Uczniowie klas 1a, 1b, 2c i 3c w ramach innowacji pedagogicznej odbyli niezwykłą podróż po mapie do Warszawy. Warszawa to stolica Polski, ale co właściwie oznacza bycie stolicą? Stolica kraju to miasto, w którym znajdują się: siedziba prezydenta Polski, Sejm i Senat, rząd, ministerstwa oraz sądy najwyższe. To tutaj politycy podejmują kluczowe decyzje dotyczące naszego państwa.
Warszawa to także miasto symboliczne, pełne pomników i muzeów związanych z historią oraz tradycją Polski. To w niej odbywają się najważniejsze uroczystości patriotyczne. Takie właśnie tematy uczniowie zgłębiali przez cały tydzień, doskonaląc jednocześnie umiejętność pracy z mapą i poznawanie kierunków geograficznych.
Warszawa to miasto o bogatej tradycji i wielu legendach dotyczących jej powstania. Jedną z najbardziej znanych jest legenda o Syrence. Ta opowieść na trwałe wpisała się w kulturę Polski. W samej Warszawie można znaleźć kilka pomników Syrenki, które przypominają mieszkańcom i turystom, że postać ta stale czuwa i w razie zagrożenia będzie nas bronić.
Zainspirowani pomnikiem Syrenki, uczniowie wykonali swoje własne rzeźby z plasteliny lub masy solnej. Pamiętali przy tym o najważniejszych elementach, takich jak tarcza i szabla, które symbolizują ochronę.
Pałac Kultury i Nauki, mierzący 237 metrów wysokości, to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Warszawy. Liczy 42 piętra (oraz 2 dodatkowe podziemne), na których znajduje się aż 3288 pomieszczeń. Aby osiągnąć wysokość równą Pałacowi Kultury, należałoby ustawić około 140 osób jedna na drugiej!
Zainspirowani tą imponującą budowlą, uczniowie wcielili się w rolę architektów. Z opakowań i drewnianych klocków próbowali stworzyć modele Pałacu Kultury i Nauki.
Spacerując ulicami Warszawy, można co jakiś czas usłyszeć melodie skomponowane przez Fryderyka Chopina. Jego muzyka to nieodłączny element dziedzictwa stolicy. Choć Chopin urodził się w Żelazowej Woli pod Warszawą, to właśnie w stolicy spędził wiele lat swojego życia. W Łazienkach Królewskich znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych pomników artysty.
Podczas wirtualnej wycieczki po Łazienkach Królewskich uczniowie mieli okazję posłuchać muzyki Chopina, która stała się inspiracją do tworzenia dzieł plastycznych w grupach. Próbowali również swoich sił jako kompozytorzy, tworząc własne utwory muzyczne z użyciem instrumentów i czerpiąc inspirację z twórczości mistrza.
Podróż do Warszawy była jednym z miejsc zaplanowanych do “zwiedzenia” w Polsce zgodnie z realizacją innowacji pedagogicznej “Polska w jednym Paluszku”. Przed uczniami kolejne wyprawy, które pozwolą lepiej poznać co nasze i piękne.
Wychowawcy klasy 1a, 1b, 2 c, 3c