Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim w roku szkolnym 2022/2023 umieszczona jest w zakładce REKRUTACJA.
Ogłoszenie
Rozstrzygnięcie konkursu pt. „Z nami niebieskimi motylami”.
05 kwietnia 2022 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Z nami niebieskimi motylami”, zorganizowanego przez opiekunów Samorządu Uczniowskiego w ramach podnoszenia świadomości na temat osób z autyzmem oraz uwrażliwienie społeczeństwa na akceptację różnorodności i odmienności rozwojowej. Prace konkursowe zostały wykonane podczas zajęć pod czujnym okiem nauczycieli plastyki, Pani Emilii Bogusz oraz Pani Anety Hrabeć.
Wyłonieni zwycięzcy w kategorii IV-VI:
I miejsce: Julia Krzak V a
II miejsce: Nadia Błogowska V c
III miejsce: Michał Maciąg V a
Wyróżnienie: Karolina Jamróz V b
Wyłonieni zwycięzcy w kategorii klas VII-VIII:
I miejsce: Hanna Sukiennik VII d
II miejsce: Kamil Leśniewski VII a
III miejsce: Magdalena Sztobryń VIII a
Wyróżnienie: Michalina Bzymek VII c
Wszystkie prace były piękne, oryginalne, związane z tematem. Każdemu uczestnikowi należą się gratulacje za włożony trud i pomysłowość.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Profilowanie zawodowe
Celem doradztwa zawodowego i profilowania w klasach1-3 szkoły podstawowej jest przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego planowania kariery i podejmowania w późniejszym czasie decyzji edukacyjnych i zawodowych. To wstępne zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów na rynku pracy, przez udostępnianie informacji o zawodach i szkołach .To także rozwijanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji. Zajęcia w zakresie orientacji zawodowej w klasach 1 - 3 wkomponowane są w proces realizacji podstawy programowej i są spójne z treściami realizowanego na tym etapie edukacyjnym programu. Celami szczegółowymi są: rozwijanie wiedzy o zawodach i ich znaczeniu w najbliższym otoczeniu dziecka, kształtowanie postawy szacunku dla pracy własnej i innych, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień, rozwijanie kompetencji miękkich związanych z pracą w zespole i organizacją własnej aktywności. Uczniowie klasy 3a i 3b za Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim postanowili w formie wycieczkowej zapoznać się z istniejącymi w Kaliszu Pomorskim małymi zakładami pracy, w których ewentualnie mogli by w przyszłości pracować. W klasach odbyły się rozmowy, wskazujące na to co zaobserwowali uczniowie, co wiedzą na temat pracy w poznanych zawodach. Uczniowie podawali nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu oraz opisywali podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach, opisywali, czym jest praca, i omawiali jej znaczenie w życiu człowieka na wybranych przykładach.
Światowy Dzień Zdrowia
Święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najważniejsze i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Światowy Dzień Zdrowia odbywa się co roku pod innym hasłem. Hasło na 2022 rok: Nasza planeta, nasze zdrowie. W obliczu wolno ustępującej pandemii, z problemem zanieczyszczonej planety, a także nasilających się chorób, takich jak rak, astma, choroby serca. W Światowym Dniu Zdrowia 2022, WHO skupia uwagę na pilnych działaniach niezbędnych do utrzymania ludzi i planet w zdrowiu. Światowy Dzień Zdrowia daje nam możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie. Podstawą unikania chorób jest profilaktyka i dokonywanie świadomych wyborów – zwłaszcza żywieniowych! Dlatego podczas Światowego Dnia Zdrowia nie zapominajmy o prawidłowym odżywianiu. To ono w ogromnej mierze warunkuje nasz stan zdrowia i pomaga odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną. Kierujmy się zaleceniami zawartymi w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, gdyż spożywanie zalecanych w piramidzie różnorodnych produktów spożywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz codzienna aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia. Uczniowie klas czwartych z naszej szkoły przygotowali prace przedstawiające zasady zdrowego stylu życia, które wystawiono w holu szkoły na terenie edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie klasy 3a i 3b pod opieką wychowawczyń i nauczycielek przyrody w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim z okazji Światowego Dnia Zdrowia odwiedzili apteki i Ośrodek Zdrowia i Stację Pogotowia Ratunkowego w naszym mieście. Pracownikom wręczono podziękowania za pełną poświęceń służbę na rzecz drugiego człowieka i niesienie pomocy potrzebującym. Spotkanie było również okazją do krótkiego zapoznania się ze specyfiką pracy w zawodach służących ratowaniu życia i zdrowia .
Stanisława Górnik i Marta Kędzierska
Międzynarodowy Dzień Zwierząt Bezdomnych
„Nie możesz zmienić przeszłości psa, ale możesz odmienić jego przyszłość”
4 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Zwierząt Bezdomnych. Celem jest zwrócenie uwagi na problem, który powszechnie spotykamy zarówno miastach, jak i na wsiach. Według różnych źródeł w Polsce żyje od 1 do 4 mln bezpańskich zwierząt. Szczęśliwy dom i spokój to najważniejsze o czym marzą zwierzęta. Najbardziej cieszy, gdy te marzenia się spełniają!
Uczniowie naszej Kornelówki z klasy 8a wraz z wychowawcą panią Paulą Kononowicz- Nowak zorganizowali tego dnia sklepik z przepysznymi ciastami, tostami, goframi i galaretkami. Dodatkowo wolontariusze z tej klasy prowadzili zbiórkę karmy i akcesoriów dla milusińskich.
Uzyskany dochód w kwocie 852 zł zostanie w całości przeznaczony na rzecz schroniska „Po drugiej stronie Choszczna”. Z całego serca dziękujemy wszystkim zaangażowanym i wspierającym nasze działania.
Aneta Hrabeć
Tajemniczy gość w Kornelówce
01 kwietnia br. do naszej szkoły bez wcześniejszej zapowiedzi przyjechała tajemnicza osoba, Pani Ludwika Gołąbek. Jak się później okazało, przyjechała do nas z Poznania :).
W asyście dwóch Pań wicedyrektorek chętnie spotkała się z uczniami, nauczycielami i pracownikami szkoły. Pani Ludwika nie szczędziła pochwał dla uczniów i nauczycieli za ich pracę i zaangażowanie.
Miejmy nadzieję, że Pani Ludwika nie raz jeszcze odwiedzi naszą szkołę :) .
OLIMPIADA OGÓLNOPOLSKA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO OLIMPUSEK Sesja Wiosenna
Od dziesięciu lat uczniowie edukacji wczesnoszkolnej biorą udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z języka angielskiego Olimpusek. Z uśmiechem na twarzy, bez jakiegokolwiek stresu, tak pozytywnie nastawieni i radośni uczniowie przystąpili w dniu 31 marca w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego do kolejnej Ogólnopolskiej Olimpiady języka angielskiego. Uczestnikami olimpiady byli uczniowie klas trzecich. Olimpiada Olimpusek z języka angielskiego polega na rozwiązaniu przez uczniów sprawdzianu pozwalającego sprawdzić umiejętności wyszukiwania informacji w tekście, znajomości podstawowych pojęć z zakresu wiedzy o języku oraz podstawowych zasad ortograficznych. Olimpiada ta jest świetnym sposobem na sprawdzenie przez uczestników swoich możliwości z zakresu wiedzy ze słownictwa i podstawowych zwrotów. Olimpiada Olimpusek pozwala uczniom na rozwijanie ich wyobraźni i myślenia twórczego. Sprawdziany zawierają dwadzieścia jeden pytań o różnej skali trudności .
W zeszłym roku mieliśmy dwóch laureatów, mam nadzieję ,że w tym roku będzie ich więcej. Wszystkim którzy wzięli udział w olimpiadzie serdecznie gratuluję, na wyniki musimy jeszcze trochę poczekać.
Organizator olimpiady ;
mgr M. Møller Nielsen
ŚWIATOWY DZIEŃ DLA AUTYZMU
Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień 1 kwietnia. Samorząd Uczniowski zaangażował wszystkich uczniów naszej szkoły do aktywnego działania.
Tego dnia uczniowie wraz z nauczycielami ubrani byli na niebiesko, każdy miał niebieski balon na znak solidarności z osobami z autyzmem.
Przygotowania zaczęliśmy od zrobienia niebieskich wstążeczek, które następnie wraz z przedstawicielami Wolontariatu rozdaliśmy lokalnej społeczności. Każdy tego dnia został obdarowany słodkim upominkiem.Kolejnym krokiem było zrobienie przez uczniów klas IV-VIII transparentów wspierających osoby z autyzmem oraz wykonanie pracy konkursowej ,, Z nami niebieskimi motylami”. Dzieci z dumą zaprezentowały wykonane przez siebie prace. Klasy I-III przygotowały piękne prace plastyczne z odbiciem swoich dłoni.
Ostatnim punktem obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu było wyjście na plac szkoły, gdzie trzymając się za ręce, wspólnie wykonaliśmy zdjęcie. W ten sposób daliśmy znak społeczeństwu, że rozumiemy, akceptujemy i jednoczymy się z osobami z autyzmem.
Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem.Bardzo dziękujemy Panu Pawłowi Łuczko za wykonanie pięknych zdjęć oraz filmu.
Opiekunowie SU
Opiekunowie Wolontariatu
Pierwsze zmagania ogólnopolskie trzecioklasistów
Uczniowie klasy III b, pracujący na co dzień z mgr Martą Kędzierską wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka polskiego oraz z matematyki. Łącznie w konkursowych zmaganiach uczestniczyło 14 uczniów z tej klasy. Na rozwiązywanie zadań konkursowych w dniu 29 marca i 30 marca 2022r. przeznaczono po jednej godzinie. Gratulujemy odwagi ! Trzymamy kciuki za wyniki!
Marta Kędzierska
DZIEŃ BEZ PLECAKA
Dnia 30 marca br. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy ,,Dzień bez plecaka”. W tym dniu poszczególne klasy przyszły do szkoły bez toreb i plecaków. Zabawa polegała na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości czymś ten plecak zastąpić.
W co można spakować przedmioty szkolne? Zobaczcie sami w naszej galerii. Nasi uczniowie byli bardzo kreatywni, a co najważniejsze ten dzień tak spodobał się uczniom, że postanowiliśmy, że będziemy wprowadzać go cyklicznie raz w miesiącu.
Opiekunowie Samorządu
Aleksandra Budzyńska
Paulina Dzierbicka
Anita Kuźmińska
Natalia Rydel
Daria Niedźwiedź
Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jedz zawsze kolorowo!
W ostatnim tygodniu marca klasa 2a rozpoczęła blok tematyczny o właściwym odżywianiu się. Uczniowie za pomocą smaku i dotyku rozpoznawali i nazywali owoce oraz warzywa. Dużo rozmawialiśmy o zdrowej żywności i odpowiednim odżywianiu, które jest tak ważne dla rozwoju ciała i umysłu. W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Z ekologią na Ty!” uczniowie klasy 2a własnoręcznie przygotowali pyszną, witaminową sałatkę. Dzieci przyszły do szkoły wyposażone w nietypowe przyrządy: deseczkę do krojenia, nóż, fartuszek no i oczywiście kolorowe, pachnące owoce. Były jabłka, gruszki, banany, śliwki, winogrono, pomarańcze, banany, kiwi, mandarynki … Degustacja zdrowej i pysznej sałatki sprawiła dzieciom wiele radości. Po takich zajęciach dzieci na pewno zapamiętają, że to co zdrowe może być również bardzo smaczne.
Daria Niedźwiedź
Klub Przyjaciół Biblioteki już działa
W naszej bibliotece rozpoczął działalność Klub Przyjaciół Biblioteki. Za nami pierwsze spotkanie organizacyjne, na którym omówiliśmy zasady działalności klubu i tematykę spotkań. Uczniowie mieli również okazję zaproponować swoje tematy i zagadnienia, które ich interesują. Warto wiedzieć, że uczestnictwo w klubie to nie tylko rozwijanie zainteresowań czytelniczych, ale również plastycznych, organizatorskich oraz recytatorskich. To także zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, uczenie współdziałania w grupie oraz racjonalne i twórcze wykorzystanie wolnego czasu. Kolejne relacje z prac klubu już wkrótce.
Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
Spotkanie ze „Złotą rybką”
W ramach realizacji projektów edukacyjnych uczniowie klasy II c wzięli udział w spotkaniu literackim. Bohaterami spotkania było rodzeństwo Weronika i Mati, babcia Dorota i złota rybka. Warto zaznaczyć, że postaci literackie pochodzą z książki Justyny Bednarek pt. „Złota rybka”. Książka została wydana w ramach serii Czytam sobie. To trzypoziomowy program wspierający naukę czytania, doskonale znany naszym uczniom z klas 1 -3. Uczniowie z uwagą wysłuchali czytanego tekstu i aktywnie wzięli udział w dyskusji na temat : jakie formy spędzania wolnego czasu są korzystne dla dzieci? Była mowa o znaczeniu gier planszowych, zabawach na świeżym powietrzu, a także o zgubnym uzależnieniu od telefonu komórkowego. Spotkanie przebiegło w niezwykle sympatycznej atmosferze. Dodatkowo, uroku całej imprezie dodał wiosenny, kolorowy wystrój sali lekcyjnej. Mamy nadzieję, że spotkanie to, będzie doskonałą zachętą dla uczniów do odwiedzenia naszej biblioteki i sięgnięcie po inne książki z tej serii.
Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
VI etap KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO O PIÓRO DYREKTORA SZKOŁY
"Ż" piszemy po:
- l, ł, r, n
- p, l, s, n
- nie ma takich liter
W marcu wszystko o czasie. Uczestników dwanaścioro, co oznacza, że zbliżamy się do finału i ludzie z najmniejszą liczbą punktów rezygnują. Test wyboru z zasad ortograficznych. Maksymalnie 14 punktów do zdobycia i zero dogrywek- pierwsze trzy miejsca wyłonione bez dodatkowej rundy. A zwycięzcą pierwszy raz?
WYNIKI:
I MIEJSCE Piotr Pacholec kl. 7b (14p./14p.)
II MIEJSCE Antosia Nanaszko kl. 7b (13p./14p.)
III MIEJSCE Luiza Łacinnik kl. 8a (12p./20p.)
Beata Rosentreter
II B - JESTEŚMY OGNIOODPORNI !!!
W ramach projektu ,, OGNIOODPORNI - edukacja społeczna i prewencja w ochronie przeciwpożarowej Lasów Państwowych" realizowanego przez Nadleśnictwo Kalisz Pomorski oraz dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie mogliśmy poznać tajniki ochrony przeciwpożarowej prowadzonej w naszych lasach. Strażnicy Miejscy w bardzo przystępny sposób wyjaśnili nam działanie i zastosowanie czujników dymu, gwizdków ratowniczych, czy zbijaków do szyb samochodowych. Wakacje zbliżają się do nas wielkimi krokami, będziemy biwakować, wędrować i to był właśnie świetny moment do przypomnienia sobie numerów alarmowych oraz zasad pierwszej pomocy. To była świetna zabawa połączona z edukacją. Mogliśmy ubrać kaski i ubrania przeciwpożarowe, obejrzeć gaśnice, czujniki dymu, rozwiązać rebusy. Bardzo dziękujemy Paniom z Nadleśnictwa Kalisz Pomorski oraz naszym Strażnikom Miejskim za super spotkanie i prezenty. Odblaskowe miśki przyczepiliśmy od razu do plecaków. Dzięki nim będziemy widoczni na drodze.
Klasa II b wraz z wychowawczynią
Wiosenne wędrówki leśne z Nadleśnictwem Kalisz Pomorski
Dnia 25 marca 2022 r. uczniowie klas 3a i 3b, pod opieką przyrodników (Stanisławy Górnik i Marty Kędzierskiej) oraz leśników, od wczesnych godzin rannych udali się do lasu. Pani Zofia Zmiertka-Kaliniak oraz Oliwia Ziarniewicz przeprowadziły zajęcia terenowe o tematyce ekologicznej (formy ochrony przyrody, zasady zachowania się na obszarach leśnych- ochrona przeciwpożarowa). Pokonując ścieżkę edukacyjną „Nenufar”, dzieci pod opieką specjalistek rozpoznawały gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych. Podziwiały lecące żurawie, skaczące wiewiórki oraz pracowite mrówki. W cudownej atmosferze śpiewu ptaków i klangoru żurawi, w cieple słonecznych promieni czas zajęć upłynął szybko, twórczo i miło.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne plenerowe spotkania z przyrodą!
Konkursu „EKO kapelusz
Czas na konkurs !
Czas na konkurs !
Czas na konkurs !
Zapraszamy do udziału w konkursie bibliotecznym na:
wiersz, rymowankę lub hasło reklamujące czytane książek.
Adresaci: uczniowie klas I–VIII Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim.
Przedmiotem konkursu jest wiersz, rymowanka lub hasło promujące książkę, bibliotekę oraz czytanie.
Każdy uczeń może złożyć tylko jedną pracę.
Teksty należy dostarczyć do biblioteki szkolnej lub wysłać za pośrednictwem dziennika elektronicznego do bibliotekarki p. Karoliny Wagner do 11 kwietnia 2022 r.
Oceniana będzie pomysłowość, oryginalność oraz zgodność z tematem konkursu.
Autorzy najciekawszych tekstów otrzymają nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Nauczyciel bibliotekarz Karolina Wagner
SZKOŁA PODSTAWOWA W KALISZU POMORSKIM MISTRZEM W PIŁCE KOSZYKOWEJ I WICEMISTRZEM W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW W RAMACH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ.
W miesiącu marcu w Mielenku Drawskim odbyły się zawody piłki koszykowej i piłki ręcznej chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej na szczeblu powiatowym. Turnieje te organizowane są dla klas 7-8 szkół podstawowych. Po wygranym meczu z gospodarzami turnieju zostaliśmy Mistrzami Powiatu Drawskiego w Piłce Koszykowej, natomiast w turnieju piłki ręcznej, który odbywał się w tym samym dniu, musieliśmy uznać wyższość rywali, którzy reprezentowali SP Drawsko Pomorskie.
Kadrę naszego zespołu stanowili uczniowie na co dzień uczęszczający do oddziałów sportowych naszej szkoły, którzy w większości swoje godziny wychowania fizycznego poświęcają na rozwój swoich umiejętności związanych z piłką nożną.
Wyniki sportowe naszych uczniów w innych dyscyplinach niż piłka nożna, świadczą o tym, że chłopcy rozwijają się wszechstronnie i pozytywnie wpływa to na ich ogólny rozwój fizyczny.Skład naszego zespołu: Antek Kawecki, Antek Kłos, Antek Semeniuk, Igor Józiak, Stanisław Kołtun, Bartek Morenko, Radek Wierzbiński, Dawid Dobosz, Szymon Leśko, Kacper Wyrzykowski, Zachariasz Cichos.
Paweł Gąsiorowski
AWANS DO PÓŁFINAŁU WOJEWÓDZTWA IGRZYSK DZIECI W KOSZYKÓWCE CHŁOPCÓW.
W dniu 22.03.2022r. w Stargardzie, odbyły się rozgrywki ¼ Finału Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w Koszykówce- chłopców. Zespół ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim zajął drugie miejsce, dające awans do rozgrywek półfinałowych. W decydującym meczu wygraliśmy ze Szkołą Podstawową z Wałcza 19:5, co dało nam awans do dalszych rozgrywek. Po raz pierwszy w historii naszej szkoły, reprezentacja piłki koszykowej doszła do tego szczebla rozgrywek. Zdecydowanym faworytem który zdobył pierwsze miejsce, była Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Stargardzie, która wygrała wszystkie mecze. Rozgrywki były zorganizowane zgodnie z kalendarzem Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportoweg, w ramach Igrzysk Dzieci Szkół Podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: klasa 7a- Bejnarowicz Czesław, Czerniawski Mateusz, Gozdera Mikołaj, Kasielski Antoni, Lasota Grzegorz, Rzeszuto Oliwier, Siodłowski Maciej, Sztobryń Bartłomiej, Stateczny Bartosz, Fajger Kacper, Leśniewski Kamil, klasa 5a- Stąporek Filip.
Opiekunem kadry był wychowawca klasy 7a- Zbigniew Witek.
Archiwum Aktualności