• ,,O zdrowie dbam, wiele siły mam”

     •    W ramach innowacji pedagogicznej ,,O zdrowie dbam, wiele siły mam” uczniowie klasy 1c oraz 2a zorganizowały w swoich klasach ,, Tydzień zdrowego odżywiania” .

      Uczniowie przygotowali i zaprezentowali plakaty z ulubionymi owocami i warzywami. Opowiedzieli jakie witaminy zawiera dany owoc, a następnie poczęstowali tym owocem swoich kolegów i koleżanki. Największą frajdę sprawiło dzieciom  samodzielne wykonanie  doświadczeń, które pokazały, że cukier i sól są niewidocznymi szkodnikami dla naszego organizmu, a także, że mycie rąk wodą nie niszczy bakterii i wirusów. Ponadto poznały produkty rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie.  Dzieci zapoznały się również z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zwieńczeniem tego miłego tygodnia było wspólne przygotowanie zdrowych soków i zabawa ,,Zgadnij jaki to owoc?”.

      Takie zajęci mają nie tylko wartości zdrowotne i edukacyjne, ale przede wszystkim wspierają integrację klas.

      Aleksandra Budzyńska

      Daria Niedźwiedź

       

       

     • Warsztaty wielkanocno – wiosenne w bibliotece

     •      W dniach od 28 – 30 marca w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego zorganizowano dla chętnych uczniów warsztaty z okazji wiosny i nadchodzących świąt.  Chętnych nie brakowało. Dzieci tworzyły piękne palemki, wianuszki,  kartki świąteczne i kolorowe, wzorzyste pisanki. Warsztaty były doskonałą okazją do rozwijania swoich zdolności manualnych, a także do dyskusji na temat zwyczajów świątecznych w domach rodzinnych.  W warsztatach wzięli udział uczniowie w różnym przedziale wiekowym. Kolorowe dekoracje tworzyły zarówno dziewczęta jaki i chłopcy. Do wykonania palemek i wianuszków zastosowano naturalne materiały typu bukszpan, trawa bambusowa, piórka i  gałązki. Kolorowe dodatki to bibuła, krepina, wstążeczki, cekiny i koraliki. Wykonane przez siebie dekoracje, uczniowie zabierali do domu. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Do biblioteki przychodzili nasi stali bywalcy, ale także ci, którzy nieco stronią od książek. Liczymy, że wprowadzanie różnorodnych form pracy z czytelnikiem zaowocuje w kolejne czytające osoby.

      Bibliotekarki Karolina Wagner i Katarzyna Horba

     • Góra Grosza - podsumowanie

     • Za nami już XXIII edycja akcji Góra Grosza. Monety zbieraliśmy od listopada 2022 roku do 31 stycznia 2023. Do akcji włączyły się zarówno całe klasy jak i uczniowie indywidualnie. Warto pamiętać, że wrzucając monetę na Górę Grosza przekazujemy środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się. Zebrane monety zostały posegregowane, zważone, spakowane zgodnie z instrukcją i dostarczone na pocztę. Stamtąd powędrują w miejsce docelowe. Monety zapakowano w cztery kartony, a waga ogólna wszystkich to ponad 35 kg.  Bardzo dziękujemy społeczności szkolnej za udział w akcji i już dziś zachęcamy do kolejnej edycji.

      Katarzyna Horba, Emilia Bogusz, Anna  Słuka – Maciąg, Karolina Wagner

     • Dzień Smerfa w świetlicy

     • „Hej dzieci jeśli chcecie

      Zobaczyć Smerfów las

      Przed ekran dziś zapraszam was.

      I telewizor włączcie

      Dźwięk podkręćcie i usiądźcie

      Zaczynamy nowy film!”
       

      Realizując projekt edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy” uczniowie klas I i III uczęszczający do świetlicy szkolnej przeniosły się oczami wyobraźni do Krainy Smerfów. W tym dniu wszystko było niebieskie: dzieci rysowały na niebieskich karteczkach niebieskimi kredkami i flamastrami, budowały niebieskie domki dla Smerfów i bawiły się niebieskimi balonami. W sali królował kolor niebieski, dekoracją były sylwetki  Smerfów,  a na poszczególnych stanowiskach widniały emblematy z ich imionami. Był Pracuś, Ważniak, Osiłek, Malarz i Harmoniusz. To właśnie on rozpoczął zabawę zapraszając dzieci do wspólnego tańca przy Smerfnych Hitach. Pracuś zaprosił dzieci do układania puzzli, Ważniak przygotował  niebieskie zagadki, które ukryły się w niebieskich balonach, Osiłek przygotował dzieciom ćwiczenia sprawnościowe, polegające na jak najszybszym przejściu przez niebieską szarfę. Malarz zaprosił dzieci do wykonania niebieskiego obrazka. Na zakończenie dnia uczniowie zjedli pyszne gofry pochodzące z ojczyzny Smerfów – Belgii.

      Emilia Bykowska-Tuziak

      Paulina Dzierbicka

       

     • Światowy Dzień Poezji

     •        W tym roku w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego Dzień Poezji trwał cały tydzień od 20 – 24 marca. Dla uczniów przygotowano szereg atrakcji. Była wystawa tomików poezji i  dyskusje z czytelnikami o tym, jak i po co czytać poezję. Podczas przerw uczniowie czytali wiersze, a w bibliotece dla klas I-III utwory poetyckie dzieciom czytała pani Anna Bejnarowicz. Warto zaznaczyć, że pani Ania naszym najmłodszym czytelnikom czyta właściwie od zawsze. W bibliotece przy ul. Toruńskiej na dzieci czekała wiosennie przygotowana czytelnia, a tematem przewodnim spotkań literackich była poezja Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Do wybranych wierszy przygotowane były rekwizyty w postaci pluszowych maskotek. Był jeż, pies, kot, kaczka, żaba, gąsieniczka i słoń. Chętne dzieci wybierały tę maskotkę, która podobała im się najbardziej i tym samym dokonywały wyboru wiersza. Utwory poetyckie czytali starsi uczniowie z klas 4-8: Kaja Burdyńska i Nikola Jakubowicz z kl. 4 a, Krzysiu Lis z kl. 5 a, Marianka Szumowicz – Włodarczyk i Sara Sowińska z kl. 7 a oraz Gracjan Janik i Dorian Czerwonka z kl. 8 c.  Maluchom  bardzo się to  podobało. Wszystkie spotkania miały tę samą tematykę i scenariusz, jednakże każde z nich wyglądało trochę inaczej. To dzieci ostatecznie decydowały, które wiersze były czytane i nad którymi utworami zatrzymywaliśmy się dłużej. Okazuje się, że wbrew panującej opinii, iż dzieci mało czytają, nasi uczniowie są bardzo dobrze zorientowani w treści popularnych wierszy. Chętnie zabierali głos, odpowiadali na pytania, a Ci odważniejsi, bez wcześniejszego przygotowania czytali teksty całej klasie. Z okazji Święta Poezji dla uczniów klas 4-8 przygotowano również konkurs sprawdzający znajomość wierszy dla dzieci i młodzieży. W poetyckich zmaganiach wzięło udział 25 uczniów i każdy z nich został nagrodzony za chęci i posiadaną wiedzę.

      Dziękujemy całej społeczności szkolnej za udział w spotkaniach, dyskusjach i konkursie.


      Bibliotekarki Karolina Wagner i Katarzyna Horba

     • Międzynarodowy Dzień Gofra

     •             25 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Gofra. Choć tradycja jedzenia gofrów wywodzi się z Belgii to znane i uwielbiane są na całym świecie. Chrupiący przysmak kojarzy się wielu z wakacjami w nadmorskich kurortach czy smakami dzieciństwa.

                  Uczniowie klasy 3c, 24 marca również uczcili to święto. Dzieci same przygotowały ciasto, upiekły i udekorowały gofry pod nadzorem swoich Pań. Kształty gofrów były przeróżne, począwszy od najbardziej tradycyjnej kwadratowej kratki, przez serduszka. Dodatkiem do gofrów była bita śmietana i niezastąpiony cukier puder, tak jak każdy lubi. Pyszne gofry "skradły serca" dzieci. Wszystkie smakowały i wyglądały wyśmienicie.

       

      Marlena Maras, Joanna Magac

       

       

       

     • KONKURS ORTOGRAFICZNY O PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY

     • VI ETAP – MARZEC 2023 R.

      KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO O PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY

       

      CZY MŻAWKA MŻY? oraz ILE SPÓŁGŁOSEK MA WYRAZ RZEŻUCHA…

      Marzec, koniec zimy czy początek wiosny?  Przysłowiowa mżawka, czasem śnieg, brak witamin, więc rzeżucha zamiast jabłek J

      Na test wielokrotnego wyboru przyszło dwanaścioro uczestników. Bez dogrywki zwyciężyła:

       

      WYNIKI:

      I MIEJSCE  Barbara Pietrzak kl. 6b – 19/26

      II MIEJSCE Nadia Wiśniewska kl. 6b -16/26

       

      Beata Rosentreter

       

       

     • Dzień Kolorowej Skarpetki w Kornelówce

     •     Dnia 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa zwany też ,,Dniem Kolorowej Skarpetki”. Ten specjalny dzień służy zwiększeniu świadomości społecznej dotyczącej Zespołu Downa, a także propagowaniu praw ludzi z taką wadą genetyczną i integracji z nimi, tak by zapewnić im należne miejsce w społeczeństwie.

       W naszej szkole ten dzień obchodziliśmy 22 marca. Założenie  kolorowych skarpetek nie do pary, ma przypomnieć społeczeństwu, że między nami żyją osoby, które na co dzień zmagają się z poczuciem odrębności i niedopasowania. Uczniowie naszej szkoły  z zaangażowaniem przyłączyli się do naszej akcji  i pokazali, że integrują się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.

      Drobne gesty mają znaczenie! 

       

      SKW i SU

     • Powitanie wiosny w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego

     •      21 marca zawitała do nas długo wyczekiwana wiosna. Do tradycji szkolnych przeszły już barwne, wesołe obchody związane z tym dniem. I w tym roku Kornelówka wypełniła się z tej okazji radością, śpiewem i pozytywną energią.

      Klasy I-III wraz z wychowawcami przyszły tego dnia ubrane na kolorowo. Korytarze szkolne od rana wypełniła feeria barw, balony, wianki i falujące kapelusze. Każda osoba wykonała kwiat, który zabrała ze sobą na wiosenny pochód. Przeszedł on ulicami naszego miasteczka. O bezpieczeństwo zadbali pracownicy Straży Miejskiej. Serdecznie dziękujemy, że zawsze możemy na Was liczyć.

      Na nowej auli szkolnej odbył się koncert charytatywny dla Olgi Stępień pt. ,,Życie cudem jest” zorganizowany przez Panią Stanisławę Górnik, która też uroczyście powitała zebraną publiczność. Każda klasa pod opieką wychowawców przygotowała i zaprezentowała z tej okazji swoją piosenkę. Na scenie wystąpiła szkolna grupa wokalna pod kierunkiem Pani Ewy Klimek oraz przyjaciele Olgi z klas czwartych. Wśród widzów pojawili się rodzice, dziadkowie i zaproszeni goście. Wraz z nami wiosnę powitali Burmistrz Kalisza Pomorskiego Pan Janusz Garbacz oraz jego zastępca Pan Radosław Czapek. Towarzyszyła im Sekretarz Gminy Pani Irena Kilijańska-Kotowicz oraz Dyrektor szkoły Pani Dorota Ławniczak.

      Rozśpiewany dzień w budynku szkoły  uzupełnił kiermasz charytatywny, na którym  można było zakupić ciasta upieczone specjalnie na tę okazję przez rodziców naszych uczniów. Kierujemy serdeczne podziękowania dla Burmistrza Pana Janusza Garbacza za przekazanie fantów oraz zapewnienie obsługi stoiska. W efekcie wspólnych działań udało nam się zebrać kwotę 2300 zł na leczenie i rehabilitację dziewczynki. Pieniądze zostaną przekazane na ręce rodziny naszej byłej uczennicy.

      Nieco inny charakter miały obchody pierwszego dnia wiosny w klasach IV-VIII. Każda z klas ubrała się w wyznaczony kolor. Następnie przedstawiciele na hali szkolnej prezentowali wiosenne kapelusze, kwiaty, hasła witające wiosnę oraz przebranie za Panią Wiosnę i MISS i MISTERA wiosny. Jedną z konkurencji był konkurs matematyczny połączony z torem przeszkód zorganizowany przez Panie Annę Niezgodę i Wiolettę Burdyńską. Brało w nim udział po 5 osób z każdej klasy. Obchody domknęło rozstrzygnięcie konkursów i przedstawienie wyników końcowych.

      Za przeprowadzenie uroczystości w klasach starszych odpowiedzialne były Panie Anita Kuźmińska i Natalia Rydel oraz Samorząd Uczniowski. W komisjach oceniających prace uczniów zasiadły Panie Alicja Wojtala, Emilia Bykowska-Tuziak i Katarzyna Horba. Zdjęcia wykonały Panie Magdalena Kujawska-Krystopik oraz Dorota Wilgocka.

      W zorganizowanie miłego pierwszego dnia wiosny w szkole tak naprawdę włączyli się wszyscy. Zarówno wychowawcy, pracownicy szkoły, jak i uczniowie oraz ich rodzice nie szczędzili starań, by zadbać o przebranie, rekwizyty i atmosferę tego wyjątkowego czasu. Dlatego serdecznie dziękujemy za wkład pracy, staranność i poświęcony wysiłek wszystkim członkom naszej społeczności. Po raz kolejny udowadniamy, że razem możemy bardzo wiele.

      Sławomira Sydlewska

     • Przygotowania do Dnia Wiosny - na ludowo

     •    W przeddzień szkolnego powitania wiosny, biblioteka Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego zorganizowała niezwykle sympatyczne spotkania dla uczniów klas trzecich. Tematem spotkań były tradycje i zwyczaje ludowe. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze zwyczajami, które kultywowane były dawno temu na terenach wiejskich. Była mowa o zwyczajach wielkopostnych, o Marzannie i  gaiku. Dużo ciekawostek było o powracających do nas bocianach i busłowych łapach, czyli specjalnym pieczywie w kształcie bocianich łap. Owe pieczywo gospodarz wkładał pod strzechę domu lub do starego gniazda bocianiego, aby przywołać pomyślność w nadchodzącym cyklu gospodarskim. W spotkaniach wzięły udział też uczennice z klasy 7 a - Marianka i Sara. Przedstawiły naszym gościom ciekawe ludowe przysłowia. Okazją do dzisiejszych imprez był również rozpoczynający się w naszej bibliotece Tydzień Poezji. W związku z tym faktem na dzieci czekały też wiosenne wierszyki. Ku naszemu miłemu zaskoczeniu, uczniowie klasy III a wyszli z inicjatywą samodzielnego przeczytania tekstów. Chętnych było bardzo wielu. Spotkania biblioteczne przebiegły w miłej atmosferze, w otoczeniu wiosennych, kolorowych dekoracji. Dodatkowo panie bibliotekarki zaprezentowały dzieciom przepiękne ludowe stroje.

      Karolina Wagner, Katarzyna Horba i Dorota Wilgocka

       

     • Teatr Kurtyna z Krakowa w „Kornelówce”

     •    Już po raz kolejny w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim gościlimy aktorów z Teatru „Kurtyna” z Krakowa.

      Tym razem przedstawienia odbyły się 15 marca 2023 r. w odnowionej auli. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich obejrzeli spektakl profilaktyczny pt: „Tajemniczy skrzat”, który traktował o  negatywnym wpływie uzależnień na nasze życie.

      Uczniowie klas czwartych i piątych uczestniczyli w spektaklu pt. „Niewinna gra”.  Głównym celem przedstawienia było  kształtowanie u uczniów postaw społecznych. Ukazano wpływ grupy rówieśniczej na zachowanie innych ludzi. Poruszony został też problem zdrowego stylu życia i profilaktyki uzależnień.

      Profilaktyka zdrowia, przeciwdziałanie uzależnieniom, bezpieczeństwo, przyjaźń i spotkania w realu, jako alternatywa do „życia w sieci” to główna zagadnienia, które zostały przekazane dzieciom.

      Spektakle swoją tematyką wpisują się w Program Wychowawczo – Profilaktyczny Szkoły.

      Pedagog szkolny

      Ewa Klimek

     • Zdjęcia foto-video

     •     Podczas zajęć Laboratoria Przyszłości uczniowie mieli szansę poszerzyć swoją wiedzę z obsługi sprzętu video, fotograficznego, a także pracy z oświetleniem studyjnym. To bardzo dobra okazja, aby poznać podstawowe techniki wykorzystywane w filmie oraz fotografii.     W trakcie  zajęć ich uczestnicy mieli również  okazję  poznać rodzaje oświetlenia stosowanego na planach filmowych i fotograficznych oraz to w jaki sposób należy je rozmieścić. Uczniowie  dowiedzieli się także czym jest wartość ISO i jak powinno się ją regulować. Omówiono też  wartości przysłony i  jak ona wpływa na naświetlenie/jasność obrazu.

       

      Maciej Tuźnik

     • Eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

     •     16 marca br. w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu Pomorskim odbyły się eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.  W eliminacjach uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły.

       

      Nagrodzeni  uczniowie:

      W pierwszej grupie:

      I miejsce - Piotr Resiak z klasy IV b – kwalifikacja  do etapu powiatowego

      III miejsce – Stanisław Kupczak z klasy IV b

      W drugiej grupie:

      I miejsce – Nadia Zbytek z klasy VIII d -  kwalifikacja  do etapu powiatowego

      II miejsce – Lena Horniatko z klasy VII a - kwalifikacja do etapu powiatowego

      V miejsce – Piotr Pacholec z klasy VIII b

       

      Życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przystąpili do turnieju z wiedzy pożarniczej na szczeblu szkolnym oraz  gminnym.

       

                                                                                                                     Emilia Bogusz  i Katarzyna Horba

     • Liczba PI w naszej szkole

     • Dzień liczby Pi (π) jest obchodzony każdego roku 14 marca. To prawdziwe święto poświęcone słynnej matematycznej stałej, która jest podstawą wielu ważnych obliczeń i ma zastosowanie w różnych dziedzinach nauki i technologii.

       

      W naszej szkole również pamiętaliśmy o tym dniu. Z okazji Dnia Liczby Pi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursach: SUPER WYPIEK,  Rebus Matematyczny, Liczba Pi Wieczorową Porą, Wyrazy z ukrytą liczbą PI oraz Projektant PI.

       

      Wszystkie wypieki były przepyszne i naprawdę bardzo pomysłowe, prace plastyczno – techniczne również zachwycały oko i cieszyły kreatywnością. Komisja oceniająca miała spory orzech do zgryzienia.

      Ostatecznie wyłoniono zwycięzców. Są to:

       

      W kategorii SUPER WYPIEK PI zwycięzcami zostali:

      I miejsce – Kamil Leśniewski z klasy 8a

      II miejsce – Lidia Dobosz z klasy 5a

      III miejsce – Natasza Litwin z klasy 5b

       

      W kategorii UKRYTE PI zwycięzcami zostali:

      I miejsce – Wiktoria Barna z klasy 5b

      II miejsce – Antonina Kozłowska z klasy 5a

      III miejsce – Igor Woźniak z klasy 5a

       

      W kategorii MIASTO PI WIECZOROWĄ PORĄ zwycięzcami zostali:

      I miejsce – Zuzanna Bucholc z klasy 6c

      II miejsce – Weronika Walczak z klasy 6c

      III miejsce – Zofia Kucharska z klasy 6c

       

      W kategorii REBUS MATEMATYCZNY Z LICZBĄ PI

      Zwycięzcą okazał się Jakub Tolwaj z klasy 7a

       

      W kategorii PROJEKTANT PI zwycięzcami zostali:

      I miejsce – Kamil Leśniewski z klasy 8a

      II miejsce – Mateusz Czerniawski z klasy 8a

      III miejsce – Michalina Kałużna z klasy 8c

       

      W kategorii MISTRZ PAMIĘCI zwycięzcami zostali:

      I miejsce – Piotr Pacholec z klasy 8b

      II miejsce – Lena Grygorcewicz z klasy 6a

      III miejsce – Karolina Jamróz z klasy 6b

       

       

      WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W KONKURSACH!

      ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!!!

       

      Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziców, którzy upiekli tak wyjątkowo piękne i przepyszne ciasta („jeszcze nigdy takich dobrych nie było” J) oraz Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.

       

      Matematyczki :)

       

       

     • ROBOTY LEGO

     • Dzisiaj rozpoczęliśmy testowanie nowych robotów firmy Lego. Dzięki współpracy z innymi instytucjami, w tym z firmą LEGO mamy przyjemność zajmować się budową nowych robotów typu Apitor. Choć akurat te roboty mamy dzięki uprzejmości firmy LEGO i mają być zachętą na rozbudowanie modeli robotów, które już posiadamy w szkole, to ze względu na innowacyjność zajęcia te realizujemy w ramach Laboratoriów Przyszłości.  

      Konstrukcja Apitorów jest typowa dla klocków Lego, ale te roboty posiadają silnik z napędem na przednie koła, poza tym świecą różnymi barwami, posiadają też diody migające i wydają odpowiednie dźwięki. Sterowanie odbywa się za pomocą odpowiedniej aplikacji. Oczywiście całą pracą zajmują się chłopcy z koła informatycznego. Przed specjalistami z Kornelówki jeszcze sporo działań nad konstrukcją, a potem zaprogramowaniem Apitorów. Efekty naszej twórczości będziemy na bieżąco publikować.

       

      Nauczyciel informatyki

      Iwona Sobczak

     • SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO – RECYTATORSKI „CZTERY PORY ROKU”

     • Zimowy konkurs plastyczno-recytatorski rozstrzygnięty!

      Na przedwiośniu, które ciągle wygląda jak zima, lodowate prace plastyczne oraz recytacje o śniegu i mrozie nie odbiegały od widoków za oknem. Szczerze pisząc, wszyscy chcemy już wiosny, dlatego żegnamy zimę sztuką: poezją i obrazem.

      Prace plastyczne obfitowały w zwierzęta wesoło hasające po śniegu, natomiast w poezji, zachwyt nad zimą mieszał się z nadzieją na szybkie nadejście wiosny. Bardzo nas cieszy poczucie humoru oraz estetyki uczniów, którzy postanowili się przebrać ;)

       

      KATEGORIA PLASTYCZNA ZIMA:

      I miejsce Aleksandra Matej kl. 7a

      II miejsce Katarzyna Mróz kl. 5b

      III miejsce Łucja Szczupak kl. 6b

       

      KATEGORIA RECYTACJI ZIMA:

      I miejsce Nadia Błogowska kl. 6c

      II miejsce Piotr Pacholec kl. 8b

      Wyróżnienie Barbara Rulewicz kl. 8b

       

      Zapraszamy do III edycji pt. WIOSNA; wszystkie informacje w ogłoszeniach na librusie lub   u organizatorek p. Emilii Bogusz i p. Beaty Rosentreter.

       

      WIOSNA - składanie prac plastycznych u pani E. Bogusz do 24 kwietnia 2023 r.

      WIOSNA - recytacja 25 kwietnia 2023 r. - godz. 14. 40 - sala nr 12

       

     • Sportowcy, politycy, podróżnicy…

     •       Dzień Mężczyzn nie cieszy się tak wielką popularnością jak święto pań.  Warto  jednak wiedzieć, iż  w innych krajach  jest on celebrowany w znacznie większym stopniu niż w Polsce.

      Historia Dnia Mężczyzny nie jest jednoznaczna. Istnieje kilka teorii na ten temat, nie wiadomo jednak, która z nich jest najbliższa prawdy. 10 marca Kościół katolicki i prawosławny wspomina 40 Męczenników z Sebasty. Jedna z hipotez głosi, że to właśnie to wydarzenie sprawiło, że tego dnia celebrowane jest święto panów. 

      W związku z tym faktem w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego nastąpiła zmiana dekoracji. Na wystawie wyeksponowano książki biograficzne dotyczące znanych panów z różnych dziedzin życia. Są sportowcy, politycy, podróżnicy, wybitni pisarze nagrodzeni Nagrodą Nobla, królowie i wodzowie, wielcy kompozytorzy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Każdy  znajdzie coś dla siebie. Wszystkie książki z wystawy dostępne są w naszej bibliotece.

      Bibliotekarki Karolina Wagner i Katarzyna Horba

     • Dzień kobiet

     • Ja dziś Paniom życzę, żeby przestało się Paniom śnić, a zaczęło przytrafiać – Zygmund Freud

       

                  W polskim kalendarzu sporo jest dni, które bywają okazją do miłych spotkań czy gestów, a spośród nich wszystkich taką szczególną datą jest na pewno Międzynarodowe  Święto Kobiet.  Z tej okazji już od rana w naszej Kornelówce panowała życzliwa atmosfera.  Pojawiły się kwiaty, szczere życzenia, pyszne ciasto oraz drobne upominki dla małych i większych kobiet.   Klasy I-III także obchodziły ten dzień bardzo uroczyście. Dziewczynki otrzymały dyplomy, ordery  a nawet  pojawił się słodki poczęstunek.

      Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie niespodzianek, a kochanym Paniom raz jeszcze składamy moc najserdeczniejszych życzeń. Obyście spełniły wszystkie swoje marzenia i zarażały nas optymizmem każdego dnia.

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.

     • Pokaz doświadczeń chemicznych dla uczniów kaliskiego liceum

     • 07 marca  w naszej szkole nauczyciel chemii, pan Maciej Tuźnik, przeprowadził pokaz doświadczeń chemicznych dla uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Młodzież z dużym zainteresowaniem obserwowała zachodzące reakcje oraz dokonywała ich analizy wraz z prowadzącym. W doświadczeniach zostało użytych wiele związków oraz pierwiastków, m.in.  sód, magnez, etanol, nadmanganian potasu, perhydrol, sacharoza, kwas askorbinowy, jodyna, jodek potasu, glicerol oraz inne.

      Maciej Tuźnik

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
   • 94-361-74-92, 94-361-63-11
   • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ul. Błonie Kaszubskie 2 78-540 Kalisz Pomorski 78-540 Kalisz Pomorski Poland
   • wicedyrektor@spkaliszpom.dlaedu.pl wicedyrekorped@spkaliszpom.dlaedu.pl
   • ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
 Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
Adres: Błonie Kaszubskie 2, 78-540 Kalisz Pomorski
Kontakt: sekretariat@spkaliszpom.dlaedu.pl 


   • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
I mię i nazwisko: Dawid Nogaj
 Kontakt: inspektor@bezpieczne-dane.eu
   • CEL PRZETWARZANIA
 Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu kontaktowym.
Uzasadniony interes: komunikacja z osobami zainteresowanymi działalnością administratora PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA
 Przesłanka RODO: art. 6 ust. 1 lit. f ODBIORCY DANYCH 
 Podmioty świadczące na rzecz administratora usługi hostingowe, związane z prowadzeniem strony internetowej, z którymi zawarto umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. OKRES PRZECHOWYWANIA 
Podane dane będą wykorzystywane jedynie w okresie prowadzenia korespondencji zainicjowanej wiadomością przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego.
   • PRZYSŁUGUJĄCE PRAWA • do dostępu do danych oraz uzyskania kopii danych • do żądania sprostowania danych • do żądania usunięcia danych osobowych oraz bycia zapomnianym • do żądania ograniczenia przetwarzania • do przenoszenia danych • do złożenia skargi od organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
   • TRANSFER DO PAŃSTW SPOZA EOG I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
 Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej INFORMACJA 
Podanie danych osobowych wskazanych w formularzu jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną korespondencję. ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI, W TYM PROFILOWANIE
Podane dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
  • Logowanie