Uczniowie klas sportowych 5a i 7a w dniach 24-26.09.2018r. wzięli udział w obozie sportowo militarnym w ośrodku KADET- OK! Zostaliśmy mile powitani przez instruktorów. Pierwsze zadanie, które na nas czekało, to zadania militarne z grą przy użyciu Laser TAG I ścianka wspinaczkowa. Na ściance mogliśmy zmierzyć się ze swoimi słabościami i lękami. Była to świetna zabawa, towarzyszył nam dobry humor. Na podsumowanie dnia zorganizowany został wieczorek filmowy. Bawiliśmy się świetnie! Braliśmy udział w różnych zabawach integracyjnych. Drugiego dnia wyruszyliśmy na rowerki wodne, pływaliśmy flamingiem, smokiem, łabędziem oraz autem – usłyszeliśmy od instruktora historię o jeziorze Lipie i dobiliśmy do brzegu. Na zakończenie dnia – ognisko, pyszne pieczone ziemniaczki i kiełbaski, wspólne malowanie księżyca (wtajemniczeni wiedzą o co chodzi). Kolejny dzień witamy z uśmiecham na twarzach i gotowi do działania. Dzisiaj nauka żeglarstwa. Było zabawnie i dosyć ekstremalnie, gdy nauczyliśmy się żeglować, było już super i łapaliśmy wiatr w żagle. Kolejny etap zmagań z wodą to wyścigi. Pierwsza konkurencja polegała na jak najszybszym opłynięciu wyznaczonego punktu na jeziorze rowerkami wodnymi. Wszystkie drużyny dawały z siebie 100%. Nadszedł ostatni dzień naszej wodnej zabawy – nie chcemy wracać do domów – tutaj jest cudownie! Lecz każda przygoda się kończy, zapisując w nas wspomnienia i niezapomniane chwile, które mogliśmy spędzić razem. Pożegnaliśmy się z instruktorami i obsługą ośrodka KADET-OK. Podziękowaliśmy za miłe chwile i obiecaliśmy wrócić. Dziękujemy naszym opiekunom pani Katarzynie Orłowskiej za załatwienie dofinansowania do obozu i pani Pauli Kononowicz-Nowak. Przesyłamy moc buziaków dla Naszych kochanych rodziców, za to że pokryli koszty związane z naszym pobytem na obozie!!!
KLASY SPORTOWE W AKCJI!!!
Lekcja przyrody w terenie!
W czwartek 28 września klasy trzecie pogłębiały wiedzę przyrodniczą podczas żywej lekcji przyrody na łonie natury. I choć podręczniki zostały w klasie, my poznaliśmy warstwową budowę lasu oraz ich mieszkańców i znajdującą się tam roślinność. W czasie tej małej wycieczki dowiedzieliśmy się jak odróżnić drzewo od krzewu, a podczas nazywania drzew , które mijaliśmy po drodze zastanawialiśmy się ile lat może mieć dane drzewo. Wiek drzewa ściętego nauczyliśmy się już rozpoznać w klasie II, a tym razem za pomocą miarki krawieckiej i znajomości tabliczki mnożenia określaliśmy wiek wybranych drzew rosnących. Po jesiennych obserwacjach przyrody, gimnastykowaliśmy ciała na urządzeniach siłowych znajdujących się na Stadionie Miejskim. Tego dnia każdy z nas przypomniał sobie jak należy zachowywać się w lesie i jak ważne jest poszanowanie jego mieszkańców.
Wychowawcy klas III
O. Broś, S. Górnik
KINOWA PROPOZYCJA W KALISZU POMORSKIM
W dniu 16 października 2018 r. w Sali widowiskowej M-GOK w Kaliszu Pomorskim wyświetlone zostaną 3 filmy:
Godz. 16.00 – „KOPCIUSZEK. HISTORIA PRAWDZIWA”
Godz. 18.00 – „DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA”
Godz. 20.00 – „SERCE NIE SŁUGA”
Bilety w cenie;
18 zł – normalny
16 zł- ulgowy
14 zł – grupowy
Bilety na ww. filmy w przedsprzedaży na stronie www.biletyna.pl
Bilety można również kupić w M-GOK w Kaliszu Pomorskim (przed seansem). Istnieje możliwość rezerwacji biletów w M-GOK w Kaliszu Pomorskim (te. 94 361 63 22)
Opis filmów znajduje się poniżej.
Wycieczka do Wrocławia w 100 - lecie odzyskania Niepodległości
- W dniach 20 -21 września 2018 roku uczniowie klas III gimnazjalnych wraz z opiekunami p. Emilią Bogusz i Anną Gagat, uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Miasto przywitało nas piękną letnią pogodą.Pierwszego dnia mogliśmy podziwiać Panoramę Racławicką - jeden z najwybitniejszych obrazów w historii. Następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego, gdzie delektowaliśmy się sztuką naszych wielkich artystów. Tego dnia zobaczyliśmy jeszcze Ostrów Tumski i gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela. Zwiedzaliśmy Rynek z gotycko - renesansowym ratuszem. Na koniec pierwszego dnia, wieczorem uczestniczyliśmy w multimedialnym pokazie fontann.Następnego dnia udaliśmy sie do Zoo i Afrykarium, gdzie mogliśmy zobaczyć zwierzęta żyjące w różnych częściach świata. Zobaczyliśmy także piękny ogród japoński. Na zakończenie naszej wycieczki mogliśmy podziwiać piękny Wrocław z punktu widokowego Sky Tower. Około godziny 16 wyruszyliśmy w drogę powrotną. To były niezapomniane chwile.Tak uczciliśmy 100 - lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Z wydrą , sową i orłem za pan brat ! Wizyta klasy IV d w Drawieńskim Parku Narodowym .
W dniu 15.09.2018 wszyscy uczniowie klasy IV d wraz z wychowawczynią oraz panią O .Kolobius- Broś udali się na wycieczkę do Drawieńskiego Parku Narodowego .
Głównym celem było wzajemne poznanie się i integracja zespołu klasowego oraz turystyka i krajoznawstwo .
Na początku w osadzie Ostrowite przywitali nas pracownicy parku . Tutaj też odbyła się prelekcja na temat DPN. Następnie udaliśmy się spacer nad jezioro Czarne , którego woda zachwyciła nas swoją czystością i przejrzystością.
Chwilę później wysłuchaliśmy wykładu oraz obejrzeliśmy prezentację pt.: „Sowy DPN” w Stacji Terenowej w Ostrowitem ( były zagadki i konkurs).Po południu udaliśmy się do punktu widokowego Stara Węgornia nad rzeką Płociczną i obejrzeliśmy cmentarz i ruiny kościoła w Ostrowitem ,gdzie zapaliliśmy znicz .Następnie udaliśmy się autokarem do miejsca biwakowania nad Drawą - tam czekało na nas ognisko . Przed odjazdem zrobiliśmy porządki wokół ogniska , zostawiając po sobie tylko dobre wspomnienia …
Bawiliśmy się cudownie . Zmęczeni lecz pełni wrażeń o godzinie 16.00 wróciliśmy do Kalisza Pomorskiego .
17 września to Światowy Dzień Sybiraka. Piekło było białe …
„Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”. A.Mickiewicz
Każdego roku w różnych zakątkach świata spotykają się Sybiracy i Rodziny Katyńskie, ich bliscy oraz wszyscy, którzy chcą , aby pamięć o niech nie odeszła w mrok .
Sybiracy przywożą ze sobą na te spotkania bagaż wspomnień, których stajemy się dziedzicami .
Tak też było w naszej szkole. Podczas spotkania z Sybiraczką , malarką , mieszkanką Drawna– Panią Bogdaną Winnicką mieliśmy czas na zadumę i refleksję nad wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat .
Pani Bogdana przedstawiła nam cykl obrazów Syberyjskich oraz Katyńskich , które namalowała jako przekaz- świadectwo czasów, które przeżyła będąc dzieckiem.
Słuchając relacji Pani Bogdany -jej wspomnień wywołujących smutek i łzy będziemy zawsze pamiętać, że na nieludzkiej ziemi piekło było białe …
Moderatorami spotkania byli uczniowie klas III gimnazjalnych : Z. Stąporek , A. Dworczak, P. Baran, M.Hurka .