W dniu 14 maja br w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorski, odbyły się testy sprawdzające ogólną sprawność fizyczną uczniów, chcących od nowego roku szkolnego 2021/2022 podjąć naukę w oddziale sportowym naszej szkoły. W tych zmaganiach wszyscy uczniowie klas 3 mogli sprawdzić swoje umiejętności. Testy odbyły się w miłej, spokojnej atmosferze. Na twarzach dzieci gościł uśmiech, zadowolenie i to w tym wszystkim było najważniejsze🙂🙃 🤸♂️🤸♀️Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w przygotowanych dla nich testach. Wszyscy uczestnicy zaangażowali się na 200 % i dali z siebie wszystko💪👏Jesteśmy pod wrażeniem,że w tym mało licznym roczniku jest tyle utalentowanych dzieci o tak bardzo dobrej sprawności fizycznej. Oto krótka relacja z odbytych testów📸. Był ogień 🔥 🔥🔥🔥👇
TESTY SPRAWNOŚCIOWE DO KLASY SPORTOWEJ
- 4
„Co się odwlecze to nie uciecze”… Psia wizyta w klasie 6 d
Nowa galeria „Co się odwlecze to nie uciecze”… Psia wizyta w klasie 6 d została dodana do albumu fotograficznego
8Kiedy ponad rok temu zrodziła się akcja „Uśmiechu dla Franka ze Szczecina”, w której trzeba było w krótkim czasie zdobyć 10 milionów na jego leczenie- uczniowie klasy 6 d postanowili wesprzeć Frania swoim uśmiechem - na co dzień nie widując się w szkole, postanowili stworzyli przepiękny kolaż swoich promiennych uśmiechów na konkurs.
Okazało się ,że zostali zwycięzcami a nagrodę w postaci lekcji z dogoterapii odebrali w dniu dzisiejszym – 20 maja 2021.
„Dobro wraca – bo kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”. (F. Edwards)
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niecodziennej lekcji.
Wychowawca klasy- Katarzyna Dzierbunowicz
„PIERWSZE OZNAKI WIOSNY”
- 7
Od najdawniejszych czasów wiosna była symbolem odradzającego się cyklu życia, dlatego nasi przodkowie uważnie wypatrywali pierwszych oznak , które zwiastowały jej nadejście. Pierwsza jaskółka na niebie czy pierwsza wiosenna burza były czytelnymi znakami , że przyroda budzi się do życia i można hucznie świętować nadejście wiosny. Otrzymałam bardzo dużo przepięknych zdjęć, potwierdzających, że Pani Wiosna zbliżała się do nas wielkimi krokami. Komisja konkursowa miała ogromną trudność w wyborze najciekawszych zdjęć. Nauczanie zdalne sprawiło, że dopiero dzisiaj Pani Dyrektor Dorota Ławniczak wraz przewodniczącą komisji konkursowej Panią Karoliną Wagner wręczyły nagrody laureatom konkursu. A oto wyniki:
I miejsce – Zuzanna Sydlewska 3 b
II miejsce – Ksawery Długi 1 b
III miejsce – Jakub Adamek 2 b
I wyróżnienie – Weronika Gontarz 1b
II wyróżnienie – Maja Kaczmarzewska 1c
III wyróżnienie – Kaja Burdyńska 2 c
Gratuluję zwycięzcom oraz dziękuję wszystkim uczniom z edukacji wczesnoszkolnej , którzy wzięli udział w konkursie.
Organizator konkursu
U. Jarzyńska
Wielka sprawa - nasze prawa!
Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka. Na dzisiejszych zajęciach uczniowie klasy 1a dyskutowali o prawach które dotyczą właśnie ich. Uczniowie doskonale znają swoje prawa, potrafią wypowiadać się o szacunku wobec drugiego człowieka. Swoje poglądy świetnie zaprezentowali w formie plastycznej.
K. Car
Wytyczne MEiN - powrót do szkoły
Wytyczne sanitarne dla szkół podstawowych znajdują się w poniższym linku:
Rekrutacja 2021/2022
Lista kandydatów przyjętych do Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim w roku szkolnym 2021/2022 umieszczona jest w zakładce REKRUTACJA.
OLIMPUSEK - OLIMPIADA OGÓLNOPOLSKA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Nowa galeria OLIMPUSEK - OLIMPIADA OGÓLNOPOLSKA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO została dodana do albumu fotograficznego
W Szkole Podstawowej im .K. Makuszyńskiego to już tradycja , uczniowie klas młodszych rok rocznie biorą udział w Olimpiadzie Olimpusek z języka angielskiego. Jest to olimpiada skierowana dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie mimo COVID-19 z wielkim entuzjazmem przyjęli wiadomość o tym ,że będą mogli wziąć udział w olimpiadzie. Olimpiada była zaplanowana na 26.03.2020r. jednak ze względu na pandemię , która uniemożliwiła nam pracować stacjonarnie została przesunięta w czasie. Uczniowie po częściowym powrocie do szkoły wzięli udział w Olimpiadzie , która odbywała się w reżimie sanitarnym i trwała dwa dni ( 27- 28.05.2021r.), jesteśmy już po napisaniu sprawdzianu. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę ze słownictwa i podstawowych zwrotów. Olimpiada pozwala także im na rozwijanie wyobraźni i myślenia twórczego . Sprawdzian wiedzy z języka angielskiego składał się z zestawu 21 pytań zróżnicowanych w zależności od poziomu nauczania , zawierał pytania o różnej skali trudności , dlatego też wszyscy uczniowie mogli spróbować swoich sił. Teraz już tylko czekamy na wyniki , które mają być ogłoszone pod koniec maja.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za udział w Olimpiadzie i życzę dalszych sukcesów w nauce języka angielskiego.
Koordynator olimpiady
mgr M.Møller Nielsen
„ CZERWIEŃ TO MIŁOŚĆ, BIEL SERCE CZYSTE …”
- 12
Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle
nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy
w 1919 roku, po latach zaborów , w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Biel na
fladze pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu,
będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Zbliżające
się święta : 1 Maja, Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi były okazją do pogadanek i rozmów o
rozbudzaniu szacunku do ludzi pracy, symbolach narodowych, patriotyzmie i znaczeniu Ojczyzny w
naszym życiu. Podczas zdalnego nauczania uczniowie klasy I b wykonali flagę, a jak byli pomysłowi
można zobaczyć na zdjęciach. Flagi zostały wykonane : z piórek , z wacików kosmetycznych, z
plastikowych nakrętek i innych materiałów. Pamiętajmy , aby w dniu 2 maja w naszych domach
zagościła biało-czerwona.
Wychowawca I b
U. Jarzyńska
Chrońmy lasy, chrońmy wodę, dbajmy o naszą przyrodę!
Nowa galeria Chrońmy lasy, chrońmy wodę, dbajmy o naszą przyrodę! została dodana do albumu fotograficznego
Światowy Dzień Ziemi po raz pierwszy obchodzono 22 kwietnia 1970 r. w Stanach Zjednoczonych. Był to sposób sprzeciwu przeciw niszczeniu środowiska naturalnego. Tego dnia co roku instytucje publiczne przypominają o konsekwencjach jakich dokonuje człowiek dla natury, oraz co należy robić, aby poprawić stan naszego środowiska.
W celach poszerzenia świadomości mieszkańców Kalisza Pomorskiego, przy kaliskim Pałacu została przygotowana wystawa pt. „ Przywróć naszą Ziemię”. Uczniowie klasy: 1a, 1b, 1c, 2b, 2c, 3a, 3b, powracając małymi i ostrożnymi krokami do edukacji stacjonarnej poszerzyli swoją wiedzę uczestnicząc w wystawie przygotowanej przez Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim. Dzieci oglądały zdjęcia, które informowały o zagrożeniach dotyczących niszczenia naszej Planety, doceniły uroki i walory najpiękniejszych miejsc w Polsce. Obejrzana wystawa była zwieńczeniem zdobytych informacji i umiejętności w czasie realizowanego cyklu zajęć SOS dla Ziemi, podczas trwania nauczania zdalnego. Wnioski, które wynikły w klasach po obejrzanej wystawie były jednoznaczne: dbając o środowisko, dbamy o swoje życie i zdrowie.
Dziękujemy za możliwość edukacji z zakresu przyrody na świeżym powietrzu.
Wychowawcy klas
Dzień Ziemi w klasie 2a
Uczniowie klasy 2a Dzień Ziemi uczcili sprzątaniem własnego otoczenia. Z powodu zajęć zdalnych przewidziane na tą okazję spotkanie z edukatorem z Nadleśnictwa w Kaliszu Pomorskim odbyło się dzień później , bo 23 kwietnia online z wykorzystaniem platformy Teams.Bardzo ciekawe zajęcia na temat ochrony przyrody, potrzeby segregacji śmieci i dbania o środowisko naturalne przeprowadziła dla dzieci Pani Zofia Zmiertka-Kaliniak. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, wykazywali się przy tym dużą świadomością i wiedzą ekologiczną. Zajęcia z Panią Zofią są dla tych dzieci zawsze oczekiwane, owocne i atrakcyjne. Już dziś dzieci zaprosiły Panią do ponownego spotkania na zajęciach w klasie . Serdecznie dziękuję Pani Zofii za współpracę , która wnosi wiele nowości i atrakcyjności w przyrodnicze zajęcia z dziećmi Szkoły Podstawowej im.K. Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim.
wychowawca klasy Stanisława Górnik
„Świat legend i baśni”.
- 9
Przez ostatnie dwa miesiące uczniowie klas czwartych poznawali na języku polskim różnorodne legendy i baśnie. Mimo zdalnego nauczania bawili się wyśmienicie, gdyż często pracowali metodami aktywnymi: rozwiązywali testy, łamigłówki, krzyżówki, quizy, ale też wykonywali prace plastyczne. Jednym z takich zadań było wykonanie metodą kolażu pracy do wybranego przez siebie wydarzenia z „Legendyo warszawskim Bazyliszku”. Prace przedstawione przez uczniów były barwne i bardzo ciekawe, a ich wykonawcy wykazali się niesamowitą kreatywnością. Pomysły uczniów IV a i IV b znowu zaskoczyły ich nauczycielkę, a wiele z tych prac należałoby nagrodzić nie tylko oceną celującą. Zresztą ocenę pozostawiamy również czytelnikowi.Uczniowie zgodnie stwierdzili, że świat baśni i legend jest bardzo ciekawy, inspirującyi nie nudzą się na lekcjach. Oby było tak dalej!
B.P.
Rekrutacja 2021/2022
Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim w roku szkolnym 2021/2022 umieszczona jest w zakładce REKRUTACJA.
„Język angielski – pomysł na Twoją przyszłość”
16 kwietnia w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim miało miejsce wręczenie nagród oraz indeksów do klasy dwujęzycznej dla laureatów konkursu „Język angielski – pomysł na Twoją przyszłość”. Konkurs składał się z dwóch etapów i sprawdzał znajomość języka angielskiego (głównie z gramatyki i czytania ze zrozumieniem) oraz wiedzę o państwach anglojęzycznych z zakresu m.in. geografii, literatury, muzyki oraz sportu. W konkursie udział wzięli uczniowie klas ósmych ze szkół podstawowych z Drawska Pomorskiego, Złocieńca, Recza, Ińska i Kalisza Pomorskiego.
Jest nam bardzo miło poinformować, że dwie uczennice naszej szkoły Karolina Jasińska - 3 miejsce oraz Natalia Maślak - 4 miejsce zostały laureatkami konkursu. Nagrody oraz indeksy wręczyli burmistrz Kalisza Pomorskiego Pan Janusz Garbacz, starosta Powiatu Drawskiego Pan Stanisław Cybula, dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Pan Maciej Rydzewski oraz Pani Magdalena Łojek nauczycielka języka angielskiego w ZSP w Kaliszu Pomorskim. Serdecznie gratulujemy!
Maciej Tuźnik
Kolejne nowości książkowe w naszej bibliotece szkolnej !
- 4
Pomimo trwającego zdalnego nauczania, nasza biblioteka szkolna dokłada wszelkich starań, aby na bieżąco, w miarę możliwości finansowych szkoły, uzupełniać księgozbiór dla dzieci i młodzieży. Tym razem chcielibyśmy się pochwalić serią książek o agentce Nelly Rapp i jej psie Londynie. Autorem książek jest Martin Widmark, twórca znanej dzieciom bestsellerowej serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Wsłuchując się w głosy naszych czytelników, zakupiliśmy również kilka książek kulinarnych z prostymi przepisami do wykonania przez dzieci lub z niewielką pomocą rodzica lub opiekuna. Zapraszamy po „Małego kuchcika”, „Małego cukiernika”, „Wierszyki na deser”, „Dzieci w kuchni – szkoła gotowania krok po kroku” oraz „Małe rączki w kuchni”. Wśród zakupionych nowości nie mogło zabraknąć książek z dużymi literami. Nasi czytelnicy znają i lubią serię „Sami czytamy”, dlatego też właśnie z tej serii zakupione zostały kolejne tytuły: „Porwanie profesora Żabki” oraz „Przygoda z duchami”. Duże litery towarzyszą również takim nowością jak „Izabela ratuje wróżki” oraz „ Kosmiczna podróż”. Sukcesywnie uzupełniana jest również bardzo poczytna seria książek „Czytam sobie”. Tym razem zakupione zostały książeczki z poziomu 1: „Wielki bal Smerfetki”, „Dobry pies” i „Rajdowa krowa”. Dla miłośników piesków polecamy „Kuleczkę w tarapatach”. Wszystkie nowości są już dostępne dla naszych Czytelników. W celu wypożyczenia książek tych i wszystkich innych zapraszamy do kontaktu przez dziennik Librus.
nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
.
Życzenia Wielkanocne
Z okazji Świąt Wielkanocnych pragnę złożyć wszystkim Uczniom, Nauczycielom, Pracownikom Szkoły oraz
Rodzicom najserdeczniejsze życzenia, zdrowia,
szczęścia oraz wszelkiej pomyślności.
Niech świąteczny czas przyniesie ze sobą spokój, zrozumienie
oraz nieustający optymizm.
Dyrektor Szkoły
Dorota Ławniczak
Klasy sportowe, co warto wiedzieć.
Nauka, zachowanie i sport – dokładnie w tej kolejności!
W Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego trwa obecnie nabór do klas sportowych, które wyróżniają naszą szkołę na tle innych szkół podstawowych w obrębie naszego powiatu.
Kandydatka lub kandydat do klasy sportowej musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim ukończyć trzecią klasę szkoły podstawowej – ale to oczywiste. Musi też przejść badania lekarskie, które umożliwią uzyskanie zaświadczenia lekarskiego od lekarza rodzinnego o możliwości uczęszczania do klasy o profilu sportowym. Są to morfologia krwi, moczu, badanie EKG serca. Mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniom w trakcie zwiększonego wysiłku fizycznego w toku nauki w takiej klasie. Dzieci muszą też zdać mały egzamin sprawnościowy przeprowadzany na terenie szkoły.
Klasa sportowa będzie się składała z dwóch profilów – piłka siatkowa dziewcząt i piłka nożna chłopców. Liczba zajęć kultury fizycznej realizowanych w takiej klasie wynosi 10 godzin lekcyjnych tygodniowo (zatem o 6 więcej niż w profilu ogólnym i dotyczą one wybranej dyscypliny). Wychowawcą klasy będzie: mgr Paweł Gąsiorowski, nauczycielem wychowania fizycznego dziewcząt: mgr Magdalena Kujawska – Krystopik, nauczycielem wychowania fizycznego chłopców: mgr Paweł Gąsiorowski. Podstawa programowa pozostałych przedmiotów w klasie sportowej nie ulega zmianom.
W miarę możliwości będą odbywały się zajęcia:
- na basenie
- na lodowisku
- obozy wodniackie
- wyjazdy do parku trampolin, wspinaczki
- wyjazdy na mecze klubów piłkarskich i siatkarskich
Chłopcy klas sportowych będą reprezentowali barwy klubu: Szkółki Piłkarskiej Junior Kalisz Pomorski oraz szkołę macierzystą i nasze miasto w różnych zawodach sportowych. Dziewczynki klas sportowych będą reprezentowały barwy klubu: UKS Sokół Kalisz Pomorski oraz macierzystą szkołę i nasze miasto w różnych zawodach sportowych.
Historia sportowych klas pokazała, że dają one szanse w późniejszym etapie na dalszy rozwój zawodników lub zawodniczek w innych ośrodkach sportowych, jak np. Szczecin, Koszalin, Wałcz czy Piła. Absolwenci naszych klas z dumą i wielkimi sukcesami reprezentowali barwy takich klubów jak: Pogoń Szczecin, Bałtyk Koszalin czy SPS Volley Piła.
Trzy najważniejsze zasady klasy sportowej to: NAUKA, ZACHOWANIE, SPORT, przekonuje przyszły wychowawca powstającej klasy pan Paweł Gąsiorowski. I podkreśla, że właśnie w takiej kolejności. Nauka bowiem jest priorytetem. Zachowanie zaś warunkiem uczestnictwa w życiu sportowym klasy. Na spotkaniu informacyjnym z rodzicami uczniów aktualnych klas trzecich przekazał on też ważną wiadomość dla rodziców uczniów klas sportowych: „To Państwo jesteście pierwszymi trenerami Waszych dzieci. Motywujecie je do dalszej, ciężkiej pracy i wspieracie w chwilach zwątpienia i kryzysów, aby mogły realizować swoje pasje i marzenia. Bądźcie obecni w ich życiu szkolnym, przychodźcie na mecze, wspierajcie dobrym słowem”.
10 lekcji w-fu budzi w rodzicach pewne obawy. Ale warto podjąć taki wysiłek, jak przekonują nauczyciele wychowania fizycznego, sami uczniowie oraz rodzice starszych klas o tym profilu, ponieważ dziecko uczące się w takiej klasie ma szereg korzyści wynikających ze zwiększonej liczby lekcji kultury fizycznej. Są to na przykład:
- Aktywność fizyczna tak potrzebna w toku rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka
- Kształtowanie charakteru, umiejętności dysponowania własnym czasem od najmłodszych lat.
- Zwiększenie szansy na odniesienie sukcesu (w zakresie pasji sportowej, ale i innych obszarach życia ze względu na to, że dziecko uczy się od najmłodszych lat samodyscypliny).
- Nabywanie zdrowych nawyków (jak zdrowe odżywianie, uprawianie sportów w czasie wolnym, nawet jeśli w życiu dorosłym adept takiej klasy wybierze zawód niezwiązany ze sportem).
- Pogłębianie pozytywnych relacji rówieśniczych (pomagają w tym wspólne wyjazdy, gra zespołowa itp.).
O korzyściach płynących z uprawiania sportu nie trzeba chyba przekonywać. Rodzicom, którzy mają obawy przed zwiększoną liczbą godzin kultury fizycznej pedagodzy przypominają, że 6 dodatkowych lekcji w-fu dziecko może równie dobrze spędzić przed komputerem lub z telefonem w ręku, co w naszej aktualnej rzeczywistości jest realnym i zatrważającym zagrożeniem. Dla dzieci dojeżdżających z innych miejscowości alternatywną opcją jest świetlica w oczekiwaniu na autobus szkolny. Zatem wybór wydaje się oczywisty.
Sławomira Sydlewska
W załączeniu prezentacja autorstwa Magdaleny Kujawskiej – Krystopik o klasach sportowych w naszej szkole. Zachęcamy do obejrzenia. To piękny kawałek historii!
Regulamin rekrutacji do oddziału sportowego
„PISANKI, PISANKI – WIELKANOCNE CUDA’’
- 11
Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas , w którym symboliczne obrzędy religijne , tradycja ludowa i
świat przyrody splatają się w jedno. Dla jednych Wielkanoc , to święto , które przynosi wiosenne
odprężenie. Jest powodem by posprzątać dom, udekorować go radosnymi kolorami. Dla innych to
okazja aby zauważyć , że już przyszła wiosna. Malowanie pisanek to chyba najpopularniejsza tradycja
wielkanocna. Co roku staram się wraz z moimi uczniami przygotowywać pisanki i ozdoby
świąteczne . Pierwszaki swoje pisanki zdobili tak , jak chcieli. Niektórzy wyznaczali rytm, inni
bardziej swobodnie zdobili swą pracę. Ale wszystkie są cudne i ozdobią stoły podczas Świąt
Wielkanocnych.
Wielkiej , świątecznej radości, pogody w sercu, jajek kolorowych, dyngusa mokrego dla wszystkich
pracowników KORNELÓWKI życzy klasa I b wraz z wychowawcą
Urszula Jarzyńska
.
Wielkanocne klimaty
Nowa galeria Wielkanocne klimaty została dodana do albumu fotograficznego
11Wielkanocne klimaty
Pisanki, pisanki, jajka malowane
Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek
Pisanki, pisanki, jajka kolorowe
Na nich malowane bajki pisankowe
Na jednej kogucik, a na drugiej słońce
Śmieją się z trzeciej laleczki tańczące
Na czwartej kwiatuszki, a na piątej gwiazdki
Na każdej pisance piękne opowiastki.
Krystyna Parnowska - Różecka
Święta Wielkanocne to niepowtarzalny czas. Wszyscy lubimy kolorowe pisanki, pyszne babki i mazurki czy oblewany poniedziałek. Dlatego też nasza biblioteka szkolna przygotowała przepiękną, barwną dekorację świąteczną. Są tradycyjne kartki z życzeniami, pisanki, bazie, zajączki oraz książki o tradycjach i zwyczajach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych i pogodnych świąt.
Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
OGŁOSZENIE!
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY
od 22 marca do 11 kwietnia 2021 roku
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice
Od poniedziałku 22 marca do 11 kwietnia 2021 r. Szkoła będzie pracować według następujących zasad:
1. Uczniowie z klas I - VIII pozostają w domu i pracują w systemie zdalnym zgodnie z planem lekcyjnym.
2. Do szkoły mogą uczęszczać uczniowie niepełnosprawni, gdzie pod opieką nauczycieli będą realizować lekcje zdalnie.
3. Dla uczniów klas I-III, których rodzice są zatrudnieni w podmiotach leczniczych oraz realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, szkoła zapewnia opiekę świetlicy szkolnej. Opieka realizowana będzie na wniosek Rodzica.
4. Dla uczniów klas VIII szkoła może zorganizować konsultacje. Mogą odbywać się one w małych grupach, po wcześniejszym zgłoszeniu przez rodzica lub ucznia.
Dyrektor szkoły
Dorota Ławniczak
Rekrutacja
Archiwum Aktualności