• .

          • Drodzy Uczniowie

             

            Nadchodzi ten wyjątkowy moment, kiedy stajecie przed egzaminem ósmoklasisty –

            ważnym sprawdzianem Waszej wiedzy i umiejętności.

            Życzymy  Wam nie tylko spokoju i koncentracji, ale także wiary w swoje umiejętności.

            Niech każda odpowiedź będzie wyrazem Waszego wysiłku, niech każde rozwiązanie przyniesie Wam

            satysfakcję i pewność siebie.

            Niech Wasza praca przyniesie wymarzone rezultaty!

            Trzymamy za Was kciuki!

             

            Dyrektor szkoły Dorota Ławniczak

            oraz nauczyciele i pracownicy szkoły

             

          • Wyjątkowy koncert z okazji Dnia Rodziny

          • „Mamo Ty jesteś moim powietrzem

            Z Tobą chcę się śmiać.

            Tato Ty jesteś moim okrętem

            Niesiesz mnie przez świat”

             

             

            W dniach 10 i 13 maja br.  Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ożyła wyjątkową atmosferą. W tych dniach, uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu – koncercie z okazji Dnia Rodziny. To było nie tylko wydarzenie artystyczne, ale przede wszystkim okazja do budowania więzi rodzinnych.

            Koncert z okazji Dnia Rodziny prowadzili  dumnie uczniowie naszej szkoły Daria Kuśmierek z klasy 3 c  oraz Miłosz Skrzypiec z klasy 3 a.

            13 maja, oprócz licznie przybyłych rodziców, wśród gości znaleźli się także przedstawiciele lokalnych władz i instytucji. Na sali gościliśmy Panią Dyrektor Dorotę Ławniczak, Burmistrza Kalisza Pomorskiego Pana Krzysztofa Kurowskiego, Przewodniczącą Rady Miejskiej, Panią Grażynę Kowalską, Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Panią Katarzynę Biegańską-Pańczyk, Panie wicedyrektorki Annę Niezgodę i Annę Rydzewską, Przewodniczącą Rady Rodziców, Panią Małgorzatę Wróbel, Sekretarza Gminy, Panią Irenę Kilijańską-Kotowicz oraz wiceburmistrza Kalisza Pomorskiego Pana Radosława Czapka. Ich obecność dodatkowo upiększyła nasze wydarzenie i była wyrazem wsparcia dla szkolnej społeczności.

            Podczas koncertu rozstrzygnięto dodatkowo konkursy plastyczne dla klas I-III pod hasłem "Ja i moja rodzina" oraz dla klas IV-VIII pod hasłem "Czym dla mnie jest dom?". Prace uczestników zachwycały oryginalnością i pomysłowością, co dodatkowo podkreśliło znaczenie rodziny i domu w życiu każdego z nas.

            Główną atrakcją były jednak występy uczniów z wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowali wyjątkowe piosenki, które wypełniły salę radością i emocjami. Ich zaangażowanie i talent sprawiły, że koncert stał się niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich obecnych.

            Wydarzenie to dostarczyło nie tylko pozytywnych emocji, ale także przypomniało o wartościach rodzinnych i społecznościowych. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli oraz wsparciu ze strony rodziców, udało się stworzyć wyjątkową atmosferę, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

            Po energetycznym koncercie rodzice skierowali się na pobliski kiermasz słodkości, który został przygotowany przez rodziców z klasy 2 c, 3 a i 3 b.  Następnie, pełni entuzjazmu, ruszyli na spotkania ze swoimi dziećmi i ich wychowawcami. W atmosferze pełnej radości i dumy z występów swoich pociech, wspólnie  dzielili się wzajemnie swoimi wrażeniami.

            Wyjątkowy koncert z okazji Dnia Rodziny to doskonały przykład tego, że szkoła może być miejscem nie tylko do nauki, ale także do budowania więzi społecznych i kształtowania wartości.

             

            Pedagog szkolny

            Ewa Klimek

          • Pinokio w roli głównej

          • Mimo zakazu prac domowych uczniowie klasy 4 „a" podjęli wyzwanie i samodzielnie lub wraz ze swymi rodzicami pokazali, jak wyobrażają sobie jednego z ulubionych bohaterów literatury dziecięcej.

            Wśród powstałych rękodzieł znalazły się: piękna ręcznie malowana drewniana kukiełka na sznureczkach, także Pinokio z sosnowych kołeczków skręconych śrubami czy wyrzeźbiony w drewnie i pomalowany farbami Pinokio kłamczuch z długim nosem. Z tektury powstał niejeden Pinokio kłamczuszek, łakomczuch ale i Pinokio po przemianie w dobrego chłopca. Niektóre figury są ruchome, większość powinna trafić wprost do profesjonalnego teatru kukiełek!

            Niepozorny bohater lektury szkolnej wystrugany przez włoskiego cieślę uczy czytelników, jak być dobrym dzieckiem, pokazuje, co spotyka nas za kłamstwa, ostrzega przed tym, do czego prowadzi lenistwo i przypomina, że w żadnej sytuacji nie wolno kraść.

            Zaangażowanie uczniów i ich rodziców w wykonanie marionetek i rzeźb pokazuje, że stworzona przez Carlo Collodiego w XIX wieku historia jest nadal aktualna. Mimo upływu czasu nie starzeje się, ponieważ przekazuje uniwersalne wartości. Język polski dzięki takim przedsięwzięciom staje się ciekawszy niż zwykle.

            Serdecznie dziękuję uczniom i ich rodzicom za wykonanie pięknych prac. Można je obecnie oglądać w holu głównym szkoły.

            Sławomira Sydlewska

             

          • SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

          •     O życie należy dbać, a w sytuacjach zagrożenia trzeba umieć je ratować,  dlatego 10 maja br. zostało zorganizowane spotkanie dla  uczniów klas 1a i 1b z ratownikiem medycznym. Uczniowie wzięli udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

            Podczas spotkania uczniowie uczyli się jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z ułożeniem w pozycji bocznej bezpiecznej, zakładanie opatrunków oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie. Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego ze swoim zespołem.

            Czas spędzony z ratownikiem medycznym w przyszłości, być może przyczyni się do uratowania komuś życia. Spotkanie było doskonałą okazją do poznania odpowiedzialnej pracy ratownika medycznego, wdrażania dzieci do pomocy potrzebującym oraz do przestrzegania zasad bezpiecznych zabaw.

            Bardzo dziękujemy Panu Jarosławowi Tarnowskiemu oraz zespołowi RESCURE ZDR za wspaniałą praktyczną lekcję ratowania życia.

             

            Katarzyna Car, Paulina Rzeszuto

          • KONKURS RECYTATORSKI POLSKIEJ POEZJI PATRIOTYCZNEJ - ELIMINACJE GMINNE

          •       8 maja 2024 r. w Domu Kultury w Drawnie odbył się  Konkurs Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej.

            W czasie kiedy Polska podzielona była między zaborcami i nie było  jej na mapie Europy,  patriotyzm, dążenie do wolności i sprawiedliwości stały się najważniejszym celem Polaków.  Wtedy też powstały największe dzieła wieszczów polskich, którzy na emigracji, z tęsknoty za  ojczyzną pisali najpiękniejsze utwory poezji patriotycznej. W czasach wojen jakie toczyły się na terenie naszego kraju, ten duch patriotyzmu stawał się coraz większy. Chcąc poznać polską poezję patriotyczną,  dzieci czytały  wiersze o treści patriotycznej. Kilka z nich zostało wybranych do prezentacji  podczas konkursu recytatorskiego w Drawnie, do którego zostaliśmy zaproszeni już drugi raz. Dzięki akceptacji i wsparciu ze strony Pani dyrektor Doroty Ławniczak, wszyscy uczniowie klasy 2a z naszej szkoły mogli wziąć udział w tym wydarzeniu. Do konkursu przystąpiło 6 uczniów z klasy 2a - Pola Girtler, Marysia Adamska, Bogusz Marcelina,  Julia Dźwigał, Hołubicka Izabella i Basia Gągalska.  Pozostała część klasy stanowiła ważne  duchowe wsparcie  podczas odbioru  prezentacji – dzielnie kibicując swoim reprezentantkom. No i mamy to…. Marcelina Bogusz zdobyła I miejsce w kategorii klas 1-3, a  Basia Gągalska otrzymała wyróżnienie. Wszystkie  osoby zgłoszone do konkursu otrzymały dyplomy i nagrody za udział w konkursie. Bardzo dziękuję rodzicom i Pani dyrektor za pomoc i wsparcie w realizacji przedsięwzięcia.

             

                                                                     Stanisława Górnik     

                                                                  wychowawczyni klasy 2a

          • Wiosenne wyjazdy do teatru

          •            Klasy 6 „a” oraz „b” pojechały na spektakl pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” do choszczeńskiego domu kultury oraz dodatkowo na basen. Opiekunkami były pani Kamila Staszewska Kołtun oraz pani Anna Fajgier. Podobny wyjazd dla klas piątych „a”, „b” i „c” odbył się pod opieką  Sławomiry Sydlewskiej i Anny Słuki-Maciąg. Klasy piąte na scenie oglądały jednak inną lekturę – „Chłopców z placu broni”, a swoją wycieczkę zaczęły od basenu. Znalazł się też czas na pyszne lody na skąpanym w słońcu nowym choszczeńskim rynku.

            Wyjazdy połączyły edukację kulturalną z edukacją fizyczną, jednym słowem przyjemne z pożytecznym. Dzieci uczestniczące w wycieczkach doceniły przyjemną zabawę na basenie ale i walory spotkania z lekturą szkolną na żywo. Scena teatralna ma to do siebie, że pozwala spojrzeć na literaturę w inny, szerszy sposób i przeżyć przeczytaną książkę na nowo.

            Organizatorkami wyjazdów na spektakle związane z lekturami szkolnymi były polonistki Kamila Staszewska-Kołtun i Sławomira Sydlewska.

            Sławomira Sydlewska

          • Szkolny konkurs mitologiczny

          • 08 maja 2024 r.  uczniowie klas V naszej szkoły mieli okazję przenieść się w fantastyczny świat starożytnych opowieści i sprawdzić swoją wiedzę w szkolnym konkursie mitologicznym. Każdą klasę mogły reprezentować dwie drużyny trzyosobowe, które zmierzyły się z testem wyboru, krzyżówką, związkami frazeologicznymi i rozpoznawaniem bohaterów mitologicznych.

            Ostatecznie po zaciętej, ale wyrównanej walce, podliczono punkty i wyłoniono zwycięzców:

            I miejsce reprezentacja klasy V c w składzie: Antonina Matuk, Jakub Adamek, Gracjan Przyłoga;

            II miejsce reprezentacja klasy V a w składzie: Otylia Janicka, Julia Piłka, Aleksandra Starobrzańska;

            III miejsce reprezentacja klasy V  a w składzie: Antoni Bacański, Alan Ciszewicz, Jan Kołtun.

            Zwycięzcom gratulujemy, a obecnych uczniów klas IV już teraz zapraszamy do udziały w przyszłorocznym konkursie, być może międzyszkolnym.

             

            Serdeczne podziękowania składam:

            - Radzie Rodziców za ufundowanie nagród w konkursie;

            - pani Annie Fajgier za przygotowanie zadań konkursowych;

            - pani Karolinie Wagner i Dorocie Wilgockiej za przygotowanie dekoracji i pomoc w organizacji konkursu.

             

            Kamila Staszewska - Kołtun

             

          • Spotkania z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych

          •       Uczniów kończących szkołę podstawową najczęściej nurtuje pytanie, co wybrać: liceum ogólnokształcące, technikum czy branżową szkołę I stopnia? Dlatego, w naszej szkole na przełomie marca i kwietnia 2024 roku odbyły się w ramach  DORADZTWA ZAWODOWEGO  spotkania uczniów klasy VIII  z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych. W tym czasie gościliśmy następujące szkoły:

            14 marca – Centrum Kształcenia „Nauka” w Pile

            10 kwietnia – Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego im. Stefana Żeromskiego w Świdwinie

            12 kwietnia – ZS w Drawsku Pomorskim

            24 kwietnia – Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wałczu

            26 kwietnia – Zespół Szkół nr 4 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wałczu.

            Podczas spotkań przedstawiona została oferta edukacyjna na rok szkolny 2024/2025 i przybliżony sposób działalności szkół. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali prezentacji, po których mieli możliwość porozmawiania z przedstawicielami zaproszonych szkół. Każdy uczestnik otrzymał ulotki informacyjne do samodzielnego przestudiowania w domu. Koordynatorem spotkań był pedagog szkolny.

            Mamy nadzieję, że spotkania pomogą naszym ósmoklasistom w wyborze dalszego kierunku kształcenia.

             

            Pedagog szkolny

            Marlena Maras

          • Kreatywna praca z lekturą na lekcjach języka polskiego

          •       Język polski to przedmiot, który daje nieograniczone możliwości, zarówno nauczycielowi, jak i uczniom. Oprócz tradycyjnych lekcji, warto też czasami sięgnąć po nieszablonowe metody i pomysły, które rozwijają kreatywność uczniów, pobudzają do działania i rozwijają swoje talenty.

                   Uczniowie klasy VII a i VII b właśnie w taki sposób postanowili podsumować pracę z lekturą „Mały Książę”  Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Utwór ten to ponadczasowa klasyka, ceniona przez czytelników w każdym wieku na całym świecie. Jej nietypowa opowieść i głębokie spostrzeżenia filozoficzne nadal urzekają serca i umysły. Przygody Małego Księcia są skarbnicą złotych myśli, cennych wskazówek życiowych. I to właśnie cytaty z książki i ilustracje inspirowane lekturą pojawiły się na płóciennych torbach ozdobionych przez uczniów.

                 Zachęcamy do obejrzenia galerii,  prace uczniów można podziwiać na dolnym holu w szkole podstawowej.

                                                                                                                               K. Staszewska-Kołtun

          • Bezpieczeństwo nade wszystko !!!

          •        26 kwietnia 2024r. odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych oraz klasy 2 a   z panią Małgorzatą Pawlak - Policjantką  z Komisariatu Policji w Kaliszu Pomorskim. W ramach spotkania funkcjonariuszka opowiedziała o najważniejszych zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym i o przepisach, których należy bezwzględnie przestrzegać.

            Szczególną uwagę zwróciła na zachowanie bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem. Udzieliła słuchaczom wiele cennych rad dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypomniała słuchaczom o obowiązku poruszania się ścieżką rowerową, jeśli jest ona wyznaczona. Bardzo ważne jest, że jeśli takiej drogi nie ma, rowerzyści muszą trzymać się prawej skrajni jezdni. Zwróciła uwagę jak ważnym elementem ubioru rowerzysty jest kask oraz odpowiednie obuwie.

            Poinformowała również o bardzo ważnej kwestii, że jadąc wśród  samochodów i pieszych stają się uczestnikami ruchu drogowego, w związki z czym na nich również nałożone są obowiązki oraz zakazy, których muszą przestrzegać. Pani Policjantka przypomniała również o bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił  sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe.

            Zajęcia z panią Policjantką będą odbywać się również w kolejnych klasach już niebawem.

            Podczas spotkań można było zauważyć, iż nasi uczniowie posiadają dużą wiedzę w tym temacie. Podczas spotkania  dzieci były zainteresowane tematem, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do funkcjonariuszki Policji.

             

            Ewa Klimek

            pedagog szkolny

          • "MOJA MOC PRZERWIE PRZEMOC"

          •     To hasło projektu, który realizowany jest przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Dzieci i Rodziny "FAMILIA" oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Drawsku Pomorskim. Program dofinansowany jest z Programu Społecznik.

            25 kwietnia, w auli Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie dla uczniów  klas czwartych, których tematem przewodnim była przemoc rówieśnicza.

            Celem spotkania było podniesienie świadomości uczniów na temat zjawiska przemocy, a także zmniejszenie akceptacji dla zjawiska przemocy i promowanie postawy przeciwstawiania się jej.

            Spotkanie poprowadziła psycholog: Pani Anna Kolenko. Na podstawie projekcji filmu pokazała uczniom, czym jest przemoc, do kogo udać się po pomoc i jak można jej przeciwdziałać.

            Drugim wydarzeniem w ramach projektu jest konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas czwartych na plakat profilaktyczny na temat przemocy rówieśniczej, w którym uczniowie naszej szkoły również wzięli udział. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju.

             

            Pamiętaj !

            Nie reagując na przemoc, akceptujesz go.

            Szanuj i traktuj innych tak, jak chcesz, aby oni traktowali Ciebie.

             

            Ewa Klimek

            pedagog szkolny

          • Turniej Minisiatkówki „dwójek” dziewcząt     

          • Gra w piłkę siatkową jest jedną z najpopularniejszych gier rekreacyjnych i sportowych. I choć należy do gier najtrudniejszych, jest bardzo lubiana przez dzieci. 

            W środę 24 kwietnia 2024r. w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego odbył się Turniej Minisiatkówki „dwójek” dziewcząt  klas V -VII. Do turnieju zgłosiło się 30 drużyn, każda drużyna składała się z dwóch zawodników grających na boisku. Uczestniczki turnieju zostały podzielone na dwie grupy w klasach IV oraz  cztery grupy w klasach V-VII, w których rozgrywały mecze w systemie „każdy z każdym”. Każda drużyna miała możliwość rozegrania 6 meczy. Nad poprawnością gry czuwali Młodzieżowi Sędziowie Sportowi z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. 

            Po zaciętej rywalizacji i wielkich emocjach pierwsze miejsce w kategorii klas IV zajęły Hanna Słomka i Karolina Gregorowicz, na drugiej pozycji uplasowały się Joanna Walus i Julia Łukaszewska, trzecie miejsce na podium zajęła drużynaPola Kukielski i Maria Ratajczak.

            W Kategorii klas V-VII klasyfikacja wyglądała następująco pierwsze miejsce zajęły Nadia Błogowska i Oliwia Sielewicz, na drugiej pozycji uplasowały się  Lena Trawińska i MagdalenaGłowackia,  trzecie miejsce wywalczyły Lena Majewska i Antonina Kozłowska. Dla większości dziewcząt był to ich pierwszy turniej, dzięki któremu mogły doświadczyć emocji i rywalizacji sportowej. Oczywiście nie był dla nich najważniejszy wynik, ale fakt, że spędziliśmy ten czas razem na aktywności fizycznej. Każdy z zespołów biorący udział w turnieju otrzymał pamiątkowy dyplom, a drużyny zwycięskie otrzymały statuetkę. 

            Dziękujemy również uczniom Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim za sędziowanie gry podczas turnieju. 

             

            Magdalena Kujawska-Krystopik

            Magdalena Łastówka

             

          • Młodzież zapobiega pożarom

          • 26 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbył się  powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - Młodzież Zapobiega Pożarom. Celem turnieju było popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Uczniowie musieli wykazać się znajomością przepisów przeciwpożarowych, zasadami postępowania na wypadek pożaru, praktycznymi umiejętnościami posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzą na temat techniki pożarniczej, organizacją ochrony przeciwpożarowej oraz wiedzą z zakresu bezpieczeństwa powszechnego. Uczniowie musieli również znać historię i tradycje ruchu strażackiego.
            Gratulujemy naszym uczestnikom: ZuzannieMozal z klasy IVa, Nadii Ciesiółce z klas IVc i Wiktorowi Antoszków z klasy VIIc za udział, naukę i dążenie do samorozwoju w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej.

            Gratulujemy również  Tomaszowi Gnacykowi z klasy Vb zajęcie 5 miejsca. To zaszczytne osiągnięcie, które świadczy o jego zaangażowaniu i wiedzy.

            Niezwykle ważne jest, aby młodzi ludzie mieli świadomość zagrożeń i umieli działać w razie potrzeby.

            Emilia Bogusz

          • Bezpieczeństwo – ponad wszystko

          • W piątek 26 kwietnia br. nasi uczniowie  po raz pierwszy wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym w Mielenku Drawskim- etap powiatowy. Celem turnieju było: popularyzacja przepisów i zasad ruchu drogowego, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, upowszechnianie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy, propagowanie treści nauczania zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

            Gratulujemy uczniom za trud i determinację w przygotowaniach do konkursu. Pierwsza grupa w składzie: Antek Moń, Hubert Popielarczyk, Zosia Rydel i Kaja Sielewicz zajęli czwarte miejsce w powiecie. Druga grupa: Karolina Jamróz, Franek Budzyński i Janek Kudynowski zajęli trzecie miejsce. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu: nauczycielom, rodzicom, ratownikom medycznym, strażakom z OSP z Kalisza Pomorskiego i Radzie Rodziców za pokrycie kosztów naszego przejazdu.

            Nauka przepisów, kształtowanie partnerskich zachowań i umiejętności udzielania pierwszej pomocy są kluczowe dla budowania świadomości i odpowiedzialności wśród uczestników ruchu drogowego.

            Emilia Bogusz

          • Układ Słoneczny

          •      23 kwietnia br. uczniowie klasy 3a w ramach zajęć przyrodniczych przygotowali makiety Układu Słonecznego. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań uczniów otaczającym nas wszechświatem. Podczas zajęć utrwalone zostały wcześniej poznane planety.  Uczniowie z dużym zaangażowaniem przygotowali się do zajęć, podzielili role w swoich grupach i stworzyli  niesamowite prace.

             

            Aleksandra Budzyńska

          • Czekoladowe Love

          • Jak powstaje czekolada? Kto przywiózł owoce kakaowca do Europy? Jak przebiega proces powstawania czekolady?  Na te pytania, odpowiedzi poznali uczestnicy czekoladowych warsztatów, które poprowadziła firma Monnemi Art z Warszawy. Uczniowie podczas zajęć poznali historię czekolady, dzieci mogły zobaczyć, dotknąć, oraz spróbować owoc kakaowca, poznać smak i zapach prawdziwej belgijskiej czekolady, dowiedzieć się jak powstaje czekolada, ale jednak największą radość sprawiło im zrobienie swojej własnej tabliczki czekolady i udekorowanie według swoich preferencji. Uczniowie korzystając z różnorodnych dodatków:  flizelinowych owoców, bakalii, posypek, kolorowych drażetek czy pianek wykonali prawdziwe czekoladowe Love - czekoladę w kształcie serca. Zapach słodyczy i kakao unosił się w szkole do końca dnia, a endorfiny, które uwolniła czekolada utrzymały wszystkich uczestników zajęć w dobrym nastroju.

             Czekoladowe warsztaty sprawiły dzieciom dużo radości, były też świetną okazją do nauki, zabawy i tworzenia własnych smakowitych wytworów wyobraźni.

                                                                                                                      Broś Oktawia

                                                                                                        Magdalena Kujawska- Krystopik

             

          • Program Edukacyjny dla Szkół „Działaj z imPETem!”

          •      Działaj z imPETem! To projekt edukacyjny, w którym zachęca się Polaków do segregacji odpadów, podkreślając przy tym, dlaczego warto to robić. W tym roku szkolnym w programie    wzięły udział dwie  klasy - 2 c i 3 a.  Uczniowie wraz z wychowawcami  promowały  w naszej szkole eko podstawy i tworzyły  eko nawyki. Dzieci dowiedziały się, że szczególny nacisk warto kłaść na butelki  PET,  które są powszechnie użytkowane w gospodarstwach domowych. Dlatego  też w  Kornelówce na korytarzach oraz w klasach można zobaczyć kolorowe kosze na śmieci, dzięki czemu  uczniowie na co dzień uczą się segregowania śmieci. W klasach 2 c i 3 a odbyły się też prelekcje na ten temat, powstały piękne stwory z różnych odpadów. Bez edukacji nie ma segregacji. Bez segregacji nie ma recyklingu. Bez recyklingu nie ma pięknej planety.

            Daria Niedźwiedź

            Aleksandra Budzyńska

          • DZIEŃ ZIEMI

          • 22 kwietnia Dzień Ziemi, najważniejsze, najbardziej znane ze świąt ekologicznych. Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna, do której doszło w styczniu 1969 roku, u wybrzeża Stanów  Zjednoczonych.                                                                              

            Często  święto to  poświęcone jest śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.) i jednorazowym akcjom.

            Dlatego chcielibyśmy zaproponować celebrowanie tego święta w zupełnie inny i niejednorazowy sposób. Zachęcamy do tego, żeby wyjść ze szkoły, wyjść z domu i pójść do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żeby poświęcić czas na bycie z przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca,  ciekawa i piękna. Można też uczcić to święto tak jak klasa 2a . Dzieci wykonały prace plastyczne na temat „Jak dbać o Ziemię?”, przygotowały gazetkę okolicznościową, a także prace techniczne- Eko-zabawka. Prace wykonane zostały z odpadów. Są tu propozycje gier towarzyskich, eko- sukienka prezentowana przez autorkę i projektantkę eko- mody Izabellę, są telefony,  zabawki, ozdoby na biurko. Kreatywna klasa 2a dba, aby „nadać śmieciom drugie życie”, a tym samym nie wyrzucać śmieci jak leci.

             

                                                                                             Stanisława Górnik

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
      • 94-361-74-92, 94-361-63-11
      • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim ul. Błonie Kaszubskie 2 78-540 Kalisz Pomorski 78-540 Kalisz Pomorski Poland
      • wicedyrektor@spkaliszpom.dlaedu.pl wicedyrekorped@spkaliszpom.dlaedu.pl
      • ADMINISTRATOR DANYCH OSOBOWYCH
 Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim
Adres: Błonie Kaszubskie 2, 78-540 Kalisz Pomorski
Kontakt: sekretariat@spkaliszpom.dlaedu.pl 


      • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
I mię i nazwisko: Dawid Nogaj
 Kontakt: inspektor@bezpieczne-dane.eu
      • CEL PRZETWARZANIA
 Dane będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu kontaktowym.
Uzasadniony interes: komunikacja z osobami zainteresowanymi działalnością administratora PODSTAWY PRAWNE PRZETWARZANIA
 Przesłanka RODO: art. 6 ust. 1 lit. f ODBIORCY DANYCH 
 Podmioty świadczące na rzecz administratora usługi hostingowe, związane z prowadzeniem strony internetowej, z którymi zawarto umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych. OKRES PRZECHOWYWANIA 
Podane dane będą wykorzystywane jedynie w okresie prowadzenia korespondencji zainicjowanej wiadomością przesłaną za pośrednictwem formularza kontaktowego.
      • PRZYSŁUGUJĄCE PRAWA • do dostępu do danych oraz uzyskania kopii danych • do żądania sprostowania danych • do żądania usunięcia danych osobowych oraz bycia zapomnianym • do żądania ograniczenia przetwarzania • do przenoszenia danych • do złożenia skargi od organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
      • TRANSFER DO PAŃSTW SPOZA EOG I ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH
 Dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej INFORMACJA 
Podanie danych osobowych wskazanych w formularzu jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przesłaną korespondencję. ZAUTOMATYZOWANE PODEJMOWANIE DECYZJI, W TYM PROFILOWANIE
Podane dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji w tym profilowaniu.
      • adres skrzynki ePUAP: SPKALISZPOMORSKI
    • Logowanie