szeregi. Biało-czerwona wstęga naszego pochodu wiła się pośród ulic miasta. Szliśmy z pieśnią na ustach, pośród gwaru i kakofonii dźwięków witani głośnymi sygnałami klaksonów samochodów ciężarowych. Jednoczyliśmy się za pomocą dźwięku i gestu. Magia tego dnia wydawała się nie mieć końca…
W radosnym nastroju oczekiwania zebraliśmy się w przypałacowym parku, by od godziny 11.10 rozpocząć narodowe śpiewanie z mieszkańcami całej gminy, bo przecież wszyscy Polacy to jedna rodzina.
Pięknie brzmiały słowa Mazurka Dąbrowskiego, gdy zgromadzeni ludzie jednym tchem, ze spokojem i w podniosłym nastroju je odśpiewali. Pomimo mgły i wilgoci w powietrzu czuliśmy się naprawdę jedną, wielką polską rodziną.
Dwumiesięczna, intensywna praca muzyczna w szkole nie poszła na marne. Wszyscy uczniowie znali teksty i melodię utworów: „Mazurek Dąbrowskiego”, „Bogurodzica”, „Boże coś Polskę”, „Rota” oraz „Mury”, które zaproponował prowadzący piątkową imprezę pan Chwastek, więc ze śpiewaniem nie było problemu.
Park opuszczaliśmy radośni, nucąc jeszcze po drodze fragmenty „Murów”- pieśni o wolności z cudowną melodią, porywającą tak bardzo, że trudno usunąć ją z głowy. Tym razem też długo krzątała się po zakamarkach naszej pamięci, ale to dobrze, bo taki był jej cel, gdy służyła narodowi i taki jest, by utrzymać pamięć w narodzie.
Danuta Kulik
„Góra Grosza” – zapraszamy do udziału.
Już po raz 19, pod koniec listopada, w szkołach w całym kraju rozpocznie się wielka akcja zbierania monet pod nazwą GÓRA GROSZA. Akcja organizowana jest przez Towarzystwo Nasz Dom. Jest to bardzo ważne przedsięwzięcia. To właśnie dzięki Górze Grosza doposażane są małe domy dla dzieci w niezbędne sprzęty i rzeczy codziennego użytku. To wsparcie w remontach, a także bezpośrednia pomoc specjalistyczna dla dzieci i ich rodzin. To wreszcie pomoc w rozwijaniu talentów, pasji i zainteresowań dzieci będących w trudnej sytuacji życiowej.
Dajmy dzieciom i nastolatkom siłę, energię i moc ! Przyłączmy się do akcji !
Szczegóły akcji i praktyczne wskazówki, jak przeprowadzić zbiórkę w klasie, dostępne w naszej bibliotece szkolnej.
Zapraszamy.
Karolina Wagner
Nasza Niepodległa …
„Musicie ducha hartować, aby móc jak orły przelatywać w przyszłość Ojczyzny!”
Stefan Wyszyński
W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole 8 listopada odbył konkurs recytatorski pod hasłem „ Nasza Niepodległa”.
Chętni uczniowie prezentowali wiersze naszych poetów, których tematem przewodnim była Polska. Mogli zaprezentować się w jednej z trzech kategorii: recytatorskiej, wywiedzione ze słowa i teatrze jednego aktora.
Głównym celem naszego konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych, budzenie świadomości narodowej, rozwijanie zainteresowania pięknem polskiej literatury i kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego.
Zebranych uczniów powitała pani Danuta Kulik, która wygłosiła kilka słów na temat trudnej drogi naszej Ojczyzny w celu odzyskania wolności oraz przybliżyła kryteria oceniania występujących uczniów.
Jury konkursowe przyznało trzy miejsca i jedno wyróżnienie.
I miejsce zajęła Ania Błażewicz i jej wzorcowe wykonanie „Reduty Ordona”.
II miejsce przypadło Idze Pawliczek a III miejsce zdobyła Pola Pawliczek. Wyróżniono również Maritę Kędzię.
Słowa uznania należą się również: Agnieszce Gonerskiej, Marcinowi Hartwigowi, Martynie Kocoń i Hannie Rulewicz.
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni brawami, słowami pochwały oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy. Organizatorkami konkursu były panie: Anna Fajgier, Aneta Hrabeć i Danuta Kulik.
Aneta Hrabeć
"Lekcje szkolnej historii"
8 listopada 2018 r. uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego skorzystali z zaproszenia licealnej grupy teatralnej „Klepsydra” i wzięli udział w wyreżyserowanym przez Joannę Mączkowską przedstawieniu pt. „ Lekcje szkolnej historii”. Autorem scenariusza jest Bogumił Kurylczyk.
Przy dźwiękach rosyjskiego kazaczoka przenieśliśmy się do szkoły z lat 50-tych ubiegłego wieku, gdzie uczniom dokuczało zimno niedogrzanych klas i … wszawica. Lekcję języka rosyjskiego, w zastępstwie, prowadził woźny z miotłą w ręku. Polonistka rozprawiała o uczuciach łączących gen. Świerczewskiego i podległych mu żołnierzy, a nauczycielka religii oddawała część … Stalinowi.
Dziękujemy za zaproszenie, udział w przedstawieniu był dla nas niezwykłym doświadczeniem.
K. Staszewska-Kołtun
„ Z Koziołkiem Matołkiem przez Polskę - w 100-lecie odzyskania niepodległości”
W tym roku obchody Święta Patrona naszej szkoły miały nieco inny wymiar. W związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się u nas szereg konkursów, któremu przewodził tytuł
” Z Koziołkiem Matołkiem przez Polskę.”
Wstępem do naszej ceremonii była uroczystość wkopania „ Przesłania dla potomnych za 100 lat” oraz posadzenie dębu okolicznościowego przez Pana Burmistrza Michała Hypkiego, Panią Dyrektor Beatę Pierzgalską, Przewodniczącego Rady Rodziców Pana Romana Kędzierskiego i delegacje z klas.
Wszystkie klasy już wcześniej przygotowywały się do wyznaczonych zadań. Uczniowie klasa I-III przygotowywali dekoracje klas oraz wykonywali konkursowe kartki z życzeniami dla Polski oraz prace plastyczne „ Polska w moich oczach”. W tych kategoriach zwyciężyli:
I miejsce – klasa II a
II miejsce – klasa II c
III miejsce – klasa I a
Klasy VIII i III oddziałów gimnazjalnych, miały inne z kolei zadania do wykonania. Należało napisać „ Przesłanie dla potomnych za 100 lat” , wykonać folder trasy turystycznej związanej z wydarzeniami odzyskania niepodległości , przygotować spot reklamowy na temat wolności oraz przygotować wystawę okolicznościową. Zwycięzcami okazali się :
I miejsce – klasa III a gim.
II miejsce – klasa VIII a
III miejsce – klasa III c gim.
Klasy IV – VII swoje efekty pracy zaprezentowały podczas uroczystego apelu, który rozpoczął się od prezentacji stoisk. Każda klasa już wcześniej wylosowała nazwę województwa, które miała zaprezentować. Stoiska prezentowały tradycyjne potrawy, stroje regionalne i najważniejsze informacje o danym obszarze. Najważniejsza jednak dla naszych zmysłów była możliwość smakowania różnych kulinariów. Na naszych stołach zagościły m.in. karmidale, żur śląski, wodzionka, kapusta modra, gzik, poznańskie placki ziemniaczane-plendze, szare kluchy, kołduny z mięsem, baba ziemniaczana, cepeliny, mozgoł, moskole, hałuski, cebulanki i wiele innych wyjątkowo smacznych potraw. Oprócz oceny stoisk klasy walczyły jeszcze winnych kategoriach. Musiały przygotować prezentację multimedialną o wybranym województwie, logo danego obszaru i wystąpienie postaci związanej z danym regionem. Punkty zostały zsumowane i ostatecznie w tej kategorii zwyciężyli:
I miejsce – klasa IV d
II miejsce – klasa VII b
III miejsce – klasa VI c
Wędrując z Koziołkiem Matołkiem przez Polskę można było w ciągu kliku minut przemierzyć cała Polskę, poznać najróżniejsze smaki naszej rodzimej kuchni, zobaczyć stroje regionalne, zwyczaje i tradycje z najróżniejszych zakątków ojczyzny.
A. Hrabeć
K. Staszewska-Kołtun
WOLONTARIUSZE DLA GABRYSI
„Jest takie miejsce w nas, które nazywa się sercem, i można z niego czerpać do woli.
Im więcej się z niego daje, tym więcej jest do dania."
W dniu 31.10.2018r. wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali sklepik z łakociami. Można było zakupić swojskie wypieki i desery. Dochód z ich sprzedaży, w wysokości 1150 zł, przeznaczyliśmy na pomoc dla małej mieszkanki naszej gminy, Gabrysi Rękawek, która zmaga się z ciężką chorobą. Serdecznie dziękujemy tym, którzy włączyli się w naszą akcję.
Mariola Domańska, Aneta Hrabeć, Małgorzata Pietrzak
i Danuta Kulik
LEKCJE ANGIELSKIEGO NIE SĄ NUDNE!
Język angielski to nie tylko nauka pisania, czytania czy mówienia. To również w klasach najmłodszych przede wszystkim nauka przez zabawę. Podstawa programowa przewiduje realizację tematów związanych z kulturą krajów anglojęzycznych są to tak zwane lekcje okolicznościowe. I właśnie takie lekcje pod tytułem ,,HAPPY HALLOWEEN ‘’ odbyły się w klasach drugich. Uczniowie na tej lekcji dowiedzieli się o zwyczaju Halloween obchodzonym m.in. w Wielkiej Brytanii. Lekcje te wzbudziły u dzieci pozytywne uczucia związane z tym świętem ( jest to święto wesołe, dzieci przebierają się za duchy, czarownice, wampiry itp.; chodzą od domu do domu i proszą o poczęstunek wymawiając słowa; ,,Psikus albo cukierek’’ potem urządzają przyjęcie , gdzie do zjedzenia są np. pizza lub kanapki w kształcie potworków). Uczniowie klas drugich na lekcji języka angielskiego uczyli się piosenki pt ,,Knock, knock, trick or treat?’’Piosenka bardzo spodobała się dzieciom, której nauczyły się śpiewać na lekcji. Uczniowie naśladowali ruchy duszka, potwora czy baletnicy . Ponadto na lekcji został zorganizowany konkurs na najpiękniej pokolorowaną dynie. Nagrodą były słodkości w postaci potworków halloween. Ponadto chciałabym przy okazji wspomnieć jeszcze o jednej ważnej rzeczy to znaczy o wizycie naszego gościa z Wenezji Deborah Caterina Condeni , która przeprowadziła lekcje w klasach drugich . Uczniowie mieli okazje poznać jakże piękny kraj Włochy . Dowiedzieć się jak tam żyją ludzie, co takiego jedzą i jak spędzają dzieci swój wolny czas. Deborah prowadziła zajęcia w języku angielskim . Uczniowie nie mieli problemów z odpowiedzią na zadawane pytania przez prowadząca . Były to bardzo proste pytania typu; Jak masz na imię? , ile masz lat? Jaki jest twój ulubiony kolor? itp. Jestem bardzo dumna z moich uczniów.
M.Moller Nielsen
Pomoc charytatywna zawsze jest pozytywna!
Cała szkoła wspiera Gabrysie, która walczy z nowotworem. Uczniowie klasy 3a i 3b nie tylko biorą czynny udział w loteriach fantowych i zakupie słodkości. Trzecioklasiści zorganizowali własna, „cichą” akcje. Dzieci przez kilka dni zbierały pieniążki do klasowych skarbonek. Rezygnowały z batonika na rzecz pomocy dla małej Gabrysi. Klasy uzbierały 300,00 zł!
Jesteśmy dumne ze swoich wychowanków!
Broś Oktawia i Górnik Stanisława
Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna.
- Jan Paweł II (Karol Wojtyła)
Naród oczekuje lojalności, poszanowania wartości ogólnych i indywidualnych, i aby to osiągnąć należy kształtować pożądane postawy. W świadomym kształtowaniu postaw patriotycznych ważne jest zrozumienie, co wpływa na ich rozwój i kształcenie. W kształtowaniu się postaw patriotycznych, podobnie jak i całej osobowości, ważną rolę spełniają przeżycia i doświadczenia z okresu dzieciństwa. Pierwszym obszarem społecznym, który oddziaływuje na człowieka jest jego dom rodzinny. Drugim domem jest szkoła, która wspiera w rozwoju każdą sferę życia młodego człowieka.
Dnia 23 października, dzięki inicjatywie wszystkich uczniów klasy 6 c doceniliśmy walory naszej ukochanej ojczyzny w 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Na lekcji wychowawczej każdy przedstawił fragment historii Polski. Wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę pt. Dziewczyna z granatem. Dowiedzieliśmy jak zmieniało się godło na przestrzeni wieków, jakie pieśni pełniły rolę naszego hymnu i nawoływały do walki. Poznaliśmy krótką historię marynarki wojennej oraz naszego pięknego miasta Kalisza Pomorskiego. Hasła, prezentacje multimedialne, flagi, stroje i inne dekoracje oraz atrybuty przygotowane na ten dzień wprowadziły nas w cudowną atmosferę, a w trakcie recytacji wiersza W. Chotomskiej pt. Twój dom, łzy same cisnęły się nam do oczu.
Realizacja tego typu przedsięwzięć zmobilizowała moich uczniów do twórczych działań, do poszukiwania autorytetów, wartości i refleksji. Mam nadzieję, że zaowocuje to w przyszłości większą świadomością patriotyczną i obywatelską, która w dzisiejszych czasach przeżywa kryzys.
Dziękuję wszystkim uczniom kl. VI C-
Wychowawca Kinga Łuc
XIX EDYCJA TURNIEJU Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku
W dniu 26.10.2018r. w Drawsku Pomorskim odbył się Powiatowy Turniej Piłki Nożnej z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Uczniowie klasy sportowej IV a Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego zdobyli pierwsze miejsce i awansowali do finału wojewódzkiego. Nasi chłopcy walczyli do ostatniej minuty i awansowali do dalszych rozgrywek różnicą jednej bramki, wyprzedzając zespół gospodarzy. Skład drużyny:
Oliwia Pacek, Oliwier Rzeszuto, Mateusz Czerniawski, Kacper Fajgier, Mikołaj Gozdera, Kamil Leśniewski, Jakub Tolwaj, Czesław Bejnarowicz, Antoni Kasielski, Bartek Stateczny.Trenerem i wychowawcą klasy jest Pan Zbigniew Witek
FINAŁ W WARSZAWIE
25 października br., finalistki konkursu „Czyste środowisko- czyste powietrze” wyruszyły na uroczystą galę wręczenia nagród do Warszawy. Aby tam się zakwalifikować, uczennice musiały wykonać pracę na temat smogu i solidnie przygotować się do konkursu, grając w gry mobilne ułożone przez organizatorów i dostępne online.
Z naszej szkoły do FINAŁU OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU dostało się sześć grup dwuosobowych (na ponad 1400 osób z kraju).
Finalistki:
Maras Martyna kl. VII b i Maras Bernadeta kl. V d - I miejsce
Kałużna Michalina kl. IV c, Zuzanna Paruch kl. VII a - Laureatki
Stodulska Martyna kl. V a, Sztobryń Magdalena kl. V a- Laureatki
Drzewiecka Sandra kl. VII a, Preca Anna kl. VII a – Laureatki
Panas Patrycja kl. III bg, Małgorzata Cywińska kl. III bg
Suchecka Karolina kl. VII a, Sielewicz Maja kl. VII a
Drużyna (Martyna i Bernadeta), która zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej, zdobyła dla szkoły przesympatyczny kącik relaksacyjny: wielkie, kolorowe pufy - dotrze do nas w niedługim czasie.
Finał odbył się w Centrum Nauki Kopernik. Rozgrywki finałowe poprzedzono wykładem na temat smogu oraz ciekawą prezentacją. Na sali rozwieszono też pięknie sfotografowane nasze prace, które mogliśmy przywieźć do domu.
Finalistki zwiedziły niezwykłe Centrum Nauki, które dostarczyło nam niezbitych dowodów na to, że widzimy zupełnie co innego, niż jest w rzeczywistości.
Znalazłyśmy także czas na zwiedzanie stolicy. Spacerowałyśmy po Starym Mieście, podziwiając Kolumnę Zygmunta, Pałac Królewski, Pałac Prezydencki, Syrenkę, Park Dźwięków.
Przygotowaniem do konkursu oraz organizacją wyjazdu zajęły się panie Teodora Ilnicka i Beata Rosentreter.
Bardzo dziękujemy RODZICOM, SZKOLE, NADLEŚNICTWU za wsparcie.
B.R. i T.I.
„Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa o nim pamięć.”
Zbliża się 1 listopada, czyli Święto Wszystkich Świętych. Jest to szczególny dla nas dzień refleksji i zadumy .
Jest to czas wyjątkowy, wspominamy bowiem naszych najbliższych i przyjaciół, których niestety już z nami nie ma. Tego dnia palimy znicze i stawiamy kwiaty zmarłym . Nie na wszystkich jednak grobach zapłoną tego dnia znicze. Są to miejsca zapomniane.
25 października grupa naszych uczniów wraz z opiekunami udała się na kaliski cmentarz, gdzie w zimnie i deszczu pracowali przy grabieniu liści i porządkowaniu alejek. Przez trzy godziny sprzątali groby, których już niestety nikt nie odwiedza. Na koniec nasi wolontariusze zapalili znicze w opuszczonych miejscach.
Szczególne podziękowania za poświęcony tego dnia czas należą się: Ani Błażewicz, Szymonowi Bodnarowi, Oli Grządziel, Gabrysi Jarzębskiej, Paulinie Klimczak, Nikoli Mickiewicz i Zuzi Sobali.
Aneta Hrabeć i Małgorzata Pietrzak
Archiwum Aktualności