„Tam, gdzie nie ma dzieci, brakuje nieba.”
~ Algernon Charles Swinburne
Pierwszy dzień czerwca to data wyjątkowego święta – Dnia Dziecka. W tym roku szkolnym termin ten przypada na powrót do tradycyjnego nauczania w szkole po bardzo długiej przerwie. Od kilku miesięcy trwało nauczanie zdalne. Dlatego obchody mają na celu przede wszystkim integrację uczniów.
Wychowawcy wszystkich klas zadbali o to, by jak najpełniej odpowiedzieć na zapotrzebowanie swoich podopiecznych. Każda z klas spędza ten dzień wg własnego planu – niektóre zespoły wyjeżdżają do Parku Linowego w Rudnicy (6a) lub do Dzikiej Zagrody Żubrów w Jabłonowie (1b). Klasy ósme mają w tym dniu rozgrywki sportowe, zamawiają pizzę i oglądają filmy. Na terenie szkoły oraz w plenerze spędza ten dzień klasa 6 d. Klasy 1 a i c oraz 2 c mają malowanie twarzy oraz zabawy z animatorem zabaw. 3 a i b zaplanowały na terenie szkoły gry i zabawy. 4 a, b i c budzą ducha rywalizacji i odbywają rozgrywki sportowe. 7 c natomiast idzie najpierw na lody, a potem na ognisko na plaży miejskiej. 2 b po lekcji przyrody w terenie dołącza do ogniska na plaży i konsumuje lody w pobliskiej kawiarni.
Taka forma spędzenia Dnia Dziecka daje szansę na odbudowanie właściwych relacji społecznych w klasie, mówi pani dyrektor Dorota Ławniczak. Pomaga wychowawcom w rozpoznaniu potrzeb swoich uczniów – nie tylko edukacyjnych, ale i emocjonalnych, co stało się tak bardzo pilne ze względu na naukę zdalną. Dzieci mają możliwość ponownie zaadaptować się w przestrzeni szkolnej i mają szansę na odnowienie relacji, które tak mocno nadwyrężyła przerwa w nauce stacjonarnej. Ponadto do realizacji planów klasowych zaproszeni zostali również Rodzice, a ich obecność bardzo cieszy.
„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się – ze wszystkich sił – tego, czego pragnie” pisał Paulo Coelho. A nasze dzieci pragną przede wszystkim kontaktu z rówieśnikami, powrotu do „normalności” i radości. I właśnie to pragnienie chcemy pierwszego czerwca jako placówka spełnić. Mamy nadzieję, że na twarzach dzieci pojawią się uśmiechy i zadowolenie ze wspólnego spotkania, zaś czas nauki zdalnej pozostanie już tylko wspomnieniem. „Dzieciństwo jest dobre dlatego, że każdy dzień zaczyna życie na nowo, bez ciężaru dnia wczorajszego.” (Anna Kamińska). Niech więc ciężar „odosobnienia” w toku nauki zdalnej minie, a każdy kolejny dzień przynosi naszym dzieciom radość, spełnienie marzeń i mnóstwo szkolnych przyjaźni!
Sławomira Sydlewska