2. maja szkoła będzie nieczynna
Uwaga!
Święta majowe
W przededniu obchodów uroczystości majowych w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego przygotowano patriotyczną dekorację połączoną z tematyczna wystawą książek. Nasi czytelnicy mieli okazję zapoznać się z genezą i znaczeniem świąt majowych. Było to doskonałym uzupełnieniem wiadomości zdobytych na lekcji historii, języka polskiego czy muzyki. Dodatkową atrakcją było słuchanie podczas przerw pieśni patriotycznych. Jedną z odwiedzających nas grup byli uczniowie klasy 4 c, którzy z zaciekawieniem wysłuchali informacji o dawnych obchodach pierwszomajowych i o znaczeniu Konstytucji 3 Maja. Warto pamiętać, że konstytucja ta była pierwszą w Europie i drugą na świecie, nowoczesną i spisaną. Dekorację przygotowała Pani Dorota Wilgocka.
Karolina Wagner i Katarzyna Horba
Spotkania autorskie z Tomaszem Samojlikiem
Dnia 25 kwietnia klasa 3c uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panem Tomaszem Samojlikiem w Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim. Tomasz Samojlik to nie tylko autor popularnych historii obrazkowych i komiksów o przyrodzie – z wykształcenia jest naukowcem oraz pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Na co dzień bada historię przyrodniczą Puszczy Białowieskiej, a wieczorami przenosi się do świata dzikich zwierząt, tworząc wciągające opowieści dla młodych czytelników.
Autor potrafi w przystępny sposób łączyć edukację z humorem i zabawą, czego byliśmy świadkami podczas spotkania. Jego książki i komiksy – takie jak Ryjówka przeznaczenia czy Żubr Pompik – cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci. Na zakończenie spotkania uczniowie nauczyli się rysować jednego z głównych bohaterów książek pana Tomasza – Żubra Pompika.
Atmosfera wydarzenia była niezwykle przyjazna, a samego autora odebraliśmy jako osobę bardzo pozytywną i pełną humoru.
Daria Niedźwiedź
Niebieskie Igrzyska – sportowa solidarność z autystami
Dnia 24 kwietnia klasa 3c wzięła udział w Niebieskich Igrzyskach, zorganizowanych przez Żłobek „Szuwarek” w Kaliszu Pomorskim. Symbolem solidarności z osobami w spektrum autyzmu jest kolor niebieski, dlatego każdy z naszych uczniów miał na sobie element garderoby właśnie w tym kolorze. Był to miło i aktywnie spędzony czas. Wspólnie uczestniczyliśmy w różnych konkurencjach i zabawach. Dziękujemy za zaproszenie i świetną atmosferę!
Daria Niedźwiedź
Akcja Menstruacja
Z radością informujemy, że nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej inicjatywy pt. Akcja Menstruacja — której celem jest walka z ubóstwem menstruacyjnym oraz przełamywanie tabu wokół tego naturalnego zjawiska. W szkolnych toaletach pojawiły się darmowe środki higieniczne, takie jak podpaski, tampony i wkładki higieniczne. Każda potrzebująca osoba może z nich skorzystać w dowolnym momencie. Bardzo dobrą zaletą akcji jest to, że środki menstruacyjne będą uzupełniane i dostępne przez cały czas!
Przystępując do programu Akcja Menstruacja, nasza szkoła włącza się także w działania edukacyjne. 24 kwietnia odbyły się wyjątkowe warsztaty, które poprowadziła pani Ola. W spotkaniu uczestniczyły uczennice klas 6 oraz 7b. Celem warsztatów było przełamanie tabu związanego z miesiączką, czasem dojrzewania, edukacją młodzieży w tym zakresie oraz uświadomienie, jak ważne jest wsparcie i dostępność środków higienicznych dla wszystkich osób menstruujących. Pani Ola z zaangażowaniem i dużą wrażliwością wprowadziła uczestniczki w temat, odpowiadała na pytania i stworzyła przestrzeń do otwartej rozmowy. To krok w stronę budowania świadomości, empatii i równości w dostępie do podstawowych środków higienicznych. Dziękujemy pani Oli za inspirujące warsztaty i pani Sylwii Kudynowskiej za pomoc w przedsięwzięciu.
Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tak ważnej inicjatywy!
Koordynatorka akcji-Anita Kuźmińska
Elektrośmieci
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Z wielką radością informujemy, iż Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim otrzymała dotację celową na dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych w ramach Priorytetu 3: Zakup nowości wydawniczych do bibliotek szkolnych „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 20121 – 2025”. Całkowity koszt realizacji zadania wyniesie 15.000,00, w tym finansowy wkład własny Gminy Kalisz Pomorski wynosi 3.000,00 zł. Dotacja zostanie przeznaczona na zakup nowości książkowych. Oczywiście, zakupy poprzedzą konsultacje wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Naszym celem jest zakupić książki, po które chętnie sięgną nasi uczniowie.
Karolina Wagner i Katarzyna Horba
Sukcesy naszych uczniów w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
W dniu 24 kwietnia 2025 r. w Mielenku Drawskim odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczniowie z powiatu drawskiego rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych.
Zawody obejmowały cztery konkurencje:
- test wiedzy ogólnej,
- test ze znajomości skrzyżowań,
- rowerowy tor przeszkód,
- oraz zadania z zakresu pierwszej pomocy.
Celem turnieju była popularyzacja przepisów i zasad ruchu drogowego, kształtowanie partnerskich postaw wobec innych uczestników ruchu, upowszechnianie podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz propagowanie treści zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom za trud, zaangażowanie i czas poświęcony na przygotowania. Oto wyniki naszych drużyn:
Pierwsza grupa (klasy V) - II miejsce w powiecie
- Maja Centkowska – kl. Va
- Oliwia Gąsiorowska – kl. Va
- Jędrzej Romanium – kl. Vb
- Julian Fajger – kl. Vc
Druga grupa (klasy VIII) - IV miejsce w powiecie
- Karolina Jamróz – kl. VIIIb
- Franek Budzyński – kl. VIIIa
- Janek Kudynowski – kl. VIIIa
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu: nauczycielom, rodzicom, grupie medycznej oraz pani Dyrektor Dorocie Ławniczak. Wyrazy uznania kierujemy także do wszystkich uczniów biorących udział w etapie szkolnym.
Nauka przepisów drogowych to nie tylko przygotowanie do egzaminu, ale przede wszystkim ważny krok w stronę bezpiecznego poruszania się po drogach i budowania kultury wzajemnego szacunku. Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest zaś fundamentem odpowiedzialnego życia w społeczeństwie.
Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w przyszłorocznej edycji turnieju.
Do zobaczenia w kolejnym roku szkolnym na Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy o Ruchu Drogowym!
Emilia Bogusz
Święto książki
- 8
W czwartkowy poranek 24 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w progach biblioteki Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego zawitali uczniowie klasy 5 b. Na naszych gości czekały książki z naszej biblioteki dotyczące przeróżnych dziedzin życia, poradniki, atlasy, albumy, książki z poezją, literatura obyczajowa, przygodowa i sensacyjna. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali poszczególne egzemplarze i wyszukiwali interesujące dla siebie tytuły. Spotkanie była również doskonałą okazją do porozmawiania o zaletach czytania książek. A zalet tych jest naprawdę dużo. Nie od dziś wiadomo, że czytanie zwiększa empatię, rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, dostarcza emocji, poprawia pamięć, relaksuje, gwarantuje rozrywkę, inspiruje, sprawia, że lepiej piszemy i mówimy, pomaga w osiąganiu sukcesów. Ważnym punktem wizyty piątoklasistów była prezentacja książek mówiących o wartościach, które są bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Spotkanie biblioteczne nie było jedynym akcentem Święta Książki. Przez cały dzień podczas przerw prowadzone były rozmowy i pogadanki na temat nowości wydawniczych, książek aktualnie znajdujących się w naszej bibliotece, a także rozmawialiśmy o preferencjach czytelniczych naszych uczniów. Warto zaznaczyć, że wielu naszych uczniów to miłośnicy książek, którzy mają bogate zbiory własne. Cieszy nas fakt, że w dobie smartfonów i innych nowinek technicznych, w dalszym ciągu książka i czytanie jest bardzo ważne dla wielu naszych uczniów.
Karolina Wagner i Katarzyna Horba
Powiatowe eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej za nami
- 1
W środę, 23 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 2 w Drawsku Pomorskim odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
W turnieju wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych – laureaci eliminacji gminnych.
Zmagania składały się z części pisemnej, z której pięciu najlepszych uczestników z każdej grupy awansowało do etapu ustnego. Po zsumowaniu punktów z obu etapów nasi uczniowie osiągnęli następujące wyniki:
- Antoni Serdak – V miejsce
- Wiktor Antoszków – wyróżnienie po dogrywce
Zwycięzcom poszczególnych kategorii, którzy będą reprezentować powiat drawski na etapie wojewódzkim, życzymy powodzenia!
Dziękujemy Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej, druhowi Przemysławowi Antosiakowi za zorganizowanie przejazdu dla uczniów na turniej do Drawska Pomorskiego.
Katarzyna Horba
Wymiana młodzieży Kalisz Pomorski-Kaltenkirchen
Żółty żonkil - pamięć, która łączy pokolenia
- 1
Kiedy wielu z nas pochłoniętych było przygotowaniami do świąt wielkanocnych, uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, pod opieką nauczycielki historii, znaleźli chwilę na wyjątkowy gest pamięci i refleksji. W związku z 82. rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, młodzi ludzie wyruszyli na ulice miasta, aby przypiąć mieszkańcom żółte żonkile – symbol pamięci o bohaterkach i bohaterach tamtych dni.
Akcja miała głęboki, edukacyjny i społeczny wymiar. Żółty żonkil, inspirowany kwiatem, który co roku składał pod pomnikiem Bohaterów Getta Marek Edelman – ostatni przywódca powstania – stał się znakiem szacunku, solidarności i hołdu dla tych, którzy w kwietniu 1943 roku chwycili za broń, by bronić godności i człowieczeństwa.
Zaangażowanie uczniów pokazuje, że młode pokolenie nie zapomina o przeszłości, a historia – nawet ta najboleśniejsza – może być żywą lekcją empatii, odwagi i odpowiedzialności.
Postawa uczniów z Kalisza Pomorskiego to piękny przykład tego, jak młodzi ludzie potrafią łączyć pamięć o przeszłości z działaniem tu i teraz. Pokazali, że historia to nie tylko daty i fakty – to również pamięć, która żyje w gestach, słowach i sercach.
nauczycielka historii
Małgorzata Potoczna - Galera
Konkursy szkolne
Dnia 30 stycznia 2025 r. odbył się Szkolny Konkurs Czytania ze Zrozumieniem z Języka Angielskiego dla uczniów klas ósmych. Laureatkami zostały:
I miejsce – Barbara Pietrzak
II miejsce – Julia Krzak
III miejsce – Aleksandra Laska
Z kolei dnia 21 marca 2025 r. odbył się Szkolny Konkurs Biologiczny dla klas ósmych. Zwycięzcami w tym konkursie zostali:I miejsce – Barbara PietrzakII miejsce – Jan KudynowskiIII miejsce – Julia KrzakWyróżnienie – Łucja Szczupak
Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursów i serdecznie gratuluję zwycięzcom!
Małgorzata Pietrzak
.
Szkolny Konkurs Recytatorsko-Plastyczny WIOSNA rozstrzygnięty!
Obietnica nadejścia wiosny wystarczy, aby każdy mógł przetrwać ostrą zimę!– Jen Selinsky
Wiosna za oknem i wiosna w sercach oraz umysłach naszych uczniów, czemu dali wyraz zarówno w recytacjach z kolorowymi rekwizytami, jak i w fantastycznych, barwnych pracach plastycznych.
16 kwietnia rozstrzygnięto, kto najpiękniej przygotował recytację oraz pracę plastyczną.
Wyróżnienia plastyczne:
Weronka Gontarz kl. 5a
Gabrysia Nanaszko kl. 5c
I miejsce Karolina Gregorowicz kl. 5b
II miejsce Wiktoria Bekier kl. 4c
III miejsce Nadia Ciesiółka kl. 5c
Wyróżnienia recytacja:
Daria Kuśmierek kl. 4a
Gabrysia Nanaszko kl. 5c
Jędrzej Wojtczak kl. 8b
I miejsce Miłosz Skrzypiec kl. 4a
II miejsce Igor Doleżan kl. 4c
III miejsce Lena Kubat kl. 4c
Dziękujemy wszystkim odważnym za wzięcie udziału (szczególnie doceniamy uczniów klas ósmych, którzy w tak trudnym dla nich czasie znaleźli dla nas chwilę J) a Rodzicom za pomoc w przygotowaniach swoich pociech.
Beata Rosentreter i Emilia Bogusz
Pierwsza pomoc przedmedyczna
- 14
W dniu 15 kwietnia 2025 r. uczniowie klasy IV b oraz IV c wzięli udział w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonych przez ratowników medycznych: pana Krystiana Jamroza oraz pana Mieszka Kaczmarka.
Uczniowie poznali podstawowe zasady oraz czynności, które należy wykonać, będąc świadkiem zdarzenia, w którym występuje bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia poszkodowanego. Utrwalili również numery alarmowe służb mundurowych.
Następnie dzieci przystąpiły do działań praktycznych, takich jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa z wykorzystaniem fantomu oraz poznanie pozycji bocznej bezpiecznej. Podczas tego spotkania uczniowie nabyli wiele cennych umiejętności, które w przyszłości mogą przyczynić się do uratowania komuś życia.
Serdecznie dziękujemy panu Krystianowi oraz panu Mieszkowi za poświęcony czas i przeprowadzenie ciekawego, wartościowego szkolenia. Była to dla nas bardzo cenna lekcja!
Anna Słuka- Maciąg
Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach
- 7
W ramach realizacji wojewódzkiego programu „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach – narkotyki i dopalacze", 15 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Jolantą Rokosz, pracownikiem Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Drawsku Pomorskim. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 6 i 7.
Podczas spotkania omówione zostały rodzaje uzależnień oraz rodzaje substancji psychoaktywnych. Zwrócono uwagę na źródła problemu w życiu młodego człowieka oraz jak szybko można uzależnić się od substancji psychoaktywnych. Omówiono także konsekwencje oraz skutki uzależnień.
Uczniowie podczas spotkania mieli również możliwość sprawdzenia, jak czuje się osoba nietrzeźwa, za pomocą okularów symulujących stan po spożyciu alkoholu. Główne efekty po założeniu okularów: problemy z równowagą – nieprawidłowa ocena odległości – zawężenie pola widzenia (widzenie tunelowe) – istotne zaburzenia widzenia.
Dziękujemy za współpracę i szerzenie profilaktyki wśród dzieci i młodzieży.
Pedagog szkolny
Marlena Maras
Magia słowa mówionego
- 17
15 kwietnia w naszej szkole odbyła się V edycja Gminnego Konkursu Pięknego Czytania w Języku Angielskim. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas 4–8 ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim oraz w Pomierzynie.
Zadaniem uczestników było przeczytanie na głos wybranego fragmentu literatury anglojęzycznej. Na konkursowych deskach zabrzmiały fragmenty takich utworów jak Winnie-the-Pooh (Kubuś Puchatek), Cinderella (Kopciuszek), Harry Potter, The Little Prince (Mały Książę) oraz wielu innych.
W skład komisji konkursowej weszli: Pan Zbigniew Jarząbek – nauczyciel Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim, oraz Pan Maciej Tuźnik.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Lena Miśkiewicz
II miejsce – Zofia Niedźwiedź
III miejsce – Szymon Kędzierski
Wyróżnienia otrzymały również Milena Wiśniewska oraz Aleksandra Laska.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za udział!
Serdeczne podziękowania kierujemy również do Pana Burmistrza Kalisza Pomorskiego – Krzysztofa Kurowskiego, Pani Dyrektor Doroty Ławniczak oraz Kierownika Przedsiębiorstwa Rolnego Good Valley – Pana Tomasza Kołtuna, za ufundowanie nagród dla laureatów konkursu.
Maciej Tuźnik
Sukces naszych uczniów w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej
- 4
W piątek, 11 kwietnia, uczniowie naszej szkoły już po raz trzeci wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
Eliminacje gminne odbyły się w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu Pomorskim. Turniej miał na celu popularyzację wśród młodzieży wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej, zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia oraz działalności służb ratowniczych.
Z radością informujemy o sukcesach naszych reprezentantów:
Pierwsza grupa wiekowa (klasy I–IV):
V miejsce – Stefan Tuziak z klasy IVbDruga grupa wiekowa (klasy V–VIII):
I miejsce – Wiktor Antoszków z klasy VIIIc – awans do etapu powiatowego
II miejsce – Antoni Serdak z klasy VIa – awans do etapu powiatowego
V miejsce – Julia Szpiega z klasy VcWszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Wiktorowi i Antoniemu życzymy powodzenia na etapie powiatowym, który również odbędzie się w Kaliszu Pomorskim.
Dziękujemy także wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w turniej zarówno na etapie szkolnym, jak i gminnym. Wasze zainteresowanie tematyką ochrony przeciwpożarowej to powód do dumy i dowód odpowiedzialnej postawy obywatelskiej.
Emilia Bogusz
Trudny wybór przed ósmoklasistami
- 14
Uczniów kończących szkołę podstawową najczęściej nurtuje pytanie: co wybrać – liceum ogólnokształcące, technikum czy branżową szkołę I stopnia? Dlatego od marca 2025 roku w naszej szkole odbywają się, w ramach doradztwa zawodowego, spotkania uczniów klas VIII z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych.
Do tej pory gościliśmy następujące placówki:
- Centrum Kształcenia „Nauka” w Pile,
- Zespół Szkół w Drawsku Pomorskim,
- Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 września 2001 roku.
Po Świętach Wielkanocnych odwiedzą nas również dwie szkoły z Wałcza: Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespół Szkół nr 4 – Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Podczas spotkań uczniowie zapoznają się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2025/2026, zasadami rekrutacji oraz działalnością poszczególnych szkół. Z zainteresowaniem słuchają prezentacji, po których mają możliwość porozmawiać z przedstawicielami zaproszonych placówek. Każdy uczestnik otrzymuje także ulotki informacyjne do samodzielnego przestudiowania w domu.
Podczas spotkania z przedstawicielami Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim uczniowie mieli okazję obejrzeć pokaz musztry wojskowej w wykonaniu kadetów tej szkoły.
W bieżącym roku szkolnym odwiedzili nas również żołnierze z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinku wraz z kadetami z ZS w Kaliszu Pomorskim, zachęcając uczniów do wyboru klas przygotowania wojskowego oraz prezentując specyfikę pracy żołnierza zawodowego.
Koordynatorem spotkań jest pedagog szkolny.
Mamy nadzieję, że spotkania te pomogą naszym ósmoklasistom w wyborze dalszego kierunku kształcenia.
Pedagog szkolny
Marlena Maras
Archiwum Aktualności