W Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim dobiegła końca innowacja pedagogiczna pt. „W Soplicowie”. Adresatami tego przedsięwzięcia byli uczniowie klas ósmych. Realizatorki przedsięwzięcia to Sławomira Sydlewska i Kamila Staszewska-Kołtun.
Powszechnie wiadomo, że bardzo trudno jest zachęcić dzieci do czytania lektur. Warto podejmować różnorodne działania, aby zminimalizować ten problem. Stąd pomysł na innowację pedagogiczną pt. „W Soplicowie”. Przekład intersemiotyczny, który wykorzystuje ona jako główną metodę działania, jest jednym ze skutecznych sposobów na zmotywowanie dziecka do spotkania z lekturą szkolną.
Wprowadzenie innowacji zostało poprzedzone obserwacją istniejącej sytuacji i wynikającymi z tej diagnozy potrzebami wprowadzania zmian. Dzieci mają często kłopoty z zapamiętywaniem materiału związanego z lekturami szkolnymi, brakuje im motywacji do ich czytania. Obserwuje się coraz mniejszy stopień zainteresowania czytaniem literatury pięknej. Mają na to wpływ zmiany wynikające z postępu naukowo-technicznego. Coraz częściej w domach naszych uczniów gości komputer, który umożliwia dostęp do streszczeń lektur i zwalnia dzieci z obowiązku czytania. Wychodząc naprzeciw istniejącemu stanowi rzeczy stwarzamy dzieciom przestrzeń, w której mogą one z przyjemnością dzielić się swoją wiedzą zgromadzoną wokół lektury szkolnej, a jednocześnie mają okazję pochwalenia się zdolnościami manualnymi. Ponieważ nie istnieje jedna metoda oddziałująca na każdego ucznia, przyjęto, że stosowanie wielokierunkowości w tej dziedzinie jest najlepszym sposobem. Służyć temu miała możliwość wykonania pracy konkursowej w obrębie trzech kategorii:
1. Zielnik (min.10 roślin pojawiających się na kartach „Pana Tadeusza” wraz z dopisanym cytatem z tekstu na temat tej rośliny.
2. Makieta Soplicowa/dworku w Soplicowie.
3. Samodzielna ilustracja wybranej sceny z utworu, format A3, technika dowolna.
Celem innowacji było zachęcenie dzieci do wnikliwego przeczytania „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza, utrwalenie wiadomości na temat epopei narodowej i zrozumienie jej rangi w kształtowaniu kultury polskiej. Efekty przerosły oczekiwania realizatorek. Powstałe prace zaskoczyły i zachwyciły społeczność szkolną. Okazało się, że w naturalny sposób do ich wykonania wciągnięci zostali niejednokrotnie rodzice, dziadkowie a prace powstałe w związku z innowacją to po prostu małe arcydzieła. Z tego powodu serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy wysokiego poziomu wykonanych prac.
Wystawę prac pomogli zorganizować pani Dorota Wilgocka i pan Zdzisław Witemberg. Zdjęcia wykonał pan Maciej Tuźnik. Nagrody ufundowała Dyrekcja szkoły oraz Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy.
Oto lista zwycięzców:
Kategoria: Praca plastyczna
I miejsce: Anna Laska VIIId
II miejsce: Jaśmina Kędzierska VIIIc
III miejsce: Aleksandra Bodnar VIIIc
Kategoria: Makieta Soplicowa
I miejsce: Magdalena Sztobryń VIIIa
II miejsce: Elwira Śmiłek VIIId
III miejsce: Mateusz Wojnicki VIIId
Wyróżnienie specjalne:
Klaudia Kowalska VIIIc
Amelia Słowik VIIIc
Maja Pełka VIIIc
Wiktoria Kruk VIIIc
Kategoria: Zielnik
I miejsce:
Bernadeta Maras VIIId
IImiejsce:
Wiktoria Kruk VIIIc
III miejsce:
Szymon Leśko VIIIb
Wyróżnienie specjalne: Justyna Kędzierska VIIId
Sławomira Sydlewska i Kamila Staszewska-Kołtun